Ranija setva kukuruza

@ Mile Bozic.......kukuruz preraste feno fazu i onda vas dochekaju mangasi sa hemijom od vise stotina Eura po ha,pa ko hoce bez korova neka se isprsi.

a koja je to hemija koja kosta vise stotina Eura po ha? :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:

....inace se slazem 100% sa svakom recenicom iz tvog teksta. Kukuruze sam sejao od 8 do 14 aprila i nikli su idealno posle 6-7 dana.
 
Dobro sto se tiche hemije sigurno mislite na nove preparate zamene za motivel i druge originale
To su generici.(aktivna materija kojoj je isteklo patentno pravo)
Najchsce kinezi sa indusima. Malo toc malo muc i evo praparata koji je otprilike sistemik.
Oni ti kazu prskaj do 7-8 lista ti prskas i ne primcujes da tu nesto nije uredu,dok nedodje berba a tebi fali kukuruza pa pochnes prichu gde li sam pogresio,dali je hibrid ili je djubrivo ali i nepomisljs da je to taj generik(zamena) motivela koji kosta 20-30 eura.
Pravi preparat sistemik kosta malo vise i to su
Stellar,Victus Duo,Motivel,Calisto,Cassper i dg originali.
Oni mogu da odgovore toj potrebi kada vam kukuruz pobegne i chak ako omanete za 1 list.
Pa sad saberite 1-1.5 lit stelar
90 gr victus duo+trend okvasivach
ili motivel 1.2 lit itd i bice vam sve jasno pa
Uporedita to sa cenom acetohlora(gurdian,acetosav itd) 2.4 D MAton,esteron itd ili Dicamba dicasav,banvel itd, koji su sistemici do 5 lista a sta cemo ako nema korova ni vlage .
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Svakako sam pobornik ranije sjetve okopavina, jasno ako to godina dozvoljava. U svakom slučaju prednosti su višestruke: raniji porast, "bježanje" od korova-lakša zaštita, hvatanje vlage, izbjegavanje vrućina u vrijeme oplodnje (nema pravila-ovisi o godini) i ranije dozrijevanje što mi je vrlo važno zbog sjetve žita. Nedostatci su: ako dođe nakon sjetve do velikih količina kiše i naglo zahladi javlja se problem nicanja i otežanog-usporenog početnog porasta (doživio), uslijed toga usjev zna prospasti-istrune klica..., zatim ranija sjetva u hladnije tlo isto nije dobra itd. U svakom slučaju treba sve te faktore uzeti u obzir i redovno, više puta dnevno, pratiti što više kratkoročnih i dugoročnih vremenskih prognoza te na osnovu toga i vlastite procjene krenuti u sjetvu.
Sve potpisujem, ukratko i precizno, jedino bih jos dodao da postoje razlike po regionima i to treba uzeti u obzir.
 
Naravno uzmemo li u obzir tip zemljista,ekspoziciju,nivo podzemnih voda itd itd
pozdrav i mnog srece
 
jako mi se svidja onaj deo o dudovima, jos kad bi sejali na korak a seme i iz čardaka gde bi nam bio kraj
 
Ne nije to neka starovremenska navika.
Zaintrigiran tom chinjenicom pretrazivao sam po internetu i naravno Kinezi imaju najveca istrazivanja u oblasti gajenja belog duda i kad sam poredio podatke o temperaturnim sumama temp.zemljista video sam da nasi stari nisu bili blesavi.
Naravno u nasoj literaturi o dudu gotovo da nema nista
Pored toga beli dud je voce koje nikad nece izmrznuti ,proverite kod starih pa mi javite.
Samo pupljenje duda govori vam da je period niskih temperatura iza nas a daa je temperatura zemljista na nivou obezbedjivanja brzog i sigurnog nicanja
 
