Recepti kulena, kobasice, švargle...

Tu sitnariju što je povadio ako je stajalo dve nedelje u toliko soli treba ostaviti makar pola sata u mlakoj vodi ja to vadim najviše nakon 5 dana i ono meso više ne dosoljavaj ako boga znaš il zauzimaj i komšijske podrume dok je vrijeme
 
Ja meso u salamuri drzim prvo 7 dana u suvoj soli,a posle jos 4-5 nedelja u salamuri ,kad vadim operem,a zatim prenoci u cistoj vodi.U pusnici provede jos 3 nedelje,a posle ide na tavan.Ovako to sad izgleda
10960017_890567900999945_3250957911942128106_o.jpg
 
Da bi zakon "osmoze" (polupropustiva membrana) odradio svoje (odsolio) potrebno je par sati da usoljeno meso odstoji potopljeno u vodu. Zavisi duzina potapanja mesa u vodi od duzine vremena usoljavanja i krupnoci komada mesa. Pecenice krace 2-3 sata dok sunke mogu i da prenoce u vodi, zavisno koliko su teske i koliko dugo su usoljavane.
 
Takvu kobaju volim, sa 20-30% masti, ne one sa cistim mesom, gde posle mesec dana vec zapinje za grlo:ppozdrav:
 
Bili ste u pravu, kobasici je samo trebalo vremena da se izlftira! Sad je odlicna.... e, sad, ako je neko raspolozen da mi pomogne, imam jos dva pitanja!

Prvo...usolio sam oko 100 kg mesa sa 8 kg soli (na suvo). Posle dve nedelje sam izvadio sitno meso, vratove i kosti, i ostalo je jos oko 70ak kg u salamuri(sunke, i slanine). U medjuvremenu je tih 70kg dosoljeno sa jos oko 3 kg soli (na svakih nedelju dana sam blago utrljavao oko 1 kg soli). Mislim da je vazno i da kazem da je bure drveno, i da je na pocetku malo curkalo.
E, sad pitanje glasi- da li da odsoljavam meso, s obzirom na kolicinu soli, ii kako, ili samo da okacim u susnicu?

Drugo pitanje glasi zasto mi je kulen kiseo? Napunio sam masu u vestacka dimopropusna creva fi 55. Na kraju je ostalo malo mase, i napunio sam je u obicno tanko prirodno crevo. Pre neki dan sam probao tu tanku kobasicu, i poprilicno je kisela... sad me zanima da li je to samo faza u fermentaciji kulena, ili od njega nema nista??

- - - - - - - - - -

Inace, recept je sa ovog foruma, 2% soli, i 1% ljute paprike. Meso od plecke, i repni deo krmenadle. Ocisceno od zilica, i bez masti.

Sunke slobodno 24 sata pa i duze u hladnoj vodi. U medjuvremenu mozes jednom i vodu da promenis. Kada ih izvadis stisni ih da tecnost sto vise istisnes iz njih. Posle par dana moze dimljenje.
 
Ako je svinja na primer 100 kila koliko bude kila u polutkama jer bi neko mogao da mi kaze?
 
koštali smo malo kobasice i krvavice i somborskog sira ::namigivanje::
10982307_10202220859962942_8551615132796606639_n.jpg
10985254_10202220860642959_3987778139472877768_n.jpg


- - - - - - - - - -

Posle otprilike 200 godina salaš je napušten je 1997. god. a sad ponekad odemo da ga obidjemo.Desio se lep sunčan dan sa malo snega pa smo otišli na nedeljni doručak. :ppozdrav:
 
pa dašta nego škrt na oko si sve napravio kako treba i kako ja radim samo si se stiso za 5 eura da naoštriš rešetke i nož od mašine za mljevenje
 
Ne kolega nije fora u krupnoći rešetke bez obzira na krupnoću ova mašina je tupa ko turpija ona nije rezala već je čupala vlakna iz mesa a biftek ti je najbolji primjer za to meso u bifteku zbog kidanja nije povezano.Ako želiš slikaću ti kako izgleda moja čajna koja je mljevena na 4 mm šajbu.Imali smo i mi nekad tako dok mi je pokojni ujak inače školovani mesar koji je to radio 40 godina i bio jedan od najbolji u kraju ali je imao mašinu koju je noso svako a oštrena svake prestupne i onda smo imali isti rezultat kao ti.Čak ni nova nije garant da je oštra bilo je i takvi slučajeva, dok ne prođe na magnetnu brusilicu nećeš znati šta je stvarno oštro

- - - - - - - - - -

Nemoj mi zamjerit na ovom proizvodi su sigurno odlični međutim ja se volim posvetiti oko toga skroz naskroz i to za svoju dušu ne za nekva takmičenja i slično tako da primjećujem sitnice od kojih to može bit još bolje.
 
Nazad
Vrh