Pitanje u vezi prskanja.
Pre desetak dana wilamet sam orezao ,vezao i isprskao plavim uljem.Ponegde su poceli da se otvraju listovi dali je vreme da sledecih dana posle ovog snega i kad malo otopli krenem drugo po redu prskanje malina kako se navodi po raznim prospektima(cuprozin 35+fobos) i slicno.
Mozes sa Cuprablau z 300-400g,optimalno je oko 250-330g kada tretman tik pred vegetaciju,a kada je biljka u mirovanju u kasnu jesen ili rano prolece 500grama na 100l vode + Citrin 30ml + Nitropol s 1.5l.
Medjutim,Ukoliko ti je vegetacija `ozbiljnije pocela`,konsultuj se sa poljoapotekarom ili zastitarom jer bakar hoce da spali pupoljke.
Takodje imaj na umu da ne prskas Curpablau na najmanjoj temperaturi od +8c,pozeljno je da bude +10c jer ukoliko ga prskas po hladnoci ili mrazu fitotoksican je. Suncan dan,mada kakvo vreme najavljuju sa obiljem kise,posavetuj se da li da koristis bakar jer si koristio plavo ulje.
Captan ili Capi su jedna od solucija ali takodje najbolje da slikas lastare i proveris tamo gde kupujes hemiju,sto je sigurno sigurno je.
Captan 0.02posto pre cvetanja.
Svake godine katalog prskanja se menja i unapredjuje,tako da nije pozeljno pratiti prethodne godine vec iici u korak sa vremenom i naukom.
Sledeci tretman kada lastari budu 10 do 15 cm, u 100 l vode treba staviti 70 gr Fiesta, 30 ml Sigure I 20 gr Amosa.
Zatim kada dodje vreme,mozes da koristis
Queen protiv didimele, Tilt od plamenjace ,Teldor za trulez (najbolji preparat) ,
Luna Sensation je izvikan preparat,a takodje i naskuplji.Mada sam odluci.
Perfektion insekticid,
posle branja Mankozeb/Penkozeb, na jesen Bakar. Sto si tice folijarne ishrane u zavisnosti od starosti maline se dogovori sa prodavcem, imas aminokiseline za stimulaciju rasta,oporavak od stresnih situacija (susa) itd itd. Takodje jedan stari preparat za plamenjacu je izuzetno dobar
Antrakol ,kvasljivi prasak. Ali mu je cena nerentabilna,mislim oko 100ak din kesica od 8g.
Slusajte vas razum,ne nasedajte na najskuplje preparate,obicno su gori od onih jefitnijih ali im je cena paprena jer placamo marketing tih preparata. Nekad se ceo malinjak resavao sa stajskim djubrem i plavim kamenom,a danas ako bismo pratili ceo program zastite bismo koristili oko 20 preparata + oko 10 vrsta prihrane.
U poljoprivredi je u principu jedina zarada ona od ustede na djubrivu,hemiji,nafti,itd itd,tako da gledajte sta vam je najisplativije a ujedno i da ispuni vase kriterijume i ocekivanja.
Svako ima svoje nahodjenje i svoja ubedjenja ,ali malini je najbitnije djubre sto vestacko sto stajsko,naravno voda,da je na odgovarajucoj parceli,da nije u korovu,jer je trava leglo vlage a vlaga je leglo zaraze,pozeljno je da zasad maline bude udaljen od divlje kupine, bakar jesen / prolece obavezne mere zastite, i kada dodje vreme bih dodao po jedan preparat od plamenjace, susenja izdanaka,mozda zute rdje,i trulezi. Malina,kao i vecina drugih biljaka ima odlicne mehanizme za odbranu ukoliko ima dovoljno hrane i vode,uzalud sva moguca hemija ako nema hranu i vodu. Neishranjena biljka samo prezivljava stresove od prskanja koji su i sami po sebi toksicni.
Kao sto rekoh,slusajte svoj razum,skolovane ljude ali ne nasedajte na marketind i price rekla/kazala,jer 70 posto prskanja koja se uopsteno rade su bespotrebna i predstavljaju samo trosak.