Radovi u malinjaku

Grinjica druze.. Sa unutrasnje strane lista gricka i sisa list a ispolji ti se sa spoljne strane. Generalno ako radis tretman radi protiv vasi i protiv grinja i PAZI NA PCELE!!!
Šta može ovo da bude. Prskao asset-om pre ove kiše (dan pre kiše) pa sada nisam siguran da li je još uvek ima.
23hwum8.jpg

2j1jw3d.jpg
 
:ppozdrav: Nek nam je dragi BOG u pomoci...!



Juce je to izgledalo ovako..... vidi se velika depresija ....spremio sam hemije za zastitu .... ne smem da se pouzdam u organske specije,....Alijansa ,dional. armada,fastac i agrolif 20-20-20.



Imam iovakvih delova cirka 500-600 m/d posledica od poplave 2014 g

Vadio sam korenov sistem ...i vidi se da delovi korenovog sistema trule a preostali zdrav deo ,mislim da ne moze ishraniti celu biljku sa plodovima. Zato mislim da bi bilo pametno da lastare skratim na pola metra ili..? tako bih sacuvao i podmladio za sledecu rodnu god.

Ako to ne uradim skoro da sam siguran da ce se cele biljke ugusiti kad nastupe toplotni udari....? iz iskustva prosle god..

Zateceno stanje malog korenovog sistema.koji se nalazi u visku vodenog rezima (i dalje se gusi) nemoze da ishrani ceo ptencijal bijlke .:ppozdrav:



Zamolio bih stare iskusne malinare da mi nesto predloze....? Da nebih sam doneo ishitrenu odluku ...?
 
Poslednja izmena:
:ppozdrav: Nek nam je dragi BOG u pomoci...!



Juce je to izgledalo ovako..... vidi se velika depresija ....spremio sam hemije za zastitu .... ne smem da se pouzdam u organske specije,....Alijansa ,dional. armada,fastac i agrolif 20-20-20.



Imam iovakvih delova cirka 500-600 m/d posledica od poplave 2014 g

Vadio sam korenov sistem ...i vidi se da delovi korenovog sistema trule a preostali zdrav deo ,mislim da ne moze ishraniti celu biljku sa plodovima. Zato mislim da bi bilo pametno da lastare skratim na pola metra ili..? tako bih sacuvao i podmladio za sledecu rodnu god.

Ako to ne uradim skoro da sam siguran da ce se cele biljke ugusiti kad nastupe toplotni udari....? iz iskustva prosle god..

Zateceno stanje malog korenovog sistema.koji se nalazi u visku vodenog rezima (i dalje se gusi) nemoze da ishrani ceo ptencijal bijlke .:ppozdrav:



Zamolio bih stare iskusne malinare da mi nesto predloze....? Da nebih sam doneo ishitrenu odluku ...?

ja bih glasao za ishitrenu odluku,slika je rekla sve
 
Koji je pravi savet da ti kazem ne znam,ovako nesto se desilo meni prosle godine i to na 30 ari i za sedam dana je sve otislo,tj. osusilo.Tada sam posetio nekoliko strucnjaka,dao lepe pare za preparate i nista,tako da ni strucnjaci nisu bili od pomoci.Ja sam sve to isekao i zapalio sedam dana pred pocetak berbe.E sad od tih 30 ari 20-25 se oporavilo tj oporavlja i ako ne bude velike vode u narednom periodu iduce godine ce biti sasvim ok.Onih 5-10 ari cu najesen podsaditi i to je to.Zajebancija u proizvodnji koliko hoces.I da napomenem posto mi je malinjak ovalnog oblika parcele,stradao je deo na najnizom tackom i nesto gde je ravno,gde ima i najmanji nagim je ok,samo tada je palo dva puta u nekoliko dana preko 200 litara kise,dok kise ovih dana su se zasad zaustavile na 50l po metru kvadratnom.
 
Sad sam došao iz malinjaka,sunce ogrejalo a unutra kao u košnici,puno pčela:)
 
Pole PRITELJU!
Jedino što mogu je da ti poželim srecu. I sam brinem posle ovolikih padavina......
 
Pole
Nema na ovom forumu iskusnijih i boljih proizvodjaca od tebe.Kao sto sam znas trulez korena uvek ukazuje na ono najgore.Pogotovu sto se to javlilo u uslovima visoke vlage.Dobro znas da je velika vlaga bitan uslov za aktiviranje gljivice koja izaziva fitoftoru.I sam znas da tu prskanja ne pomazu.Neka zalivanja korena mozda nesto ublaze.
Napiso sam ovo dosta otvoreno,ali nemoj da pomislis da meni nije zao svakog proizvodjaca koji ulaze zivot i znoj a dogodi mu se nesto ovako.Ali nezavisno od ovog ja bih te savetovao da pokusas da nadjes nekog od zastitara koji mogu to da pogledaju na licu mesta i daju odgovarajuce savete.
Pozdrav uz nadu da sam pogresio.
 
Tomazi lepo je videti prinovu. Pole zalivaj Ridomil ili Alijansu ,ako već nisi , pravi kanale za odvodnjavanje . Ako nesmetano tera mlade lastare ne diraj malinu, preživet će, jer kada oni počnu venuti tada je kraj tih malina.
 
Poštovani Pole, ja bih vam preporučio ovaj preparat iz Bosne, cena je bila oko 12 €. Malina se zaliva ovim preparatom u koncentraciji 0,2 %. Preparat bi mogao da se pusti i kroz KPK sistem više puta u nekoj manjoj koncentraciji. Ja bih prvenstveno koristio ovaj preparat u zdravom delu malinjaka, da se ne širi dalje.

http://itr.ba/proizvodni-asortiman/dioxy-activ-supra-agro/
 
:ppozdrav: Postovani majstor gero ....Upravo danas odradio predlozenim preparatom + 11-35-11 vodo topivo ...tako sto sam na prskalicu od 440 l/v postavio dva creva po 30-ak m/d i zalivali u sirini od 30-40 cm to samo na depresivnim delovima ....a zatim sam sistemom kpk pustio po 3/l/h..... i ostavio sam 1 red kontrola.... zatim sam folijarno alijansa, dional,armada.fastac + 20-20-20....... vec popodne kad je temperatura porasla i biljke dobijaju lepu boju ....tako da se nadam da mozda i nece biti ne resiv problem.....samo se mora raditi jos dosta na saniranju korenovog sistema.....za 2-3 dana zaliv galafunginom .....i nakon par dana kad vreme dozvoli .....zaliv Trihodermu -(trifender) Ipak odustajem od ridomila ....???? neznam mozda sto sam veci pristalica ORGANIKE....????:ppozdrav:
 
Ridomil[SUP]®[/SUP] Gold MZ 68 WG i Alijansa su potpuno isti preparati.Samo razliciti komercijalni nazivi.Aktivna supstanca
Mankozeb (640 g/kg preparata) + metalaksil-M (40 g/kg preparata)
 
Ja sam danas mlade kopao da prodise koren, ima bas dosta vlage zemlji. Alijansu sam spremio da je zalijem jer na mestima ima listova koji su počeli da se suše od kraja ka sredini...
 
:ppozdrav: Nek nam je dragi BOG u pomoci...!



Juce je to izgledalo ovako..... vidi se velika depresija ....spremio sam hemije za zastitu .... ne smem da se pouzdam u organske specije,....Alijansa ,dional. armada,fastac i agrolif 20-20-20.



Imam iovakvih delova cirka 500-600 m/d posledica od poplave 2014 g

Vadio sam korenov sistem ...i vidi se da delovi korenovog sistema trule a preostali zdrav deo ,mislim da ne moze ishraniti celu biljku sa plodovima. Zato mislim da bi bilo pametno da lastare skratim na pola metra ili..? tako bih sacuvao i podmladio za sledecu rodnu god.

Ako to ne uradim skoro da sam siguran da ce se cele biljke ugusiti kad nastupe toplotni udari....? iz iskustva prosle god..

Zateceno stanje malog korenovog sistema.koji se nalazi u visku vodenog rezima (i dalje se gusi) nemoze da ishrani ceo ptencijal bijlke .:ppozdrav:



Zamolio bih stare iskusne malinare da mi nesto predloze....? Da nebih sam doneo ishitrenu odluku ...?

ovaj gore malinjak 5 slika je super nzm jesi mislio za njega da ce se osusiti? ovaj dole jedna slika isto kao kod mene prosle godine previse vode u korenovom sistemu, prskanje zalivanje ti nece toliko pomoci ako ti parcela posle ovako malo kise pliva u vodi pojavice se didimela na 90% maline... moj savet ti je da odradis drenazu parcele na 1m ja sam tako uradio i sad nemam nikakvih problema sa viskom vode kad pada kisa a i nije toliko skupo ja sam za 100m/d drenaze platio 300e 150e utovarna i 150e creva + sljunak.
 
Nova sam na forumu i moram se zahvaliti svim stalnim clanovima foruma. Vasa iskustva su neprocenjiva i mnogo su nam pomogla u odrzavanju malinjaka. Ovom prilikom se obracam i POLU kao vrsnom malinaru, jer smatram da problem sa velikom kolicinom vode u malinjaku moze dobrim delom resiti ako napravi brazde plugom izmedju redova kako bi odvukao vodu od korenovog sistema.Ispravite me ako gresim
 
Ivan VB

Ovo na slici nema veze sa grinjom. Grinja nikada ne izbuši i izgrize listove ove rupe mogu biti od nekog insekta NPR majski gundelj. zna ovako izgristi listove.
 
Nazad
Vrh