Radovi u malinjaku

bice ove godine propast sa cenom maline informacije koje sam upravo cuo je da tami trade istako tablu od 105 din, a do sada u zadnjih 5 god su bili lideri u ceni,sto dalje znaci da smo 2008 god tz ( izborna godina) iako malina nije bila nesto prosli fanstaticno, a ova godina 2011iako su malinjaci pod znakom pitanja i za buduca pokolenja , a malina nikad manje za berbu cena ce da bude katastrofa sta da ce cini:haha::haha::haha::haha::haha:??
 
@Micekeli
kako si prosao posle ovog nevremena i grada dali je pricinjena neka steta, ja se provlacim za sada kod mene jos cekamo cenu .
STA DA SE RADI KOD NAS SVE KASNI PA I ZA SMRT DRAGOG NAM TITE SAZNALI SMO GODINU DANA KASNIJE :haha::haha::haha:
POZZ :ppozdrav:
 
bice ove godine propast sa cenom maline informacije koje sam upravo cuo je da tami trade istako tablu od 105 din, a do sada u zadnjih 5 god su bili lideri u ceni,sto dalje znaci da smo 2008 god tz ( izborna godina) iako malina nije bila nesto prosli fanstaticno, a ova godina 2011iako su malinjaci pod znakom pitanja i za buduca pokolenja , a malina nikad manje za berbu cena ce da bude katastrofa sta da ce cini:haha::haha::haha::haha::haha:??

Ako mislis na Tamisku iz PA..eva Vec 6 god, je lider u nasem kraju ....bice mislim i ove god. ...... da te podsetim ovi ostali krecu sa nenormalnom niskom cenom kao i ove god, krenuli su sa 75 din a lider sa 105 kad se zahukta .....lider uvek 30 din povecava i to ima prostora za povecanje do 220 din :sta: - moze li neko da odgoneta kolika je otkupna cena u evropskim zemljama recimo Nemacka, Svedska itd......
 
po ststistickim podatcima i 2000 god pa na ovano te dve zemlje drasticno smanjuju povrsine pod malinom a povecavaju uvoz iste ,tako da dolazim do zakljucka da tamo trzisna privreda funkcionise dobro za razliku od nas nemac ili francuz koji nigde neradi prima sa biroa pristojnu sumu novca tako da ih branje maline i predaja i po kojoj ceni bas mnogo i ne zanima navodim samo primer, znam samo da mi kao izvoznici imamo najskuplje cene ali u nekim extremnim siruacijama znamo i da spustimo cenu pa posle nastaje problem kako podici cenu tako da se desava ove godine da ce malina biti malo a i cena ce biti skromna , al zato se sve moze nadoknaditi u buducnosti sretno svima
 
Kod nas na trzistu nema SWITCHA,predlozili su mi da umesto njega kupim TELDOR 500,procitao sam da mu je delovanje slicno ali ipak pitam za savet i vasa iskustva sa ovim preparatom.(naravno ako ste ga koristili).I da li je obavezno prskanje sa ovim preparatom pre berbe ili moze da se izostavi?
 
POzz ssvima ima li ko POLANU i kakva su vam iskustva koja je razliku u odnosu na miker ili vilamet ,kakvi su prinosi ,odrzavanje ,kad stize itd ...
 
Počela berba kod mene u okolini, sinoć grad obrao više od pola :haha::haha: Za cenu nisam optimista, po najavama neće biti nešto naročito, neki bude 1e pa gore i biće prihvatljivo....
 
prva opasnost je prosla od grada , a kaze bice i sutradan rizicno, tako da je berba malina pocela videcemo dal je bolje gde je grad ovrso il kome je ostalo nesto da se obere ( zbog cene maline )
 
Tami Trade ( Pancevacka ) placa 105din ,a dok Skupljen 100 din avansno. potvrdjeno danas.. inace danas je bio dan smrt za malinu. kuva se kao u ekspres loncu. samo jos grad fali da udari i da pevamo o u njoj od muke:haha:
 
@Dukanac ne ...lupetaj :haha: :haha: salim se ?.. NIJE PRIHVATLJIVO.....?

