Recepti kulena, kobasice, švargle...

Sutra dan se bavim preradjevinama,uvece isecem na kocke za mlevenje i izmesam sa suvim zacinima,znaci bez vode i to stoji do ujutru kada se melje i puni,nema mesanja vise,uradila je masina za meso to a i meso je povuklo,nema preskocenog svuda je isti deo zacina a presek kulena,kobasica za kalendar....
Mesaona izbacena iz upotrebe posto "razbije" meso,clan "Coci64" je bio u pravu kad je rekao :ppozdrav:

Punjenje ide tesko i problem je to uraditi sa obicnim topom tipa Protok Vinkovci,ovaj sto imam gura bez problema...
 
Znaci nije problem hvala na odgovorima☺

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Sutra dan se bavim preradjevinama,uvece isecem na kocke za mlevenje i izmesam sa suvim zacinima,znaci bez vode i to stoji do ujutru kada se melje i puni,nema mesanja vise,uradila je masina za meso to a i meso je povuklo,nema preskocenog svuda je isti deo zacina a presek kulena,kobasica za kalendar....
Mesaona izbacena iz upotrebe posto "razbije" meso,clan "Coci64" je bio u pravu kad je rekao :ppozdrav:

Punjenje ide tesko i problem je to uraditi sa obicnim topom tipa Protok Vinkovci,ovaj sto imam gura bez problema...
Do sad nisam tako radio, sledeci put cu tako probati, a ove godine moram da zasucem

Послато са SM-J320F уз помоћ Тапатока
 
Probano je i da se isece za mlevenje,izmesa sa zacinima i da odstoji jedno pola sata i melje i puni,po meni opet sigurnije izmesano od mesanja mlevenog mesa.
 
Sutra dan se bavim preradjevinama,uvece isecem na kocke za mlevenje i izmesam sa suvim zacinima,znaci bez vode i to stoji do ujutru kada se melje i puni,nema mesanja vise,uradila je masina za meso to a i meso je povuklo,nema preskocenog svuda je isti deo zacina a presek kulena,kobasica za kalendar....
Mesaona izbacena iz upotrebe posto "razbije" meso,clan "Coci64" je bio u pravu kad je rekao :ppozdrav:

Punjenje ide tesko i problem je to uraditi sa obicnim topom tipa Protok Vinkovci,ovaj sto imam gura bez problema...

Probano je i da se isece za mlevenje,izmesa sa zacinima i da odstoji jedno pola sata i melje i puni,po meni opet sigurnije izmesano od mesanja mlevenog mesa.
Nije losa opcija ako imas mogucnosti ostavi cak i 24h dobro je a sto se tice mesanja nemojte zaboraviti da se mora mesati dokle god ne pocne masa da " veze" pa se onda puni. Inace nepovezana masa prouzrokuje naknadno da se pri seci raspada odrezak.
Naravno da masa koja je dobro izmesana/povezana tesko se puni na igracke od punilica.
Termin..razbije se meso mi nije bas jasan :sta:
Dok smo rucno radili,mesali smo dokle god ti ruke ne budu ciste,nedovoljno izmesana masa se lepi na prste/ruke......:ppozdrav:
 
Razbije meso bude kao neka pasteta,nema presek kada iseces nozem pa vidis sastav,jbg ja sam malo specifican povodom toga,mora da bude i na oko lepo ne samo ukus...

Veruj mi da masina za meso to uradi bolje,ja imam profi 22 sa dva noza i dve sajbne....Do "krunjenja" prilikom secenja ima jos fora,secer,odnos izmedju mesa i slanine(ja npr idem slaninu sa ledja,ali ostavljam onaj tvrdi deo do koze),kako se puni,susi,skladisti,jbg sve ima svoje.
 
Razbije meso bude kao neka pasteta,nema presek kada iseces nozem pa vidis sastav,jbg ja sam malo specifican povodom toga,mora da bude i na oko lepo ne samo ukus...

