Recepti kulena, kobasice, švargle...

Ne znam ko je autor teksta ali kenja za medalju.Nigde još nisam video da neko stavlja biber u Sremski kulen.Beli luk ubacuju to sam viđao.
Ljušo udari duplu dozu šećera i nećeš imati taj problem nikada više.
 
@Matiću kod nas po neko ubaci biber i rum,a beli luk niko.:osmeh:
Hteo sam ove godine da probam da ubacim med umesto šećera,e sad ,ne znam koju količinu i koji med!
Možda neki koji nema jak ukus.Šta misliš,a?:osmeh:
 
Ja u pripremi kulena dodajem 2 procenta soli,pola procenta bibera,tri procenta ljute mlevene paprike,na masu mesa,s tim sto zacine pomesam sa komadima mesa isecenim za mlevenje,ostavim da prenoci sa zacinima,pa meljem sutra dan,dodam i jednu supenu kasiku secera na svakih 50 kg mase za kulen...
 
Možeš med ali samo od Culinca vlaškog stručnjaka. :osmeh:
Za Rum i Vinjak znam.Ubacivao sam ih i ja ali biber nikada a ni beli luk a tako radi i velika većina ovde.Uglavnom idu so i ljuta paprika.
 
Kod drugara je lane nadevano kupovnim mesom i toliko je bilo tvrdo meso(protivio se da se dospe vode u masu) da je pukao onaj deo sprica koji dolazi na cev i koji rotira poklopac...tako da mu dzaba sto je islo tesko kad nije dalo zeljeni efekat.
 
Kolko kg. mesa moze da stane u ovca creva fi 22-24? Duzina creva je 30 metara.

Послато са GSmart Roma R2 уз помоћ Тапатока
 
Sremski kulen na starinski način



Prvi put reč kulen spominje se u Riječniku srpskog jezika Vuka Stefanovića Karadžića objavljenom 1852 godine u Beču. Prema opisu kulena koji je tada dao Vuk ova kobasica više bi odgovarala današnjem švarglu nego današnjem kulenu. Reč kulen je grčkog porekla ''kolum'' koja u prevodu znači debelo crevo. Znači, kulen je velika kobasica ili kobasica u debelom crevu. Od drugih kobasica sremski kulen se razlikuje po tome što se u njegovoj izradi koriste najkvalitetniji komadi svinjskog mesa. Posebno mora biti dobar odnos između mesa i slanine, soli i praprike.
Prva kulenijada je održana na salašu Branka Hodoba u Sremskoj Mitrovici, 1999.godine. Grupa entuzijasta i zaljubljenika u kulen, uz hladan špricer, dogovoriše se da naprave prvu kulenijadu i zvanično imaju ime i prezime onog ko najbolje ume i zna da napravi kulen. Kako se vest o kulenijadi brzo proširila Sremom, svake godine broj predatih kulenova se povećavao. I svake godine pobednici su slavili, a ostali se trudili da naprave bolji kulen i da sledeće godine budu prvi, najbolji. Mesto kulenijade se menjalo: od salaša ''Hodoba'', preko, Hotela Srem, Bare Zasavice, pa sve do 9. sremske kulenijade, kada se preselila u Erdevik i ono je postalo tradicionalno mesto održavanja.
Danas neki veći prerađivači mesa počinju da proizvode kulen sličniji tradicionalnom izgledu, ali češće po obliku, a ne po ukusu. Pravi kulen se još uvek može kupiti samo u lokalnim mesarama širom Vojvodine. Kulen u Sremu predstavlja veliku tradiciju i sremci ga smatraju izvorno svojim, te ga stoga i zovu samo kulen.
Postoje mnogobrojni recepti za sremski kulen, jer nekada je svaka porodica u Sremu imala neki svoj tajni recept za pripremu istog. Kulen bi trebao da bude što krtiji pa su neki pribegavali i dodavanjem goveđeg mesa, što se smatra ne dozvoljenim s obzirom da je pravi kulen isključivo od čistog svinjskog mesa. Jedan od recepata sledi i ako u mnogim drugim nema slanine, s obzirom da je nekad u Sremu češće u upotrebi pod tim nazivom bila tzv. sapunjara od koje bi kulen bio samo masniji, a to se upravo želelo izbeći.
Recept za domaći sremski kulen:
Sastojci: 10 kg svinjskog mesa, 1 kg tvrde slanine, 220 g soli, 200 do 250 g ljute aleve paprike, 20 g crnog bibera, 1 kašika kašastog belog luka, 1 dl kvalitetnog ruma, 30 g šećera.
Za kvalitetan domaći kulen bira se kvalitetno meso od buta, plećke i krmenadle svinja starih između 1,5 i 2 godine. Posle pažljivog čišćenja od žilica i opnica, meso iseći na komade 5 h 3 cm i dodati sve začine pa odložiti u prohladnu prostoriju da odstoji 3 do 5 dana na temperaturi 5 do 8°C, što zavisi od dnevne - sobne temperature. Posle odležavanja meso samleti kroz rešetku 10 mm i odmah puniti u kate ili druge omote. Kulen dobro uvezati, oprati od masnoće, nanizati na štapove i ostaviti da se ocede i prosuše 24 sata. Dimiti ih na hladnom dimu (od bukovog drveta i piljevine) mesec dana, svakog trećeg dana (dva pauzirati). Ako je vreme vlažno, kulen češće dimiti, a za to vreme kulen u crevu okrenuti dva do tri puta. Kulen čuvati u prohladnim, promajnim i suvim prostorijama. Kad dođu topliji dani uneti ih u suv i provetren podrum (na 18°S). Sazru posle 4 do 5 meseci, a u većim katama i oko pola godine. Može se čuvati i preko godinu dana


Ovo nema veze sa kulenom;) Ide samo odredjeno meso, koliko je meni poznato ne ide meso od buta ,ide sol i ljuta paprika, akcenat je na kvalitetnoj ljutoj paprici. Ne cuva se u podrumu:haha: vec u pusnici, a jede se kad pocne zetva, zri malo vise od 4-5 mjeseci. A ovo sto prodaju po trgovinama kao kulen je kobasica:haha:, kulen ima drugaciji okus zbog fermentacije mesa:ppozdrav:.
A i pogresno je drvo za dimljenje :haha:. Nisam siguran ali mislim da je i ime kulen i kulenova seka zasticeno.
 
Juče me mesar obišao pa reko da sprimim jednog za zagrevanje,sve ide na sušenje da imamo meziti do svinjokolja.
img20151113215419.jpg
 
Drugari, da li od krmace koja se tri puta prasila i ima oko 210-220kg mogu da se ostave šunke? Nisam nikad "klao" sam, ovo je prvi put

Inače, plan je da se sve odnese na susenje zato i kupujem krmacu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh