Radovi u malinjaku

Šušnja li se sta o ceni
Šuškalo se 7 evra, a onda se prošuškalo da se zbog ratne krize u Ukrajini neće puno "bacati" na luksuz, već da će se tražiti jeftinije alternative malini (ovo poslednje je priča hladnjačara). Videćemo, sve je poskupilo 100% i što treba i što nije imalo nikakvog razloga.

Sent from my CPH2025 using Tapatalk
 
Gadna ova inflacija, đubrivo, preparati sve skupo ali ne bi me iznenadilo da se prelomi na nama malinarima i da nam plaćaju oko 200 dinara a da oni (hladnjačari i ostali što su u talu) izvoze po 2000 dinara
 
Nego,mene zanima kako oprati metalnu cisternu od nafte? Imam neku od grejanja,bila rezervoar za naftu, lepa cisterna stoji lepo u sanduku prikolice pa sam mislio vuci vodu sa njom, jer susa se ne sali. Ali kako je oprati?
 
Jednom sam zamazao ruke farbom i nisam znao šta da radim, sva sreća pa mi je komšinica rekla da a uzmem i operem benzinom, ona žena znala za taj trik a ja nisam znao...ali tebi treba nešto drugo jer bi ti puno otišlo benzina i smrdilo bi na benzin onda
 
Šta mislite o onim kolicima sa suncobranom za branje malina. Ne bi bilo loše imati ako se bere ceo dan
 
*Pozdrav svima! Prelistao sam skoro čitavu temu i malo sam vršljao po forumu tkd se izvinjavam ako mi je promaklo ali me zanima sledeće:

Jesenas sam zasadio maline i skoro sam završio drugo plevljenje i ostalo mi je malo da orežem. Do sad sam stavljao dubinsko i kan pa su mi rekli da uskoro treba da stavim i neko nitro đubrivo a da u međuvremenu preprskam. Sad kad smo kod prskanja, ja prskalicu nemam pa sam razmišljao šta mi je pametnije uzeti - prksalicu ili atomizer (čitao sam da neki atomizeri imaju više funkcija pa ne znam da li će mi to koristiti i za šta, oni valjda imaju širi otvori i može se prskati i praškovi sa njima)? Uložio bih oko 200e - razmišljam se o Villager motornoj DM 14 PE.

Upravo sam se vratio iz Sjenice gde sam kupio 25kg semena heljde (po 2.5e kg) pa mi je u plana da zasadim međuredno 15cm do mlađara. Kada je najefikasnije zaorati to kasnije, ili mi je bolje zafrezirati ili pokosoti? Malo sam skeptičan oko ulaska traktora u nov malinjak.

Svaki savet i mišljenje je dobrodošlo. Unapred zahvalan!
 
*Pozdrav svima! Prelistao sam skoro čitavu temu i malo sam vršljao po forumu tkd se izvinjavam ako mi je promaklo ali me zanima sledeće:

Jesenas sam zasadio maline i skoro sam završio drugo plevljenje i ostalo mi je malo da orežem. Do sad sam stavljao dubinsko i kan pa su mi rekli da uskoro treba da stavim i neko nitro đubrivo a da u međuvremenu preprskam. Sad kad smo kod prskanja, ja prskalicu nemam pa sam razmišljao šta mi je pametnije uzeti - prksalicu ili atomizer (čitao sam da neki atomizeri imaju više funkcija pa ne znam da li će mi to koristiti i za šta, oni valjda imaju širi otvori i može se prskati i praškovi sa njima)? Uložio bih oko 200e - razmišljam se o Villager motornoj DM 14 PE.

Upravo sam se vratio iz Sjenice gde sam kupio 25kg semena heljde (po 2.5e kg) pa mi je u plana da zasadim međuredno 15cm do mlađara. Kada je najefikasnije zaorati to kasnije, ili mi je bolje zafrezirati ili pokosoti? Malo sam skeptičan oko ulaska traktora u nov malinjak.

Svaki savet i mišljenje je dobrodošlo. Unapred zahvalan!
E jesi se usrecio... al ajde, recicu ti par stvari.
Prvo kolika ti je povrsina maline, ako je manja ajde moze ledjna, a ako je veca povrsina nanosaces se lepo. A i treba razmutiti pa dosipati. Ja radim sa toma vinkovic traktorom, kupio BATA prskalicu cim sam posadio i one vocarske grane, 200lit za 22 ara knap, jednom naspem i teraj.

