Radovi u malinjaku

I
 
@ Joseva
Samo napred sa mankogal 80, odlican galenikin preparat protiv plamenjace, ja omam super iskustva sa njim, pogotovo u cvatanju... A takoreci je dzabe 240 din 250 grama za 100 l vode. Dodas malo prehrane i mirna Backa....
@ Pole
A i ti nemoj bezati od galenike i mankogala, najblazi i najsigurniji za mlade malinjake....
 
ja kazem za one koji su vec prskali protiv plamenjace i gde biljka nije obolela, da je ovaj preparat odlicna prenvencija... U sustini to je prepisani antracol( bayer). Stiti biljku od plamenjace 10-15 dana, sto je u ovoj fazi za maline sasvim dovoljno....
 
Svakako, svakako
Mada je ovo ipak predugo obilno vlazenje prilicno rizicno da bi se bilo sigurno u zastitu od 10 15 dana, nije lose ipak ici sa nekim sistemikom za slucaj da je infekcija vec ostvarena.
 
Ja sam pred prvi maj prskao sa Captanom , Nurelle i cini mi se chorusom , imam zapisano tacno ali mi nije pri ruci , sto se tice ponovnog prskanja insekticidom mislim da sam zakasnio dvoumim se samo oko toga sta koristiti protiv plamenjace plasi mene malo Ridomil ja ga godinama koristim za krompir ali ne i za malinu . Planirao sam da prskam Signumom + Murtonik e sad da li bih smeo da dodam i taj mankogal sto ga pominje moj kolega sa juzne tribine Zoran sef ?
 
@ Boban Pozega
Kad vec pominjes da si sa juzne tribine, ja ti predlazem neki TOTALNI herbicid, naprimer Galvin, o dodas malo gramoxine po listu sad u cvatu... A onim sa severne tribine, sto su mi prave kolege ni slucajno.... xaxaxa... Salim se naravno, nemoj da neko ovo nedaj boze primeni. Moze bre slobodno Mankogal 80..
.
2rqjbwz.jpg
 
Mankogal i Antrakol su dobri preparati ,ali spadaju u grupu kontaktnih fungicida.To znaci da pruzaju zastitu lisnoj masi samo na delu na koji su naneti.Prakticno sva novoformirana lisna masa ostaje nezasticena.Zato se u fazi intezivnog porasta lisne mase preporucuje sistemik.Mehanizam delovanja sistemicnih preparata je sasvim drugaciji.Oni preko lista prodiru u biljku i stite kako postojeci list tako i sav onaj koji se naknadno formira.Naravno u periodu svog delovanja.Zato ja mislim da je u fazi pred cvetanje i do jedne trecine otvorenih cvetova quadris za sada najbolji preparat,a tu je i signum.
 
Samo jos nesto da dodam.Mene zbunjuje ovo sa Ridomilom.On ima u svom sastavu dve aktivne supstance i pruza zastitu i kao kontaktni i kao sistemicni preparat.I pruza dugotrajnu zastitu.Za vinovu lozu se primenjuje normalno ,a za malinu zalivanjem.Ako ima neko kontakt sa ljudima iz savetodavnih sluzbi trebalo bi sa njima razgovarati.Ako moze preko lista mislim da je to dobar preparat.
 
@ ibrikic
Namena preparata:

Fungicid za suzbijanje plamenjače vinove loze, plamenjače i crne pegavosti krompira i paradajza i plamenjače maline.

Meni je jedan zastitar objasnjavo .. da mu je namena za ....i plamenjacu + moze se zastititi i koren ...zalivanjem
 
@ Boban Pozega
Kad vec pominjes da si sa juzne tribine, ja ti predlazem neki TOTALNI herbicid, naprimer Galvin, o dodas malo gramoxine po listu sad u cvatu... A onim sa severne tribine, sto su mi prave kolege ni slucajno.... xaxaxa... Salim se naravno, nemoj da neko ovo nedaj boze primeni. Moze bre slobodno Mankogal 80..
.
2rqjbwz.jpg
Najbolje da ovi sa juzne tribine poprskaju,dobro okupaju cvetove sa glifosav-om!Xexexe......salim se i ja,naravno!
 
S ticajem okolnosti imao sam priliku da razgovaram sa jednim ekspertom za zastitu malina iz inostranstva i predlozio mi je (tako i radim)da Ridomil nanosim plasticnom flasom(flasa koka kole i sl)tako sto napravim vise rupica na poklopcicu flase i hodajuci u redu zalivam samo koren.
 
ja danas poprskao jedan deo maline a sutra drugi pa se umorih,koristio sam qvadris+fobos+ferti2 prehrana a za desetak dana cu svich+ferti3 i mozda jos nesto dodam,inace malina mi kasni tek je pred cvetanje
 
Nazad
Vrh