Razrivač (Gruber)

Ne znam ko pravi konfoziju ovdje... kod nas SVI koje ja znam i poznam u jesen preoravaju zemlju koju su plitko presli gruberom u jedan ili u dva navrata poslije skidanja zitarica, a jedan koji se iz Vojvodine doselio prije dosta godina cak gruberom prolazi na proljece po jesenskom oranju...

Vi koristite gruber kao zamjenu za plug ali morate biti svjesni da to nikako nije njegova primarna namjena. vama tako pase i ispada vam bolje od oranja u nekim situacijama, ali da je to ispravan nacin koristenja nekog stroja NIJE. zato ja molim vas da vi prestanete praviti konfuziju, jer gruber NIKAKO nije zamjena za oranje a pogotovo da je kvalitetom istovjetno oranju...
 
Tek sada nastaje konfuzija.Izgleda da Hrvatska i Srpsak agrotehnika nemaju ista saznanja.Da li u HR ima instituta koji se bave istraživanjem različitih sistema obrade ? Kod nas je Institut Tamiš taj koji je ušao u problematiku i zahvaljujući Gariši imamo bar neka saznanja.
Čitajući Hr forume ,još se bojite i setvu pšenice da radite bez oranja.
 
Kiraj, forum na predstavlja misljenje vecine, nego neke manje skupine ljudi koji uopce ne moraju biti mjerodavni.

Recimo, u mom kraju tanjuraju zitna strnista i po tom siju jecam, tanjuraju se sojista i sije se psenica, gruberom se prolazi kroz povrseno kukuruziste i tu se takodjer sije psenica. Podrivaju ljudi, jedan trag tanjuracom, ili u slucaju lakse zemlje odmah rotodrljaca i sijacica. To na HR forumu neces vidjeti, jer jednostavno nemamo takvih clanova.

Recimo, sojista kad orem za zito, orem toliko plitko kao i da tanjuram. Zasto? Zato sto nemam tesku tanjuracu, nego sam si napravio trobrazni plug za ugaranje strnista i plitko oranje sojista za psenicu, kako bih smanjio potrosnju goriva.

Netko ugara strnista s necim, velika vecina ih jos uvijek pali.

Po pitanju istrazivanja, koliko ja znam da fakulteti to odradjuju, samo nam nema tko pokazati rezultate njihovih istrazivanja. Institutu Tamis svaka cast, pratim sve sto i Garisa napise ovdje i pokusavam nesto i nauciti, ali nitko mi ne moze reci da je gruberisanje jednako kvalitetna zamjena oranju jer to jednostavno nije i ne moze biti istina.

Pogotovo me zanima zasto nisam na ovom forumu vidio nikoga da gruberom ide dijagonalno na tragove sjetve, nego svi derete uz duz.
 
@miroslav k: Nemora da se okrene.

@Bobo: ko je osmislio Gruber kao masinu, kao koncept? jeste li sigurni u to sta je njegova primarna namena?

u selu u kom zivim niko do prosle godine nije ni cuo na vestima o bilo kakvoj drugacijoj obradi. a da nepricam o stanju pre rata. kad je 577dv bio ikona. svako ko je imao njega bio je gazda, nevredi pricati i pisati bez prakse, onaj ko neproba sve to na svojoj njivi, da nekazem kozi, u nekim normalnim i ekstremnim uslovima moze samo da slusa i predpostavlja.

@Srdjan Zorz: Zetveni ostaci ostaju gore da cuvaju vlagu prilikom suse, formira se takozvani malc sloj.


mnogi su ovde spomiljali rad gospodina Kiraja i njegove porodice s onim podrivacem, zatim postavljali kroz ovu i temu o podrivacima pitanje o zameni za oranje. gruber mesa zemlju vise od podrivaca, a ustanovljeno je da podrivanje s malo uzim rasporedom radnih organa moze biti odgovarajuca zamena za oranje. zasto to nebi bio i gruber? koji kao sto sam vec rekao bolje mesa, i Bolje sitni zemlju, ostaje ravnija.


Na ovo sve bih dodao to da sam prosle godine, u februaru, na sastanku u sunoku, pricao s covekom koji je zaduzen za tehnologiju obrade, pitao sam ga sve o gruberu, sta moze, kako moze i 1000 drugih pitanja. na to sve moj tata mi kaze: za nas je realnost plug, treba se drzati proverene tehnologije, nema to kod nas niko, sta kad je kisovita jesen? rekao sam da se samo raspitujem...

P.S. pre dva meseca smo kupili gruber. na njegov predlog! :haha: pa tumacite to kako hocete!

@bobo A da vas pitam jel prtite temu o No till sistemu obrade? koje je tek onda vase misljenje o tome?
 
Poslednja izmena:
Tek sada nastaje konfuzija.Izgleda da Hrvatska i Srpsak agrotehnika nemaju ista saznanja.Da li u HR ima instituta koji se bave istraživanjem različitih sistema obrade ? Kod nas je Institut Tamiš taj koji je ušao u problematiku i zahvaljujući Gariši imamo bar neka saznanja.
Čitajući Hr forume ,još se bojite i setvu pšenice da radite bez oranja.


