Radovi u malinjaku

Danas prskao kao što sam pisao u prethodnom javljanju. koristio sam ovaj skupi envidor protiv grinje, pa videćemo. Inače prskao sam prethodno sa abastate i čini mi se da je to prilično kilav preparat.

Zoran sef
Daj bre slike te maline koja će sazreti za desetak dana. Kod mene nema otvorenih cvetova. A imam i ja delova gde vrlo slabo ima lastara u starim malinama i naravno delova gde višak vode završi berbu pre i cvetanja.

Enes
I ja sam pre nekoliko godina posle sadnje koristio merpan za zaštitu i sve je bilo odlično (svakih petnestak dana jer su izdanci mali pa je to lako odraditi), a od insekticida tionex koga na žalost više nema u prodaji.

cunami jel prskaš ili zalivaš koren ridomilom?
 
na njihovoj listi se kao dokazano kancerogeni nalaze svi preparati o kojima mi ovde polemisemo
Ma naravno da je tako.
Ako oni tako kazu onda nema sunje.
Sve je to zavera Vatikana, Kominterne, masona i narocito templara, a i jogi letaci su mi sumnjivi.
Nego ovde se vidim sumnja u Ridomil jer se jedino kod maline primenjuje preko korena.
Bice da je razlog sasvim bezopasan i logican.
Sistemicni preparati, pravi sistemici, se krecu ksilemom-ka gore ili floemom-ka dole, Ridomil se, kaze proizvodjac, krece intenzivnije ksilemom pa je logicno da je bolje primeniti ga preko korena tamo gde moze. Kod krompira i paradajza za to nema potrebe jer su njihova stabla zeljasta pa se preparat usvaja celim stablom. Vinova loza ima predubok korenov sistem da bi se tako stitila.
Neko vec rece, jedini nacin da se zastiti novi porast je zastita pravim sistemicima. (pored njih postoje i lokal sistemici i kvazi sistemici)
 
Poslednja izmena:
sva tri preparata prskam preko lista ali obilnije toliko da ih otput zalivam i prskam,ubijam bube u zemlji i na zemlji i u vazduhu ,isto tako i ovu plamenjacu ubijam i u zemlji vazduhu malinama a i prehranjujem isto tako
 
Pole
Pokusacu da pojasnim u meri kako sam to ja razumeo.Pravi sistemici usvajaju u sebe aktivnu materiju koja se biljnim sokovima prenosi kroz celu biljku,svaki njen deo.To moze biti u smeru navise ili nanize.Kao sto je receno kod ridomila smer kretanja je navise i zato se preporucuje zalivanje,znaci od korenovog sistema aktivna supstanca se prenosi prema vrhu biljke.I zato se obezbedjuje zastita i nove lisne mase,jer cela biljka u sebi sadrzi aktivnu supstancu.Kod lokal sistemika aktivna supstanca takodje prodire u biljku ,ali se samo zadrzava na tretiranom delu,znaci nema prodora kroz celu biljku i zato nova lina masa nije zasticena.Kod kontaktnih preparata zastitni sloj se samo formira na povrsini lista na koji je preparat nanet.Zato kontaktni preparati deluju samo preventivno,kada nije doslo do zaraze,za razliku od pravih sistemika koji mogu da blokiraju zarazu ako je ona u toku.Delovanje kontaktnih preparata je krace,6-10 dana ,jer se pod uticajem kisa i toplote razgradjuju dok sistemici deluju 10-15dana.Medjutim,kod sistemika brze nastupa rezistencija i videli ste u uputstvima koriste se najcesce dva puta u toku jedne godine.To je onoliko koliko ja znam ,a za vise detalja treba konsultovati strucne sluzbe.
 
zdravo ljudi dali iko zna ili moze da mi preporuci koje konkretno folijarno djubivo da kupim maline su pred jasno izdvajanje cvetova ako ovako bude topli za 4-5 dana cvetanj uveliko au sustini to bi bilo u fazi cvetanja
 
@ ironman

Ako se moze malo odredenije ...po ovoj stvari...?:ppozdrav:
Evo Ibrkic ti je odgovorio.
To je otprilike to.
Za ridomil vazi na se krece kroz biljku i ksilemom i floemom (a ksilem i floem su tkiva kroz koja kruze materije kroz biljku, ksilemom mineralne materije od korena ka listu floemom organske materije suprotnim smerom) ali da je intenzivnij keretnje ka gore.
Znaci pravi sistemici ulaze u biljku i njom putuju pa tako dospevaju i u prirast izrastao posle primene preparata. Lokal sistemici ulaze u strukturu lista ali nigde ne migriraju vec na tom mestu vrse funkciju (pa tu sta nadju nadju :) ) kvazi zistemici cak ni dotle ne dobacuju vec samo prodru kroz vostanu prevlaku pa ako stignu gljivu ok, ako ne - dzaba ste krecili.
Zato je najefikasnija borba protiv gljiva preventivna, kontaktni preparati "cekaju' na povrsini lista i tu unistavaju parazita.
 
