Radovi u malinjaku

Sa cim prskati malinu posle ovih kisa i dosta polomljenih rodnih grana?
 
nije problem ako je koren par dana pod vodom ,izdrzace 3-4-5 dana, malina ce zaostati sa rastom kasnice plod to je sve, cim se povuce voda bitno je protiv trulezi obavezno ortocid ronilan neke jace kombinacije prskati do korena , primeniti fungicid isto ditam il tako nesto , morace full komplet prskanja da se odrade sad do pred berbu i sto pre zbog karenci, nema preskakanja preparata...

rogi pozdrav , a sta mi kojima je malina vec krenula danas ubrao par komada vodena slikacu sutra
 
nije problem ako je koren par dana pod vodom ,izdrzace 3-4-5 dana, malina ce zaostati sa rastom kasnice plod to je sve, cim se povuce voda bitno je protiv trulezi obavezno ortocid ronilan neke jace kombinacije prskati do korena , primeniti fungicid isto ditam il tako nesto , morace full komplet prskanja da se odrade sad do pred berbu i sto pre zbog karenci, nema preskakanja preparata...
nije mi nista jasno,koliko znam ronilan je zabranjen u malini,a I ne znam da li ga ima u prodaji.pretpostavljam da si mislio i na ditan I on se upotrebljava pre cvetanja.ridomil cak zabranjuju u malini,opet do cvetanja neki ga koriste.
necu da se mesam,svako nek prska sa cim misli da je najbolje.
ali ljudi nemojte te se trovati
 
Poslednja izmena:
Moze li neko da mi objasni kako se podvezuju maline.Danas sam postavljao kanape ali me muci vez kod svakog stuba.Na vrhu stuba imam postavljenu letvu ali me interesuje kako je najednostavnije da se spoje kanapi izmedju sebe i sa druge strane.Ja sam danas probao ali mi ide previe sporo.Molim za savet
 
Moze li neko da mi objasni kako se podvezuju maline.Danas sam postavljao kanape ali me muci vez kod svakog stuba.Na vrhu stuba imam postavljenu letvu ali me interesuje kako je najednostavnije da se spoje kanapi izmedju sebe i sa druge strane.Ja sam danas probao ali mi ide previe sporo.Molim za savet

Imas na slikama koje je postavio cini mi se POLE najbolje resenje. Dve-tri poprecne letve na svakom stubu (zavisi od bujnosti), zategne se kanap i skoro sve rodne grane oslanjaju se na kanap tako da ne mogu da se lome.
 
Meni su letve na pocetku i kraju reda,a na unutrasnjim stubovima jedna letva na kraju pa je potrebno sa te leve povezati tri kanapa sa jedne i druge strane.
 
Pa zavezes oko prvog stuba, ako vec dole nemas poprecne letve pa onda ides do sledeceg stuba, obmotas oko njega i nastavis i tako do zadnjeg pa obices oko njega i spustis se niz red.. Nista ne seces kanap. Brze ne moze.
 
Cegovac
Ja to radim krajnje jednostavno.Dovoljno je da imate poprecne letve na pocetku i na kraju reda.Moze i unutra.To su obicno tri ili cetiri nivoa.Kada zategnete kanap po horizontali ukoliko nemate unutrasnje letve ,onda na svim mestima gde se kanap udaljava od reda ,strci van, vi ga samo malo privucete drugim parcetom kanapa onoliko koliko je potrebno da podidje pod rodne grane i drugi kraj tog parceta kanapa vezete za kolac.Kad sredite kanap po horizontali vezujete ga po vertikali.Ja vezujem prvo sa jedne strane ,a ako vezuje dvoje mogu odmah i obe strane.Najbolje kod svakog koca,eventualno drugog kako sami ocenite, radite sledece.Ponovo jednim parcetom kanapa vezujete donji horizontalni kanap ,malo zatezete uvis,obmotavate oko srednjeg horizontalnog kanapa ,zatim vrsnjeg i vezujete za gornju zicu uz sam kolac.Vezujem uz kolac jer je tu zica najstabilnija, pricvrscena ekserom.Ako bi vezivali izmedju kolja onda bi tezina roda obarala zicu prema zemlji i cela ta veza bi slabila.Kad vezujeta kod samog koca nema opasnosti da zica popusti,da se povija prema zemlji.U svim ovim vezama po vertikali blago zatezete kanap prema gore,jer usled tezine roda kanap se malo isteze i popusta prema zemlji.Po meni je ovo sasvim dovoljno.
 
ibrikic hvala na odgovoru,ja sam pokusavao iz jednog dela kanapa i horizontalno i vertikalno i tu mi je nastajao problem,tako pojedinacno sigurno je brze.Hvala puno
 
Pa uzmes lepo odmeris parce kanapa,uvezes dole za prvi red kanapa,pa prebacis gore preko drugog,zategnes malo i uvezes preko drugog i potom uvezes za letvu ili za zicu,ja vezujem za zicu posto nemam letvu.
 
Moze li neko da mi objasni kako se podvezuju maline.Danas sam postavljao kanape ali me muci vez kod svakog stuba.Na vrhu stuba imam postavljenu letvu ali me interesuje kako je najednostavnije da se spoje kanapi izmedju sebe i sa druge strane.Ja sam danas probao ali mi ide previe sporo.Molim za savet

http://www.dodaj.rs/f/3P/oa/CXxMkC5/dscf1318.jpg
http://www.dodaj.rs/f/E/uW/4qF1PC2o/picture-628.jpg
Moj sistem ....? Nije naj resenje ali posluzilo je zadnje dve god .. Prve god dva mladica su 2500 m/d postavili za dan i po .
Ove godine neke starije zene pa njih 5 jedva za dan i po .

Na svaki stub na vrhu ide letva od 80 cm . A na svakih 50-60 m/d (10-ak polja) ide po 4 letve za miker i malinjak koji ima duge bocne grane preporucujem donje dve letve po 90 cm a sledece dve po 80 cm . stim sto prva letva se postavlja na 60 cm visine i svaka sledeca po 40 cm. 60-100-140-180 zatim se na svakom stubu veze kao na slici (mose i da se samo obmota oko kanape ) ili neki od morskih cvorova..?? a po potrebi i izmedju dva stuba se vezu se tri donja kanapa i na gornju zicu.

Ako neko zna da me uputi gde bih nasao povoljno neki plasticni kanap ( kao jaci silk) al da je optporan vise god. zima -leto . Ili neke tanke sajle kako bi ispleo mresu koju bih posle berbe prebacio na gonje letve a u maju samo ih spustao ...???

TREBALO BI MI 40-50 000 m/d

Svi oni koji imaju miker uglavnom imaju i potrebu za ovako nekom ILI SLICNOM mrezom ....! ako bi smo se dogovorili o potrebnim kolicinama , mogli bi se obratiti fabrici mreza u Leskovac ili u Makedoniju oni bi nam to napravili ....? al za neke ozbiljnije kolicine cena bi bila veoma povoljna ovako za manju kolicinu cena je paprena.:ppozdrav:
 
otkad ronilan zabranjen ? et oto mi novo cuti...dobro nek provere ljudi u apoteci.
pa pise karenca na tim preparatima 15tak dana ,ja ga zovem ditam , ako je pocela da crveni malina jasno je da nema nista od prskanja.
nesto o prevenciji od zaraza:
http://www.politika.rs/rubrike/tema...vno-zdravlje-Dr-Milan-Jovanovic-Batut.sr.html
nazalost jos nije mnogo tog uradjeno o karencama I preparatima sa kojim se prska malina
jedan zastitar ce jedno reci,drugi drugo isto tako I razlicito hldnjace imaju programe zastie.
apelujem na neko udruenje da pokrene ovo pitanje.ne samo u malini vec u vecini druge vocarske I povrtrske proizvodnje to nije uradjeno
da xsale,ti netreba da razmisljaju vec i da nesto urade od tog...
ovo je stvarno uzasno
http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/foto.110.html?galleryId=2323
 
Pozdrav nadam se da ste zdravo i da ste dobro , imbecili nikakve pripreme nisu izvrsili a bilo je najavljeno 5 dana unapred da ce biti ogromnih padavina
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3306.25

malina je prvo ostecena od zime i snega i mrazeva , od pre neki dan od jakog vetra (jer je olistala znatno),od kise cvet je propao ,krenuce i bolesti kad ogreje sunce , bice los rod definitivno najverovatnije prepolovljen... cujem ima poplava i u poljskoj ali nista strasno kao kod nas.
Pozdrav Rogi :ppozdrav: svaka čast na ovom linku koji si postavio, sve je jako jasno kao dan. Samo nemogu još da se načudim da naši "stručnjaci" meterolozi ovo nisu znali :sta: neka im je na savesti sva ova nevolja što nas zadesi.
 
..ja stigoh juče da obavim treće prskanje..sad ide podvezivanje..kidanje zaperaka oko prvog pa opet prskanje i to bi otprilike bilo to..Za sada izgleda lepo kakvi su vremenski uslovi bili u prethodna dva meseca..cvet je na negde 20-30%..
 
Slike mog malinjaka od danas.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]rl=http://www.dodaj.rs/?2v/WO/2uHPm5A0/2014-05-21-385.jpg]

- - - - - - - - - -

Slike mog malinjaka od danas.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]rl=http://www.dodaj.rs/?2v/WO/2uHPm5A0/2014-05-21-385.jpg]
 
Kolege, da li ima neko problem sa malinama u vidu boje? Hocu da kazem da mi se malina ne modri bas nesto a i boja joj je zuckasto zelena. Na nekim mestima primetim i sagoreo list, ne ceo, vec deo?
 
Htedoh da postavim uporedo slike dva malinjaka , jedan djubren sa Fertilom , Sulfamom , Phisiomah (odnos elemenata odredjen prema analizi zemljišta) a drugi samo sa 16 i kanom ali nema nikakve razlike zasad . Videćemo u berbi. Ove dole slike su iz malinjaka koi sam radio potpuno na svoju ruku što bi se reklo. Nisam hteo da slušam stručnjake . Analiza zemljišta pokazuje jako kiselo 3.6. Kažu nipošto 16 a ja bacih. 150kg na 14ari i 100kg Kan. Već sam ranije komentarisao da malini odgovara malo kiselije zemljište nego što nam to stručnjaci govore. Njihova preporuka je ph oko 5.5.

16-16-16.jpg


list-maline-16-16-16.jpg


malina-16-16-16.jpg


Ovo su slike od pre desetak dana . Sad je oplevljena pokošena i podvezana .
 
Poslednja izmena:
Kolege, da li ima neko problem sa malinama u vidu boje? Hocu da kazem da mi se malina ne modri bas nesto a i boja joj je zuckasto zelena. Na nekim mestima primetim i sagoreo list, ne ceo, vec deo?

Cime si prskao,da nisi stavljao okvasivac.ja imao taj problem zato sto sam stavio vise okvasivaca nego sto treba,pa se depozit suvise zalepio za list.Na mestima ima vise ozegotina od hemije,a na mestima samo obod lista sagoreo ,valjda kako se slivala hemija
 
Nazad
Vrh