Radovi u malinjaku

Pozdrav svim malinarima,kažem sam sebi a i ostalima da moramo biti optimisti.Prošle jeseni sam posadio 20 ari vilameta i napredovanjem zasada sam zadovoljan.U maju sam frezerovao između redova traktorom i oplevio oko sadnica zatim sam bacio 50 kg KAN-a i posle toga poprskao kombinacijom murtonik,antrakol i lebajcid.Planiram da do jeseni postavim direke za žicu...evo i slike.Ali nešto neće...
 
Poslednja izmena:
Потребан ми је савет и мишљење искуснијих малинара!
У питању је овогодишњи малињак. Проблем се појавио пре два дана када сам уочио да су ми 4-5 младница се једноставно поломиле и пале на земљу. Већ следећег дана је појава се знатно проширила (неких 20-ак младница). Тог дана сам, по савету другара, попрскао малињак са Квадрисом.
Питање: Да ли је Квадрис адекватно средство за ову појаву? Ако није, чиме да прскам? И, о којој болести се ради?
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php

Mislim da se odgovor na vaše pitanje nalazi u ovom tekstu. Ako imate Google prevodilac polako prevedite deo po deo. :ppozdrav:

http://ohioline.osu.edu/b861/pdf/ch03_89-95.pdf
 
Jezdimira Despotovica Mada bio sam i kod Obratovica......Ako smem da primetim njegove sadnice su izgledale naj losije a pokazalo se da naj bolje napreduju...._?

:ppozdrav: SVIMA --
Tema nesto je utajila a radova u malinjacima sad ima vise nego ranije ...... Kao da su svi klonuli duhom verovatno zbog cene
Da li cistite svoje malinjake od trave ,orezujete li stare lastare,i zastita koja i kako......?

Ja pre 3 dana zastitio miker Akrobat+Omite + Konzul +1/2 preporucene doze Megafol-a
A jesenju sa KINGBO ..... Izgleda da pije vodu ako je karenica zaista samo 1 dan.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pole a iz koje Dobrinje si kupio taj jedan deo sadnica ? Jel' iz ove moje ?

Ja cu sad u naredna nekolka dana da isecem staru , izbacim iz malinjaka i zapalim , a onda u razmaku od 15 dana dva prskanja quadrisom , djubrenje stajnjakom krajem oktobra ili pocetkom novembra , jos jedno prskanje nekim od preparata na bazi bakra i to je to za ovu godinu , normalno kosenje izmedju redova za svo to vreme ...Pitanje za majstor geru : pricali smo o drenazi nesto ranije i zaboravio sam da te pitam da li si po dnu drenaznog kanala stavljao foliju i ako jesi gde si je nabavljao i po kojoj ceni ? hvala unapred pozz ...
 
Poslednja izmena od urednika:
@Boban Pozega
Ja sam uradio dve odvodne deonice. Jednu pre dve godine, dužine tridesetak metara u koju sam stavljao cevi za kanalizaciju prečnika 110mm sa izbušenim rupama u gornjoj polovini i kamen, a ove godine sam uradio drugih trideset metara sa drenažnim crevom prečnika 110mm i krupnim tucanikom. Preko tucanika sam stavio stari crep, da ne bi upadala zemlja u tucanik. Prilikom izrade druge deonice prešao sam preko stare poprečne drenaže na sredini, tako da je se i ona uključila u novu drenažu. Pošto odvodna drenaža ima blagi pad nije bilo potrebe za stavljanjem najlona. Ostalo je još da uradim, ove godine, dvadeset metara odvodne i trideset pet metara poprečne drenaže na vrhu malinjaka.
Poprečna drenaža će biti na 1,5m iznad malinjaka. Treba da nađem mašinu koja može da iskopa kanal dubine 1,5m i širine 15cm. Sa donje strane kanala, do malinjaka, ću staviti običan naljon širine 1,5m po vertikali. Najlon se postavi celom dužinom kanala sa donje strane vertikalno i učvrsti se ekserima za zid kanala. Po dnu kanala nema potrebe da se stavlja najlon. Zatim se stavi drenažno crevo prečnika 110mm i polako zasipa krupnim tucanikom skoro do vrha kanala. Da se ne bi pocepao najlon prilikom zasipanja tucanika treba ga zaštiti nekim većim komadom lima, šperploče ili panela i polako podizati uvis i zasipati. Nadam se da će ovo biti efikasno.

