Ranija setva kukuruza

Imam mišljenje da je pogrešno čekati sjetvu sa mjerenjem temp., nego da treba sijati po datumu za to područje i kada je njiva spremna . Neda mi se obrazlagati ali to sa mjerenjem mislim da važi za bašte i male površine a ko sije malo više i to u više parcela ne pije vodu. Dalje ne slažem se ni da je prihranjivanje bacanje para , a i ti si to sam potvrdio u zadnjoj rečenici.
Ima još stvari koje neki naši "stručnjaci " predlažu a ja se iz praktičnog iskustva ne slažem .Npr da dubina sjetve kukuruza zavisi od nečega , ja mislim da ne zavisi od ničega nego da uvjek treba sijati na 4 do 5cm , i još neke stvari se ne slažem .(pravi kontraš :haha:.)
 
Slažem se sa tobom u vezi prihrane,ali samo u ekstremnim slučajevima kao što je prošla godina.Za ovo ostalo mislim da nisi u pravu,ali svako ima pravo na svoje mišljenje.
 
Nikao se ne mogu sližiti da prihrana azotom kada kukuruz ima od 9-12 listova nema efekta.Svi stručnjaci koje samslušao i gledao baš u fazi 8-10 listova preporučuju prihranu azotom u redove.U tom periodu se formira potencijal prinosa i ako mu se tu da dodatni stimulans veća je šansa za dobar prinos.
Ako ostavim stručnjake sa strane još više sam uveren da prihrana AN-om i KAN-om(pogotovo) ima i te kakav uticaj na kukuruz.To pričam iz svog iskustva sa takvim radom.Prilikom špartanja i prihrane KAN-om efekti su vidljivi nakon tri četiri dana.Sa AN-om to ide malo sporije i bilo bi dobro da bez obzira na vlažnost zemljišta bude malo kiše.KAN-u apsolutno nisu potrebne padavine da bi "radio" jer mu je i minimalna vlaga iz zemljišta i vazduha dovoljna ,a da ne govorim o jutarnjoj rosi.E sad svi mi špartamo na različitim dubinama i tu ne bih ulazio koliko se duboko izmeša đubrivo.
Ove godine neću prihranjivati sa špartačem već ću na ciklon(rasturivač) montirati depozitore koji spuštaju u redove tj. pored kukuruuza.
 
Kad nađem dobar KAN njega bacam u špartanju.Vidljivi rezultati za najkasnije pet dana.Danas ga baciš i sutra je već samo crno na mestu gde si ga bacio.AN koristim kada nemam KAN.Ove godine ću to odraditi sa ciklonom jer ide mnogo brže.Danas pustim đubrivo u redove,a sutra špartam bez po muke.
 
Juce na predavanju profesor Jockovic kazao do 5. aprila obaviti setvu kukuruza ove godine,bez bojazni hladnog vremena. :cool:
 
prosle godine sam sejo komsiji kukuruz 19.marta.jedva je niko pa prerasto za prskanje,korovi nisu nikli nije ga ni sparto imo je 2500kg po jutru kad je ovrsio kermes
 
To sve zavisi od vremena nista netreba prognozirati samo u toplu zemlju pa makar 20 april bio.
 
Jaradim zatvaranje brazde,urea pa setveni sloj.Zasetvu idem 5-6 dana posle pripreme,pratim prognozu za 10 dana zbog temperature zemlje i kiše .Imam pitanje dali je neko sejao KWS LUCE na 22 cm za berač dali može da se radi beračima u tom sklopu ?
 
Ok mislio sam na tarup utegnut je ali nemam isku stva na 22 samo na24-26.
Post je spojen: [time]1299440202[/time]
_________________________________________________
Kažu ljudi iz KWS-a isto da može ali hoću da čujem ljude sa terena.
 
zlatko pap je napisao(la):
Jaradim zatvaranje brazde,urea pa setveni sloj.Zasetvu idem 5-6 dana posle pripreme,pratim prognozu za 10 dana zbog temperature zemlje i kiše .Imam pitanje dali je neko sejao KWS LUCE na 22 cm za berač dali može da se radi beračima u tom sklopu ?
Mi na ovom forumu,praktikujemo da se novi clanovi na ovoj adresi predstave.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0
Dobrodosli!
:cao:
 
Ja sam radio KWS klausen na 18,5 i nisam imao problema pri branju :D
Predusev soja 200 kg mesanca i 100 kg ureje po jutru ,bio je ko grom .Samo dobro naspanuj kajseve i pici !!!
 
Nazad
Vrh