Recepti kulena, kobasice, švargle...

Cutajuci ovde ove recepte , pa plus sce ove slave ovih dana .....pa uopsteno kako se hranimo dobro da smo zivi....sto rece moj deda docice vreme hvalice se onaj ko najmanje zakolje.
Naravno mislio je na ishranu koja je takva kakva LOSA!
 
И сланина се може пресолити, ако се то може звати сланином колико некад има меса

Послато са Леново К6 Ноте уз помоћ плуга
 
Zavrseno susenje, ne znam kakva je ova paprika al sam isao u domacu 1% od toga 60% luta, ako bude deci ljuto imaju cajnu :))
Ide na fermentaciju-promaju do s.Nikole pa proba.
DSC_1127.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_1128.jpg
[/URL][/IMG]
 
Gde je leti stajao taj prošlogodišnji ?Super izgleda.
Vakumiran, u običnom frižideru.

Ja inače kulen (kobasice, meso generalno) kada se osuši i kad bude optimalne suvoće vakumiram u kese i držim u frižideru, time se sprečava dalje sušenje i bukvalno i nakon godinu dana kad otvoriš tu vakumiranu kesu meso bude isto onakvo kakvog si ga stavio. Probao sam da zamrznem, odnosno vakumiram pa zamrznem ali to ne bi preporučio nikako prvo jer zamrzavanje totalno pokvari strukturu mesa, a sam proces ga još dodatno isuši.

Inače pre par nedelja sam na dnu frižidera našao kulen koji je od pre 3 ili 4 sezone, nije baš jarkocrven kao ovaj od prošle godine, ali po ukusu nisam primetio neku bitnu razliku:
efWjDiq.jpg
 
Kod mlevenja mesa koji broj šajbne si koristio.

I jedno pitanje ja ponekad stavim 3- 5 % slanine sitnije samleveno od mesa. Šta misliš o tome.

I još jedan detalj, ako koristim Tuzla so ja onda stavljam 1,8 % soli. I do sada je uvek sve bilo u redu ... :)
 
Vakumiran, u običnom frižideru.

Ja inače kulen (kobasice, meso generalno) kada se osuši i kad bude optimalne suvoće vakumiram u kese i držim u frižideru, time se sprečava dalje sušenje i bukvalno i nakon godinu dana kad otvoriš tu vakumiranu kesu meso bude isto onakvo kakvog si ga stavio. Probao sam da zamrznem, odnosno vakumiram pa zamrznem ali to ne bi preporučio nikako prvo jer zamrzavanje totalno pokvari strukturu mesa, a sam proces ga još dodatno isuši.
Kakva ti je ta vakumirka? mogao bi da je slikas?
 
Kod mlevenja mesa koji broj šajbne si koristio.
8mm


I jedno pitanje ja ponekad stavim 3- 5 % slanine sitnije samleveno od mesa. Šta misliš o tome.
Ta količina slanine nije mnogo, ali ja je lično ne volim u kulenu jer nekako "užegne" i ostavi taj ukus u mesu jer se kulen dosta sporo suši i iznutra je vlažan dugo vremena, ali u kobasicama koje se relativno brzo suše tu stavljam slaninu, recept za ove kobasice što sam pravio je:
5 kg, svinjske plećke
2 kg, svinjskog buta
2 kg, obrezaka od krmenadle (ono što ostane od kulena)
1 kg, slanine
600 g, junetine


200 g, so
35 g, beli biber
25 g, slatka paprika
25 g, ljuta paprika
120 g, beli luk (izblendan sa malo vode)
kašikica/kašika šećera u prahu




I još jedan detalj, ako koristim Tuzla so ja onda stavljam 1,8 % soli. I do sada je uvek sve bilo u redu ... :)
Recepti za Slavonski kulen predviđaju 2-3% soli, ja sam išao na ovu donju granicu, mada mislim i da je 1.8% verovatno isto što i 2% da tu nema neke velike razlike. Ono što mislim da bi trebalo izbegavati u proizvodima koji fermentiraju jeste morska so zbog nešto veće količine joda koja može negativno uticati na razvoj bakterija unutar samog mesa.




Kakva ti je ta vakumirka? mogao bi da je slikas?
wFoWX6W.jpg

Caso VC100, u principu obična kućna vakumirka.
 
8mm



Ta količina slanine nije mnogo, ali ja je lično ne volim u kulenu jer nekako "užegne" i ostavi taj ukus u mesu jer se kulen dosta sporo suši i iznutra je vlažan dugo vremena, ali u kobasicama koje se relativno brzo suše tu stavljam slaninu, recept za ove kobasice što sam pravio je:
5 kg, svinjske plećke
2 kg, svinjskog buta
2 kg, obrezaka od krmenadle (ono što ostane od kulena)
1 kg, slanine
600 g, junetine


200 g, so
35 g, beli biber
25 g, slatka paprika
25 g, ljuta paprika
120 g, beli luk (izblendan sa malo vode)
kašikica/kašika šećera u prahu

Recepti za Slavonski kulen predviđaju 2-3% soli, ja sam išao na ovu donju granicu, mada mislim i da je 1.8% verovatno isto što i 2% da tu nema neke velike razlike. Ono što mislim da bi trebalo izbegavati u proizvodima koji fermentiraju jeste morska so zbog nešto veće količine joda koja može negativno uticati na razvoj bakterija unutar samog mesa.

Caso VC100, u principu obična kućna vakumirka.

Sto se tice soli mislim da ispod 2% je rizik ako vreme bude malo "mekse"
Kod mene u okruzenju idu 2,2-2,5 max,licno stavljam 2,2% pogotovo ko dodaje secer u smesu trebala bi veca doza soli
Papriku stavljam 100-150gr / 10kg mesa neidem vise jer hoce od paprike na prolece da bude "avaška".
Prosle godine radio ina 8-10-12 rupe.....najbolje se pokazalo na najkrupnije rupe tako da od sada ispod 10mm necu raditi.
A beli lukac samo u prahu 40gr/10kg smese, ne volim kad je kobasica "podriguša".....:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh