Radovi u malinjaku

Sad idem da vodim vodu sa potoka da zalijem jedan malinjak.
Za drugi nemam ni jednu mogucnost zalivanjea jer u njegovoj okolini nema ni kap vode . Sta ce biti sa njim ziv nisam .

Nadrljacu strasno dok dovedem tu vodu . Imam da kopam i kopam kroz sumu.
 
Evo u kojoj se fazi nalaze moje maline na visini od 1000m nadmorske visine.
5ww5ds.jpg

2f093ci.jpg

2dhbce0.jpg
 
slazem se sa acom da treba malo oziveti i ovu temu.. kod mene je vec sredina branja tako da sam vec poceo da razmisljam za nove lastare koji su podivljali od kako sam poceo sa navodnjavanjme.. do sada sam staru izbacivao ili krajem oktobra ili u prolece, ali ove godine to nikako necu da radim.. muci me mnogo izmrzavanje jer skoro uvek bude ostecena..problem je sto mi lastari popadaju na zemlju pa tesko se posle prolazi kroz nji, i ne mogu nikako kvalitetno da je poprscem, a i travuljina izraste pa to ne valja. inace ove godine sam stavio bocne letve tako da mogu da upravljam sa mladim lastarima.. kod nas apsolutno niko nema te bocne letve, pa su mi se malo i smejali kada sam ih postavio.. interesuje me kada orezujete i izbacujete staru malinu, odmah nakon berbe ili malo kasnije...?
 
Ja cu staru orezati odmah nakon berbe ,a dobio sam i par saveta da tada orezem do zemlje i mlade lastare koji trenutno imaju i preko 2,5 metara
 
Odmah posle berbe presečem stare lastare do zemlje. Pustim ih petnaest dana da se osuše, a onda ih izbacujem van i spaljujem. Pred prvo prskanje posle berbe povežem ih ugrubo za prvu žicu (više komada odjednom), prefrezerujem između redova i preprskam preparatima:
Quadris 0,075%,
Karate Zeon 5 CS 0,025% i
Abastate 0,075% .
Posle toga preprskam u jesen Bakarnim Oksihloridom 0,5% i pred zimu odvežem lastare da padnu po zemlji.

Pomoćni nasloni se postavljaju na Miker obavezno, a na Vilamet ako su bočne grane dugačke i pune roda.
Prošle godine sam imao 2300 kg na 9 ari i da nije bilo naslona bočne grane bi se sve izlomile. Kad su postavljeni nasloni mnogo je lakše branje maline.
 
nije to lose orezati ih jer oni prvi izmrznu...probao sam sa pelciranjem takvih lastara i odsekaqo sam ih na oko 40 cm od zemlje i i imaju bocnih koliko hoces, pa cu videti sta ce u prolece biti od njih.. cuo sam samo price da ako se oreze stara odmah nakon berbe moze da se desi da mlade sunce spali..nije mi jasno kako ali..
 
sto se tice mladih lastara koje sunce spali mislim da to vazi samo za izdanke koji nisu uopste bili izlozeni suncu tj. dosta gusti i posumljeni usled slabe cirkulacije kako vazduha tako i svetlosti!!!
 
planiram cim se zavrsi berba da isecem staru i da je izbacim, a lastare koji su veliki da orezem i izbacim jer ima onih manjih dosta, a nakon toga da poprscem sa akord wg + fobos i da u jesen bacim krec ( daje zavod za polj. krecni karbonat koji je slabiji od kreca, ali je efikasan) i da nakon toga plitko zaorem i ponovo da poprscem sa funguranom OH i da pustim da lastari padnu na zemlju.. valjda ce konacno to biti uspesno i da nece biti nekog velikog izmrzavanja jer apsolutno svake imam odredjeni postotak izmrzavanja i ako ovo ne bude uspesno ne znam sta bi drugo moglo da je spase.. nije mi samo jasno zasto izmrsnu kada niti je reka blizu a ni nisu na nekoj vetrometini..
 
Svaka cast meeker, ovo predivno izgleda.

Imam jednu njivu iza koje je bagrem. Sad je do 15:00h stalno greje sunce, ali posle toga bagrem vec polako pravi senku i do 16:00h je vec cela u hladovini. Da li se tu moze saditi malina i kako ce uspevati?
 
meeker ...alal -vera , svaka cast :cool:
Pitanje sitno ufrezirano ..cini mi se malo po duboko za ovo doba god. ... nema trave kako brati na vlaznom danu ..bice kaljavo 2) Dali to odrzavas LABINOM ili ..? 3) imali prostora da bi mogao TOMA sa atomizerom da se provuce ili jos bolje ako bi mogao FERGA vocar mislim da je on 1.2m sirine
SRECNO i zelim ti da CENA bude PRISTOJNA kao sto je i malinjak.............:ppozdrav:

Majstor gero.......BRAVO.....:cool:
 
pole
Glavna alatka je mali Labin. Može toma da se provuče, ostaje 1.5m slobodnog prostora od pomoćnog naslona do pomoćnog naslona. Nadam se da se u budućnosti neka bolja zver bude provlačila. Dubina je zadovoljavajuća 10-15cm. Inače posle nekoliko prolazaka berača bude ravno kao beton, pa se ne lepi a i trava teško kreće.

malinar
Sitna zemlja bez trave odlično čuva vlagu.

joker
Malini odgovara hladovina u popodnevnim satima, slobodno sadi.
 
Stalak za branje, za lakši i čistiji rad.
Na jednoj strani ima male skije, da se lakše vuče. Mogu da se postave i mali točkići.
Za nagete terene mogu da se urade podešavajući nogari.

2mq85k1.jpg
 
Nazad
Vrh