Veruj mi da masina za meso to uradi bolje,ja imam profi 22 sa dva noza i dve sajbne....Do "krunjenja" prilikom secenja ima jos fora,secer,odnos izmedju mesa i slanine(ja npr idem slaninu sa ledja,ali ostavljam onaj tvrdi deo do koze),kako se puni,susi,skladisti,jbg sve ima svoje.
Ako su nozevi i sajbne ostri imas pravilno mleveno meso i nece praviti pastetu.
Ako radis na sitnije rupe ispod 8 mm onda je lepse ako ti je polu odkravljeno meso (ne zaledjeno).
Al svi smo mi majstori za svoj trbuh tako da je sve to odlicno....:ppozdrav:
 
Ne,nisi me razumeo,masina radi kao sat,kobasice idu na 10mm a kulen na 12mm i ona izmesa ekstra i tako se puni,nema vise diranja,a mesaona razbije meso kako god ga samleo.
 
Tako sam i ja radio ali obavezno promešamo i rukama bar 2 puta.Nas trojica ove godine mešali,kadri i samo udri.
 
Kako ide procedura za šunku?
Ostavio sam dve sunke ove godine.
Nisam to radio dosta dugo a i kad sam radio bio sam klinac pa je otac to vodio racuna.
Sad oca nema pa nemam koga da pitam. Po selu slabo ko ostavlja sunke a i svako ima svoju neku tehniku.
Suvo salamurenje bih rafio. Vec sam ih usolio sa ostalim mesom.
Koliko dugo se salamuri i na koliko dugo se prevrce i dosoljava?
 
Drzis ih oko 6 nedelja u suvom soljenju.Zavisi koliko je teska,ako je teza onda moze i 7 nedelja.
Prva 4 dana,non stop utraljavas so i prevrces,posle toga,vodu koju se ocedi bacis i prevrces na neki 3-4 dan.
Posle 6 nedelja vadis i stavlja u hladnu vodu,posle 24sata,ostavis da se ocedi isto 24 sata i onda kacis palis prvu vatru.
Dimis dok ne dobije zeljenu boju.
 
Usolim ih još jedared posle nedelju dana kad "prevrćem" salamuru...
Šunke držim od 6 do 8 nedelja zavisi od veličine šunki...Ove godine su ogromne i idem na maksimum...
Svaki put kad "okrećem",prosipam sukrvicu i šunke koje su bile na dnu korita,sad idu na vrh...
Kada izvadim da sušim, okačim na ogradu i operem ih hladnom vodom,crevom pa onda unosim u pušnicu i (ložim) dimim svaki drugi dan...
Ložim dok se ne osuši,opet zavisi od spoljne temperature i vremenskih uslova...
To je neki, "moj" način...
 
NJih poređaš na dno svog mesa (tako da ih još pritisne) koje si usolio i svakih nedelju dana ih presoliš i izbaciš sukrvicu koja se iscedila, držiš ih 4 nedelje ako su svinje do 150kg a ako su veće onda i 5-6 nedelja u zavisnosti kolike su svinje bile i kolike su šunke, posle tog ih držiš u vodi (rasoljavaš) stim da promeniš vodu posle 12 sati (neko menja posle 24 sata), znači 2 vode i kad sipaš vodu neka bude mlaka i da ogrezne u vodi, posle na promaju par dana da se iscede ili ako hoćeš da ih pritisneš sa nečim.
 
Ja kad ih okrećem koristim jos jedan sud za salamuru,pa tih svakih par dana prebacujem iz pune u praznu kacu...tako mi lakse,da ne ceprkam..

- - - - - - - - - -

Stim sto pospem koje zrno bibera i koju glavicu belog luka...al to je sad stvar licnog ukusa...duzina drzanja u salamuri i ostalo po receptu iz gornjih postova otprilike..
 
Zbog radi te "zdrave hrane" puno Sremaca upozna -
Nišku Banju...
A s druge strane,i jedan Bosanac,a moj "rahmetli bàbò" nije bio Sremac,pa završio u Nišku Banju,a kasnije i na seoskom groblju...
A vol'o te sremačke đakonije (doduše i rakiju i duvan), te ode niz drum...
 
Nazad
Vrh