Radovi u malinjaku

evo vec dva dana uberem malo malina i u slast ih pojedemo, kako jos niko neobjavljuje cenu jescu ih idalje, sto nemogu da pojedem poklonicu familiji i komsijama
 
ja cu sto nebudem mogao da oberem sa porodicom toga dana da dam besplatno da oberu ljudi i da nose svojim kucama bolje i to nego da berem za druge lopove, pa cemo dogodine da vidimo ko kosi a ko vodu nosi ako bude ova cena propast ja cu ovako da radim a ima i komsija kojji slicno misle ,malo teze je onima koji imaju vece parcele i koji su do sada ulozili poprilicna sredstva
 
potpuno te podrzavam, ali ja nezivim od maline, meni je to trebao biti bodatni prihod, sta da kazu oni koji od toga zive, bojim se da oni nemaju mnogo izbora
 
Zdravo ljudi,predvece sam obisao sva otkupna mesta kod nas,Elixir i Libertas jos nisu dali cenu,a neki covek prima malinu za hladnjacu u Lipolistu,ne znam koju,prva klasa 100 din,druga 80 din.Uzas.Ima ljudi koji su se povezali sa nakupcima iz Ns i Bg,neki su dali danas po 200 din svoje maline.Sve je to jos po malo,dve,tri gajbice.Znaci,nakupci imaju racunicu da dodju u Sabac,plate gorivo,i 200 din kg maline,a nasi hladnjacari planiraju 80-100......i to im je izgleda puno.......gledam ocima da cu ovih dana imati zutu minutu,i nekome otresti gajbicu punu malina po lobanji.

Bravo sokole za tvoj trud sto si obilazio otkupna mesta ::spreman na sve::

E ovako i ja sam obilazio malo plantaze ( malinjake) gde beru i primetio sam da i nije neki kvalitet u vecini macvanskih malinjaka (svaka cast izuzecima) stoga ...?:sta: mislim da nas lider tami trejd i nije krenuo sa vecom otkupnom cenom od 105 din .....sto se nazire cim bude ...a po prazniku ,,,,boljeg kvaliteta bice i cena ..? 150-160 din

Namece mi se logicno razmisljanje ... da su malinjaci koi su podignuti od pvracaja, subvencija i povoljnih kredita a reda su velicine su 8-40 ha u dobrom stanju ......startna cena bi bila bolja ...posto su njihovi malinjaci u jadnom stanju zbog nebrige (u ranijim postovima sam pustao slike).... onda je sto je tuje....a njihovi vlasnici sa svojim satelitima ... kumuju niskoj ceni

:ppozdrav: premoren sam danas sa LABINOM ceo dan ..> sutra ciscenje trave ..... i slike
 
Ja imam tu prednos da kod mene zrenje pocine tek za 12 dana pa ce se do tada formirati cena i biti sve jasnije

Ovo je uzas sta rade sa nama.

Kad bi svi malinari bili slozni, pa da niko ne da dok ne bude razumna cena nebi bilo ovako. Ali to je nemoguca misija za Srbiju i Srbina.

Sta da se radi , Moze svako da nas jase uzduz i popreko .
Takakv smo bre narod.
 
mogu da nas jasu kad nemamo nikakvo udruzenje,mi ovde diskutujemo al to je sve neozbiljno i cudi me da nema jos nijednog hladnjacara prosle godine je bio lanjski sneg i sve je smesno i ponizavajuce za nas malinare ispo 150din po kilogramu
 
mi znamo da je malina strateski srpski proizvod i brend srbije,znamo i koje su cene smrznute maline u EU,hladnjecarima je dovoljna razlika samo na gajbama,ako imate tacnu vagu izmerite praznu gajbu i videcete da nema 0,5kg kolko nam oni racunaju....?
 
Kod mene danas ubrana 6 sta gajbica cene nema,jasno je ko koga j......!Tako nam i treba kad im nelupamo gajbice o glavi pojedinim otkupljivacima.
Pa sigurno je jedno u Srbina a to je ,"da nista nije sigurno u zemlji STRADIJI".
:ppozdrav:
 
Pozdrav dobri ljudi. Kod mene se priča o nekoj ceni od 70 dinara ali videćemo šta je od toga istina za 10-ak dana kada počne berba. Ja sam član ovog foruma od prošle godine i vidim da se i ove ponavlja priča o tome kako je cena mala i kolika je realna cena. Hladnjačari znaju da ćemo mi njima predati malinu kako po 170 din tako i po 70 dinara, i zašto bi nam platili više kad su u poziciji da nas ucenjuju. Dakle, prosečan malinar u mom kraju ima 20-ak ari koje obrađuje sa porodicom, nekoliko njih iz domaćinstva ima stalan posao i prihod od malina im dođe kao dodatak za krpljenje rupa ili završavanje nekog posla. I kada malina dođe na rod njihova računica je jednostavna: evo maline, daj šta daš, samo da ne propada gotovo. Ako ja nisam zadovoljan cenom i kažem da neću da berem maline, ma koga je briga za mojih circa 2,5t? Manji sam od zrnca peska. Možda sam ja mlad, optimista i malo nerealan, ali sam negde video kakva oluja može da nastane kada se zrnca peska udruže. Čvrsto sam rešio da kad god mi se ukaže prilika razgovaram sa malinarima i da retorikom pokušam da im otvorim oči, da ih nateram da ne rade više za drugoga. Problem je taj što kad slepce pokuša da vodi neko ko vidi oni ga odmah linčuju, jer su navikli da ih slepac i vodi, ali ja sam na sve spreman. Pokušaću, jer mogućnost da uspe ne dobija samo onaj koji nije ni pokušao, a mislim da se nešto može promeniti u naredne dve godine. Do tada ću, kao i većina nas, maline predavati po ceni koju odrede dotične persone jer im ovaj sistem u kome živimo to dozvoljava.
 
aMolim te procitaj moj post i prosledi ga dalje na forum posto je ne mogu da postujem
Pozdrav,

Posto ja ne mogu da postujem na forumu, resio sam da poruku posaljem tebi i ti dalje prosledi. Citao sam malo postove i iznenadio sam se koliko ljudi imaju malo informacija, sve se svodi na sistem rekla-kazala. Mislim da je to jako nbepouzdano, posto sam u poslu sa malinom (prosle godine izvezao 250tona) i ostalim vocem stalno pratim situaciju na trzistu kako Nemacke tako i Poljske koji su nam najveci konkurenti. Moja prognoza za ovu godinu je da ce cena biti od 60-80 dinara, ispod ove cene nema logike, a iznad isto tako nema bas puno prostora a dva teksta ispod koja sam dostavio u prilogu potvrdjuju ovu cenu. Konkurencija nas pritiska, i kriza na zapadu, jeste nasa najbolja roba ali ne vredi moramo i cenovno da budmeo u rangu sa Poljskom inace nema prodaje. Ukoliko hladnjace plate preko 80 dinara bice u problemu sa prodajom, pouzdano znam da su mnoge pretrpele velike gubitke prosle godine iako voze skupa kola i letuju na egzoticnim destinacijama. Odgovorno tvrdim da preko 95% hladnjacara u Arilju ne sme da ustane i glasno kaze "Ovo je moja hladnjaca". Svi duguje velike kredite bankama i samo na osnovu velikih prometa oni uzimaju nove kredite kojima finansiraju stare i tako idu u krug. Medjutim taj krug ne moze ni vecno da traje. Sto se tice prosirivanja kapaciteta, svi ce reci kako se prosiruju ako su u minusu?? Lepo se prosiruju ko studira ekonomiju zna da je izlaz iz krize najkraci putem nove investicije. Jer svaki hladnjacar sa novom investicijom dobija deo novca svezeg za rad, kako? Hladnjacar ima vec hladnjacu vrednu 200 k eura, i ima recimo promet od 1milion Eura, on iako je u krizi da kazem, moze da investira u jos jedan pogon od 100k eura, jer ce uzeti opremu na tri godine i to ce ga prve godine kostati 33k eura, istu ovaj objekat ce proceniti na 300k eura i od banke podici kredit od 150k eura, sto na kraju dodje 150-33(koliko mora prve godine da isplati isporuciocu opreme) = 117k eura, znaci on iako investira ima na raspolaganju 117k eura koje koristi za dalji posao. Naravno ova nova komora nije njegova vec bancina, kao i stara hladnjaca, ali banka ovde ulazi svesno u rizik jer banka zeli da plasira svoj kapital a hladnjacar svesno ulazi u novu investiciju kako bi dobio jos dodatnog kapitala za rad. No ovaj vid ekonomije se naziva kazino ekonomija i to nije bazirano na zdravoj osnovi, jednog dana moze da pukne. 95% Ariljskih hladnjacara radi na ovakav nacin, sve drugo su price za malu decu i price rekla-kazala. Ja sam u ovome poslu od 2004 i znam kako sistem funkcionise. Jos nesto da su hladnjace profitabilne kako to da Hladnjaca iz Prilika (koja je dobila subvenciju od drzave u iznosu od 100% jer su oni udruzenje proizvodjaca malina Vilamet eko Ivanjica) nije uspela da zaradi veliki novac, nego je hladnjaca propala, i sada svoje kapacitete uglavnom izdaje u zakup. Ako je to toliko unosan posao kako neki kazu i ako se mnogo veliki novci zaradjuju za kratko vreme kako to da oni nisu uspeli da zarade novac i da prodaju maline po 20 eura, a imali su hladnjacu lepo sredjenu sa svom pratecom opremom. Nemoj da mi neko kaze da stali imaju monopol, jer svaka firma koja je registrovana za spoljnotrgovinski promet moze da izvozi. Toliko od mene!!!

http://imageshack.us/photo/my-images/32/cenamaline.jpg/

Cena malina, po misljenju jednog mog kupca (trgovca iz Nemacke, inace je ovde obradjena i Visnja) ovaj covek je preko 20 godina u poslu, i njegove cene su uvek tacne, kad kaze cenu razlika moze biti + - 5 Euro centi ne vise

http://imageshack.us/photo/my-images/32/cenamaline.jpg/ situacija iz Poljske inace od jednog coveka koga sam upoznao na sajmu u Nemackoj, covek pretezno radi jagodu ali obzirom da zivi u Poljskoj ima uvek informacije iz prve ruke sta se desava na trzistu.

