Ranija setva kukuruza

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
11.536
Sta kazete o ranijoj setvi kukuruza. Najkasnije do 10. aprila. Ima li ko iskustva?

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.194
Ja ne planiram da zurim sa setvom pogotovo sto sejem FAO 400 i 500 pa sazru na vreme i ako se seju oko 01.05.

case ih

Član
Učlanjen(a)
28 Dec 2008
Poruka
849
Ja zadnjih par godina sejem oko 1. aprila i rezultati su vise nego dobri. Malo duze nice, ali zato ranije zatvori redove i vise vlage iskoristi do letnjih zega. Ranije sazri pa posle berbe imam vise vremena da spremim zemlju za jesenju setvu.

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
11.536
Ovo pitam,a pomalo i predlazem iz sledeceg razloga. Primetio sam da kod mene u ataru svi ljudi koji su kukuruz posejali nesto ranije su imali odlican rod i prosle i predprosle godine. Dok je sa sojom bilo obrnuto. Oni koji su ga sejali nesto kasnije (oko 20. aprila) imali su slabiji prinos i do 1 tone,sto slozices se nije bas malo. Eee sad zasto je to tako. Kazu da kukuruz posejan u nesto ranijem roku izbegne avgustosku zegu kad je u cvetanju,a kazu da tad kukuruz donosi rod.

• Like
Reagovanja: PKB

torpedo

Član
Učlanjen(a)
21 Dec 2007
Poruka
810
Vec godinama, zavisno od vremenskih uslova, sejemo od 10 do 15 aprila. Ove godine cu isto samo hibride sa kracom vegetacijom,(sejao sam NS 6010 i 640 i lose prosao) kako bi sto pre ojacali i bolje podneli eventualnu susu.

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.427
Institut Tamiš iz Pančeva uvek počinje da seje kukuruz posle 20. marta i imaju najbolji rod u okruženju. Prošle godine sam počeo setvu kukuruza 1. aprila i pokazao se odlično nasprem što je posejano krajem aprila. Setvu treba početi kada zemlja zagreje barem na 8 stepeni u setvenom sloju. To još ne znamo kad će zemlja da dostigne tu temperatruru da li će da bude 20. mart ili 15. april ? :sta:

mladen

Član
Učlanjen(a)
13 Feb 2008
Poruka
758
ja isto mislim da je ranije bolje posijati pogotovo ako godina bude susna :cool:

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.194
Tacno Sandore, tempreatura zemljista je najbitnija a sto je sorta krace vegetacije to topliju zemlju zahteva... bar sam ja tu logiku primetio listajuci kataloge semenskih kuca...

lucky

Član
Učlanjen(a)
8 Dec 2008
Poruka
867
mladen je napisao(la):
ja isto mislim da je ranije bolje posijati pogotovo ako godina bude susna :cool:
Meni se jedne godine desilo da smo posejali Colombu pocetkom aprila, a bio jul suv a avgust kisovit, i moj kukuruz skroz podbaci. Oni koji su sejali 640 prosli dobro.
Ako susa duze traje onda bolje prodju raniji hibridi i ranija setva.

todor

Novajlija
Učlanjen(a)
28 Nov 2008
Poruka
2.368
to ti je kao lutrija ja imam pramdedu 88god kad on seje i ja sejem i uvek je ok ipak je stariji i zna kad treba jer takva je poljoprivreda

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
11.536
Slazem se da je to sve dosta nezahvalno prognozirati,ali ipak treba ponekad poslusati i nauku. Ja sam nekako uvek za malo ranije hibride (FAO 400-580). Kad izracunas koliko ti kasniji hibridi donesu veci prinos (a nekad i ne donesu) od ranijih, toliko i vise ti otmu na vlagi. Tako da se jednostavno ne isplati sejati kasne hibride ako ga odmah krunis, a ako ga beres tu vec mozda i ima neke racunice.
Samo kod nas navikli da imaju klipcinu od pola metra, a za prinos ko te pita.

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
i ja sejem ranije. prošle godine 7-8 aprila. ali suncokret bogami neću pre kraja aprila. i to sam praktikov'o ranije pa ne ispadne dobro.

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
11.536
Slazem se sa tobom tarana da suncokret i soju nebi trebalo sejati pre 20. aprila(naravno zavisi od vremenskih prilika). Soja nekako voli bas toplu zemlju kad nice,a mislim da je to isti slucaj i sa suncokretom.

phoenixfendt

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Feb 2009
Poruka
1.425
mi smo imali iskustva sa ranijom setvom kukuruza i prosle godine smo ga sejali 8 aprila i rezultati su bili razliciti...kad smo posejali doslo je hladnije vreme i kukuruz nije mogao dobro da nice pa na to je jos pao dobar pljusak i stvorio pokoricu pa je i to otezavalo nicanje pa je sklop kukuruza bio manji nego ocekivan
moja iskustva su takva da kad se kukuruz seje zemljiste mora biti zagrejano na barem 10 stepeni i bolje je cekati pljusak pa onda sejati da se nebi stvorila pokorica i otezavala nicanje
ove godine cemo poceti oko 15aprila pa cemo videti kakvi ce biti rezultati :D

MILE

Član
Učlanjen(a)
9 Feb 2009
Poruka
332
Ja kukuruz sejem oko 1aprila i rezultati su odlicni, te cu i ove godine isto uraditi.

sanbo4

Član
Učlanjen(a)
3 Mar 2009
Poruka
146
I kukuruz i soju obicno sejem posle 5. aprila i uglavnom se to kod mene pokazalo dobro, pa cu tako i ove godine ako vreme dozvoli. Sigurno da rok setve dosta zavisi od lokacije, a i od obima predvidjenog posla. Oni koji seju na stotine jutara, verovatno pocnu u prvim rokovima, a zavrse u zadnjim, kako kazu, kao sto je nekada radio Bogdan Dundjerski.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.344
Nikada ne sejem pre 15. aprila.
Kada se zemlja dovoljno ugreje, kukuruz brzo niče.

Vrh