Ranija setva kukuruza

Kermes i 6030 visoki oko 230-250 cm poceli da metlice. Sejani 7.04.
 
kod mene u porodici a i u selu kod nekih vlada misljenje da kukuruz treba sejati kad i dud krene. ove godine sam posejao kukuruz 04 04 kada je dud vec skoro olisto,ali se zbog kisa nije moglo ranije.sejem vec godinama po toj pojavi i nisam pogresio pa cu i dalje tako sejati.inace sejem sve grupe zrenja pionira ali i dkc koji se pokazuje jos ,cinimise, boljim videcemo
 
Zadnjih sedam osam godina kukuruz sejem od 01.04 do 10.04 uglavnom vrlo kasne hibride NS 6030, Alikunde, Pionir D12, P88, ZP684 i Turtop. Prinosi su izvanredni bez obzira na sušu. Mnogi mi govore da žurim ali ja tvrdim da treba sejati ranije dok još ima vlage. Ranije posjan kukuruz zatvori redove pre velikih vrućina i lakše podnese sušu. Zadnje dve godine merim temperaturu zemljišta. Ove godine 04.04. 2009 temprtatura je bila 14 stepeni što znači da se moglo sejati i ranije.
Što se tiče klimatskih promena klima se definitivno menja. Pre tridesetak godina kao omladinac radio sam nekoliko godina na kombajnu tačno se sećam da je žetva počinjala oko 7. jula i trajala oko dvadeset dana. Ove godine da nije bilo kiše žetva bi bila gotova do 1. jula. Pre trideset godina kukuruzi su 7. jula bili visoki 80-100cm a danas su moji kukuruzi visoki 250cm i vlataju.
 
stvari stoje ovako, sonda je ubodena na nekih 10cm, kaze 11,4 C (kalibrisan digitalni instrment). Seme ofarbano sa 0,1 % furadana.Amerikanci otkazali najavljivan mraz oko 8 aprila,u niskom startu cekam sta ce sonda reci ujutru ako kaze vise od 9C u sredu pocinje N01 pa b08 i u cetvrtak p88
 
Kod nas ima par ljudi koji jako rano poseju sve kulture,ne samo kukuruz.Dođu godine koje takav postupak učine pametnim.Veliki problem u zadnje vreme predstavlja invazija ptica na prvo-posejane njive.Nekako mi je najlogičnije da ne krećem baš prvi.Tako su i naši stari govorili,pusti nekog ispred sebe.
 
Danas u 7h 6.5C a sinoc oko 1h 7.8C sto mu sa jucerasnjim merenjem dodje prosek 8,6C.Ipak odlazem za jos koji dan ,jos malo merenja treba
 
sasa22 je napisao(la):
Danas u 7h 6.5C a sinoc oko 1h 7.8C sto mu sa jucerasnjim merenjem dodje prosek 8,6C.Ipak odlazem za jos koji dan ,jos malo merenja treba
Ma da.
I ja sam za raniju setvu,ali ipak ovo je jos uvek malo prerano. Posle uskrsa odmah u setvu.
 
tarana je napisao(la):
a kud cemo sa svim tim kukuruzom? sad je već prilično izvesno da će ovo biti rekordna godina.

ne bojte se ljudi .......u USA pise o stampedu farmera( poljoprivrednika) u kukuruz...zasto? otvorili su 89 fabrika ethanola i pokusavaju da rese problem naftne zavisnosti
A u polju nije bas tako rekordno.........kod nas je dosta sareno a i da Vas podsetim nije bila neka godina tj.mesec april za setvu stalna kisa hladno...kod nas koje uspeo u ranijim rokovima da poseje taj je dobar a ostali koji su zasli u majske setve bogami nisu za diku
Raniji kukuruz je sad dobar, velik pa jos ko je i posejao po nauci i ima dobar sklop taj ima mrak u njivi i netreba da se boji ovih vrucina a ostali neznam kako ce izdrzati........
 
