Radovi u malinjaku

pole

I kod mene nova malina nejednako izbija,ima bar 20-30posto sto jos nije izbilo na povrsinu a ima isto toliko visine preko 20cm.lastar,negde i po dva...Ja sam se u pocetku nervirao i zagledao a sada sam pustio pa sta bude bice...strucnjak mi kaze da je sve to ok.

pozdrav svima:ppozdrav:
 
Evo ja danas poceo da stavljam stubove...nije da se hvalim al su teski a nositi.
Busim rupe rucno i ide puuuno bolje nego sam planirao.
Sve u svemu, umoran sam malo al sam zadovoljan :)

@pole
primjetio sam i ja na par sadnica da su listovi pozutili ali ne brine me to previse...sta cu joj ja, sto je do mene, potrudio sam se maksimalno...bit ce vremena i da se malo oporavi, tek su krenili topiliji dani
 
@pole,
E da su moje maline 2010 bile ovako dobre kao tvoje ja bi castio!!! Sacekaj mesec dana imaces malinu preko 1m. Poslacu ti sliku kako su moje izgledale u ovo doba godine (2010). a sad su dobre. Najbitnije je da ako ti negde fali koren ili sumnjas u ispravnost na jesen to dodas. I moju je tukao grad dok je bila mala, pa nije bila naneta steta.
Budi strpljiv, sve ovo ce ti biti smesno kad na jesen vidis stablo preko 1,5m. Nisam ja neki profesionalac, vec ti govorim iz licnog iskustva.
Pozdrav :ppozdrav:
 
Juče preprskao maline.
Četvrto prskanje: Quadris 0,075% + Teldor 0,1% + Decis 0,05% .
Prihrana nije korišćena iz razloga što koristim najviše tri preparata, pa je prihrana kao četvrta ispala sa spiska.
Sledeće prskanje za deset dana: Svich 0,08% + BM 86 E .
I tri dana pred berbu: Teldor 0,1% + BM 86 E .
 
Sad procitah vest na blic online koja me dobro iznervira - Neka finska agencija za hranu je tamosnjim potrosacima preporucila da izbegavaju maline iz srbije i poljske jer su iste navodno cesto zarazene noro virusom , zbog tog noro virusa su nase otkupljivace ribali kupci iz eu pre par godina , jednom mom poznaniku koji se bavi otkupom su cak bili poslali neke kontrolore koje je morao da vodi od malinjaka do malinjaka da oni vide da li beraci nose rukavice dok beru i da li savki malinjak ima uredjen wc i sl. morao je on tad da iznajmi one plasticne pokretne wc kabine i postavi po malinjacima dok nije prosla kontrola . Sve to je losa politika nase vlade koja nema nameru da plati neku lobi-agenciju koja bi malo pogurala poljoproizvode nego dozvoljava da nam konkurentske drzave podmecu ovakve gluposti koje mogu ozbiljno da naskode otkupnoj ceni ...
 
Uzbuna u Finskoj zbog malina iz Srbije i Poljske

B. Bojović,S. Bečejić, I. Kranjčević | 22. 05. 2011. - 00:02h | Komentara: 45

BEOGRAD - Finska agencija za bezbednost hrane Evira upozorila je građane da izbegavaju korišćenje zamrznutih malina kako bi izbegli zarazu noro virusom iz ovog voća. Kako saopštava Evira, zamrznute maline uzročnik su nekoliko epidemija izazvanih noro virusom za koji se sumnja da potiče iz voća koje se uvozi iz Poljske i Srbije. Srpski zvaničnici navode, međutim, da je problem sa noro virusom, koji datira od pre 12 godina, povezan sa voćem koje potiče iz Poljske, a ne iz Srbije, kao i da ovakvu informaciju, s vremena na vreme aktiviraju izvoznički lobiji kako bi nekog od konkurenata izbacili s tržišta.
144066_0803-maline-foto-bliczena-vladislav-mitic_f.jpg
Prethodnih godina je u Finskoj registrovano više od 20 epidemija izazvanih noro virusom upravo iz zamrznutih malina, zagađenih vodom za navodnjavanje ili zbog slabe higijene samih berača.

Aleksandar Miloradović, predstavnik agencije SIEPA, navodi da Srbija, kao najveći svetski izvoznik malina sprovodi aktivne mere kontrole kvaliteta, koje se ogledaju kroz uvođenje HACCP i “Global gap” standard


A one iz Zimbabvea su zdrave, jeste, sio mi ga Djura...
 
istina je najverovatnije da ta vest nije istina, jer inace istina nebi bila plasirana u dnevnoj stampi, teorija zavere. otkud bas sad da se otruju pred berbu, i normalno da ce da kazu da je malina iz Srbije ili iz Poljske jer su oni najveci izvoznici te robe,
 
jel hoce neko da mi preporuci imam nesto malo malina , 3-4 reda, pa stalno ih napada neka bolest neznam sa cim da prskam (polivam), sta da koristim za 10-ak litara vode. :osmeh:
 
Evo ga najjaci komentar na ovu budalastinu iz Blica

E, sad procitajmo između redova: `Dragi naši poljoprivrednici, znamo da ste uložili dosta truda i rada, i znamo da mnogi žive od maline, ali eto... Nas Srbe ceo svet mrzi! Složili smo se u vrhu, da vam damo pristojnu cenu... Moracete da se zadovoljite mrvicama, jer našu malinu ne žele. Mi nemamo nista s tim- svaka sličnost sa prethodnim događajima je slučajna.`
 
Ja sam iznenađen!!! Sve je ovo izmišljotina da srozaju našu malinu, sad proglase zaraženom i možemo da se jeb*mo ali da prodamo jok. E državo. A evo danas ponovo grad, nekim slučajem mene zaobiđe ali došo je na 500m do malinjaka, ma sve se okrenulo protiv jadnoga seljaka i država i bog.
 
Ajoj samo da nas zaobidje ovaj kijamet,oko Sapca oblaci jako ruzne boje....ne obecavaju nista dobro....uh!Ne moze covek da se ne iznervira,ulozilo se dosta,radilo.Samo jos jednom cu da poprskam pred branje,i to je to,za sada.Danas sam ukljucio i zalivanje,jer nema kise....ali kazem,danima grmi.
 
stvarno se sve urotilo protiv nas..ovo vreme moze da nam pojede sve..ne samo sto plamenjca radi svoje, nego i ovi oblaci nista pametno ne mogu da donesu..za sada hvala Bogu nije ga bilo( necu da ga pominjem) ali samo da dodje sreda da se zavrsi ovo najgore moguce vreme.
 
Danas prvo prskanje MURTONIK + RIDOMIL + SANMITE. Prijaem sadnica 95%. Neke izbile 30cm neke 10, aneke jos i nisu, ali pazljivim okopom oko sadnice vidim i one se bele samo sto nisu. To je samo zbog dubine prilikom sadjenja.
 
Nazad
Vrh