Radovi u malinjaku

Ja 3 puta majasteminom poprskam maline od formiranja plodova ,pa do branja.. .. bilo bi potrebno i u branju ko moze
 
Ja sam u toku godine od prihrana koristio razne vrste wuxala, soluveg, fitogal ili fitofert. Sada sam mislio da prskam sa wuxal kalcium. Zanima me vase misljenje, da li da koristim nesto drugo,koliko cesto, i sta je ta varijanta sa kalijumom? Imam 12 ari maline, do sada 3 branja, 20,34 i danas 67 kg, na svaki drugi dan.
Ovo mi je 3.godina, prvo ozbiljno branje, pa me zanima vase misljenje koliko bi mogao da se okvirno nadam da ce biti roda ukupno, a koliko najvise u jednom branju, da bi znao kako da rasporedim radnu snagu. Hvala unapred. Pozdrav.
 
15kinju ubudece izbegavaj zato sto to vise nije petnaeskinja nego daj boze 10 10 10 i to ako naletis na dobru(ovo ti je proverena informacija). Uzmi Yara complex ili eventualno Ntec kao prvo djubrenje moja preporuka. Dalje malina izgleda ok obradjena pa mi nije jasno sta se desava.Da li je susa prosle godine uticala na malinu ako je ostala kratka neka te nista ne cudi ko zna u kakvom je stanju stablo bukvalno SVASTA moze biti takodje ako je zrnasta mislim da joj fali neki mikro element bor ili tako nesto,mozda je i koren plitak pa je izgubila vlagu ima dosta razloga koji mogu da prouzrukuju to sto se desava.Ovo sad 7 dana sto je bas toplo dobro pripremljenoj malini nista ne znaci.Moj cale nabrao oko 600 kg ja tek ako sam 200kg ubio priblizna povrsina ali moja malina dosta bolja i ja sam se ove godine bas otvorio za prihrane. Nije ni njemu losa malina naprotiv ali moja mnogo sporije zri.Mozda bi bilo pozeljno da postavis slike pa ce neko da ti objasni kome se mozda nesto slicno desilo ovako sve je uzalud pricati

Sada se prisecam prica o zrnastim malinama mislim da to moze da se resi ali samo kod zelene maline prskanjem tim mikroelementom zrnca se vezuju jace i nema vise zrnaste maline.Da li je bor???Mislim da jeste ali nisam sto posto siguran
Taj malinjak mi jeste ostao kratak, pisala sam o tome da smo kasno pocupali zaperke i da je bila susa. Nije plitka, zatrpavali smo je posle freziranja kad smo je djubrili, bacali zemlju na nju bas dobro.
Znas sta me buni, par reda budu takvi a ostali dobri tek ponegde po neki zbun bude zrnasta, da nije do sadnice, pojma nemam. Da vidim sa tim kalcijumom da li ce biti bolje stanje. Ako se setis koji je mikroelemenat,javi. Ili ako neko zna. Slikacu pa cu postaviti. I mi smo bas ulozili u malinu ove godine, i rada i sredstava, kupio suprug i pumpu za navodnjavanje za topove ali nismo je postavili, bila kisa, javljaju bice opet ali ako ne bude moracemo. Hvala ti za savete.
Sta cemo, mi smo mladi i neiskusni, svaki savet je dobrodosao:)

- - - - - - - - - -

Ja 3 puta majasteminom poprskam maline od formiranja plodova ,pa do branja.. .. bilo bi potrebno i u branju ko moze
Jel to zbog zrnaste maline?
 
Ja imam 26 godina berry hehe. Ko li je stariji????:)

Majastemin je inacw domaci proizvod jedne nase naucnice i pokupio je sva moguca priznanja. Sluzi za keupnocu ploda i prska se svakih 10 dana od pocetka formiranja ploda ili od kada malina krene da precvetava nesto je od ta dva nisam siguran mada to je skoro isto par dana razlike.
Za ovu u branju ide samo jednom i to 7 dana posle prve berbe. Mislim da tako pise na kesici koliko se secam. Naravno ave prihrane najbolje samostalno prskanje bez sastavljanja sa herbicidima ili pesticidima.

Ako ti je noviji malinjak moguce da je i do sadnice videces sledece godine ako nista i ako se ispostavi da je to odmah cupas to i sadis nove na njeno mesto.
 
Poslednja izmena:
Markec, od tebe ocekujem odgovore na pitanja iz moje prethodne poruke. Pre mi je i Vilamet davao savete, ali on sada samo pise izgleda o ceni...
 
Ja sada je kljukam cajem od koprive kpk 10 l po zalivu +10 l caj od golubijeg ....+malo kalijuma i kalcijum nitrat SCUDO od ITALPOLLINA...i TRAINER....__????? Spremam se da joj dam jos 1 sledovanje 10 l Slavola i ako nadjem MAJA-STEMIN-a
 
Ja sada je kljukam cajem od koprive kpk 10 l po zalivu +10 l caj od golubijeg ....+malo kalijuma i kalcijum nitrat SCUDO od ITALPOLLINA...i TRAINER....__????? Spremam se da joj dam jos 1 sledovanje 10 l Slavola i ako nadjem MAJA-STEMIN-a

Pole, ja sam u bure od 200 l vode ubacio 15 kg golubijeg, par kg koprive,posle par dana zalio... Jel ti kuvas koprivu. Planiram na 7 dan branja da prskam majastemin, a posle kalcijum, kalijum... samo ne znam kojim redom i na koliko dana razmaka, pa me zanima kako vremenski rasporedjujes kljukanje? Zanima me da li je bolje folijarno jutru oko 5 ili kasno uvece, a jutru mi je ogromna rosa sve do 9h jer sam blizu reke.
 
Ja imam 26 godina berry hehe. Ko li je stariji????:)

Hehe, ja 24, vidis, pa nek proba neko da kaze da danasnja omladina ne valja i nece nista da radi:)

- - - - - - - - - -

Majastemin je inacw domaci proizvod jedne nase naucnice i pokupio je sva moguca priznanja. Sluzi za keupnocu ploda i prska se svakih 10 dana od pocetka formiranja ploda ili od kada malina krene da precvetava nesto je od ta dva nisam siguran mada to je skoro isto par dana razlike.
Za ovu u branju ide samo jednom i to 7 dana posle prve berbe. Mislim da tako pise na kesici koliko se secam. Naravno ave prihrane najbolje samostalno prskanje bez sastavljanja sa herbicidima ili pesticidima.
Pa probacemo ove godine kalcijum, bacicemo i ureu, bice valjda i kise pa da vidimo.

Ako ti je noviji malinjak moguce da je i do sadnice videces sledece godine ako nista i ako se ispostavi da je to odmah cupas to i sadis nove na njeno mesto.
Jedan jeste, druga mu godina, videcemo dogodine kakav ce biti, ostali su dobri zaperci, a drugi je star 10tak godina isto stanje ali on je od skoro poceo da bude zrnast.
 
od majastemina ostaje malina zrnasta al se ne raspada u branju.... probaj dogodine obezbediti pcele( zbog oprasivanja) ,jer sve odu na bagrem..ako ne onda menjaj te sadnice gde se pojavilo
 
Markec, od tebe ocekujem odgovore na pitanja iz moje prethodne poruke. Pre mi je i Vilamet davao savete, ali on sada samo pise izgleda o ceni...


Iskrno ja ne koristim prihrane preko lista. Mozda cu kalciumom da je tretiram pred jek berbe,sad cekam da vidim sta ce biti od ove kise pa cu malo kana u ponedeljak da bacim.

POLE daj malo argumentacije za preko lista sta kad kako koje kolicine koji preparati,ako nista da probam na delu jedne parcele kao ogled. Hvala
 
Pozdrav svima. Gledh vremensku prognozu za sledecu nedelju,cesti pljuskovi, manje sunca, velika oblacnost i oko 20tak stepeni, u sredu i hladnije. Shodno ovoj situaciji treba li necim prskati maline ili slicno da prebrode najavljenu hladnjikavu i kisnu nedelju. Ja sam pre 10tak dana prskao protiv trulezi, mislim da je teldor i prihranu na bazi kalcijuma.
 
Iskrno ja ne koristim prihrane preko lista. Mozda cu kalciumom da je tretiram pred jek berbe,sad cekam da vidim sta ce biti od ove kise pa cu malo kana u ponedeljak da bacim.

POLE daj malo argumentacije za preko lista sta kad kako koje kolicine koji preparati,ako nista da probam na delu jedne parcele kao ogled. Hvala


Za preko lista do berbe sam par puta prskao svaki 2. dan samo sa jedne strane .... odokativno po kg koprive ,maslacka b. luka bokvice.lobode,lista paradajiza iiii sta jos nadjem od lekov. trava + 20-ak ljutih papricica sa pijace ...sve to malo iseckam i prelijem toplom vodom da ostoji 3 h ...dodam 1 l slavola + malo em-1 . Sa 3 l takvog (caja ) na 400 l vode oprskam....yatim sutradan ponovim istom kolicinom ...ostatak sto ostane ide u drugo bure za fermentaciju..._

@vpmalina... Imam 2 kace plasticne po 500 l u jednoj je cak sa golubijem.... fermentacija trajala 20-ak dana u drugoj kopriva 20 kg iseckana kroz masinu ya kukuruyovinu sa oko 250 lit vode bilo je malo i kisnice i to poceo pre par dana sa po 5 lit u jednom zalivu sada po 10 litara pripravka po zalivu u bure od 200 lit svakodnevno kpk po 2 h traje zaliv...??? neynam dali ce koristi al verujem da nece stetiti...??????? :ppozdrav: spremam se i za gavez....
 
Nama u jednom malinjaku prvo branje bila krupna malina, odlicna a sad sledeca dva branja usitnila i negde nema ni 3 zrna a sremila da sazri, sva je zrnasta i raspada se pri branju.Rekla sam suprugu za kalcijum, on kupio ali mu rekli da nikako ne prska sad jer su visoke temperature cele nedelje izgorece mu malina. i sta sad? jedino da cekamo pa posle kise ako bude za vikend, bacicemo jaru i to je to. ne znam koliko posle kalcijuma mora da prodje da ne pada kisa da bi delovalo
Nliedostatak bora ili selena (malo verovatno) ili virusno oboljenje (verovatnije).U svakom slučaju pokušaj sledeće godine,za ovu je već kasno,prihranom sa ta dva elementa pa ako se stvar ponovi čupanje i sađenje nove.

- - - - - - - - - -

Zaboravih da dodam da prskanje prihranama pa i sa toliko pominjanim kalcijumom u ovom trenutku nema nikakvog efekta i da predstavlja čisto bacanje novca,bar kod malina.
 
Danas naucio jos jednu tajnu zanata pa da podelim i sa vama. Zasto se prska kalcium kalium naizmenicno. Rodjak koji bas dorsira te prihrane preko lista mi danas objasnio. Stvar je u tome da kalium puni plod maline sa nekom dodatnom kolicinom vode. E sad da se malina ne bi razlivala na sve strane jer omeksava od kalijuma prska se kalcijum koji joj vraca zeljenu texturu. Covek koristi haifine kalijum i kalcijum nitrate. Znaci to je tretman za povecanje tezine ploda. Nadam se da ce koriatiti nekome,ja cu ove godine vrsiti ogled sa tim na jednom malinjaku pa ako se pokaze dogodine boze zdravlja uvodimo to kao obavezno.

Zaboravih ono najvaznije doza 300grama na 100l vode prskanje posle svakog branja naizmenicno jenom kalijum posle kalcijum i u krug
 
Nazad
Vrh