Pravo kažeš za to. Još nikada nisam čuo a ni vidio da neko testira neke tehnike obrade koja su vani već kao dobar dan. Što se tiče taj način obrade ja krećem u to čim se domognem grubera, neželim više ni zamislit orati za sjetvu pšenice. Naravno osim zimske brazde, ali bilo je tu na forumu jedan član koji je gruberao umjesto oranje zimske brazde ako se ne varam ima rusa 1221.X Baš me silno zanima kako je to ispalo.

Gruber bolje radi posao nego plug, pričam za gruberanje pred sjetvu, a to je uzdiže zemlju, daje joj prozračnost, i još najbitnija stavka smanji potrošnju goriva i veči učinak.
 
Nekad i nekad pratim no-till temu i to podrzavam, nemas ni pojma koliko... I sam bih tome tezio da imam cime i da imam gdje. radim za vas pojam malo zemlje, 8sta je 35-40 jutara, nista) ali jos gore sto je sva zemlja koju radim razbacana namale komadice, pa mi je najlakse da poorem i gotova prica.

Da imam vece povrsine, i da imam prikljucke adekvatne tim povrsinama, bez grubera ne bih bio, ali jesensko oranje se mora obaviti, bar ja na to tako gledam, ako vec ne radimo no till ili minimum till nego ono "pravo" dosadasnje ratarenje. Nemam cime vuci gruber, pa ga ni ne kupujem, ali znam koja je njegova prednost nad plugom na mojem terenu.

Predsjetvena obrada zemlje, slazem se u potpunosti da je gruber bolji izbor nego plug, jer mjesa zemlju i zetvene ostatke i ne zatrpava ih kao sto to plug napravi, tu nema govora. Predsjetveno oranje se vrsi samo u krajevima gdje se tako mora, pa tako i ja orem sojista prije sjetve psenice, jer nemam kako drugacije obraditi tu zemlju. Ali da je gruber zamjena za oranje, to NIKAD za nikad necu potvrditi. moze biti bolje, a moze biti i gore, ovisi o zemlji i vremenskim uvjetima, te o vremenu obrade zemlje. Gruber je jedan vrlo svestran prikljucak i vrlo koristan.


Samo napominjem da pazite sta pisete, da ne bi kasnije sami sebi skakali u usta...
 
Ako ovo čita neko iz ministarstva ,imam predlog :
Zaposlenim agronomima dati parcelu državne zemlje ,odobriti im sredstva da plate radove i da na nekoliko lokaliteta u svakoj opštini postave oglede sa različitim sistemima obrade.Prihod sa tih parcela bi verovatno pokrio troškove usluga i repromaterijala a mi bi u svakom momentu mogli da zaključimo šta je najbolje.:osmeh:
 
Ja cu vam samo reci da sam u 2011. imao skoro 20% veci prinos kukuruza na gruberisanoj parceli u odnosu na standardnu obradu. Ove godine cu imati duplo vise zasejanog kukuruza na gruberisanom zemljistu na kojem je predusev soja. Za jesen je plan da se napravi podrivac koji ce biti koriscen u kombinaciji sa gruberom i strnista i sojista nece biti orana ako Bog da...

 
Poslednja izmena:
Da se javim i ja u vezi grubera do sad sam radio repiste dva puta i strnjiste 3 do 4 puta bez oranja a kukurzoviniste nisam probao da radim samo za psenicu i sve zavisi koliko ima mase.
 
Doduse tu gde je Kinez radio na snimku vec je tanjirano i bilo je vlage i malo je laksa zemlja nego ona na kojoj Rus radi ali Kinez ide dosta bolje od Rusa. Doduse, i jace je po papirima..
 
Da li je neko od vas radio sa gruberom zakačenim za Belarus 1221 ?
ja sam u Kuli, gornji teren zemljišta (dakle lakši nego u Banatu ili cent Bačka), imam Belarusa 952 i 1221 pa me zanima da umesto Vogel Noot 3 i 4 brazde za setvu pšenice u jesen pređem gruberom zemljište, a ne plugom. Ove godine smo imali sušu kod nas pa smo sejali po tanjiranom ,ali jako kasno pa mislim da će prinos biti prepolovljen (čekali kišu a nje nije bilo do novembra) Isti problem kao mucobieno , matorog nisam mogao ubediti za gruber , ni starijeg brata ni za lek. Sad hoću sam sledeće godine da kupim gruber. Mislim da bi nam se s obzirom na to da svake godine sejemo po 300 kj strnjišta gruber i te kak(a)o isplatio :osmeh:.



 
@jstokucha ako tu povrsinu bi radio gruberom naravno da se isplati, pre svega imas veci ucinak, brze ce biti uradjeno, gruber moze da isprati dubinu oranja, dok recimo tanjiraca to nemoze. na tebi je jedino da izaberes proizvodjaca, radni zahvat, i opciju hoce to biti novo ili polovno.

Imas u ovoj temi mnogo video snimaka kako to izgleda u radu.

P.S. problem vezan za susu je isti, ali mi smo cekali za oranje, ne za setvu zita. zita nemamo, tj imam al od pre dva dana, kupili smo neku njivu s usevom.




kao dodatak evo slika, usput ovim dopunjavam i post iz teme o podrivacima. Sto vise se prica o ove dve masine to se unosi veca zabuna.

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh