Radovi u malinjaku

treba mi savet

Imam 2 pitanja za vas,pa ako mozete da date neke odgovore:Zanima me kada mogu da stavim zicu na malinu posadjenu ovog proleca,posto ima sadnica koje su porasle i 1.5 metara pa se krive-onako padaju po zemlji,a poneka se i polomi(mada mi se cini da se malina vezuje tek na prolece-mada ja nemam iskustva)?Zanaima me koji su mi sledeci koraci sto se tice prskanja,prihrane?ja sam do sada prihranjivao vuxalom super i prskao sam protiv plamenjace...mozda sam dosadan,ali slabo se razumem,pa mi pomoc treba za skoro sve...
 
Evo me sa jos jednim pitanjem oko maline.
Posto su mi lastari izrasli veliki, mislim da ih ima i ok 2,5m, nisu svi ali su tu negde oko 2m
Postavio sam davno stubove, postavio sam zicu, tri reda, prvi na 40tak cm za navodnjavanje, ostali su na nekih 90 i 180 cm.
Ali mi malina pada puno na stranu.
Nisam postavio dodatne naslone, to sam ostavio za proljece, jer sam mislio da nece padati na stranu malinu ali sam se prevario.

Sta da radim sa ovom malinom, tj kako ti izlazis na kraj s time?
Ja sam razmisljao da vezem par komada zajendo da je drzi uspravno da mogu da u jesen profrezam i zaorem malo.
 
@Enes
I ja sam ove godine gornju žicu postavio na 175cm, ali sam imao problem sa branjem, jer berači nisu mogli da dohvate vrhove. Gornju žicu ću vratiti na 160cm, a donju, koja je bila na 100cm, ću spustiti na 80cm. Mislim da će ovo biti optimalna visina.
Pošto ti je žica postavljena lako ćeš rešiti problem, baš kako si i zamislio. Kreneš sa kraja i vezuješ ugrubo 4-5 komada za žicu, i ideš dalje. Pošto odradiš predzadnje i zadnje prskanje i prefrezeruješ ostaje ti samo da pred zimu razvežeš kanape i pustiš maline da padnu na zemlju. Kad razvezujem maline ja ih pustim sve na istu stranu, da se ne bi ukrštale sa onim iz drugog reda i zbog lakšeg vezanja.
:ppozdrav:
 
ja sam okrcio pola malinjaka izbacio stare malina je u odlicnom stanju al perspektive u marednoj godini sto se tice dobre cene nema bar u 2012 tako da cu da krenem kao busac za neku australijsku firmu a ugovor 2 god plata minimum 600 eur cisto a maline po strani sta stignem samo mi zao sto imam dobro iskustvo i znam sve oko nje al kad pogledam ima posla oko nje vazdan i na kraju ove god losa cena, prosle godine kisa pretprosle grad dje se ja nalazim u toj prici neznam ni ja niko nerazume ovo osim nas proizvodjaca , ostacu i dalje aktivan na forumu a postoji i mala mogucnost da me odbiju za posao imam 34 god a primaju do 30 valjda zbog podizanja sa biroa nekih novaca
 
:ppozdrav: svima PITANJE za sve iskusne sutra postavljam zice na 80 cm i 180 cm Rad sam da po nekoliko bujnih lastara prtivremeno vezem na gornju zicu ? al sta da radim sa velikim bocnim granama kojih ima u nekoj meri i koji bi bili visak da ih ostavim za prolece da li je prerano da ih sada skracujem ili da ih ostavim za kasnije.... isto to vazi i za nove lastare za koje procenjujem da nemogu odrasti za vezanje i biranje a ima ih dosta da li je pametno da ih eliminisem ili da ih ostavim za kasnije da ih secem do zemnje....unapred HVALA @ mekeru .sefe ,gero idr:ppozdrav: daj te mi savet......u pitanju je sorta miker
 
Planiram da prilikom postavljanja stubova u novom malinjaku kasnije postavim mrežu za senčenje.Koju visinu stubova predlažete za ovu mrežu za senčenje i koji razmak između stubova?Hvala!
 
ja moj malinjak ocistio evo i slicica
90aznq.jpg
 
:ppozdrav: svima Malinarima
Evo i slika vise govore od reci ..nadam se da nije spam

t0nsqp.jpg


I ova koju sada berem 35-50 kg na 800 m/d po 150 din al me mnogo zabrinjava razlog znate iz ranijih postova

33oo1n4.jpg


A ova je iz Dobrinje ..Kako da budem zadovoljan kad sam je rasadio 20 juna

2nbykw3.jpg


A ovaj deo je sadnice iz Krupnja ... mislim da obecava sutra zastita QUADRX ,Fobus ,Abasttate i Megafol

28so7lv.jpg


Evo i iz okruzenja plantaze od vise ha sto je drzava (*politika) iz finansirala....? gde su bacene pare..?

2cz2a1t.jpg

2ivz3v9.jpg

I ovo je miker komsijin bio je onako solidan u branju
6pror8.jpg


Kod svih u okruzenju malinjaci su slicni ovim (zadnje 3 slike)... Pa se pitam da li je samnom sve u redu DALI gresim u necemu...?

@ cunami ....sta nam je sa sefom i mekerom ...mozda su na moru trose pare od maline ili su ...banovani sto nebih zeleo da to
 
Sve će više biti malinjaka kao na zadnjim slikama. Ljudi su demoralisani. Nikakvo ulaganje u skupe preparate ne dolazi više u obzir. Koliko para, toliko muzike...
 
kod mene u okolimi su svi malinjaci zarasli ja sam uspeo da ga ocistim ali ne i da ga zastitim hemijskim preparatima to ce mi biti prvi put od 2001 kada sam poceo sa malinarstvom nez ni kakve ce posledice imati ?
 
Juce zastitio sa Qwadrix.+abastate + Megafol +Fobus +nocas 8 h zaliv ...sad je posmatram i mislim da se boja na listu normalizuje i ako je danas bilo 39 stepeni. Sutra vece opet zaliv
 
Pozdrav svim malinarima, Danas mi stigao komp sa popravke, riknula mi maticna ploca i procesor... Ode jedno branje za popravku... Sad mi je kupina Torn free u punom jeku, dok sam cacanku obrao...
@ Pole
Svaka cast...
 
Nazad
Vrh