Radovi u malinjaku

Šta u Srbiji predviđaju sezonu maline ? Postoje gubici zbog snega ? Zašto samo Villamette i mekker ? Pozdravljam
 
[Quote = alen1972; 862432] Cześć stary. Co najbardziej Cię uprawy odmiany, że [/ quote]


Imam 25 ar laszka malina , malina glenample 25 ar 80 ar jeseni i polka . Vidim da ne koristite u pripremi za ispaljivanje basta150sl mlade naivčine ?
 
Ili da skladištiš malinu kod nekog hladnjačara , bar ovde u našem kraju ima kolko hoćeš takvih koi bi prihvatili da zamrzavaju uz nadoknadu i to oko 20eur cent po kg maline (zamrzavanje kese kutije i skladištenje do nove god) .Naravno prodati kao što reče do 45 dana posle berbe .

Što se tiče komentara oko budućeg roda , samo da podsetim da je ovo po prognozi do sada , repriza 2011 god kada je takodje u proleće padalo dosta kiše , bagrem počeo da cveta skoro isto kad i malina , kiša padala neprekidno u fazi cvetanja maline. Bagrem kad cveta pčela uglavnom prelazi na njega jer ima više meda , usled kiše se plašimo da je hladno za oprašivanje , ali sve to je već viđeno i nije uticalo na rod. Te godine je malina uglavnom bila svima dobra jer je zbog padavina uspela da proguta svu hranu koju smo joj dali i da sve izgura kroz plod. Tad su mlogi u mom kraju izlazili do 6 kg po dužnom metru. Nadajmo se da će tako biti i sada.

Nema sanse da ti postignes taj procenat rolanda kod usluznog ledjenja. Prvo nema kontrole koja se malina ledi(jedino ako si ne znam kako dobar sa hladnjacarom) posto mora prvo na podhladu pa u tunel. Tu ne ide samo tvoja malina nego ko zna koliko jos.Drugo da bi postigao preko 80% rolanda mora da se pazi u manipulaciji malinom i da se ledi 3 puta na dan.Jednostavno u velikoj hladnjaci to je nemoguce. Jedina opcija dogovoeiti se sa nekim ko ima manju hladnjacu pa ucestvovati u procesu ledjenja a to oduzima dragoceno vreme u berbi.Zato je hladnjacarima premija kada imaju 60%rolanda jednostavno ne mogu da izvuku vise jer se ledi na podne i uvece,malina ipak mnogo stoji van hladnjace u toj situaciji Meni nudio covek 15cent sa mojim kutijama i kesama sto je povoljno. kesa i kutija izadju 3din po kilu jer u kutiju ide oko 10-12kg ako se ne varam.Original su prodavali ove godine po 3evra(pouzdana info) mozda i vise tako da bi zarada bila dobra samo je pitanje sta bi bilo u kutijama 45dana posle berbe. Ko je spreman da se kocka moze lepo da zaradi ali i da plati a ne dobije nista.


Daj boze da bude kao sto pricas pa da ova kisa nema uticaja na oprasivanje. Sta nas sve snaslo ove godine i sneg i poplave i grad i kod mene slana do pola aprila sta god da uberemo odlicno je.Koliko god da bude samo da ga mi oberemo,a ne nesto od ovih nepogoda sto nas zadesise ovih par meseci.

Ефикасност Баста 150 СЛ (амонијум глуфосинат) и / или МЦПА Супер 500 СЛ (диметиламин, натријума и калијум хлорида) у контроли корова инфестинг малине, као и њене ефекте на раст и принос усева одређивани су у пољу експерименту спроведено у Литванији током 2003-04. Прскање са Башта 150 СЛ на 6 литара / ха, смањен корова заразу од 95.1-99.5%, док је прскање са Башта 150 СЛ у комбинацији са МЦПА Супер 500 СЛ смањен корова заразу од 92-100%. Баста 150 СЛ углавном контролисао годишње коров, док комбинација оба хербицида контролисане корова као што је Таракацум оффицинале. Хербициди смањен број малине потиче од 20-25%, што је резултирало у готово оптималног броја стабљика усева. Баста у 6 литара / ха повећао принос усева од 15,4%, док је смеша хербицида смањио принос од 30,1%.

To sam nasao o toj basti. Zanimljiva stvar ali nema u Srbiji. Veoma zanimljivo ovo da redukuje broj novih izdanaka na optimalan broj.Sta god im bio taj optimalan broj. I trebalo bi naravno par godina da se to testira u nasim klimatskim uslovima
 
Poslednja izmena:
Kod nas to radimo brčkanje basta150sl kao mladi maline su 10 - 15cm , zajedno sa korovom , ondanovi malina jača , manje korova je lakše berbe i zato mladi malina je manji i ne ometa žetve .
U Srbiji možete koristiti sprej za korova ?

http://zapodaj.net/e24871628d261.jpg.html>20100811148.jpg

http://zapodaj.net/cab2e9dc562c3.jpg.html>20100811150.jpg

http://zapodaj.net/026501e4e80c1.jpg.html>20100811149.jpg
 
Izgleda poljaci ne vole da cupaju zaperke hehehehe
Isto kao nas agram i slicni preparati przi zelenu masu ali pitanje koliko deluje na biljku.I agram kada zviznete preko zaperaka ima isti efekat kao ovo uspori ali ne unistava,a za ovu bastu iskreno ne znam na sajtu bayera pise da je kontaktni anda ne bi trebalo da ima bilo kakav los uticaj na biljku osim zelene mase.Samo sto mi se ne svidja sto su unistili i rodne grane ovim prskanjem vidi se na slici 3.
Ipak nema nista dok ne zasuces rukave i ne pocupas zaperke,mislim da je to mnogo bolje nego ovo na slikama.
 
Poslednja izmena od urednika:
marko987 posto govoris o cupanju zaperaka, a pretpostavljam da su zapravo oni ono sto sam ja u prethodnom postu nazvao novim izdancima koji nicu pored sadnice, reci mi u kojoj godini razvoja maline treba krenuti sa njihovim unistavanjem? Sledece, dakle druga godina ili kasnije? pozdrav
 
Izgleda poljaci ne vole da cupaju zaperke hehehehe
Isto kao nas agram i slicni preparati przi zelenu masu ali pitanje koliko deluje na biljku.I agram kada zviznete preko zaperaka ima isti efekat kao ovo uspori ali ne unistava,a za ovu bastu iskreno ne znam na sajtu bayera pise da je kontaktni anda ne bi trebalo da ima bilo kakav los uticaj na biljku osim zelene mase.Samo sto mi se ne svidja sto su unistili i rodne grane ovim prskanjem vidi se na slici 3.
Ipak nema nista dok ne zasuces rukave i ne pocupas zaperke,mislim da je to mnogo bolje nego ovo na slikama.
Mislim da su od ove godine zabranjeni preparati na bazi parakvata ili tek treba da se zabrane(Agram,galop i slicnui) Samo spale zelenu masu u roku od par sati posle prskanja jer blokiraju fotosintezui smeju se valjda upotrebiti najvise jednom u zasadu. To je samo privremeno resenje jer ako su povoljni uslovi za 15ak dana opet raste kao da nisi ni prskao(neka vrsta "hemiskog kosenja" trave u redu). Kao sto rece nema nista dok se ne zasucu rukavi...
 
marko987 posto govoris o cupanju zaperaka, a pretpostavljam da su zapravo oni ono sto sam ja u prethodnom postu nazvao novim izdancima koji nicu pored sadnice, reci mi u kojoj godini razvoja maline treba krenuti sa njihovim unistavanjem? Sledece, dakle druga godina ili kasnije? pozdrav

Zaperke pocinjes da kidas od druge godine.Jedino prve godine dozvoljavas da izrastu sto vise,svake naredne ih kidas kad porastu na 10 do 15cm.Zadnje kidanje se vrsi u zavisnosi od vremenskih uslova od pocetka juna pa do pocetka berbe.Ako je izuzetno susna godina pocetkom juna,a ako je kisna i povoljna za rast izdanaka par dana pre berbe.To ti je uvek lutrija jbg nikad ne znas kakvo ce vreme biti ,a sto je najgore ne znaju ni ovi nashi iz rhmz.Carevi za maj ove godine najavili susni period ima na sajtu.Sto to makar ne sklonise da se ne brukaju.

- - - - - - - - - -

Mislim da su od ove godine zabranjeni preparati na bazi parakvata ili tek treba da se zabrane(Agram,galop i slicnui) Samo spale zelenu masu u roku od par sati posle prskanja jer blokiraju fotosintezui smeju se valjda upotrebiti najvise jednom u zasadu. To je samo privremeno resenje jer ako su povoljni uslovi za 15ak dana opet raste kao da nisi ni prskao(neka vrsta "hemiskog kosenja" trave u redu). Kao sto rece nema nista dok se ne zasucu rukavi...

Ako zabranjuju agram i galop valjda ce dati nesto novo.Meni licno prskanje veoma olaksava rad u malinjaku jer imam par malinjaka koji su u strani i ne mogu da se freziraju tako lako.Morao bi da nabavljam duplaka jer nisam nesto zainteresovan da se mlatim sa kultvatorom po stani
 
Pozdrav svima,sa zeljom da nam bude dobra godina na kraju prilikom isplate:osmeh:
Imam jedno pitanja za Markana987,kada si poceo sa haifinim prihranama,ima li razlike u prinosu?
 
Hvala Vam svima na odgovorima. Nego juce cujem za neku sortu maline FERTODI. Nigde ne nadjoh nista o njoj, samo jedan kratak tekst da se najvise gaji u svetu i da daje visoke prinose. Jedan u Ivanjici kupio prosle godine i zasadio, sad prodaje sadnice mislim 1.5 e. Zna li neko nesto?
 
marko 987 ; Kod nas u Arilju ima dosta hladnjačara što vrše uslužno zamrzavanje maline i to veoma odgovorno. Zamrzava se u gajbicama zbog postizanja kvaliteta i većeg procenta rolenda. Beleže se gajbice te se ruči u kutije a zatim pakuje u regale sa vašim imenom. Dakle dobijate vašu malinu koju naravno možete pratiti prilikom odlaganja. Mešanja ili kradje nema u suprotnom hladnjačar može da stavi katanac na svoj objekat.
Ovo sa herbicidom Basta nije ništa novo. Kao što neko reče tu je Agram koi se koristi ali samo jednom u toku proleća.
 
Ladno ce u naredna 72 sata da padne 120l po metru kvadratnom kise plus jak vetar i sneg na planinama,divota,ja osigurao malinu od grada a ovamo sto drugih nepogoda mi smanjuje i onako ne zavidan prinos!
 
Pozdrav svima,sa zeljom da nam bude dobra godina na kraju prilikom isplate:osmeh:
Imam jedno pitanja za Markana987,kada si poceo sa haifinim prihranama,ima li razlike u prinosu?

Treca godina vec kako je koristim. Sto se tice prinosa ne mogu da ti dam tacne informacije zato sto sam predprosle godine zakinuo dva reda kasno i nisam u njima inao skoro nista u 2013,a ta dva reda su mi 150m/duznih.Prve godine jedan malinjak mi je bio mlad i nije dobro izrastao_Ove godine da li sam ostavi rano zaperke ili me mraz zeznuo ali jedan malinjak mi je gola malina odozdo poprilicno.
Svake godine povecavam prinos po makar 500kg videcemo ove sta ce biti. Malina mi je medju najboljima sto se tice i krupnoce i kvaliteta.Skoro pa moze da se meri sa brdskom. Ipak treba uzeti u obzir da ja radim moju malinu iz Beograda tako da sam zadovoljan. ne mogu da pratim zasad koliko bi zeleo i koliko treba. Mada ako bog da od sledeceg proleca odoh ja iz ove ludare i posvecujem se samo malini. 8 godina sam ovde i ne mogu vise.
 
Poslednja izmena:
Hvala Vam svima na odgovorima. Nego juce cujem za neku sortu maline FERTODI. Nigde ne nadjoh nista o njoj, samo jedan kratak tekst da se najvise gaji u svetu i da daje visoke prinose. Jedan u Ivanjici kupio prosle godine i zasadio, sad prodaje sadnice mislim 1.5 e. Zna li neko nesto?

Postovani Berry,
Fertodi sorta maline je stara madjarska sorta, i nista novo na trzistu... lici po malo oblikom i bojom na miker ali je po ukusu losija...vi ste ovde mladi malinari i pamtite samo nekoliko leta ...drzite se vilamata i mikera jer su to za sada dve ne prevazidjene sorte koje se traze na trzistu.. polka polana (dvoradjajuce sorte-familije heritage) kao i tulamen (jedno radjajuci) su lakse za gajenje i namanjene su iskljucivo za trziste sveze maline naravno ako ga imate... klasicna muzika je ne prevazidjena muzika i slusa se uvek i ponovo a to su u svetu nas malinara vilamet i miker ... (sve dok strucnjaci ukrstanja vocnih vrsta ne nadju nesto novo)...
 
Zato ja i ne osiguravam jer oni pokrivaju samo tri rizika od deset.Nasa osiguranja su cista prevara.Ja sam trazio da mi osiguraju malinu od grada,suse,slane,prolecnog mraza,finansiski rizik od lose cene,poplave,sve sto mi je palo na pamet ali ni osiguravaju samo grad,pozar i poplavu.Tako da to nije osiguranje vec klasicna prevara a ljudi se navuku jer to drzava subvencionira.Kada budu osiguravali ceo godisnji proces proizvodnje to ce biti osiguranje.
 
Nazad
Vrh