Što se tiče sečenja stare maline čekam da se prolepša vreme, pošto smatram da nije dobro da se seče po vlažnom vremenu, zbog bolesti. Mislim da bi trebalo bar tri dana da bude lepo vreme, dok preseci zasuše.
:ppozdrav:
 
trebalo bi sacekati jos kio dan pa onda izvrsiti rezanje posle rezanja 10-15 dana povaditi orezane lastare i odmah ih spaliti a zatim izvrsiti prsknje jer je vreme nestabilno i moze dovesti do nezeljenog efekta
 
pole vidim da mi ne odgovaras za sadnice , nadam se da ne mislis da te zezam ozbiljno sam te pitao iz koje dobrinje ove moje pozeske ili neke druge ?

Majstor gero znam ja kako to otprilike ide ali je drenazno crevo poprilicno skupo kad je potrebna neka veca duzina pa sam ja mislio da to sve odradim tako sto bi po dnu kanala stavio neku vrstu deblje folije - mislim da bi obican najlon brzo ispucao- a onda dalje slojeve kamena i ostalo , mislim da ce biti dobrog efekta samo da provalim koju foliju bih mogao da koristim .
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da je srednja Dobrinja ....Mioljub Stanisavljevic ....blizu Pozege
 
Poslednja izmena od urednika:
@pole

Nisi preterao, već nisi slušao savete da postaviš stubove i žicu i privremeno privežeš lastare da ne padaju. Budi bez brige, obično prve godine to bude tako, u drugoj i narednim nemaš taj problem, ima kod mene sada lastara koji su po 2.5m, obično ih odbacim ako mogu ako ne skratim ih prilikom privremenog vezivanja u avgustu na 2m i sve bude OK.
:ppozdrav:
 
@ meeker:ppozdrav: 3 x HVALA
Slusao sam savete ........AL sto se tice zice ... finansijske egzibicije ( zatvaranje finansij. krugova) nisu dozvolile ...do kraja nedelje nadam se da cu postaviti zice a sledece razmisljam da li bi valjalo da privremeno vezem bujnije lastare na 2 zicu ... i neke bujne lastare koi imaju alternativu (2-3 manja rezervna) da ih eliminisem do dna da bi ovi manji za koje procenim da ce da izguraju......? koliko je pametno...?
 
POZDRAV SVIMA

Nije me bilo neko vreme bio sam malo na moru i tako...Sto se tice radova u malinjaku ja imam 5-6 ljudi koji rade skoro svaki dan,na oko 1.5ha sam stavio skoro sve direke i prvu zicu na 70cm. i povezao lastare tako da lomljenja nemam.Imao sam 2 prskanja i za koji dan prskam treci put,ide kvadris,actara ponovo i neki nju-film mislim da se zova mesa se sa necim ne znam jos tacno...Za ovo vreme su mi stigli i PG.STUBOVI pa cu to da postavbljam,protiv trave je borba stalna,pogibosmo od kosenja i freziranja i nista...i tako...


:ppozdrav:
 
Ja Malinu orezao,sledi izbacivanje ovih dana pa bih morao da je nekako privezem privremeno kanapom jer se od silnih mladica sva usumila nemogu proci izmedju a kamo li fezirati. Zatim prskanje ali cu ici sa bakrom i insekticidom najeftinijim .Neko se mozda nece sloziti samnom ali imam razlog,moj komsija je potrosio mnogo manje para na hemiju od mene manje utrosenog vremena u prskanju itd a mala je razlika bila u prinosu kao i u mladicama i vitalnosti.Trebaju mi vasi saveti,da li mozda gresim u izboru prerparata?
:ppozdrav:
 
Evo ja danas malo cistio malinjak i nekoliko zakrzljalih sadnica izvadio da im pregledam korenov sistem...ima sta i da se vidi na korenu gde je zadebljenje kao od malininog prstenara izrasline (gljive kao tartufi) velicine oraha do velicine pesnice...:sta: Da li neko zna o cemu je rec ...?

evo slika
i23lg9.jpg


1euavr.jpg


x1zgyc.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh