Radovi u malinjaku

Iskoristih ovo lepo vreme da isfreziram i okopam moju plantazu :osmeh:, evo kako to izgleda
nyw8t1.jpg

bf0x6x.jpg

34gnfuu.jpg



Mailna je sorte Vilamet crveni, sa podrucja Kopaonika, zasadjena u martu, u dva reda 80 sadnica sa razmakom od 50cm, za svoje potrebe da se zasladim :) Da li sam trebao jos nize da skratim nakon sadnje? Neke su krenule solidno, neke jedva imaju pupoljke, a kod nekih ima mladih izdanaka iz zemlje, da li da ih cupam ili ostavim? Prihrana sada, kada je krenulo cvetanje, Kan, ili ne jer su mlade? Hvala unapred :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa nama je vec pocela da cveta po negde, jos malo pa da bacimo kan ili ureu sta je bolje i na koliko vremenski se baca? U jednom postu si rekao na pola cvetanja magnezijum i kalijum i pred berbu i 10 dana posle berbe pola doze kalcijum magnezijum. Sad meni nije jasno jel za krupnocu kalijum ili kalcijum, cula sam obe price i sad nisam sigurna? Izvini sto stalno zapitkujem ali ovaj u apoteci vec pocinje da mi ide na zivce jer preporucuje totalno razlicite stvari.

Sad ce pokusati da odgovorim na ovih par postova.Barry baci kan odmah da biljka usvoji azot pred cvetanje.Sad treba najvise azota jos nisam uspeo da saznam sta je razlog ali svi prospekti,proizvodjaci hemije,strucnjaci preporucujuvelike kolicine azota pred cvetanje pa hajde da im verujemo. Ovo sto je covek napisao prvi list cvet plod itekako ima logike.Ureu nikada nisam koristio ali hvale se ljudi da je odlicno razmutiti
je i preprskati u cvetanju. Jos jednom potvrda o azotu u cvetanju. Neko je napisao da kalijum nema veze sa krupnocom ali itekako ima. Malina u formiranji ploda trosi veoma mnogo kalijuma (saznao iz knjige o malini) tako da mora da ga ima u izobilju tad. To je period pola cvetanja jer tada pocinju da se formiraju prvi plodovi. Magnezijum pospesuje foto sintezu i treba da omoguci biljci da da stvori sto vise ploda. Recimo da umesto 5 malina u onom grozdu imate 7 ili 8. Kalcijum nema funkciju u prirastu maline posle formiranja lastara.On se upotrebljava za prskenje preko lista za vreme berbe jer usporava metabolicke procese u biljci pa malina sporije zri. To je fama oko tvrstoce ploda jer biljka tada ne salje dovoljno materija plodu pa on moze duze da oatane na lastaru. Kod nas ljusi kada vide da nece moci da stignu da oberu neli malinjak predju ga kalcijumom i malina stoji i po 5 dana a ne opada. To je jedina korist od kalcijuma u zrenju i branju maline.

Ovaj siatem sa haifom sam licno video u malinjaku i od tada poceo da koristim. Videli ste polov malinjak na slikama,e ovaj je vio slican ali ono sto mi i danas stoji u secanju je da je bilo vise ploda nego lisca,a grozdove koje sam tamo video su bili ogromni i nigde vise nisam video tako nesto. Covek imao na 20 ari ogledno polje. Po tri reda radjeno sa razlicitim prihranama i djubrivima i haifa se najbolje pokazala od svega

Barry barry barry........ Molim te pazljivije citaj moje postove nemoj nesto da zeznes u malinjaku zbog mene.Ja nikad nisam pominjao KALCIJUM u cvetanju nego KALIJUM. I nisam pominjao pola doze nego da je 200kg/ha primena pa da neko ne uzme 200kg i jednog i drugog jer sve haifa prihrane imaju formulaxiju 15.0.0.+ element. Tako da bi to bilo previse azota.Znaci 200kg pola jedno pola deugo. I da dodam ili ti da ispravim samog sebe ono trece bacanje prihrane bolje da ide sam kalijum nesto sam citao u zadnje vreme i mislim da je magnezijum tu suvisan.


Druze malina se sadi na 25cm heheh. I prve godine se ne ceka rod da bi imao izdanke za sledecu godinu. Po pravilu kada malina krene da izbija iz zemlje sadnice ce ckracuju na 10cm od zemlje da ne vuku hranu mladarima,a ti da znas gde ti je red zbog freziranja i ostalih radova. Tako makar mi radimo.Ja sledeci vikend idem da to posecem i oplevim ako ima trave. Mislim i da cu da bacim 3x16 jer nisam siguran koja prihrana bi bila najbolja za mladu malinu sad,a i da li joj i treba. U npk ima sve pa cu da probam tako. Posadio 15ari ove godine. Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Malina je biljka koja zahteva vece kolicine kalijuma.Ali ja mislim da je to djubrenje rano u prolece ili eventualno u jesen,kao osnovno djubrivo.Zato birate formulacie kompleksnih ,npk djubriva sa vecim sadrzajem kalijuma 8 12 24 i slicne formulacije.U fazi prihrane idu azotna djubriva kan,san ili urea.Urea je djubrivo sa najvecim procentom azota.Ali obzirom da redovnom upotrebom uree dolazi do zakiseljavanja zemljista uglavnom se koristi kan.Azot se javlja u nitratnom ,amonijacnom i amidnom obliku.Najbrze se usvaja u nitratnom obliku.Urea sadrzi azot u amidnom obliku i proces usvajanja je sporiji,prevodjenje azota iz amidnog u nitratni i amonijacni.Inace azot je bitan za razvoj vegetativnih organa ,stabla i lista.Ali tu treba biti oprezan,postovati princip "Niceg previse a ni premalo".Suficit azota dovodi do izduzivanja grana maline koje postaju krte i lako se lome.Kada sam u prethodnom postu reko da kalijum nije bitan mislio sam na folijarnu primenu,za koju ja inace mislim da je samo dobra reklama.Osnovna ishrana je preko korena,folijarna pomalo bacanje para.Ali svak ima svoja pravila i najbolje da se njih drzi.
 
Ja sam počupao zaperke koji su izgurali bili do prve žice..bacio sam po drugi put yara nitrabor u istoj količini kao i prvi put..25kg na deset ari..polako počinje po neki cvet..spremio sam i treće prskanje (Quadris, pehar, foligal bor, tonus-zbog kraće karence)..šta mislite o kombinaciji za treće prskanje??
 
Ipak nisam razumeo dovoljno jasno sto se tice izdanaka koji izbijaju iz zemlje, da li se oni unistavaju ili ne? Znam da se sadnice skracuju, ali pitam za nove izdanke iz zemlje, pozdrav
 
Ipak nisam razumeo dovoljno jasno sto se tice izdanaka koji izbijaju iz zemlje, da li se oni unistavaju ili ne? Znam da se sadnice skracuju, ali pitam za nove izdanke iz zemlje, pozdrav

Novi izdanci su ti ono sto ces vezivati sledece godine to ne diras. Uzmi makaze i ono sto si posadio skrati na 10cm da ti ne vuce hranu za nove izdanke. Ja to isto planiram za vikend jer sad krecu sadnice da zamecu plodove i nece izrasti izdanci za narednu godinu dovoljno. Ipak nema jos ta malina dovoljno jakkoren da odradi i jedno i drugo

- - - - - - - - - -

Malina je biljka koja zahteva vece kolicine kalijuma.Ali ja mislim da je to djubrenje rano u prolece ili eventualno u jesen,kao osnovno djubrivo.Zato birate formulacie kompleksnih ,npk djubriva sa vecim sadrzajem kalijuma 8 12 24 i slicne formulacije.U fazi prihrane idu azotna djubriva kan,san ili urea.Urea je djubrivo sa najvecim procentom azota.Ali obzirom da redovnom upotrebom uree dolazi do zakiseljavanja zemljista uglavnom se koristi kan.Azot se javlja u nitratnom ,amonijacnom i amidnom obliku.Najbrze se usvaja u nitratnom obliku.Urea sadrzi azot u amidnom obliku i proces usvajanja je sporiji,prevodjenje azota iz amidnog u nitratni i amonijacni.Inace azot je bitan za razvoj vegetativnih organa ,stabla i lista.Ali tu treba biti oprezan,postovati princip "Niceg previse a ni premalo".Suficit azota dovodi do izduzivanja grana maline koje postaju krte i lako se lome.Kada sam u prethodnom postu reko da kalijum nije bitan mislio sam na folijarnu primenu,za koju ja inace mislim da je samo dobra reklama.Osnovna ishrana je preko korena,folijarna pomalo bacanje para.Ali svak ima svoja pravila i najbolje da se njih drzi.

Istina je da je preporuka da kalijum treba baciti u jesen i to sam procitao da bi bio dostupan za sledecu sezonu.Mada ja ne vidim razliku dati ga tad ili pred formiranje ploda..Ako imas recimo kao haifa po 15% azota onda na svakih 15 dana dodajes po malu dozu azota sa elementom koji je tada potreban.Bitno je da je prihrana kvalitetna i da se brzo rastvara da bi biljka mogla da je brzo usvoji. Hvala puno za ovo objasnjenje oko azota.Primetio sam da na pakovanju ove haifa prihrane koju koristim pise da se u njoj azot nalazi u dva oblika pa onda pisu procenti. Inace koliko brzo dolazi do rastvaranja govori da ja bacim sa jedne strane reda.kada zavrsim drugu na onoj prvoj nema traga djubriva.Sto se tice prihrane preko lista misli sam i ja da je nepotrebno,ali ipak nije to neki trosak sad a mnogo se dobija.Fertilider vital ima svega i svacega i sigurno pomaze u dodatnom prihranjivanju. Da glavna hrana ide iz korena potpuno si u pravu ali ti preko lista mozes da dodas cak 35% hranljivih materija i potrebnih elemenata,malo li je. Ostalih 65% mora preko korena.

Evo formulacija fertilider vital i elit
Fertileader Vital (954)N: 104 g/l; P205: 58 g/l; K2O: 46 g/l; Mn: 1 250 mg; B: 625 mg; Zn: 625 mg; Cu: 250 mg; Fe: 250 mg; Mo: 130 mg;
Fertileader Elite
N: 125 g/l; K2O: 96 g/l; CaO: 177 g/l; B: 3 g/l;
Tečno, kompleksno djubrivo, sa makro i mikroelementima u Seactiv aminokiselinskom kompleksu.
8,5% N ukupan Azot
8,5% N u amidnom obliku
6,5% K20 vodorastvorljiv Kalijum
12% CaO vodorastvorljiv Kalcijum
0,2% B vodorastvorljiv Bor

Litar na 200l vode za 25ari. cena 1500 din/l

.Danas oprskano sa fertilider vital za vikend dobija magnezijum haifa,za 3 nedelje ide fertilider elit pa tamo oko 10-15 juna koktel kalijum magnezijum i onda 7 dana posle prve berbe dobija kalijum haifa i od mene dosta.
 
Poslednja izmena:
Novi izdanci su ti ono sto ces vezivati sledece godine to ne diras. Uzmi makaze i ono sto si posadio skrati na 10cm da ti ne vuce hranu za nove izdanke. Ja to isto planiram za vikend jer sad krecu sadnice da zamecu plodove i nece izrasti izdanci za narednu godinu dovoljno. Ipak nema jos ta malina dovoljno jakkoren da odradi i jedno i drugo

E druže vazi li ovo i za kupinu isto posadio sam je sad u prolece i na većini su izbili izdanci, na nekim i po 30 cm a ove stare su skor iste veličine i sve su iscvetale, da li bi ih trebao sad skratiti da rastu novi mladi izdanci? Poz i hvala, izvinite za off.
 
E druže vazi li ovo i za kupinu isto posadio sam je sad u prolece i na većini su izbili izdanci, na nekim i po 30 cm a ove stare su skor iste veličine i sve su iscvetale, da li bi ih trebao sad skratiti da rastu novi mladi izdanci? Poz i hvala, izvinite za off.

Ne gajim kupinu ali to ti je isto korov korov hehe. Po nekoj logici ne vidim neku razliku ali ne mogu da ti kazem nesto u sta nisam 100% siguran pa zato ostavljam odgovor nekom kupinaru.

- - - - - - - - - -

Ja sam počupao zaperke koji su izgurali bili do prve žice..bacio sam po drugi put yara nitrabor u istoj količini kao i prvi put..25kg na deset ari..polako počinje po neki cvet..spremio sam i treće prskanje (Quadris, pehar, foligal bor, tonus-zbog kraće karence)..šta mislite o kombinaciji za treće prskanje??

Sad bas gledao sta je sa tim nutriborom sta se svi popalili na to svi zastitari to sad preporucuju. Otisao na yarin sajt nasao formulaciju ista kao haifin Kalcijum HAIFA CAL samo sto ima jos i 0.3% bora.
 