Ja sam se registrovao na forumu ali ne mogu da saljem postove ne znam zasto. sada spektakl molim obrazlozite ovaj post
 
ovo je sve lov u mutnom.Ne mogu prihvatiti da recimo paradajz paprika itd uvijek ima odredenu cijenu i ne pada na trzistu a malina u zadnje tri god otprilike da padne sa 2€ na 0,80 €
nigdje veze....
moze ali u smislu, hladanjcari se uvalili u dugove podizajuci kredite pa sada sa malom cijenom zele da se izvuku.
NE kazem da je cijena od 2€ realna ali sve ispod 1€ nema nikakvog smisla i bolje je ne raditi je....bolje dinar u hladu neg dva u radu...
 
kod mene u mom kraju hladnjacari voze dzipove,nova auta a malinari auta star 20 godina a takodje i traktori su stari ko ih ima,a da berem malinu ispod 1e nepada mi napamet,nek dodju hladnjacari po naki vrucinama i zegama pa nek beru
 
Danas sam cuo da su arilju izasli sa cenom od 70 dinara, iz B.Baste sam pa nisam siguran koliko je to tacno_Ovde jos nije epoceo otkup.Slazem se da je sve ispod eura premalo.Nazalost nasi strucnjaci u troskove uzgoja maline izgleda racunaju samo berbu.po nekim mojim grubljim proracunima jedan berac u sezoni moze da nabere jednu tonu maline.Znaci 70000 dinara, ako racunamo da je to u proseku oko 25 dana i da racunamo da je dnevnica + obroci 2000 dinara(sto je minimum), dolazimo da kada se plati berba ostaje 20000 dinara po toni.Znaci odbijena samo berba, a gde je secenje,prskanje,vezanje,kidanje zaperaka hemija djubrivo ...mislim da mnogi misle da je renta neko selo u Italiji...stvarno mi nisu jasni
 
cudi me da nema jos nijednog hladnjacara prosle godine je bio lanjski sneg

Dajte ljudi budimo realni.
Ja sam pisao pod nikom lanjskisneg i nikakav hladnjacar nije bio u pitanju.
A sta sam pisao?
Tacno ovo sto sada vecina pise ovde. Da i na evro ima zarade i jos pokusavao da nekim racunicama to pokazem. Ali ne, vecina me ovde proglasila hladnjacerom, modracija zbog toga banovala, da bi ove godine svi pricali ono sto sam ja pricao prosle. Nadjite te komentare pa proverite.

Za kupca ni jedna cena nije preniska kao sto za prodavca ni jedna cena nije previsoka ali pre svega toga mora se biti realno posebno kad se radi o zapocinjanju nekog posla.
Zamislite nekog ko je poveraovao u vasu proslogodisnju pricu da je 2 evra minimalna cena po kojoj ce malina biti prodavana i prosle i svih narednih godina pa je usao u taj posao i sad ga sacekala ovakva situacija kad se ne zna ni da li ce biti 1 evro?
Najgore je sto i vi sami poverujete u pricu o propasti ako je cena ispod 2 evra kako prosle gopdine govoriste.
Ne pisem ovo da bih likovao naravno, i sam jedem vocarski hleb i vrlo dobro znam kako to izgleda samo kazem budimo realni jer je to jedini nacin da sami sebi pomognemo.
 
Ja ove hladnjacare ne mogu nikako da razumem,umesto da nas stimulisu i ponude jednu realnu cenu,oni nas teraju ili da smanjujemo svoje povrsine pod malinom ili cak da prestanemo da se bavimo tim poslom.Svi mi lepo znamo kolika je cena na zapadu gde je oni izvoze.Ko ce onda imati koristi ako sve manje bude povrsine pod malinama.Ako se cena drugih proizvoda krece plus-minus, nekih 10-20 %,zasto su tolike oscilacije u ceni malina i do 100%.
To je cista ucena,ako se setimo one izreke "DA SE JEDINO POKOJNIK I MALINA NE VRACAJU NAZAD" onda je sve jasno.
Ja sam iz tog razloga ugradio jednu svoju hladnjacu,za svoje potrebe,nekih 25 tona,i cele zime cu da pijem svezi sok od malina i moji komsije,necu je dati profiterima.
 
Nazad
Vrh