Recepti kulena, kobasice, švargle...

U Ned objesili kobaje..
slike.php
[/URL][/IMG]
 
Nisam ja nesto vjest oko svinjokolja i obrade mesa ...To mi kolege sijeku i obraduju a ja budem zaduzen za pice,rostilj i pecenje na sisu.Ja sam zadovoljan kako mi to zguzvaju a dal ima razlike nebih ti znao rec
 
Ja sam veliki obozavalac svargle, i ovo kod Matica mi je extra. Ove godine sam probao u Indjiji svarglu koju je profesionalac pravio i pakovao u plasticne flase(kao salama), isto odlicna.
Ova koju sam ja ove godine pravio ispala je malo masnija nego sto je po mom ukusu, ali zaista nisam u stanju da to sprovedem do kraja a da bude idealno.
Propratio sam detaljno Maticeve instrukcije, ali sam jednostavno netalentovan za to..
 
Ja sve iz "obarine" sameljem na krupniju "rešetku", ubacim soli, ljute mlevene paprike, mlevenog crnog bibera, i mlevenog belog luka....
Sve zamešam, i punim u debela svinjska creva,spustim u ključalu obarinu da se malo creva obare,i stavljam na sto da se o'ladi...
Malo izbušim iglom da izađe malo masnoća i to je to....
Takav "proizvod" zovem "hurke" (po Mađarski), a nije ni švargla,ni džigernjača,ni krvavica i sl...
Mrzi me da pravim sve te "đakonije" jer ih nisam ljubitelj a ni željan....
Čisto da se taj "materijal" ne baci...
 
Matiću, svaka čast. :ppozdrav:
Vjerujem da je i okus jednako dobar kao izgled. :osmeh:

Edit:
Ne mogu pronaći Matićeve instrukcije za švarglu. Može li pomoć? Koje je broj posta ili koja stranica?
 
Ukus zavisi od začina jer obareno nema nikakav ukus tj.bljutavo je skroz.Slao sam recept na p.p a nije problem ni da napišem a poprilično je jednostavno.Kupim u mesnici 5 kg jezika i 5 kg srca.Glave,srca,jezici,kosti sa ostacima mesa,nekoliko prednjih papaka i dosta kožure kuva se zajedno.Nakon kuvanja vadi se napolje na sto i polako razdvaja i secka na kockice.Gledam da izbacim napolje gotovu svu masnoću jer ne volim da je vidim a kamoli jedem u švargli.Izbacujem takođe i veliki deo kožura a ubačene su zarad dobijanja želatina za vezivanje mase dok jedan mali deo ostavim kako bi slika preseka bila lepša.Nakon završenog prebiranja i seckanja u masu se dodaje dosta čorbe u kojoj se sve kuvalo do te mere da bude izrazito brčkavo.Nakon toga se meri i na svu količinu ubacuje 2% soli(ko voli slanije može više,sve je stvar izbora).0,3% bibera,0,3% ljute paprike,0,5% slatke paprike i domaćeg sitno mlevenog belog luka po želji.Onda se sve promeša i puni u creva kako ko voli i hoće.Ja lično sipam ručno u plastično zlatno crevo fi 150.
 
Nazad
Vrh