Ranija setva kukuruza

kod mene ovih dana se seje sam sam inace sve posejao jer vidim da na ovom forumu svi sejali inace kod mene svi jos cekaju!!!niklog kukuruza nema nigde
 
ja sejao 10.4 i vec se vide redovi i to 450m nadmorske. Znaci ne cekati ni casa, susa ce biti izgleda...
 
Moj je sejan 21.04 i poneki je vec nikao! prekosutra ce se videti redovi!
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Evo ga. Bc Pajdaš posijan 6.4. na razmak 18,5 cm u redu.




Ove godine nisam još uočio ovako velik kukuruz,izgleda da je rana sjetva ove godine pun pogodak, nego jel taj "pajdaš" ima veču otkupnu cijenu? Negdje sam pročitao da su peradari ludi za njim i da je pogodan za industriju prehrane.
 
Da li ste zadovoljni u kakvoj vam je kondiciji ranije posejan kukuruz. Ja sam za sad prezadovolja. Jednako nicanje,odlican sklop (65-72 hiljade biljaka po Ha),peti-sesti list,boja odlicna,vlaga odlicna,nema bitnijeg gubitka od stetocina. Kad bi ovako nastavio da raste i da ga sluzi vreme mogao bi se nadati rodu,mada je jos dosta daleko do zetve. Uglavnom nase je da se nadamo i pomalo navijamo :bravo:
 
Mislim posejan bar do desetog aprila. Jel kod mene u kraju svi su ga sejali od 10 pa do 25. Ja sam jedan posejao 6 ,a zavrsio 8. Za sad sam prezadovoljan. Potpuno je zatvorio redove i visok je oko 1 m.
 
paorpaor je napisao(la):
Mislim posejan bar do desetog aprila. Jel kod mene u kraju svi su ga sejali od 10 pa do 25. Ja sam jedan posejao 6 ,a zavrsio 8. Za sad sam prezadovoljan. Potpuno je zatvorio redove i visok je oko 1 m.
U nečemu si se malo zabunio :sta:
 
Tarana pogledaj datum kad je imao 5-6 listova. To je bilo 2. maja,a sad je 27.

Didi,sta zbunio,ne razumem :sta:
 
izgleda paore da te i kiša služila kad je toliko izrastao. Što se tiče mog iskustva za raniju setvu u najmanju ruku nema negativnih posledica a u dobrim godinama ima velikih prednosti. Kod mene ove godine nije bilo jer je bilo hladno proleće pa je kukuruz čekao i nikao zajedno sa setvom deset dana kasnije
 
Nije ni kod nas bilo dosta sunca u pocetku,ali je nikao 8 dan od setve. Meni je cilj da moj kukuruz izbegne oplodnju u vreme vrucina. Kazu strucnjaci da ako to uspes rod moze da bude znacajno veci nego u standarnim rokovima setve. Ja sam ove godine probao i za sad sam zadovoljan. Sumiracu rezultate na kraju.
 
Svakako sam pobornik ranije sjetve okopavina, jasno ako to godina dozvoljava. U svakom slučaju prednosti su višestruke: raniji porast, "bježanje" od korova-lakša zaštita, hvatanje vlage, izbjegavanje vrućina u vrijeme oplodnje (nema pravila-ovisi o godini) i ranije dozrijevanje što mi je vrlo važno zbog sjetve žita. Nedostatci su: ako dođe nakon sjetve do velikih količina kiše i naglo zahladi javlja se problem nicanja i otežanog-usporenog početnog porasta (doživio), uslijed toga usjev zna prospasti-istrune klica..., zatim ranija sjetva u hladnije tlo isto nije dobra itd. U svakom slučaju treba sve te faktore uzeti u obzir i redovno, više puta dnevno, pratiti što više kratkoročnih i dugoročnih vremenskih prognoza te na osnovu toga i vlastite procjene krenuti u sjetvu.
 
Kakva je to rana setva kad kukuruz posejete u hladnu zemlju i kad on niche 15 dana.
Kada ga vidim onako pozutelog i izmrcvarenog dodje mi da zakachim krimler i da ga rasturim.
DRAGI MOJI FARMERI
Grupa zrenja se odredjuje prema nicanju kukuruza a ne prema setvi jer ako se uzme da kod nas kukuruz niche 15 dana to nema veze sa setvom i taj kukuru koji mitari u zemlji je podlozan svakakvoj zgadiji od zichara do kukuruzne pipe.
Drugo,jos korovi ne krecu.
Prolaze vam rokovi za upotrebu jeftinih a efikasnih preparata za suzbijanje korova zato sto korova nema (nije blesav),kukuruz preraste feno fazu i onda vas dochekaju mangasi sa hemijom od vise stotina Eura po ha,pa ko hoce bez korova neka se isprsi.
Sto se tiche vlage i suse.
VLAGA SE CHUVA KOD PRAVOG FARMERA
Blagovremenim zatvaranjem zimske brazde po nekim istrazivanjima dobia se u startu 100mm padavina.
Kod pravog gazde nikada nije susa.
Nasi stari su nekad gledali u dudove(bele)
Tek kada dud ispupi (pobele pupovi) tada vise nema zime za setvu kukuruza ,
Kukuruz izlazi 5 -6 dana iza sejalice hvata se za vlagu i bog da ga vidi.
Priprema predsetvena mora da se napravi setveni sloj tvrde posteljice a mekog pokrivacha od 3-5 cm a ne da se u prpipremi isusi setveni sloj i da se mora chekati kisa pa da bude kao ove godine.
 
Nazad
Vrh