Radovi u malinjaku

Kažu one debljine olovke, ali ja više vjerujem u one malo deblje :sta:.
 
Pa generalno nema pravila, i ja volim te malo deblje, nekako uvek računaš da će ona izbaciti jače rodne grane- ali nije tako, dešavalo se i da one tanje (tanje i od olovke) izbaci fantastičan rod, pa joj rodne grane budu deblje nego ona sama. Nekada i ona deblja ne izgura sve rodne grane, iako su joj svi pupovi lepo krenuli prilikom vezanja.
 
Gledam ove godine valjda zbog suse nisu previse izrasli tek mozda po metra iznad druge zice a nisu nesto ni debeli . Jedino sto sam zadovoljan bojom lastara i pupoljci su onako ljepe velicine . Cini mi se dosta su bolje pupoljci nego prosle godine . Vidicemo kakav ce rod biti ove godine . Prosle godine mi je po aru bio prosjek 140 kg bez sistema za navodnjavanje . Ove godine ubacujem sistem.
 
Pa generalno nema pravila, i ja volim te malo deblje, nekako uvek računaš da će ona izbaciti jače rodne grane- ali nije tako, dešavalo se i da one tanje (tanje i od olovke) izbaci fantastičan rod, pa joj rodne grane budu deblje nego ona sama. Nekada i ona deblja ne izgura sve rodne grane, iako su joj svi pupovi lepo krenuli prilikom vezanja.
Upravo tako, a razlozi su veoma "jednostavni". Prilikom odabira lastara, osim samog njegovog izgleda, mnogo je važno gledati i odakle je nikao (važno zbog starosti i snage njegovog korena).
Dobra ukorenjenost opet ponajviše ima povezanost sa procentom fosfora u zemljištu.
 
Zdravo malinari posto se polako blizi sezona a ja se spremam da za postavljanje sistema kap po kap u malinjak koji sam zasadio 2017 u jesen gde ima 3500 sadnica Vilameta i 1200 Glen Ample, pa bih imao par pitanja u vezi toga.
Posto ove godine nisam u finansijskoj mogucnosti da kupim samokompezujuca creva mogu li obicne trake za kap po kap da dignem na prvu zicu nekako ili moram da dignem i glavno vodece crevo na visini prve zice i da se tako trake nikako ne savijaju? Samo da dodam da bit traku pricvrstio plasticnim vezicama, cini mi se da su one najprakticnije i najjednostavnije. Ili ipak mogu da ga pustim po zemlji?
Sada nisam siguran koliko ste me razumeli ali ako je nesto nejasno pitajte me, ovo mi mnogo znaci.

Sve najbolje! :)
 
Pusti po zemlji slobodno, nece se zacepljavati kapalice

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Znam da nece jer sam prosle godine navodnjavao Polku u prvoj godini ali vidim da svi dizu na prvu zicu pa se zato pitam dal' necemu smeta po zemlji, hvala na brzom odgovoru.
 
Ovde u mom kraju u krugu od 20-tak km nema nikako maline, ali zato ima plastenika bas mnogo i zanimljivo je da svi bastovani okrecu kapaljke dole prema zemlji kazu tako je pravilno :D
 
Ne-ne... Okreneš ih na dole i posle drugog zalivanja možeš da ih baciš... Kamenac, prihrana, šta god hoćeš se nataloži...
 
Podizu se trake na precage ako kosis trimerom da ih ne zakacis,a ako radis makazama(peske:osmeh:) onda mozes i da ostavis po zemlji.
Ja moje podizem i zbog blata koje se zalepi na trake kad su na zemlji..da ne gubis vreme da "cvrkas" kapljace da prorade kad krene sezona i ne znas gde bijes glavom.
A kapaljke obavezno na gore inace ih sasuseno blato zapusi vec posle prvog zalivanja.
 
@Srb1n znam kako se dize ako su creva samokompezujuca ona cvrsta onda glavno crevo moze da bude na zemlji jer ono se crevo savije polulucno i voda ide bez problema.
Ali posto ja uzimam obicne trake kpk onda moram da dignem i glavno vodece creevo da bude u visini zice kako bi trake isle odmah preko zice da ih ne savijam.
Nadam se da me razumes
 
@Srb1n znam kako se dize ako su creva samokompezujuca ona cvrsta onda glavno crevo moze da bude na zemlji jer ono se crevo savije polulucno i voda ide bez problema.
Ali posto ja uzimam obicne trake kpk onda moram da dignem i glavno vodece creevo da bude u visini zice kako bi trake isle odmah preko zice da ih ne savijam.
Nadam se da me razumes
Mozes i trake malo da lucno savijes. Rupe na glavnom crevu izbusi pod uglom od 45 stepeni na gore, ako je pritisak dobar funkcionisace.

Послато са Lenovo S850 уз помоћ Тапатока
 
Ali ce se savijati... E sad, kad pustis vodu u teoriji od pritiska bi trebalo da se trake isprave (ako stavljas trake kao sto kazes), medjutim posle nekog vremena trake se ukrute i presaviju dok ih ti ne ćušneš pa puste vodu... To se meni desavalo na zemlji letos... E sad, ja sam razmisljao da dizem isto, ali sam odustao. Lakse mi je da ih pomerim u stranu i posle vratim na mesto. Ako smislis neki pametan nacin da se to resi i da radi podeli ovde sa nama :ppozdrav:
 
..Poštovani malinari, interesuje me nešto u vezi sa stajnjakom. Naime ja sam do sada stavljao stajnjak posle okopavanja, ali sam čuo da bi bilo bolje da se zafrezira, pa bih voleo da čujem i Vaša mišljenja. Mislim da bi freziranjem oštetio koren maline, pošto znamo da on ide u stranu uglavnom..
 
Freziranjem ide brže (ko ima velike površine), istina da je moguće zakačiti koren, ali ne bi trebalo ići bliže od 20ak cm sredini reda ako se ide frezom i jako malo u dubinu...
 
Freziranjem ide brže (ko ima velike površine), istina da je moguće zakačiti koren, ali ne bi trebalo ići bliže od 20ak cm sredini reda ako se ide frezom i jako malo u dubinu...
Pogrešno,

Smiješ slobodno do nekih 15-ak cm do sadnice i u dubinu koliko god freza može.
Te žile koje tako možeš da oštetiš su vegetativne, tj. one ne hrane sadnicu nego se pružaju u širinu i iz njih izbijaju nove sadnice . Slobodni isčupaj neku gdje je zemlja rastresita pa će ti se sve samo kazat.
Ovo mi je lično prof. Malićević u malinjaku pokazao.

...........
I zaboravih, stajnjak se obavezno zaorava ili stavlja pod frezu.
Ako ostane na površini nema skorio nikakve fajde od njega.
 
Pogrešno,

Smiješ slobodno do nekih 15-ak cm do sadnice i u dubinu koliko god freza može.
Te žile koje tako možeš da oštetiš su vegetativne, tj. one ne hrane sadnicu nego se pružaju u širinu i iz njih izbijaju nove sadnice . Slobodni isčupaj neku gdje je zemlja rastresita pa će ti se sve samo kazat.
Ovo mi je lično prof. Malićević u malinjaku pokazao.

...........
I zaboravih, stajnjak se obavezno zaorava ili stavlja pod frezu.
Ako ostane na površini nema skorio nikakve fajde od njega.



Ako nije istinito BAR JE 100% LOGICNO... svaka cast za Cooment...
 
Nazad
Vrh