Recepti kulena, kobasice, švargle...

Ja koristim ovakvu
ictrfl.png


Sta znam ok je recept,mislim da beli biber nije za preradjevine,kao i slatka paprika...Malo su jace i smese,biber je dosta 20g,beli luk 40g.

Ali ok stvar ukusa :ppozdrav:
 
Bbq

Zahvaljujem na odgovoru i receptu.
Moj za kulen je slican i stavljam meso od buta i malo kima i to malo slanine.

Za kobasice stavljam meso od plecke i jos malo ono sto ostane kod krojenja.
Recept mi je
plecka i od krojenja drugih komada
slanina od 10 do 20 % zavisno koliko je masno ovo krojeno
soli 1,8 % tuzla so
0,8 % slatke i 0,4 % ljute paprike
0,1% bibera
na 10 kg mase 1 velika kasika secera
beli luk izvadjeno srce i istikan kao samleveno 0,5 %
rum 0,5 dcl na 10 kg

I dok mesam meso dodajem vodu u kome je bio beli luk.
Koristim sajbnu 6.
 
Rabadzija
Dali si probao da pasiras beli luk umesto da ga meljes sa mesom? Tako manje ide na gusu, jedino ako se pretera sa vinom pa sve zajedno napolje :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Idem obavezno sa 2,5% so, jer svugde stavljam secer od 50-100gr na 10kg.
 
Rabadzija
Dali si probao da pasiras beli luk umesto da ga meljes sa mesom? Tako manje ide na gusu, jedino ako se pretera sa vinom pa sve zajedno napolje :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Idem obavezno sa 2,5% so, jer svugde stavljam secer od 50-100gr na 10kg.
Da nije puno secera?

- - - - - - - - - -

Rabadzija
Dali si probao da pasiras beli luk umesto da ga meljes sa mesom? Tako manje ide na gusu, jedino ako se pretera sa vinom pa sve zajedno napolje :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Idem obavezno sa 2,5% so, jer svugde stavljam secer od 50-100gr na 10kg.
Da nije puno secera?
 
Evo malo noviteta u domacoj radinosti....:ppozdrav:
Kuleni fi 55mm bili na zrenju 5 dana posto je bil idealna temp za to i danas krece HLADNO dimljenje sa novitetom sa otpada..:osmeh:
5v29sl.jpg

dole je gruba strugotina da mi se sitna bukova piljevina ne prosipa kroz rupe, zatim cepanica od kajsije,pa sitna bukova piljevina
2iqdggi.jpg


5b8wpk.jpg


179t29.jpg


dgqfwg.jpg
 
Imam jednu madjarsku knjigu koju koristim vec odavno da bi ukrao neke finese
Kad napunis kulen ili kobasicu ona jos nije lepa crvena? Zar ne? naravno ako lopatom stavljas papriku onda je odmah obojis ali to jos nije zrenje ni zapoceto. Naime u industrijskoj proizvodnji se nitriti dodaju iz tog razloga da bi ubrzali proces zrenja koji traje vrlo kratko.
Da ne drvim po hemijskim procesima ali svi ti dodatci koje si dodao imaju svoju funkciju u biohemiskim procesima i naravno i sama masa kulena tj njegova boja se menja u crveniju.Za taj proces je idealna temperatura od 8-10-max12 stepeni C uz relativnu vlaznost prostorije od 80-90%.
Posto ja ne dodajem toga tipa hemiju vec samo so,secer,biber,papriku,beli luk i kim treba nekoliko dana da bi zrenje tj.svi biohemijski procesi "proradili"
Sto je tice secera jedan kolega je naveo da dodaje 5-10gr/1kg mase, po meni tj po mojim saznanjima iz knjiga je to preterana doza i nosi veliki rizik da prokisnu kobasice jer se stvara puno mlecne kiseline. Doze od 2-3gr/1kg mase su optimalne
Hladno dimljenje : temperatura nesme da predje 20 step C !!!
:ppozdrav:
 
Propaljeno u 09:40 trenutna situacija u 16:05,dakle cca pola posude cca 6,5 sati

1zqyek6.jpg


Temperatura je 11°C, kulen je na cca 1m od lozista...:osmeh:

mwvf2h.jpg
 
У посту 3123 је написао.

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
@Milovane...

Citiram
Rabadzija:

"dole je gruba strugotina da mi se sitna bukova piljevina ne prosipa kroz rupe, zatim cepanica od kajsije,pa sitna bukova piljevina"

Da se ne mučiš....
:osmeh:
 
Nazad
Vrh