Mili Boze ti ako hoces sej i u maju kukuruze,niko ti ne brani. Ja sam ove godine posejao ranije nego inace i za sad sam prezadovoljan. A te price o dudovima po meni vise ne vrede. Nasi "stari" su radili sa orudjem koje ne moze da se meri sa danasnjim i zemlja nije mogla biti pripremljena kao u danasnje vreme,a da ne pricamo o semenarstvu koje je strahovito napredovalo. Reci mi Mili Boze koje hibride sejes,ako nije tajna.
 
ja sam ove godine poceo setvu 3 aprila i napravio sam samo jednu gresku, trebalo je jos ranije,nijedna njiva u okolini nije imala takav sklop,kukuruz mi uveliko vlata,ako nebude kakvog zla ocekujem rekordnu godinu.Nekazem,neki hibridi volu toplije tlo ali ako ispostujes ono sto proizvodjac preporuci nema nikakvih problema :cao:
 
Niko nije rekao u maju da seje kukuruz samo one priche kako neko seje 25 marta i pre samo nek seje posle snega pa kad ga zakuje onda ce da seje u maju ja vam kazem.
Stvarno nisam rekao da se seje u maju ali tu negde posle pola aprila to je naj sigurnije i naj brze nicanje ,e u to sam siguran.
Sto se tiche hibrida koje sejem ,mogu da vam kazem da 25 godina radim u semenarstvu i veliki je broj hibrida kukuruza koji sam probao na svojoj zemlji i stanih i domacih.

Sejem godisnje od 5 do 15 jutara.
Kako kad
 
šandor je napisao(la):
Institut Tamiš iz Pančeva uvek počinje da seje kukuruz posle 20. marta i imaju najbolji rod u okruženju. Prošle godine sam počeo setvu kukuruza 1. aprila i pokazao se odlično nasprem što je posejano krajem aprila. Setvu treba početi kada zemlja zagreje barem na 8 stepeni u setvenom sloju.

Ja volim uvek da budem prvi :ppozdrav: " Korak ispred ! "

Ove godine sam počeo setvu kukuruza posle 10. aprila zbog setve šećerne repe i soje na više od 100 ha.
 
ranije je stari sejao oko 1 maja verovatno zbog praznika rada .
sad smo ostali bez posla pa setvu pocinjemo oko 10 aprila ::namigivanje::
šalim se. po meni klima se promenila pa se prilagodjavamo :cao:
 
Ko to kaze da se menja klima,
Jel ima te neke dokaze za to.
Ili smo samo malo stariji i sve nam je nekako drugacije,
 
mile bozic je napisao(la):
Ko to kaze da se menja klima,
Jel ima te neke dokaze za to.
Ili smo samo malo stariji i sve nam je nekako drugacije,
klima je ista kao i pre 100 god, jedino sto svake druge trece godine maksimalna temperatura poraste za 0,5- 1 C, topli talasi traju sve duze padavine sve konkretnije,
ili PADA il slusamo price kako izgleda kad pada,i da, industrija sanki je pred bankrotom zadnje su prodali jos u proslom veku a skijaski centri kao glavnu stvar za privlacenje turista nude vestacki sneg.Apsolutno bez promena
ps:eek:ne pokusaje tornada u Rijeci(ili Puli) necemo spominjati
 
Mi smo setvu soje i kukuruza paralelno počeli 3. aprila. Temperatura zemljišta ujutru 14oC- mereno na dubini od 10 cm digitalnim termometrom. Možda smo trebali par dana ranije. Ostali su krenuli kad je naše niklo, i zemlja se isušila ::lose::
 
a kud cemo sa svim tim kukuruzom? sad je već prilično izvesno da će ovo biti rekordna godina.
 
najsigurnije ce biti kada kombajni udju u kukuruz,dotle moze biti svasta.a i nemora biti rekordna.
 
ma oblacno je pa zato izgleda tako modro zelen :ppozdrav:
izvesno je da ce ga biti vise nego sto sam ocekivao do pre samo dve nedelje
ova gisa njemu zlata veredi koliko ce to nama ::novac:: finansiski pomoci videcemo
 
Verovatno ce samo stetiti! Kao i uvek kad je rod dobar cena ce mu biti ::lose::
 
Nazad
Vrh