Danas prskao kao što sam pisao u prethodnom javljanju. koristio sam ovaj skupi envidor protiv grinje, pa videćemo. Inače prskao sam prethodno sa abastate i čini mi se da je to prilično kilav preparat.

Ja sam prskao sa abastate i nisam nesto prezadovoljan, kod mene se bolje pokazao cipkord koji je jeftiniji!!!
Sto naravno ne mora da znaci mozda su uslovi primene bili povoljniji.
Malinu sam redovno stitio za sada je ok,nema buba tako da vise ne koristim insekticide do daljnjeg!!!
pozz.
 
@ ironman.... zahvaljujem se ...razumeo sam :ppozdrav: .... i ibrikicu takode
Posto i na forumu svi pricaju da dok su biljke mlade (male) netreba ih tretirati . Medutim posle ovih kisnih dana na nekim biljkama uocila se plamenjaca .Reagovao sam odmah 18 05 11 uvece Ridomil+Nurel d+megafol -amino kiseline Da li sam pogresio ...ili je trebalo QUADRISom

Obratio sam se g. Mr Sumadinki Mihailovic ...- syngenta - na moj upit..koi je glasio ovako

Postovana...pozdrav
Evo na netu nadoh vas imej pa da vam se obratim za savet.....nadam se da nije -spam-
U martu sam zasadio 70 ari maline sadnice sam potopio u rastvor ridomila ....balege-ilovace-idr u odnosu po prprukama
Do 18 05 11 nisam nicim trtirao naj verovtnije da sam pogresio ........Tad sam primetio da ima plamenjace i te veceri sam tretirao RIDOMILOM+NUREL D +MEGAFOL ...............? Sta bi ste mi Vi sad preporucili s obzirom da ima biljaka koje jos nisu nikle a ima i koje izbijaju super mocno , a ima i onih koje izlaze ..(kilavo) ....dali da ponovim tretman i posle kojeg vremena..(cime)

Napominjem da se primecuje na nekim biljkama poboljsanje a na nekim ?

Dobio sam odgovor ovako

Pozdrav I Vama,
Prvi deo ste dobro uradili ali tesko je reci sta je razlog kad se ne vidi siguran uzrok ovakvog stanja. Mislim da bi trebali isprskati maline QUADRISom jer on ima siri spektar delovanja I odlicno deluje na neke bolesti maline koje Ridomil slabije suzbija.
U malinama mi preporucujemo tri tretmana godisnje QUADRISom Dva u pocetku I jedno nakon branja, prvenstveno zbog Didimele. Da bi malo ojacali svoje biljke mogli bi probati nase AMINOKISELINE. Preparat se zove ISABION I ove godine je prvi put u prodaji pa cete ga malo teze naci. Trebalo bi dag a ima u AGROMARKETU. Ove AK se preporucuju u stresnim uslovima u povrcu, bostanu, malini, jagodi, nakon mraza, grada, bolesti I slicno za brzi oporavak. QUADRIS se primenjuje u kol. Od 1 lit po ha a ISABION 3 lit po ha. Isabion nemojte mesti ni sa cim u prskalici.
Pozdrav,
Sumadinka

Sta mi je dalje raditi ....?:sta:>:
({:ppozdrav::ppozdrav:
 
Pa nista ti nije rekla za tvoj problem oko nejednakog izbijanja.
To za didimelu i quadris je verovatno u pravu ali ti sa njom nemas problema ( sto ne znaci da ne treba da je poslusas, naprotiv)
A oko neujednacenog izbijanja, kakve su ti bile sadnice po ujednacenosti? Jel to iz rodnog zasada ili iz nekog rasadnika?
Izvini ako si negde to vec napisao a ja nisam procitao.
 
Da iz rasadnikla ...su 10% nije niklo a i nemaju lisne mase ......pazljivo sam izvadio 9 biljaka koje nemaju izrastao lastar a nemaju ni lista i uocio sam da samo 1 biljka nije vise ziva ostale su imale ziv korenov sistem i sa 1-2 mala izbojka koi su krenuli na povrsinu a na 2 biljke sam primetio da 1/2 korenovog sistema umire ili je vec i izumrla a 1/2 sitema je potpuno zdrava sa malim lastar...od 5-8mm .... napomominjem da je i sadnja malo prduboko obavljena
 
Pa neka neko iskusniji sa malinom to kaze ali meni se cini da je tu problem sa sadnicama.
Mozda neadekvatno cuvanje preko zime, mozda ubacivanje sadnica koje ne zadovoljavaju kvalitet (van klase) mozda nesto trece ali mi ne lici na greske pri sadnji ili na neke zemljisne uslove.
100% prijem je nerealno ocekivati ali kod dobre sadnice i kvalitetne pripreme zemljista i kvalitetne sadnje bi trebalo da ide preko 90 ipak.
 
