Radovi u malinjaku

marko 987 ; Kod nas u Arilju ima dosta hladnjačara što vrše uslužno zamrzavanje maline i to veoma odgovorno. Zamrzava se u gajbicama zbog postizanja kvaliteta i većeg procenta rolenda. Beleže se gajbice te se ruči u kutije a zatim pakuje u regale sa vašim imenom. Dakle dobijate vašu malinu koju naravno možete pratiti prilikom odlaganja. Mešanja ili kradje nema u suprotnom hladnjačar može da stavi katanac na svoj objekat.

Ovo sa herbicidom Basta nije ništa novo. Kao što neko reče tu je Agram koi se koristi ali samo jednom u toku proleća.

Super ako je tako kod vas. Ipak vi imate bas dosta mini hladnjaca sto kod nas nije slucaj. Sto se tice ledjenja ja ne znam da neko ne ledi u gajbama to je standard jesino ako ima tunel sa tecnim azotom,a to nema niko koliko ja znam. To sto kazes da stavi katanac to mi nije bas najjasnije. Zar ljudi kod vas dole prave hladnjace samo da bi usluzno ledili????? Glavna zarada je na sopstvenoj ili kupljenoj malini ili gresim??? Ipak profit od usluznog ledjenja je minimalan. Pre mislim da to sluzi da minimizira ili pokrije troskove ledjenja i skladistenja sopstvene maline.
 
ah nije malo al malina ga je odradila tako da je u kesu pa nece bolit glava od kredita. a kisa me ubija nema ni jedne pcele ni kad je danas stalo padat ni jedne pcele.... poludit cu. prognoza za kisu kod mene je do ponedeljka
 

koji je ovo traktor /???

- - - - - - - - - -

Mi smo kupili nesto ovako

http://www.whatpond.com/wp-content/uploads/2009/06/right.jpg

za 2000 evra.To je stari mini buldozer sa aerodroma ponikve.Planiramo da ga prepravimo da nosi prskalicu i frezu i za brdo dusu dalo.
Da nas ima hidrauliku ovaj izgleda da nema
 
Za malinjake najbolje.
traktor.jpg
 
Koja je pred kultura najbolja za maline!? Ove godine mi se osusilo 700kom! Sve zbog kisa! Pa hocu opet u jesen da posadim.
 
Nisam dirao one grančice koje su mi izlomili sneg i kiša, pa su se ponovo primile (olistale i procvetale), ali ne verujem da će moći da izdrže kada počnu maline da zru. Treba da ih ojačam bar malo... Da ih preprskam kalcijumom?
 
Koja je pred kultura najbolja za maline!? Ove godine mi se osusilo 700kom! Sve zbog kisa! Pa hocu opet u jesen da posadim.
Као пред култура за садњу малине је добра нека од житарица, пшеница,раж,зоб и сл., али мислим да је, обзиром да не знам много о њима, мало касно за нешто од тога, или није. Сада може, како је и ненад17 рекао, детелина луцерка.

Оно што се не препоручује је кромпир, парадајз, паприка,..., јер је након њих у земљишту често присутан проузроковач вертицилијума, који изазива сушење младих биљака.
 
Као пред култура за садњу малине је добра нека од житарица, пшеница,раж,зоб и сл., али мислим да је, обзиром да не знам много о њима, мало касно за нешто од тога, или није. Сада може, како је и ненад17 рекао, детелина луцерка.

Оно што се не препоручује је кромпир, парадајз, паприка,..., јер је након њих у земљишту често присутан проузроковач вертицилијума, који изазива сушење младих биљака.

sve stoji sto kaze @Aljehin, al ima još nesto a to je uljana repica Raola a ona sad moze da se baci ili nesto slicno njoj uglavno koristi se u zelenu gnojidbu a dobro je kao predkultura za malinu.

marko987@ radi se o LS traktoru

- - - - - - - - - -

tolko smo daleko a isto nam vrijeme. i tu ga puse da boli glava. svako malo odem pogledat jel su plastenici s malinom jos tu ili je sve iscupalo.....
 
U pravu si ali po ravnom u brdu ne moze da tera frezu.Uzbrdo nema snage,a nizbrdo ga tera mnogo freza.


Malo mi smešno deluje ovaj komentar , jer imam tomicu 18 konja sa koim freziram i uzbrdo i nizbrdo bez problema .Ima šest brzina tako da uvek imaš izbor jače. Znam da se dešava da potera freza nizbrdo ali to uglavnom ako su loše gume . Uzbrdo mu nikad nije falilo snage inače radio sam u strani gde bukvalno bole noge u berbi od nagiba . Kod mene je brdski kraj i verujte menjao bih ga da mu fali snage .Čak sa njim nosim prskalicu od 200l i prskam granama i uzbrdo i nizbrdo . Jedino što sam preradio kačenje bureta tako da ono delimično udje izmedju zadnjih branika tj do sedišta i nema propinjanja kao kod klasičnog kačenja a i kruta je veza tako da ga ne osećam na volanu , čak je lakše puravljati sa punom prskalicom. Još sam ga i produžio za 15cm na sredini.


Kod nas već primećujem malinjake u koima ima dosta požutelih stabljika i suši se iz korena i to na najnižim delovima terena , bilo da je strana bilo ravnica , uglavnom gde se voda najviše zadržava. Ako nastavi ovako biće velike štete.
 
Malo mi smešno deluje ovaj komentar , jer imam tomicu 18 konja sa koim freziram i uzbrdo i nizbrdo bez problema .Ima šest brzina tako da uvek imaš izbor jače. Znam da se dešava da potera freza nizbrdo ali to uglavnom ako su loše gume . Uzbrdo mu nikad nije falilo snage inače radio sam u strani gde bukvalno bole noge u berbi od nagiba . Kod mene je brdski kraj i verujte menjao bih ga da mu fali snage .Čak sa njim nosim prskalicu od 200l i prskam granama i uzbrdo i nizbrdo . Jedino što sam preradio kačenje bureta tako da ono delimično udje izmedju zadnjih branika tj do sedišta i nema propinjanja kao kod klasičnog kačenja a i kruta je veza tako da ga ne osećam na volanu , čak je lakše puravljati sa punom prskalicom. Još sam ga i produžio za 15cm na sredini.


Kod nas već primećujem malinjake u koima ima dosta požutelih stabljika i suši se iz korena i to na najnižim delovima terena , bilo da je strana bilo ravnica , uglavnom gde se voda najviše zadržava. Ako nastavi ovako biće velike štete.

Istina ja nemam ovaj traktor ali ljudi koji ga poseduju godinama su mi to rekli zato i nisam razmisljao o njemu.Hvala na info jer ovih traktora ima da se nadje brdo i koristio bi mi samo tako za moje malinjake ako moze da se penje po brdu kao sto ti kazes
 
Nazad
Vrh