Tu heljdu bolje da posejes na neku njivu 30-35 ari posto ide do 80 kg/h, pa da lepo poznjes kao covek., ionako vidis i sam koliko kosta. To sto ti hoces se zove zelenisno djubrenje ali ja ne vidim efekat zelenisnog djubrenja u medjurednom prostoru. Medjuredni prostor ces verovatno zalediniti ionako, tako da nemas potrebe nikakve. Tu ce biti trave koliko hoces u nekoliko kosenja godisnje, pa je samo zgrabis u redove odn pored maline. Frezaces sa strane redova svakako 30-50cm kolika ti bude freza, tu ces djubriti i stajskim i vestackim djubrivom, i tu mozes bacati pokosenu travu, slamu ako imas itd, neki vid zel. djubrenja. Inace heljda se u tom slucaju zaorava u cvetu, ali mislim da je to bar u malinama bacanje para a i ne znam kako bi orao u medjuredu?
Ja sam prve godine u medjuredu sejao pasulj, zato sto je azotofiksator i nasao 200kg pasulja.
Za te pare si imao ITALPOLINU organsko kokosije djubrivo, mnogo bolje za to sto ti hoces.
Ne znam sta bi orezivao u prvoj godini.
To nitro djubrivo je verovato Yara nitrabor, to je azotno djubrivo za dodatkom bora kao mikroelementa i ima 16% azota. Mozes da ga das ali opet ne vidim potrebu u prvoj godini. Azot je svakako i KAN i ima ga 27%, a bor se u zasadima koji su u berbi dodaje da bi se biljka podstakla da da vise cveta da se tako izrazim, a samim tim i vise ploda. Posto ti ploda nemas ove godine (ako je vilamet, miker, fertodi...) neces nista izgubiti ako ne ides sa nitraborom. 3x KAN i ne preteruj. I ne posle 31.06. azotno djubrivo bilo koje.

O ulasku traktora, sve zavisi koji traktor i koji medjuredni razmak. Meni je 2.5m i tomica prolazi bez ikakvih problema. Imam i 539 ali on moze samo s ranog proleca dok ne krenu rodne grane, ali i taba dosta pa je bolje ne koristiti njega.
 
Poslednja izmena:
*Pozdrav svima! Prelistao sam skoro čitavu temu i malo sam vršljao po forumu tkd se izvinjavam ako mi je promaklo ali me zanima sledeće:

Jesenas sam zasadio maline i skoro sam završio drugo plevljenje i ostalo mi je malo da orežem. Do sad sam stavljao dubinsko i kan pa su mi rekli da uskoro treba da stavim i neko nitro đubrivo a da u međuvremenu preprskam. Sad kad smo kod prskanja, ja prskalicu nemam pa sam razmišljao šta mi je pametnije uzeti - prksalicu ili atomizer (čitao sam da neki atomizeri imaju više funkcija pa ne znam da li će mi to koristiti i za šta, oni valjda imaju širi otvori i može se prskati i praškovi sa njima)? Uložio bih oko 200e - razmišljam se o Villager motornoj DM 14 PE.

Upravo sam se vratio iz Sjenice gde sam kupio 25kg semena heljde (po 2.5e kg) pa mi je u plana da zasadim međuredno 15cm do mlađara. Kada je najefikasnije zaorati to kasnije, ili mi je bolje zafrezirati ili pokosoti? Malo sam skeptičan oko ulaska traktora u nov malinjak.

Svaki savet i mišljenje je dobrodošlo. Unapred zahvalan!
Ja ne bih ništa sadio ili sijao između redova, samo džaba smeta
 
Krenuh i ja uz božju pomoć. U poređenju sa prošlom godinom (kod mene) mogu reći da će biti manji rod i slabiji kvalitet, ali s obzirim da je bilo kiše vidim da kreće da se pomalo oporavlja. Videćemo.

Sent from my CPH2025 using Tapatalk
 
Hvala na opširnom odgovoru, nisam stigao ranije da odgovorim. Imam 25 ari Fertodi maline (15 ari severnije i 10 ari južnije, ne znam gde mi je bio mozak ali ajde) koje sam sad jedva stigao opleviti u susret kiši i crvenim slovima. Čini mi se da lepo napreduju, mada slabo sam viđao novih zasada tkd ne bih znao šta da uzmem kao referencu. Ima mlađara i po 60 cm ali većina je između 20cm i 40cm.