Nas kukuruz koji je ove godine posejan 9. 10. i 11. aprila izgleda po prilicno dobro. Vlage ima,hrane ima,sunca ima,e jedino da ga ne trefi neko ne vreme. Tako da mi se cini da je i ove godine bolja ranija setva (ne prerana 1,2,3 apr.) nego ona pred sam kraj aprila i pocetkom maja. Sta ce biti to ce mo videti u oktobru,ali za sad je dobro (kuc,kuc da ne ureknem). Jedino mi se ne svidja sto tera po dva klipa,bolje jedan pa ko svet.
 
paore
potpuno si u pravu.........teraju po dva klipa.....ja imam uglavnom Pioneer hibride.....na kermesu ih nema
 
I kod mene su pioniri. Isti slucaj imam gotovo svake godine i rod po KJ suvog zrna bude oko 6 t,mada bi bio i veci da tera samo jedan klip jer ovako jedan odbaci kad zasusi.
 
paorpaor je napisao(la):
I kod mene su pioniri. Isti slucaj imam gotovo svake godine i rod po KJ suvog zrna bude oko 6 t,mada bi bio i veci da tera samo jedan klip jer ovako jedan odbaci kad zasusi.

Sadio sam F02 na vodeni ponedeljak.svi su zevali u mene da nisam normalan radim na svetac ( oprosti boze...taj dan se moglo raditi nije bilo kise) danas svi zevaju u ataru u moj kukuruz za koji dan bice ga za kuvanje
Inace svu setvu sam zavrsio do 17.04.2010 a ove godine prvi put probao KWS Kermes i Klausen malo ....fantasticno izgledaju mada je sklop malo losiji od Pionira dal je klijavost bila losija..ko ce ga znati
 
Klijavost je losija, KWS koji nije iz uvoza ima ubedljivo najlosiju doradu semena. :zli: :udri: Imam isti problem sa Mikadom, al posejan je na 18cm.
 
Jedan od najvažnijih činilaca za postizanje visokih prinosa u proizvodnji kukuruza jeste seme. Kvalitet semena se ogleda u više parametara, a za proizvođače su najbitniji klijavost, energija, masa 1000 zrna. Za postizanje željenog sklopa u berbi potrebno je na osnovu klijavosti semena korigovati sklop u setvi, tj.potrebno je povećati broj isejanih zrna za onoliko za koliko je manja klijavost. Npr., ako je klijavost 94%, a u berbi se želi postići sklop od 51 000 biljaka, potrebno je isejati (51000/94) *100=54255 biljke.
 
ljusha je napisao(la):
Jedan od najvažnijih činilaca za postizanje visokih prinosa u proizvodnji kukuruza jeste seme. Kvalitet semena se ogleda u više parametara, a za proizvođače su najbitniji klijavost, energija, masa 1000 zrna. Za postizanje željenog sklopa u berbi potrebno je na osnovu klijavosti semena korigovati sklop u setvi, tj.potrebno je povećati broj isejanih zrna za onoliko za koliko je manja klijavost. Npr., ako je klijavost 94%, a u berbi se želi postići sklop od 51 000 biljaka, potrebno je isejati (51000/94) *100=54255 biljke.
Vidim prati se Poljopartner,lepo...
 
Nema datuma kod setve kukuruza,pogotovo ne u današnje vreme kada je klima poremećena,kukuruz se seje kada temperatura zemljišta dostigne 8-10 stepeni celzijusa,uz obavezno praćenje vremenske prognoze za naredni period od momenta nastupanja povoljne temperature.Što se tiče mineralnog đubriva,najbolje je ako čovek ima vremena da uradi Nmin agrohemijsku analizu zemljišta,na osnovu koje će znati koliko treba da baci,najbolje je urea pred setvospremačenje,prihranjivanje kukuruza je čisto bacanje para.Kukuruz u fazi od 9-12 listova usvoji preko 70 % azota,u toj fazi preko 90 % korenovog sistema kukuruza se nalazi na dubini od oko 60 cm, a gde se spusti i azot pod uticajem vlage.Kada se prihranjuje azot jednostavno nema vremena da se spusti na tu dubini.Opasne su godine kao što je prošla kada imamo preveliku količinu vode,gde može lako da se desi da i azot iz ureje ode na veće dubine,pa da bude nepristupačan korenu.
 
Nazad
Vrh