Razrivač (Gruber)

Da Ilgi 3m. Ovo su cinimi se 4-ti vrhovi racunajuci i originalne. Racunam da svaka garnitura izdrzi oko 250-350 ha. Ajde da kazemo da izguraju dve sezone. Ne mogu bas tacno da kazem koliko izdrze jer puno zavisi od uslova. Sad se vise trose jer je po prilicno suvo pa ih zemlja nosi. Svaka zamena kosta oko 120-130 evra sa sve srafovima. To su neki nemacki spicevi debljine 12 mm. Ima i od 15 mm, a ima i sa vidijom na vrhu. Meni su dobri i ovi.
Pozdrav druže, Milan iz Badovinaca, Mačva. Kako ste zadovoljni gruberom i da li je to forza fix sa 7 radnih tela? Hvala unapred.
 
Nije Forza, vec Apolo sa 10 radnih tela.
Gruber je mocan, jak i ima odlican odnos cena kvalitet. Do sad nigde nije ni napuklo nesto, farba stoji odlicno, jedino su caure u sklopovima sad pocele da popustaju. Gruber je 2012. i do sad je uradio jako puno posto mi gotovo sve radimo sa njim, jedino kukuruz zaoravamo. Bas sad sam pred sezonu narucio nove spiceve i grudi(produzetak spica) originalne turske. To su od prilike 5 vrhovi i oni su skoro duplo jeftiniji od ovih koje sam do sad uzimao iz Mikrona, a cinimi se da su duplo bolji 😁
 
Secam se da je kolega Cici pisao da je izgubio noz na Horschovom gruberu i kupio je taj jedan noz u Mikronu. Taj jedan noz je brze dosao za zamenu nego Horcshovi koji su vec tada imali uradjenih 4000 kj
 
Pitanje za Paora i Cicija:koja vam je potrosnja po kj ili ha u jesen kada radite na 20...+-cm umesto zimskog oranja a koja je potrosnja posle žetve kada ljuštite stnište sa razrivačima koje imate? Za Cicija molim odgovor u nekoj lakoj zemlji koju on radi jer je to verovatno meni najteža zemlja koju obradjujem . Razmisljam o nekom razrivaču, lomim se izmedju 3,5 i 4m zahvata.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Ove jeseni sam merio potrosnju nekoliko puta i uvek je bila oko 8.5 lit/KJ +- nekoliko dl u zavisnosti koliko su bile velike parcele i kakva je tezina istih bila. Vozio sam uglavnom u 11. brzini na 1600 obrtaja sto je od 7.5 km/h u slucaju blatnjave teske zemlje gde ima proklizavanja pa do skoro 8.5 km/h u laksoj zemlji. U lakoj zemlji moze da vuce i u 12. brzini gde ide do 10 km/h ali samo takvu nisam radio ceo dan da bi mogao da izmerim potrosnju. Naterao sam sebe da se odviknem od merenja dubine. Ako sam zadovoljan sa kvalitetom obrade ne interesuje me da li je to 10,20 ili 30 cm. Ali ajde odokativno sam radio otprilike na 15-20 cm.
 
Poslednja izmena:
Da li bi ti vasi traktori mogli u istim uslovima vući istu masinu samo većeg zahvata 3,5 ili 4m?da li mislite da su sa ovom masinom neiskoristeni ili im je ovo taman?

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
U laksoj zemlji bi mogao da vuce i 3.5m bez problema a mozda i 4m ali te lakse zemlje kod nas nema bas puno tako da je mom traktoru idealna velicina 3m zbog teske zemlje. Ima malo viska snage za taj gruber pa se mogu igrati sa njim i na malim obrtajima gde je potrosnja znacajno manja.
 
Zasto trebaju zivci da se vozi na 1600 obrtaja i zasto ne trebaju recimo na 2200 obrtaja? Sta dobijam sa pritiskanjem gasa do kraja osim vece buke i vece potrosnje?

Ne znam samo sto su stavili 2200 obrtaja maximalnih ako je dovoljno 1600. Ne znam sto bi vozio na primer 8 na sat i na 1600 ako mogu 10 na sat na 2000 obrtaja. Ali svako ima pravo da misli i radi kako hoce. :ppozdrav:
 
Radi se o tome da teska zemlja ne dozvoljava vecu brzinu,a traktor lako vuce i onda nema smisla voziti 8km/h na 2000o/min kad moze 8km da ide i sa 1600o/min
 
Nema to veze sa zemljistem nego sa karakteristikom dizel motora.
Motor ima najveci obrtni momenat od 1200-1600 obrtaja. Tada je i najmanja potrosnja goriva. Medjutim tada nije najveca snaga motora. Snaga motora se poveceva sa povecanjem broja obrtaja. Takodje sa povecanjem broja obrtaja preko 1600 potrosnja goriva rapidno se povecava. Evo i jednog uopstanog dijagrama. Naravno dijagram ima odstupanja u zavisnosti od proizvodjaca motora.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
clip_image0024_thumb.jpg
 
Ja znam iz licnog iskustva da neku operaciju moram da idem sporije a motor ne oseca i onda mogu da vozim na manji br obrtaja. A negde jednostavno trazi jaci gas.
 
Da li bi ti vasi traktori mogli u istim uslovima vući istu masinu samo većeg zahvata 3,5 ili 4m?da li mislite da su sa ovom masinom neiskoristeni ili im je ovo taman?

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
Ponekad bi i moglo, ali ako hoces da imas pravu dubinu obrade od nekih 27 cm onda nema sanse da bi mogao vise od ovoga. Za ovaj moj guruber i za ovakav posao je optimum oko 200 ks. Kad se dubina smanjuje onda i rapidno raste brzina. Na primer kad spremamo za psenicu radimo i preko 11 km. Rad ovom brzinom ovakva masina dozvoljava dok bi kod pluga to bilo nemoguce. Tamo bi bilo logicnije povecavati radni zahvat na neki nacin.
 
Ja znam iz licnog iskustva da neku operaciju moram da idem sporije a motor ne oseca i onda mogu da vozim na manji br obrtaja. A negde jednostavno trazi jaci gas.

To je nesto deseto i to razumem... a kad neko tera na 1600 obrtaja u teskim operacijama jer misli da ce tu ustedeti na gorivu ja se tu ne nalazim :ideja:
 
Nazad
Vrh