Recepti kulena, kobasice, švargle...

A sto stavljate nitritnu so u kobasice,salamu...Ona je samo za salamurenje,nije zdrava za jelo ovako.

Za Svarglov ide meso,srce,jezici(dzigerica ne) u barotinu,kada se skuva sece se sitno ne melje se i puni se u burage pa se posle bari.
220g soli
40g bibera
20g belog luka
ljuto po zelji

Nitritne soli su e 250 i to je jako kancerogen emulgator,a svi kupovni suhomesnati proizvodi ga sazdrze,nemogu da shvatim ljude koji zakolju svinje koje su sami uranili (domacinski) i na kraju to meso usole sa nitritnim solima.
 
Ja ustvari neznam sta ima u tim zacinima ,ali tih e 250 i ostalih cuda ima u svoj industrijskoj hrani i skoro ih je nemoguce izbeci,jedino da pasemo travu ako i ona nije prskana totalom:haha:
 
A sta je pa zdravo?Koliko ljudi u ovoj zemlji zakolje kuci svince koje je on hranio?Jako mali procenat a veliki procenat jede kupovno i nista on krace ne zivi od nas.

Ja je koristim godinama,ali samo za salamuru,10kg nje+1kg secera i trljaj redom.
 
Mi isto ne trpamo kozure u svarglu, ja volim usi a neko nemoze da jede kad oseti hrskavicu uveta :osmeh: U dzigernjacu stavljamo nekih 30% kozure tu vec lezi, al za dzigernjacu je naj bitnija priprema Dzigerice.
Ko prvi put pravi svarglu treba da obrati paznu na kolicinu vode u bakracu, nebi trebalo meso da ogreznu u vodi, nego te glave i meso malo da viri napolje (da bi zelatin bio koncentrovaniji, u ovu svrhu nije lose razbiti i kuvati jednu-dve suplje kosti i papak je dobar zelatin) i redovno skupljati masnoce sto isplivaju gore, tu ima i sekreta iz nosa i neke promakle prljavstine.
 
Konzervansi
sprečavaju ili usporavaju razmnožavanje mikroorganizama koji uzrokuju kvarenje. Tako se produžuje trajnost namirnice i omogućuje transport lako pokvarljive robe na velike udaljenosti. Najčešći konzervansi jesu sorbinska kiselina (E200) i njezine soli te benzojeva kiselina (E210) i njezine soli.
E250 NATRIJEV NITRIT
Sredstvo za konzerviranje. Dopušten samo za suhomesnate proizvode u salamuri (npr. slanina). U organizmu ometa transport kisika u krvi. Pri temperaturama višim od 130°C mogu nastati kancerogeni nitrozamini. Preporuča se smanjenje potrošnje namirnica iz salamure (npr. slanina, kobasica) te izbjegavanje pečenja ili prženja takvih namirnica. Svi nitriti su problematični aditivi. Istraživanja pokazuju da mogu izazvati širenje krvnih žila i sniziti krvni tlak. U visokim dozama mogu izazvati akutno trovanje. Kod djece moguća pojava sindroma hiperaktivnosti
 
Ja sam stavio nitritnu so samo u salamu, jer su ljudi poslali sa zacinom. Sve ostalo je radjeno sa obicnom. Salama je ispala jebe kevu, prezafovoljan sam za prvi put kako je uradjeno, jedino mi nije jasno odakle voda. Sledeci put cu obicno so ali i druga creva da probam za barenje. Ovako izgleda salama
e7cd00df9e3a64c84a221043ceafc150.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
A sto stavljate nitritnu so u kobasice,salamu...Ona je samo za salamurenje,nije zdrava za jelo ovako.

Za Svarglov ide meso,srce,jezici(dzigerica ne) u barotinu,kada se skuva sece se sitno ne melje se i puni se u burage pa se posle bari.
220g soli
40g bibera
20g belog luka
ljuto po zelji
Ovako cu da uradim nism odavno pravio svarglu pa sam zaboravio kako ide , jer probao sam kod drugara oni su i dzigericu stavili pa i nije nesto
 
Prva i druga klasa mesa ide 7-3 ili 6-4kg zavisi koji kvalitet hoces. Sameljes dodas zacin i mesas 6×po 5 min(ukupno pola sata mesas) sa pauzama od pola sata.Onda odstoji 24h i sutra punis u creva i baris 1h i 15 min na 80c. E sad neko melje na 8mm(tako je po receptu na zacinu) a neko na 10mm. Ja sam zacin uzeo u donata zrenjanin i na zacinu imas recept kako treba, e sad mozes da pravis neke promene, npr drug nije stavio nitratnu so nego obicno. Ovo je novosadska, a imas da biras koju hoces(uzmes taj zacin) i takvu pravis.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Dziga ne ide u Svarglov,mozes kupiti srcadi i jezike u mesari,to je nesto dzabana,ja sam uzeo punu kesu za 1000din...


Aha ok,znaci tu ide gotov zacin,a sta ovo znaci 7-3?Da li ide sta masti ili samo meso?Koja creva se koriste,plasticna?
 
Poslednja izmena:
Da gotov zacin sipas. 7kg prva klasa 3 kile druga klasa nisam dobro napisao. Pa ja nisam stavio nista masti, samo ono sto je bilo na mesu. Vidi se na slici da ima malo masti. Zato kazem kakav kvalitet hoces takvo meso stavljas. Ja sam dodao malo od rebara jer mi dosta otislo mesa u kobaje i za susenje. To je kod mene novosadska znas i sam kakva je kad kupis u ducanu.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
A sto stavljate nitritnu so u kobasice,salamu...Ona je samo za salamurenje,nije zdrava za jelo ovako.

Za Svarglov ide meso,srce,jezici(dzigerica ne) u barotinu,kada se skuva sece se sitno ne melje se i puni se u burage pa se posle bari.
220g soli
40g bibera
20g belog luka
ljuto po zelji

A pri salamurenju meso ne upija nitrate?Nitratna so se dodaje prvenstveno zbog boje jer nitrati u reakciji sa gvozdjem stvaraju nitrite koji ako se pravilbo doziraju daju crvenu boju,ako se pretera onda dobijas boju koja vuce na smedje.A daju i miris i ukus.

Dozvoljeno je do 150mg po kg mesa.

Ali kad se vec dodaje treba ispostovati proceduru i reakcije inace nema smisla.

I da se razumemo stetna je,ali treba biti vrsan tehnolog da dobijes prirodnim putem ono sto sto nitriti daju kroz aditiv.
 
Kod mene duva vjetrina vec 3 dana i toplo vrijeme tako da me goni da kacam meso da se susi..Posto se sa ovako toplim vjetrom rijetko susrecemo da pitam dal je potrebno lozit vatru ako je dobra promaja u gornjoj zoni gdje je meso ili da ga samo okacim dok su ovi udari vjetra....
 
Nazad
Vrh