Pozdrav svima kakva su vam iskustva sa vodotopivim djubrivima? Koji proizvodjac i koja kolicina? Recimo na 1 000 duznih metara?Hvala
 
E hvala vam, bilo mi je logično da je to slično kod maline i kupine ali bolje da pitam, jel bi trebao to sto pre da uradim?
 
Šta smo uradili do vikenda iza nas u malinjacima, uradili smo. Sada prinudni kišni odmor. Do kada... e tu se mi ništa ne pitamo.
 
Ako ova kisetina buda padala u cvetanju da izvinete najebali smo.Pitanje je koliko ce biti maline.Pcele ne lete po kisi na nasu veliku zalost
 
Sve sam zapisala da vise ne zapitkujem, mislim da mi je sve jasno sad, jos da objasnim mojima i super:).
Marko, da li odvajas rolend malinu? Da li ko u Ivanjici to otkupljuje tako? Imamo jedan malinjak koji je 90% sve sam rolend, prosto mi zao kad ga pomesam sa ostalom malinom i prodam za iste pare, svaka malina ista, krupna, cvrsta, milina brati. A manje se cak i u njega ulaze nego u ostale malinjake ali valjda mu nesto tu odgovara, zemlja, strana ili sadnica ne znam.
Ovo su slike od prosle godine:








 
Jedino kako mozes to da unovcis je da napravis svoji mini hladnjacu i onda ponudis posle berbe original na prodaju.Kada vide koji je procenat rolanda mozas bez problema da dobijes pola evra vise od zadnje cene i to nekih 45dana od zavrsetka berbe.Razmisljao sam i ja o tome ali ipak sam odustao jer mnogo je tu posla.Bolje da napravim veci prios u malinjaku nego da se mlatim sa hladnjacom.Ipak treba misliti i na zdravlje kada ti udjes sa 40 na -20 neka mani pare zdravlje se ne kupuje.Stvar je u tome da original sa preko 60% rolanda je veoma primamljiv za hladnjacare a to 80 ili 90% za to se otimaju.Jer mogu da pomesaju sa drugom malinom dobiju tih 60 % rolanda u originalu i opet prodaju po dobroj ceni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mi sa malinom u planinskim predelima ,kako ovi prognoziraju posle cetvrtka mozemo da se pozdravimo.Izgleda da se ponavlja 2012 god.,tad je sneg pao 13 maja.
 
Jedino kako mozes to da unovcis je da napravis svoji mini hladnjacu i onda ponudis posle berbe original na prodaju.Kada vide koji je procenat rolanda mozas bez problema da dobijes pola evra vise od zadnje cene i to nekih 45dana od zavrsetka berbe.Razmisljao sam i ja o tome ali ipak sam odustao jer mnogo je tu posla.Bolje da napravim veci prios u malinjaku nego da se mlatim sa hladnjacom.Ipak treba misliti i na zdravlje kada ti udjes sa 40 na -20 neka mani pare zdravlje se ne kupuje.Stvar je u tome da original sa preko 60% rolanda je veoma primamljiv za hladnjacare a to 80 ili 90% za to se otimaju.Jer mogu da pomesaju sa drugom malinom dobiju tih 60 % rolanda u originalu i opet prodaju po dobroj ceni.


Ili da skladištiš malinu kod nekog hladnjačara , bar ovde u našem kraju ima kolko hoćeš takvih koi bi prihvatili da zamrzavaju uz nadoknadu i to oko 20eur cent po kg maline (zamrzavanje kese kutije i skladištenje do nove god) .Naravno prodati kao što reče do 45 dana posle berbe .

Što se tiče komentara oko budućeg roda , samo da podsetim da je ovo po prognozi do sada , repriza 2011 god kada je takodje u proleće padalo dosta kiše , bagrem počeo da cveta skoro isto kad i malina , kiša padala neprekidno u fazi cvetanja maline. Bagrem kad cveta pčela uglavnom prelazi na njega jer ima više meda , usled kiše se plašimo da je hladno za oprašivanje , ali sve to je već viđeno i nije uticalo na rod. Te godine je malina uglavnom bila svima dobra jer je zbog padavina uspela da proguta svu hranu koju smo joj dali i da sve izgura kroz plod. Tad su mlogi u mom kraju izlazili do 6 kg po dužnom metru. Nadajmo se da će tako biti i sada.
 
Nazad
Vrh