@pole
Ako je neko duboko zasadio malinu to sam bio ja,slusajuci druge a iz mog neznanja . Bas duboko.
Neki moj apotekar mi davao sredstva zastite,kao i za odraslu malinu samo sa manjim brojem prskanja i to je bilo ok,za izbijanje mladih izdanaka ubacivao je neko djubrivo narandzaste boje u sistemu kap po kap. Oko 3kg na 20 ari.Ujedno ojacavao korenov sistem.
pozz
 
Gospodine ironman ja hemikalije sa kojima prskamo shvatam na ozbiljan nacin ali i kao nuzno zlo , mozda je vama smesan moj komentar pa ste vickasto reagovali na njega i to je o.k valja malo pozitive u ovom ruznom vremenu ! E sad opet jedno pitanje za kolege : Prskao sam kao sto sam rekao u prethodnom tekstu pred prvi maj od insekticida sam koristio nurelle i nissorun , za nurelle je vreme delovanja 14 dana a za nissorun do 35 dana , sto se tice grinja preparati su odradili odlican posao i nema potrebe da sad ponovo prskam , ono sto me zanima je hoce li biti velike stete od cvetojeda ako ne preprskam jos jednom ? Zbog loseg vremena nisam stigao pre a sad mi je malina na pola faze cvetanja . Hvala unapred pozz
 
@pole
STRPLJEN-SPAŠEN Imaj strpljenja, nikada sve sadnice nisu apsolutno identične i ne kreću istovremeno iz raznoraznih razloga. Jedino sa kontejnerskim sadnicama sam imao prijem preko 99%. Quadris koristim već godinama u tri navrata po preporukama:osmeh:. :ppozdrav:
 
:ppozdrav:
Trenutno stanje
2relerm.jpg


A mene plasi sto ima i ovakvih ne mnogo al ih ima.....?:

e6dq4y.jpg

i ovo samo po 1 izbojak i nije neki..?

zxaeee.jpg


A pol.a trenutno izgleda ovako

oti7m1.jpg


Al ima ih..vecina ovakvih kako ce onda da do septembra da prorodi ...kad jos nije pustila ni po 1 lastar ..napominjem da imaih koje su pustile i po 4 lastara visine preko 40 cm

b5qzio.jpg


Na sve ovo ......... Pre pola sata GRAD u 2 navrata po 2 min nevidi se vidna steta al je ima...? sta sad radit sobzirom da sam pre 3 dana trtirao RIDOMILOM ....?:zli:::jako_besan::::samo bes:::ideja::pomoc:;
 
Ja kad bih toliko obracao paznju na svaku sadnicu ja bih dosad zavrsio u Lazi Lazarevicu na lecenju... Danas smo i mi okopali mladi malinjak od 20 ari proletos posadjen, sa sve krompirom koji je po sredini polja.. Muka ziva, a latari od 1cm do 50 cm, a ima i onih koji nisu jos izbili( tamo gde je zemlja sabijenija, i gde je vise nagrnuto, ali polako, izgurace 90%, sto smatram zadovoljavajucim prijemom. Mladi krompirici ce biti za 20 dana, kada ih sve vadimo inace ne bi mogli odrzavati medjuredni prostor tokom leta. Obisao sam i ostala dva malinjaka i uglavnom sam zadovoljan. Ima doduse par komada gde je bilo visak vode koren istrulio, ima poneka sumljivo povezana, bolesna izasla iz zime i nije izdrzala cvatanje, ali to je sve ispod 1% za sad. Generalno dobro je. @ Meeker, fotke cu staviti u ponedeljak, juce sam slikao kupinjake, stavio sam u temi" pomoc oko kupine cacanka". Tamo me bili spopali neki mravi, jedva sam ih pobio.
A SAD JEDNA OHRABRUJUCA VEST ZA SVE
Kad sam se vracao iz sela kuci u Osecinu, svratim do jednog lika sto prodaje orase da kupim i tu sretnem jednog veoma dobro kotiranog otkupljivaca. Rekao mi je da ako bude suvo vreme za vreme branja, da vec na samom pocetku ocekuje da cena bude 150-200 dinara, zato sto su ostale velike zalihe budjavih i trulih malina od prosle godine koje ne mogu nikako da prodaju zbog male suve materije, i platice dobru malinu kolko hoces... Ima i onih manje alavih hladnjacara koji su te maline ocajnog kvaliteta mesali sa boljim i prodavali kao griz i blok, a ne zurili da ono sto valja sve uvale kao Rolend. Kaze da je svaki kilogram Rolenda izvezen iz Srbije i da se u hladjacama nalazi oko 20.000 tona trule i budjave maline koja ceka ovogodisnju da bi se prodala u paketu.Smatra da ce ako bude suvo vreme za branje malina biti placena i preplacena... Sad opet videcemo...
 
Gospodine ironman ja hemikalije sa kojima prskamo shvatam na ozbiljan nacin
I ja tako shvatam hemikalije, ali ove sto za sebe smisle tako bombasta imena kao sto je - centar za razvoj svesti- jebote!!! pa na osnovu toga ocekuju da ih se uvazava, nekako nikako ne uspevam da shvatim ozbiljno.
 
Nazad
Vrh