Radovi u malinjaku

Cunami jesu li ovo one jednogodisnje cevi za zalivanje , mislim one sto izgledaju kao perforirana folija ili su ovo one sa debljim zidom ? Interesuje me jos zapusavaju li posto su polozena na zemlji ? Video sam negde na forumu da stoje izdignuta iznad zemlje i vezana na prvu zicu ali mi je nejasno kako se ponasaju kad se ukljuci navodnjavanje jer su ta jednogodisnja mnogo tanka i verovatno moraju cesce da se vezuju da ne bi visila zbog tezine . Inace da ne bih bio skroz off-topic da kazem da je kod nas veceras cena ista 80 din 1 klasa .Mislim da je vreme da predjemo na novu temu " Radovi u malinjaku sezona 2011-2012 " jer o ovoj sezoni nema vise sta da se prica ...
u upusvu pise 1 godisnja a kod mene moraju da traju makar 3 god tako da snalazim se samo moraju da se smotaju pre zime oce misi da ih pojedu
 
@ ibrikic:ppozdrav: ...odlicna ti je malina ::svaka cast:: .ja bih samo smanjio trave u malinjaku ..pogotovo siroko lisnate jer ima dubok koren i uzima hranu iz zemljista malini a i nametnici se mnoze u travi ( insekti,gljivice.i bakterije)... i razmisljas li o jos jednoj poprecnoj letvi...?
 
Pole
Tri puta sam medjuredno freziro,a skoro pokosio trimerom.Preci cu trimerom jos jednom.Obavezno cu staviti jos jednu poprecnu letvu ali sada nisam stigao a nisam ni imo vise pripremljenih letava.
 
Kolega mi kaze da na veliko kod nas u RH prodaje maline po cjeni od 2 eura kg , posto je kod vas standard nizi za oko 30% kod vas bi realna cjena bila oko 1.3 eura ili 130 dinara , ova razlika ostaje vasim hladnjacarima koji voze mercedese a vi jugice , mislim da bi isplativije bilo jednu godinu preskociti branje nego brati u gubitak.
Sto se ne udruzite u malinarske prstenove i tako ustabilite cijenu ploda , znaci svaka regija napravi udrugu proizvodjaca maline , potpisete saradnju izmedju udruga i predstavnici udruga traze trziste prema van ili se dogovaraju sa hladnjacam prije roda o nekoj cijeni koja je za vas i za njih prihvatljiva.
Sto se tice poljaka i ostalih oni ce brzo zaorati svoje maline jer im je radna snaga naspram cijene nerealno visoka , a cijena ploda nerealno niska , to se opravdava zbog americke maline koja je ekstra losa , mehanicki brana i okus nikakav samo da bi se dobila kolicina , a vi svoj plod ako izvozite zastitite ga pod izvorno iz srbije , ili srpska malina , ili ariljska ili kako vec hocete jer vas proizvod mora biti prepoznat po imenu i kvaliteti a ako se na ovaj nacin budete boli sa amerikancima koji sve rade strojno pukli ste ko tikve.
 
@IBRKIC
KOD MENE TRAVA RASTE CINIMI SE NAJBRZE NA SVETU,ALI MNOGO JE BITNO KULTIVIRATI JE STROGO U PODNE I PO VRELOM VREMENU,GUBI SE VLAGA ISPARAVA STO DODATNO UTICE NA KOROV,ALI GDE POSTOJI SISTEM ZA NAVODNJAVANJE SVE BUDE UREDU


2vv1992.jpg


OVO JE STARA SLIKA ALI I SADA JE TAKO KOD MENE ,SJEBO MI SE PUNJAC BATERIJA PA TRENUTNO NEMOGU DA USLIKAM
 
Postavio sam stubove, jos 5 komada i gotovo, razvukao sam zicu na pola stubova, nsiam stigao jos sve.Planirao sam trecu zicu za kabal za navodnjavanje.
Nju sam planirao da stavim oko 1.5mm plastificiranu i na nju okaciti kabal za navodnjavanje.
Da li je ona pretanka?
Razmisljam da pri vadenju starih lastara da se ova moze lako prekinuti pa mozda da postavim i ovdje deblju zicu?
Zica za malinu je 3mm.
 
