Recepti kulena, kobasice, švargle...

Sa slaninom nismo nikada ostavljali.Bez obzira na veličinu cela šunka stoji 6 nedelja u salamuri pa se rasoljava i dimi nakon čega ide na promaju dok ne počnu vrućine kada se skida i ide u zamrzivač.
 
Pre par godina sam klao 4 komada od 300 kila u proseku panticu dok sam ziv koliko smo se namucili oko klanja i surenja a da nepricam muke oko susenja 3 godine sunka na promaji jos nije sazrela dok sam ja ziv i dok se ja pitam klacu svinje od 150 do 170 kila plafon pa ako je malo 4 klacu 10 lakse uraditi a slanina i sunka taman kako treba
Neko voli crno,neko plavo, neko ridje .......a ja volim sve sto naidje :ppozdrav:
Tako i sa sunkama, nekom je zilavo, nekom meko meso,neko voli djon sunku da je suva da moz coveka ubiti....jbg ukusi su razni.
Najbitnije ti je : meso mora biti od starijih svinja tj mora biti zrelo , i trajni proizvod mora biti dovoljno slan da ne krene neka nezeljena fermentacija , sve ostalo je diskutabilna stvar....:ppozdrav:
Licno, sunke ostavljam od svinja od 170-300 kg kako koje godine imam i nacinjemo posle 1,5-2 godine susenja..... a i kulene radim od starijih svinja, mladje meso ide za upotrebu u kuhinju
 
Ne bi trebala da je loša.Uzimao sam kod Kovača u B.Petrovcu i uvek je bila ekstra paprika.Kontaktiraj člana Frenki oko informacija.
 
Ne znam koliko je aktivan, sutra bi da narucim jer u subotu davimo 3 medveda, pa sta nam bog da.
Jos vise se bojim ovih kurira sta ce da donesuu tim kesama, da ne sipaju stogod!
 
Meni je kolega Frenki predložio Tansik Jana iz B Petrovca i evo 4-5 godina kako uzimam od čoveka, odem lično kući po nju meni i kolegi.
 
Znam da nisam pogodio pravo mjesto za ovo pitanje, ali nisam našao na forumu neko ispravnije.

Naime, solio sam meso po prvi put mokrim načinom soljenja. Objesio sam ga u sušnicu, nakon jednog dana dimljenja ispržio sam jedan komad, međutim meso nije slano. Šta da radim? I postoji li neki način da ga dosolim? Pozdrav!
 
Dva dana, komšija mi je to rekao da se ovako soli: staviš jaje u vodu i soliš dok ono ne ispliva, i kada ono ispliva, tada se prestaje soliti i tom vodom se polije meso i bude dva dana, naravno količina vode je da pokrije meso.
 
Sunka i slanina suvo usolim posle nedelju dana povadim sve napolje i prospem vodu i krv iz kace zatim sve ponovo poslazem i onda prelijem presolom(naspem u kadu vrelu vodu iz bojlera oko 50 litara stavim jaje i sipam so dok jaje ne ispliva, stalno mesam da se so rastvori, ostavim da se ohladi i prelijem meso) tako stoji 4 nedelje. Pecenice i rebra ne solim nego ih potopim u rastvor soli i vode 7 dana stoji onda podizem u pusnicu
 
Ne treba se bojati sovog soljenja jer je skoro nemoguce presoliti meso. Pre dimljenja 48h u vodu i voda izvuce visak soli. Nikada nisam merio kile, procente i slicno. Sve na sac metodu i bude dobro.
 
I ja solim suvom metodom.Slanina stoji usoljena na stolu i nakon tri nedelje se kači na dim bez rasoljavanja dok meso stoji u buretu i nakon tri nedelje 48h se rasoljava uz menjanje vode na 12h i bude ekstra meko nakon dimljenja i promaje.
 
Nazad
Vrh