Jesenas sam zasadio, tkd sam pod sečenjem mislio na ove što sam pobio jer su neke procvetale pa da ne vuku 'snagu'. U utorak treba da ih isprskam šta već ide i da im dam fosfora folijarno. Ne znam da li mi je potrebno nešto specijalno jer sam primetio na veoma malom broju da se pojavio cvrčak (cikada?). Ono što me najviše interesuje jer sam u dve različite apoteke dobio dva različita predloga, a kontam da su sredstva poprično slična odnosno da su generična imena preparata u suštini ista, je da li da uzmem atomizer ili prskalicu? Zbog položaja malinjaka mi je veoma komplikovano da se igram sa crevom, u planu imam prvo dovođenje vode do oba pa ćemo videti.

Jedna parcela mi je lošije izorana, zapatio sam koronu u tom trenutku tkd tu nisam mnogo mogao uticati, i sva je zakorovljena, ali zemlja je jako humusna i malina veoma lepo napreduje (samo je pljevljenje bilo pakao) te sam mislio zafrezirat i posejat heljde da što više korova razbije. A na drugoj parceli nedostaje vode i zemlja je poprilično smoničasta tkd se kada su dani vreli kreće sušiti, stvrdnjavati i pucati, a rečeno mi je da heljda baš blagodarno deluje na takvu strukturu zemljišta. Problem je što nemam tanjiraču, a nakon poslednjeg freziranja koje sam platio gde je čovek radio traktorom ne pada mi na pamet da ga opet zovem. Mislio sam je zafrezirati u cvetu ili zakositi i razbacati po malinjaku, čuo sam da će nju svakako dokrajčiti prva slana.

Veoma sam nov u ovome i sem ovde na forumu slabo sam sretao ljude rade da udele malo mudrosti, uglavnom su stava, barem oko parcela, kako bude biće, čupaj i moli se da ne obere grad. Ako ima neke ozbiljnije literature na ovu ili sličnu temu bio bih zahvalan ako bi mi neko prosledio. Na jesan pobijam kolje i stavljam žicu, na proleće razvodim kap po kap barem na jednom parceli.

Svima želim srećan početak branja!

P.S. Kod mene u dvorištu (imam 3 reda po 15 metara) sam jučer obrao prvu šaku crvenog zlata (Ivanjica).
 
Dr. Aco Leposavic-knjiga Savremeni uzgoj maline, na institutu vocarstva u Cacku imas da kupis.
Oko prskanja ima bezbroj planova prskanja pa ces to lako.
Poslusaj malo na Youtube profesrora Malicevica.

Sve to sto si cuo za heljdu je tako, ali si onda trebao u prolece prosle godine da je posejes u tu njivu gde si malinu posadio ako si hteo da ti ona "sredi" njivu. Sad to sigurno ne pije vodu, jer ne mozes sejati U REDU GDE JE MALINA, a pored reda ako posejes opet ne znaci nista jer ces to morati svakako frezati nekom frezom, npr muta gorenje motokultivator, sirine freze 50-60cm, i taj deo pored reda svakako drzati bez korova i u rastresitom stanju. I uostalom i da uradis tako, sta ces sledece godine? opet heljdu? A moras bacati djubriva i to zaoravati ili zafrezirati, a kako kad posejes heljdu uz samu malinu? Mislim, radi kako hoces ja ti kazem da ti je to uludo. Ja inace sejem heljdu i znam sta pricam.
Sa kojom si masinom ustvari mislio raditi malinjak, na frezu mislim?

Ne kapiram te sto se tice igranja sa crevom. Oko tih ledjnih prskalica nemam iskustva ali pretpostavljam da je bolji atomizer. Ja to radim sa traktorom toma vinkovic i prskalica Bata od 200 lit. Na 25 ari ces se lepo nanosati prskalice na ledjima.
 
Ovaj malinjak što mi je severnije baš lepo napreduje, posmatrano u poslednjih sedam dana, 7-20cm neki mlađari su porasli. Samo jučer ih išamara grad mada mi se čini da šteta nije velika.

Uzeo sam leđnu benzinsku prskalicu, samo mi je nastavak sa tri ispusta moraću da nađem neki bolji ne dopada mi se uopšte kako prska. Preprskao i prihranio folijarno na bazi fosfora sa njom pa ću pratiti napredak.

Kiša je napravila rovove po ovom isfreziranom malinjaku i sprala površinski sloj zemlje tkd tu od sejanja heljde za ovu godinu nema išta.
 
Nazad
Vrh