Radovi u malinjaku

Ja sam moje uzorke uzimao na 30ak cm od sredine reda gde su maline, sa 30cm dubine. I uzmes sa nekoliko lokacija iz malinjaka, pomesas sve to u jednoj kutiji i odneses jedno kilo na analizu. A analizu... :sta: Pa vidi na Google-u gde ima tu u Uzicu. :osmeh: Ja radim na poljo-fakultetu u Zemunu posto sam ja iz BG-a ::namigivanje::
 
Ok, hvala. Gde raditi analizu? U savetodavnoj sluzbi ili negde drugo?

Možeš poštom da pošalješ u Novi Sad, Institit za ratarstvo. Nađi na sajtu adresu, odgovaraju poštom i mail-om u roku od dve nedelje. Analiza je sigurno tačna, ja imam loša iskustva sa savetodavnim službama, pogotovo onim koji rade besplatne analize.
 
Ja sam moje uzorke uzimao na 30ak cm od sredine reda gde su maline, sa 30cm dubine. I uzmes sa nekoliko lokacija iz malinjaka, pomesas sve to u jednoj kutiji i odneses jedno kilo na analizu. A analizu... :sta: Pa vidi na Google-u gde ima tu u Uzicu. :osmeh: Ja radim na poljo-fakultetu u Zemunu posto sam ja iz BG-a ::namigivanje::

E mora da se pohvali da je iz BG-a pa to ti je...:osmeh:
 
Pozdrav svima, interesuje me sem motikana, dali može da se prska sada dok još nije ulistalo u malinjaku ova mišjakinja?
I koji preparat mi preporučujete?
Hvala :ppozdrav:
 
Ja planiram da oprskam preparatom Stomp Aqua. Navodno je on deklarisan za upotrebu u malinjaku i štiti od semenskih korova i nekih tipa mišljakinje i sličnih... Kucaj na Google-u naćićeš sve o tom preparatu.
 
Ja sam prošle godine nakon prvog frezirnja prskao stomp aqua preparatom, i zadovoljan sam. Najidealnije bi bilo da se ona upotrebi odmah nakon kopanja ili freziranja, znači istog ili narednog dana. Ovo pišem iz iskustva jer sam ja kod mene 2 reda oprskao odmah narednog dana, dok sam dva reda, koja sam okopao 3-4 dana ranije, znači malo zakasnio. Razlika je vidljiva. I još ako bi nakon tretiranja, posle par dana pala kiša e to bi tek bilo super.
 
Postovane kolege,
U narednih nekoliko dana planiram da podignem zasad maline. Sadnju cu obaviti tako sto cu zaorati vrstu i samo zagrtati. Problem je to sto mi je juce stigla analiza zemljista i ispostavilo se
da moram da bacim stajskog djubriva i fosfora. Ako neko moze da mi pomogne i otkloni dilemu da li stajnjak i fosfor mogu spustati u vrstu pre nego sto zasadim sadnicu? Da li sadnicu treba da
odvojim zemljom od stajskog djubreta i sta se prvo stavlja fosfor ili djubre? Mnogo bi mi znacila pomoc nekog malinara koji ima iskustva, jer 5 agronoma ima pet razlicitih misljenja.
 
Natrpas stajnjaka u brazde gde ces da sadis, ufreziras sve, napravi leje plitko postavi sadnice i nagrni zemlju.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ja bih ovako,
odredio tačno kud će biti redovi
bacio u širini otprilike 70-80cm kreč, fosfor i stajnjak
što dublje zafrezao
i onda napravio kanale za sadnice, potom poredao sadnice u kanal i zagrnuo.
Kreč je koristan za kalcifikaciju ( naravno ukoliko ti PH nije previsok)
Ukoliko staviš samo u kanal imaćeš slabije razvijen korijen jer malina neće imati potrebe da ga razvija zato što joj je sve nadohvat ruke :osmeh: .
 
Pozdrav svima !

moze li neko od vas da mi preporuci nekog strucnog vocara (ili sebe) koji mi moze pomoci da prevazidjem nekoliko problema koje imam u malinjaku:
- pojava raka stabla i korena maline (one velike kvrge)
- neocediotst zemljista
- borba sa korovima
Malinjak mi je sad u drugoj godini (polana je u pitanju), a prosle godine sam tek pri velikim kisama u aprilu uvideo da mi je jedan deo malinjaka potpuno neocedit (ostaje velika kolicina vode). To mi je unistilo nekih 200 duznih metara (od 1300).
Greske za koje sam shvatio da sam ih napravio su da je sadnja bila preduboko (6-7cm dublje nego sto su bile u rasadniku) i nisam pravio bankove pa su redovi sa malinama ispali 3-4cm nizi nego delovi izmedju redova (to je pojacano i freziranjem kojim sam podigao taj nivo izmedju redova, a zalivanjem su redovi "potonuli").
Ovo je stanje sada, nakon orezivanja:

Ne bih da sada upropastim ovo sve, prvenstveno jer sam ulozio dosta licnog rada.
Procitao sam negde da kada se na vec orezane maline podignu bankovi, one izbiju i "podignu korenov sistem" ??!?
Plan mi je da posejem mesavinu trave za vocnjake i kosim travu ubuduce, a u redovima okopavanje moticicama.

Nije problem da platim dolazak bilo koga dovoljno strucnog da mi pomogne da popravim sta se popraviti moze.
Pisite mi na PP
 
Rak korena se ne leci i tu nema pomoći. Trebao si paziti na saradnice kad si kupovao.
Za vodu najbolje bankovi ali moraš medjurednu površinu uzorati, pola na jednu pola na drugu stranu. To jos moze da se odradi i sa dreaznim crevom ali nije jeftino.

Korov suszbijas motikom ili nekom kontaktnom hemijom....
 
Pozdrav svima !

moze li neko od vas da mi preporuci nekog strucnog vocara (ili sebe) koji mi moze pomoci da prevazidjem nekoliko problema koje imam u malinjaku:
- pojava raka stabla i korena maline (one velike kvrge)
- neocediotst zemljista
- borba sa korovima
Malinjak mi je sad u drugoj godini (polana je u pitanju), a prosle godine sam tek pri velikim kisama u aprilu uvideo da mi je jedan deo malinjaka potpuno neocedit (ostaje velika kolicina vode). To mi je unistilo nekih 200 duznih metara (od 1300).
Greske za koje sam shvatio da sam ih napravio su da je sadnja bila preduboko (6-7cm dublje nego sto su bile u rasadniku) i nisam pravio bankove pa su redovi sa malinama ispali 3-4cm nizi nego delovi izmedju redova (to je pojacano i freziranjem kojim sam podigao taj nivo izmedju redova, a zalivanjem su redovi "potonuli").
Ovo je stanje sada, nakon orezivanja:

Ne bih da sada upropastim ovo sve, prvenstveno jer sam ulozio dosta licnog rada.
Procitao sam negde da kada se na vec orezane maline podignu bankovi, one izbiju i "podignu korenov sistem" ??!?
Plan mi je da posejem mesavinu trave za vocnjake i kosim travu ubuduce, a u redovima okopavanje moticicama.

Nije problem da platim dolazak bilo koga dovoljno strucnog da mi pomogne da popravim sta se popraviti moze.
Pisite mi na PP

Rak korena je prisutan kod jesenjih sorti, ko ti kaze da ga nema, laze te ili ne zna da ga ima... Dobra stvar je sto se njihov koren stalno regenerise i nosi ga bez nekih problema... Sto se tice zadrzavanja vode, resavanje je bank sto vislji, pre sadnje, a sad uzdizi kako moze...
 
razmisljao sam da dobro isfreziram pa prodjem par puta traktorskim valjkom, da koliko-toliko spustim nivo.
inace, najvise me sputava sto nisam siguran sta ce se desiti ako sada nagrnem zemlju na njih, da li ce im biti problem da izbiju
 
Pa nemozes nagrnuti ne znam koliko, zajebao si se u startu, sto nisi pravio bankove, ja gde imam zadrzavanje vode imam bank visine 40cm i nema problema... Sad mozes podrivacem izmedju da bi napravio drenazu...inace to zadrzavanje vode koje pogoduje aktivaciji fitoftore, to je po meni najveci problem u malinarstvu...
 
Pozdrav. Posto po analizi moram da popravim stukturu zemljista za malinu sadjenu u novembru. Dali mogu zajedno da bacim NPK 10:30:20 i KAN.
 
Pozdrav svima !

moze li neko od vas da mi preporuci nekog strucnog vocara (ili sebe) koji mi moze pomoci da prevazidjem nekoliko problema koje imam u malinjaku:
- pojava raka stabla i korena maline (one velike kvrge)
- neocediotst zemljista
- borba sa korovima
Malinjak mi je sad u drugoj godini (polana je u pitanju), a prosle godine sam tek pri velikim kisama u aprilu uvideo da mi je jedan deo malinjaka potpuno neocedit (ostaje velika kolicina vode). To mi je unistilo nekih 200 duznih metara (od 1300).
Greske za koje sam shvatio da sam ih napravio su da je sadnja bila preduboko (6-7cm dublje nego sto su bile u rasadniku) i nisam pravio bankove pa su redovi sa malinama ispali 3-4cm nizi nego delovi izmedju redova (to je pojacano i freziranjem kojim sam podigao taj nivo izmedju redova, a zalivanjem su redovi "potonuli").
Ovo je stanje sada, nakon orezivanja:

Ne bih da sada upropastim ovo sve, prvenstveno jer sam ulozio dosta licnog rada.
Procitao sam negde da kada se na vec orezane maline podignu bankovi, one izbiju i "podignu korenov sistem" ??!?
Plan mi je da posejem mesavinu trave za vocnjake i kosim travu ubuduce, a u redovima okopavanje moticicama.

Nije problem da platim dolazak bilo koga dovoljno strucnog da mi pomogne da popravim sta se popraviti moze.
Pisite mi na PP

Vidi sa nekim tvojim lokalnim agronomom da li moze kako sa ridomilom da se poprska (zbog karence)da se spreci neka opasna zaraza,on je ipak najjaci,(U principu u avgustu ako se prska,kazu da ga biljka uvlaci u koren)Preprucuju da se zaliva,ali ti je to mnogo skupo.Bankove pravi kako znas i umes,to ti je jedino pravo resenje

- - - - - - - - - -

Pozdrav. Posto po analizi moram da popravim stukturu zemljista za malinu sadjenu u novembru. Dali mogu zajedno da bacim NPK 10:30:20 i KAN.

???? Sta ti fali od elemenata?KAN je azot i za par meseci se ispere...
 
Nazad
Vrh