Radovi u malinjaku

Pozdrav. Posto po analizi moram da popravim stukturu zemljista za malinu sadjenu u novembru. Dali mogu zajedno da bacim NPK 10:30:20 i KAN.

Sad ti prevashodno treba nešto sa većim N, nego PiK. Zar ti nisu napisali u izveštaju koliko čega treba da baciš i kada? Slikaj onu tabelu da vidimo kakva je analiza...
 
Pa ako se uz NPK 10:30:20 doda KAN koji je ustvari 27% N zar nece dobiti prevashdno formulaciju sa najvise N? Ako nije suvise rano (nije krenula vegetacija) u tvom kraju mozda bi bilo bolje da bacis tu formulaciju koju moras a onda sa kretanjem vegetacije (prvi listici) da bacis KAN. Jer moram ispraviti kolegu Jevta, KAN se ispira, pre ce biti za nekoliko nedelja a ne meseci. Jedino UREA sto se tice azota deluje duze.
Naravno ako vegetacija kod tebe vec krece baci slobodno kako si mislio zajedno. I KAN (N) ides ukupno 2-3 puta u vegetaciji ali ne posle 01.07.
 
Pa ako se uz NPK 10:30:20 doda KAN koji je ustvari 27% N zar nece dobiti prevashdno formulaciju sa najvise N? Ako nije suvise rano (nije krenula vegetacija) u tvom kraju mozda bi bilo bolje da bacis tu formulaciju koju moras a onda sa kretanjem vegetacije (prvi listici) da bacis KAN. Jer moram ispraviti kolegu Jevta, KAN se ispira, pre ce biti za nekoliko nedelja a ne meseci. Jedino UREA sto se tice azota deluje duze.
Naravno ako vegetacija kod tebe vec krece baci slobodno kako si mislio zajedno. I KAN (N) ides ukupno 2-3 puta u vegetaciji ali ne posle 01.07.

Zavisi i od terena i od padavina sto se tice ispiranja,ali ipak da bi se 100 % isprao treba oko 2 do 3 meseca.Zato se ne preporucuje kasnije bacanje zbog izmrzavanja u jesen
 
Po preporuci sa poljoprivrednog fakulteta treba mi 150 kg kana u dva puta po 75 kg a moze i 3 puta po 50kg. Treba mi 30 kg cistog fosfora 20kg cistog kalijuma. Zato bi iso 10:30:20
 
Kod mene vec krenuli pupoljci, sad su u fazi misijih usiju. Danas krecem sa plavim uljem...


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Po preporuci sa poljoprivrednog fakulteta treba mi 150 kg kana u dva puta po 75 kg a moze i 3 puta po 50kg. Treba mi 30 kg cistog fosfora 20kg cistog kalijuma. Zato bi iso 10:30:20

Pa uradi tako, a KAN se prostim jezikom receno, a da bi se imala neka orijentacija baca- prvi list, prvi cvet i prvi plod, jer vegetacija ne krece isto kod tebe u loznici i kod mene na 1000 MNV. Samo si mozda trebao pre sadnje da sredjujes zemlju sa P i K ali sad sta je tu je, radi po preporuci. S tim da bi modgao kod drugog bacanja da ides npr. jara nitra bor, ona ima 16% N ali ima mikroelemenat BOR koji pospesuje zametanje cvetova.
 
Hvala. Pocetnik sam pa se po malo snalazim sa ovim. Ove godine necu imati roda jer je posadjeno u novembru i bitno mi je da pripremim te nove koji sad treba da niknu za sledecu godinu, inace iz stapa su vec krenuli pupoljci kao mali listici se pojavljuju ali cekamo iz zemlje da nikne nova. Zasadio sam 15-tak ari fertodija
 
Kod mene vec krenuli pupoljci, sad su u fazi misijih usiju. Danas krecem sa plavim uljem...


I kod mene, ja sam juče oprskao Nordoxom i pošto nisam mogao da nađem " Tiovit jet " koristio sam neki " Cosavet ".
Neko me interesuje nešto. Pošto je nakon par sati posle prskanja pala kiša i to "dobra" kiša, dali da ponovim čim mi se ukaže prilika ili nema veze pa da sačekam redovnih 20-tak dana sa ponavljanjem?
 
Ima li preporuka za debljinu zice, redovi su 66 metara, razmak izmedju stubova 6 m? I da li stavljati zatezače?

Послато са Lenovo S850 уз помоћ Тапатока
 
Ima li preporuka za debljinu zice, redovi su 66 metara, razmak izmedju stubova 6 m? I da li stavljati zatezače?

Послато са Lenovo S850 уз помоћ Тапатока
Ako stavljam zatezace, idu li oni na sredinu reda ili na kraj? Vidim da su uglavnom na kraju (zadnjem stubu), al mi nekako logicnije ubaciti ga na sred reda.

Послато са Lenovo S850 уз помоћ Тапатока
 
Vlade, mislim da je bilo price za debljinu od 2-2.5mm ali nisam siguran na koju duzinu reda. A zatezaci idu na kraj reda zbog ravnomernog i pravilnog zatezanja... Neka me neko ispravi ako gresim, ali mislim da je to dobra debljina.
 
Zatezaci su zakon , kljucem zavrnes krug i zica zategnuta ko pracka . Nesto sto je veoma prakticno i veoma korisno i napredno . Veoma brzo zategnes zicu u malinama .

- - - - - - - - - -

A zica 2.8 je ok ispod te debljine ja mislim da je tanka
 
Meni je to predebelo za zatezanje.
Moraju krajnji stubovi biti zabetonirani da bi moglo da se to zategne kako treba. Jos je gore ako je red dugačak.
Moja je povezana za žicu od 2 mm i nisam do sad imao nikakvih problema. A veoma lako se zategne ako je potrebno bez zatezaca samo kljesta i vozi.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Zatzaci su veoma bitni.Mi ih obicno pravimo od navojne sipke.
 
Poslednja izmena:
Kod mene su zatezaci samo na jednoj strani reda, sa druge zica obomotana oko stuba, bagremovo kolje nabijeno nekih 50 cm u zemlju sa kosnicima, prvi i zadnji, zica 2,8 zategne se bez problema i nema cupanja stubova ili krivljenja, vidim da neki strahuju od toga, bez brige.
Duzina redova 33m.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nazad
Vrh