Radovi u malinjaku

Na 15 ari bi trebalo da imas makar 3000 struka tako da ili moras ozbiljno na prolece to da prisadis ili si se preracunao u povrsini.Moras imati makar po jedan koren na 25 cm a moze i na 20 cm. Djubrenje sad konkretno nema poente jer je isuvise kasno za bilo sta.Na prolece cim vidis da je krenula vegetacija( to znaci da moras redovno obilaziti malinjak) ako imas stajnjaka razbacis po celom redu(imas dva sistema za to svake godine po malo ili jednom u tri godine ga narokas muski.Ako nemas stajnjaka moze da ide onaj kokosinjak u granulama 80kg na 10 ari u trake 50cm sa obe stane reda obavezno zafrezirati)dalje pre ili po stajnjaku ide yara mila cropcare 11-11-21 500-700 kg/ha i dodatak kalijuma(ovo se radi ovako rano jer se kalijum veoma sporo krece kroz zemlju,a malina ce ga poceti ozbiljno koristiti tek tamo u maju kada krene formiranje ploda i zrenje kasnije u junu) (ja bacam multiK Izraelske Haife 15-0-43+2MgO 200kg/ha)To se baca u trake sirine oko 40-50cm ali ne za red vec sa obe strane reda i to odmaknes makar 5cm od njega.Kada sve to uradis a pozeljno je uraditi isti dan ide duboko freziranje 5cm od reda takodje razmak. To ti je ono osnovno za prolece ,a za prskanja mozes da je predjes nekim preparatom za grinju preventivno tipa abastate recimo i jesenas kada opadne lisce moze da ide bakar ali mora da bude preko 15 C da bi delovao tako da kada se spuste temperature ispod toga tada se prestaje sa svim tretiranjima.Eto za pocetak je dosta.Pozdrav

Ja se inace ne ukljucujem cesto ovde ali ljudima koji pocinju uvek rado pomazem tako da ako ti treba jos neki savet mozes poslati i pp.
hvala na pomoći parcela na kojoj je posađena malina ima oko 15 ari ,ostavljen je veliki razmak između redova više od 2 metra.kada je pre tri godine posađena malina bilo je oko 2000 struka ali su se osušile pa sada ima manje ,stajnjaka ima jedna traktorska prikolica pa ću je u proleće razbaciti i dodaću te kokošije granule .prošle nedelje sam obavio prskanje sa preparatom abastate .pratiću šta pišete na forumu a pitaću sve što mi nebude jasno.hvala
 
Marko
Peletirano italpolina moze mnogo vise nego sto pise.Kompleksno moze kasno i jesenas.Formulacija sa sto manje azota a vise kalijuma.I italpolina jesenas.

To su mi rekli ljudi koji je godinama koriste ,ja iskreno je nikada nisam bacao razmisljao sam raspitivao se dosta ali ipak nisam je bacao.

- - - - - - - - - -

hvala na pomoći parcela na kojoj je posađena malina ima oko 15 ari ,ostavljen je veliki razmak između redova više od 2 metra.kada je pre tri godine posađena malina bilo je oko 2000 struka ali su se osušile pa sada ima manje ,stajnjaka ima jedna traktorska prikolica pa ću je u proleće razbaciti i dodaću te kokošije granule .prošle nedelje sam obavio prskanje sa preparatom abastate .pratiću šta pišete na forumu a pitaću sve što mi nebude jasno.hvala
Ili stajsko ili kokosinjak ne oboje. Mani su redovi od 2.2 do 2.4 metra razmaka to je i neki prosek u mom kraju.Samo oni koji nemaju zemlje idu na 2m sto je po meni malo jer 2 coveka u redu kada malina satavi ne mogu da funkcionisu

- - - - - - - - - -

Brkicu poenta cele price oko kalijuma je da on kao sto smo sumirali ide 3cm godisnje kroz zemlju i horizontalno i vertikalno er se veoma brzo vezujue za istu. Kada sam pricao sa strucnjacima iz kompanije yara rekli su mi da cak i ako ides najbolju mogucu soluciju ,a to je prvo natopiti zemlju sa kap po kap dobro pa pustiti kalijum pa jos preko toga muski vode u najboljoj soluciji imas kalijum na oko 7cm u zemlji.Optimum za malinu je izmedju 10-20cm.Zato mislim da je bolje zafrezirati duboko kalijum u prolece jer ga siris i horizontalno i dovodis na dubinu korena.

Sve ovo za jesenas sto pricas mora da ide freziranje.Kokosinjak mi svi ozbiljni proizvodjaci i zastitari kazu da mora pod frezu. Takodje svako jesenje tretiranje npk djubrivima moze da iz spusti na max 5-7 cm do berbe tako da ni to nije resenje.
 
Marko,slazem se potpuno sa ovim sto pises.I ja sam mislio na obavezno freziranje.mada je to u jesen tesko raditi.A ovo za jesenje djubrenje ,samo koliko da se nesto dobije u vremenu u odnosu na prolecno,bas zbog sporog prodiranaj u zemljiste o kome smo govorili.Ti si to i malo detaljnije proucio kroz razgovor sa ljudima iz struke.
Sto se tice italpoline ja sam je koristio u ovoj godini ,ali mora se pojacati doza.Proguta je zemlja ne oseti,kao da nisi ni bacao.Mislim da je dobar stajnjak za malinu nesto sto je nezamenljivo i ima efekat u nekoliko narednih godina.Po meni stajnjak u kombinaciji sa mineralnim djubrivima je optimum.
 
Mogu licno da potvrdim da bez dobrog stajnjaka nema povecanja prinosa...
Prosle godine sam rasturao stajnjak, a ove na parceli pored Italpolinu 4:4:4 dzak od 25kg na 2 ar-a. Na parceli sa stajnjakom od prosle godine su bili vidljivo veci plodovi nego na parceli sa bacenom Italpolinom. Prema tome apsolutno potvrdjejem Markovu pricu. NISTA BEZ DOBROG STAJNJAKA!!!
Molio bih iskusnije malinare da me posavetuju za sledecu godinu. Razmisljao sam da u jednom delu malinjaka bacim stajnjak a u drugom kokosinjak (ne peletirani vec sa farme).
Sta mislite koja je varijanta bolja, ili da mozda pomesam i jedno i drugo na celoj povrsini?
 
Niste bas u potpunosti u pravu, jer dosta zavisi od propustivosti zemljista tj njegovog sastava, to je najbitnija stavka sto se tice brzine i dubine delovanja.
 
Propustnost zemljista nema veze sa kretanjem kalijuma i fosfora ili ima zanemarljivo malo.Za razliku od azota gde moze tako nesto i da se kaze jer se on vezuje za vodu ova dva elementa se vezuju za samu zemlju i to veoma brzo sto i uslovljava slabu pokretljivost.Problem je u tome sto kako se brzo vezuju za zemlju tako se i sporo odvajaju od iste pa zato postoje tako mala godisnja pomeranja.
 
Humus

Mislim da ako ima dovoljno humusa da ce i hrane biti dovoljno,vec sam pisao o tome.Humus vezuje hranljive elemente za sebe i ne dozvoljava spiranje istih daleko od korenovog sistema samim tim je po meni najbitniji element.POZDRAV
 
Stajnjak je zakon , kokošije sa farmi treba da odstoji na gomili dok ne progore jer ima dosta piljevine a smrad je braco da se komšije na kilometar žale. Jutros sam obišao nekoliko novih zasada maline i imam dva zakjučka, prvo ove godine se pokazala uspešnija prolećna od jesenje sadnje a drugi je da Otem Blis bolje podnosi visoke temperature od Polke to jest brže se oporavlja a već sam ranije pisao da je otporniji na prve mrazeve.
 
Poslednja izmena:
ovogodisnji zasad pa sam mislio da ga pokvasim sad sa ENVIDOR+MOSPILAN pa za jedno mesec dana sa CUPARABLAU Z + DECIS, malo tog bakra da odbaci lisnu masu.
da l valja ovako?
 
Molim za savet , pre 4 dana nov zasad maline je tretiran Fobsom i Quadrisom. List sada izgleda ovako da li je ovo u redu?
attachment.php
 
Je li neko imao problema sa smedjom pegavoscu lista maline? Zadnjih desetak dana moja dva reda izgledaju kao na ovoj slici
ljubicasta_pegavost_izdanka_maline_s.jpg
,jos i gore...Prvo sam pomislio da su mladi izdanci poceli da se suse od nedostatka vode zbog vrucina, medjutim nije to. Malinu sam orezao i izbacio orezano tek pre nedelju dana, iako sam berbu zavrsio jos pocetkom jula( ravnicarski kraj). Da li je to uticalo na zarazu? .Malina imam cisto za sebe ( sok, slatko) tako da sam ove godine prskao minimalno, dva puta na pocetku sezone Signum i Akord, i ovo je druga godina zasada. Da napomenem da u toku leta sam imao nekoliko struka maline koja su se osusila...Svaki savet je dobrodosao
 
Poslednja izmena:
nije problem ni meni da nadjem na netu o bolestim maline, citao sam, interesuju me iskustva iz prakse ...Po ovim slikama kod mene je didimela , a lici i na fitoftoru...
 
poz imam u planu saditi polku u jesen sad aa hocul moci frezirati iduce god kazu neki da nebi smio??
 
dobro je sve, mada sad na jesen preporucujem ti da ides sa nekim azotnim djubrivom, nesto mi je mala lisna masa i dosta je bledje nalicje lista nego sto bi trebalo ali nije nista strasno... uglavnom ne brini, sve je ok

- - - - - - - - - -

Molim za savet , pre 4 dana nov zasad maline je tretiran Fobsom i Quadrisom. List sada izgleda ovako da li je ovo u redu?
attachment.php

dobro je sve, mada sad na jesen preporucujem ti da ides sa nekim azotnim djubrivom, nesto mi je mala lisna masa i dosta je bledje nalicje lista nego sto bi trebalo ali nije nista strasno... uglavnom ne brini, sve je ok
 
Zašto azot u jesen? Ako se rano baci, biljka neće odbaciti lisnu masu na vreme, a ako se baci baš na jesen onda nema efekta jer će se do proleće isprati u dublje slojeve zemlje?
 
Pozdrav drugari.
Treba mi jedan savet,mada ovo verovatno nije tema za to.Naime,ovih dana moram da poprskam neku ostrugu totalom,pa me interesuje kako i cime je najbolje oprati kantu za prskanje od totala,jer tu kantu koristim u malinjaku,pa ne bih da nesto zeznem :osmeh:
 
Nazad
Vrh