@Enes
Malina ne voli direktno zalivanje sistemom kap po kap u redu. Ako bi postavio takav sistem ja bih ga stavio sa obe strane reda na udaljenosti 30-40cm od reda.
 
Zasadio sam malo maline ovog proleca...prihranjivao sam preko lista i stitio od plamenjace uz povremeno zalivanje po potrebi...Mozete li mi pomoci koji su mi sledeci koraci?pocetnik sam pa mi je svaki savet iskusnijih kolega koristan...
 
@igore ,
sada su skoro svi zauzeti oko berebe ,a unazad na forumu su ti skoro svi podaci i preparati.Samo ako imas vreme za citanje. Za ozivljvanje teme treba ce jos vreme bar ja tako mislim .pozz!!!
 
Igore i ja sam pocetnik ..... al shvatam da ovo ipak nije svemirska tehnologija malo citaj na forumu ... a u sustini svakodnevno nadgledas pazljivo biljke i ako su zdrave nema problema.... samo ih preventivno zastitis svakih 15 + - dana ... izgleda da je nebitno cim preparatima ( galenika) ili nesto dr. sa preporukama proizvocaca i po upustvu ... malo inskcida malo fungicida i malo prehrane ( amino kiselina) i to je to :ppozdrav:
 
Meeker,
Svaka cast majstore, nego ovi me izludese sa njihovim sr.njima, burazeru ovde je pola foliranata i pola koji i ne znaju kako izgleda malina ZAPAMTI!

Vaš poslednji ovakav post ili sledi kazna. Koristite opciju -Zahvali se-.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad bude neko u mogucnosti da mi posalje recepturu ,kako da napravim dobro Malinovo vino neka mi pusti moze i na PP. POZDRAV ZA SVE MALINARE U OVOJ TESKOJ SITUACIJI!!!
 
@ meeker.......Alal vera ::svaka cast:: jos da je cena :cool: pa da usta udu u usi ....ovako :sta: ( sto jer tu je) nadajmo se onoj narodnoj.
- Ni jedno zlo nije dovjeka -
 
Evo i ja sam juce glumio Djenku
69dc87.jpg

15psl1x.jpg

2hiaver.jpg

20b1ix3.jpg

2nkrogl.jpg

21afx8h.jpg

96wyvs.jpg

Ova zadnja slika aronija ......sporo se gaji ,,,,u super uslovima
Kontejnerskim sam sinoc dao 1 l na 1 km startera
Pol.. sam preskocio jedno prskanje ( zastitu) jer je konzumiramo ...i danas sam ucio branje i nabrao 2 gajbe i merio 190 plodova --bilo 800 g sto znaci 4.2 g plod a u literaturi pise 3.8g
Pre nekoliko dana strucnjak iz PSS sluybe posmatrao lupom da li ima grinje i nije se primetilo ....Ali ima fleka na modrim listovima , stoga je odneo liske i pod mikroskopom konstatovano da ima grinje .... reagovao sam ARMADOM i nju film+ megafol .... Al mislim da nije neki efekat ... ili sam ja brzo lednim WOMAX presao sa malo vode iiii mozda je trebalo detaljnije okupati ...Na mikeru nema za sad problema

Pratim forum i snebivam se niskom i raznolikom cenom:sta:
Jos na sve to jutros i labin zakovao a tek uradena generalka ..... da po piz... .....e vala neda se nesto

U svoj ovoj prici ja i @ malinar smo po naj vise NAJ..... zapoceli mnogo ulozili dosta i max a ...dali ce biti sta ...?
 
Pole,
dobro ovo brate izgleda, slobodno tuci megafol i prihranu svakih 7-10 dana. Odmah se vidi razlika i prirast, ja sam eksperimentisao od 12-22 cm za deset dana rast sadnice i to posle primene megafola. Koliko su ti visoki sad stubovi kad si ih pobo u zemlju. Danas mi je drug dao strasnu ideju oko konstrukcije P.G.M. nekosta mnogo a istu funkciju ima. Jesi li se raspitivao koliko kosta samo mreza i na koju sirinu i duzinu se uzima?
 
Nazad
Vrh