@ meekeru prijatelju :ppozdrav: Treba mi tvoj savet ( misljenje)......pre par dana tretirao sam sa Qvadrix+nurel +megafol+Vuhsal super .bilo od pre 2 god nako 2 dana primetio sam da su biljke u depresiji ...zabrinuo sam se ....mi kise duzi period nemamo ...obavljao sam zaliv jutro ivece po 1 h i mislim da je trebalo intezivnije zalivati mozda zbog vise stajnjaka .... evo danas popodne pade solidna kisa i vidim da su biljke u perfektnom stanju ....ne vidi se depresija ...po tom pitanju mislim da ce biti OKEJ

Ali razludujume 2-3 stvari

1 ) ima dosta lastara ( novih) samo po jedan i 1m visine ima i onih po 80 cm i razgranali se kako ih pratim za 3 dana narastu 15-18 cm ...(podivljali) ...hoce da pobegnu iz malinjaka...mozda kod komsinice MARE ...Ako ovako nastave da rastu do septembra bice po 3 m + stada radim snjima ...neki gospodin Magistar komsiju savetovao da takve lastare zakida da ih cupa iz korena .... sto je komsija to i uradio ...meni licno se nije dopalo jer je na nekima i dobar deo korenovog sistema iscupao ... ako se to vec mora mislim da je logicnije makazama u zemnji pazljivo oseci...? lastar od 60-80 cm ...?

2) Ovi tvoji zemnjaci ....? u Italiji ... ubeduju me da i ako rasadim i krajem juna sa intezivnim zalivom da ce narasti do 2 m...jer je to takav materijal...? (znas na sta mislim) ...gubim se u onom --strpljen spasen----?? ...s obzirom da imas iskustva ....sta mi savetujes....?

3) :haha: dosta za sada
 
Juce je "Tamiska" Pančevo vršila otkup maline po 105,oo dinara dok se za sutra cena jos uvek ne zna jer ce varirati od vremena tj.da li ce padati kisa ili ne,zatim od cene drugih hladnjača i ko zna od čega jos....
 
da li treba iseci nove izdanke preko 50cm u novom malinjaku da pi krenuli mladi ponovo.

Neki malinari mi govore da ce ovi da PRESTARE za narednu godinu
 
Cao ljudi,evo danas premijera,poceli smo da beremo,nabrali cele tri gajbice,xexe.Zeza nas kisa.Godina jako kasni,vecina plodova tek pocinje da zri.Jos vise me zabrinjava cena.Gde sad uopste ovo da nosim da predam.....nem pojma......
 
Cao ljudi,evo danas premijera,poceli smo da beremo,nabrali cele tri gajbice,xexe.Zeza nas kisa.Godina jako kasni,vecina plodova tek pocinje da zri.Jos vise me zabrinjava cena.Gde sad uopste ovo da nosim da predam.....nem pojma......

Na otkupno mesto gde je naj niza cena..........Al da prospes .... ipak izvedi kao slucajno..

@ Cunami sta nam je sa meekerom i zoransef-om starim As-ovima ....? da li im nije pozlilo od prevelike cene....:haha: salim se:ppozdrav:

Bice solidna cena .... verujem u to ovo je sada POCETNICKO nadmudrivanje pa i predhodnih god. je bilo slicnih scenarija
 
Pozdrav za sve malinare!!!! Unapred cu biti zahvalana za svaki savet od mog prethodnog posta!!!!

Ugrabio sam i malo da slikam mainjk?

2gxobhs.jpg


Izgled novog makinjaka nakon mukotrpnog rada (plevljenje i freziranje)

257h91z.jpg


A ovako je izgledao pre par dana!!!! Nemoze se zaustaviti trava od kise!!!!!!!!!!1
 
Nazad
Vrh