Radovi u malinjaku

Pa jel vidis da oni ne znaju ni o cemu je ovde rec? Jaooo.. :svinja: :haha:

Pa da , veceras u dnevniku kazu los kvalitet roda . Pa zar bi za los kvalitet trazili dobru cenu?? Kvalitet je odlican kod svih u Arilju , a zasto ne bi bio , nema prekomerne kise , nema trulezi , zasad nema ni oprzljaja na malini ali moguce da ce ga biti ako temperatura predje 40 stepeni . Cak iako je vezana niska rod moze biti cist i izuzetno krupan .
 
Djubrivo je uzeo veoma mali broj ljudi , ja licno nisam , bio je rok tri dana tj petak , subota i nedelja da se prikupe potrebni papiri iz uprave za poljoprivredu o registrovanom domacinstvu , tako ko je stigao stigao . Npr moj prijatelj je stigao da uzme i to oko 45 000 din vrednosti djubriva koje nece platiti .

Uzgred cena u hladnjaci Frukom za Vilamet je 177 din

180 din za kes u Arilju

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=...=B7AXVIl4Z6UFZxJMB-Dqeg&bvm=bv.47883778,d.Yms

Jos jedna stvar koja dokazuje moju pricu za glavonje u udruzenjima ko zna koliko su oni djubriva uzeli i koliko nece platiti drzavi,a sta je sa nama ostalima. Ako je rok bio takav to su mogli da srede samo ljudi sa vezom i oni sa ludom srecom da na vreme cuju za to ,a takvih je sigurno malo. Citam danas na b92 komentare i pitaju ljudi spravom od cijih para ce to da se plati pa sad i ja ovde da pitam zasto mi posteni malinari da idemo na los glas zbog baraba kojima nikad nicega nije dosta ocigledno. To je neko uradio od ovih sto su bili ili da sebe pokrije ili da pokrije nekog ko mu je rekao to da uradi. Nema nama nista od ove drzave dok se ovako radi,da nekolicina dabija povlaatice pa kad narod kudi svi u isti kos. Nego sad treba ispitati ako ce vec nesto da ispituju ko je dao takav rok i ko je koliko djubriva uzeo. Nema sanse da je tu sve cisto Srbija je ipak ovo.
 
Poslednja izmena:
Jos jedna stvar koja dokazuje moju pricu za glavonje u udruzenjima ko zna koliko su oni djubriva uzeli i koliko nece platiti drzavi,a sta je sa nama ostalima. Ako je rok bio takav to su mogli da srede samo ljudi sa vezom i oni sa ludom srecom da na vreme cuju za to ,a takvih je sigurno malo. Citam danas na b92 komentare i pitaju ljudi spravom od cijih para ce to da se plati pa sad i ja ovde da pitam zasto mi posteni malinari da idemo na los glas zbog baraba kojima nikad nicega nije dosta ocigledno. To je neko uradio od ovih sto su bili ili da sebe pokrije ili da pokrije nekog ko mu je rekao to da uradi. Nema nama nista od ove drzave dok se ovako radi,da nekolicina dabija povlaatice pa kad narod kudi svi u isti kos. Nego sad treba ispitati ako ce vec nesto da ispituju ko je dao takav rok i ko je koliko djubriva uzeo. Nema sanse da je tu sve cisto Srbija je ipak ovo.


Od samog pocetka kad je najavljeno da ljudi imaju pravo na djubrivo (tada su trebali uzeti subvencionisano djubrivo i da ga plate u oktobru mesecu) sve je tu bilo cudno . U opstunsku upravu smo dobili obavestenje u četvrtak da sutradan mozemo podneti zahtev sa potrebnim papirima iz uprave za trezor i da je rok za podnosenje tri dana tj petak , subota , nedelja . Sve je izgleda namerno odradjeno da bi sto manji broj ljudi iskoristio pogodnosti . Ovde nikako nemamo uvid koliko je ukupno podeljeno djubriva . Podsetimo se na prethodnu aferu gde su se znale tacne kolicine npr u Arilje je poslato 7200 000tona , pa nam je svima malo bilo cudno gde je tih 300 kamiona istovareno , toliko nemoze da se parkira u Arilju . Kod ovog slucaja prosle godine samo znamo da je otpisano a koliko , ko zna ?????
 
Od samog pocetka kad je najavljeno da ljudi imaju pravo na djubrivo (tada su trebali uzeti subvencionisano djubrivo i da ga plate u oktobru mesecu) sve je tu bilo cudno . U opstunsku upravu smo dobili obavestenje u četvrtak da sutradan mozemo podneti zahtev sa potrebnim papirima iz uprave za trezor i da je rok za podnosenje tri dana tj petak , subota , nedelja . Sve je izgleda namerno odradjeno da bi sto manji broj ljudi iskoristio pogodnosti . Ovde nikako nemamo uvid koliko je ukupno podeljeno djubriva . Podsetimo se na prethodnu aferu gde su se znale tacne kolicine npr u Arilje je poslato 7200 000tona , pa nam je svima malo bilo cudno gde je tih 300 kamiona istovareno , toliko nemoze da se parkira u Arilju . Kod ovog slucaja prosle godine samo znamo da je otpisano a koliko , ko zna ?????

druze 300 kamiona je 7500 tona ako si na to mislio??? Posto jedan sleper moze da bude natovaren max sa 25 tona(makar mislim da je tako)
 
druze 300 kamiona je 7500 tona ako si na to mislio??? Posto jedan sleper moze da bude natovaren max sa 25 tona(makar mislim da je tako)


Da u pravu si , ima tacan podatak na you tube da se pronadje kada je nas poslanik iz Arilja to iznosio u drzavnoj skupstini pre dve godine kad mu niko nije odgovorio niti je ko tada hteo da istrazuje taj slucaj , ali zaboravimo sad to .

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Zri-cena-ariljske-maline.sr.html
 
Molim za savet,koje su mere zastite od skakavaca(ako ih ima).Koji je insekticid sa najkracom karencom.Pozdrav
 
Raspitajte se u nekoj poljorivrednoj apoteci za preparat. Mozete i da pogledate i nesto o organskoj proizvodnji mislim da tamo ljudi prskaju sapunom ili belim lukom to sam samo negde procitao ne drzite me za rec
 
Insekticid u vreme intezivnog zrenja?????da li bi ti tu malinu dao svom detetu ili sl...dajte bre ljudi....zadnje tretiranje insekticidom je pred cvetanje i tu se sva prica zavrsava...Aca Leposavic je to lepo objasnio u svojoj knjizi...
 
Insekticid u vreme intezivnog zrenja?????da li bi ti tu malinu dao svom detetu ili sl...dajte bre ljudi....zadnje tretiranje insekticidom je pred cvetanje i tu se sva prica zavrsava...Aca Leposavic je to lepo objasnio u svojoj knjizi...
Ja nisam poceo sa berbom,berbu ocekujem za nedelju dana.Svakako da ne bih dao svome detetu malinu punu hemije,ne bih dao ni svom najljucem neprijatelju.Imam knjige od Ace i cesto se cujem sa njim,sa mojim prijateljem.Zagovornik sam sto manje upotrebe hemije,ali ovo je vanredna situacija sa skakavcima.Pozdrav
 
Pozdrav svim malinarima. Posto je i danas nenormalno vruce, pitam iskusnije malinare da li bih smeo u vecernjim satima (22-23 h), da crevom poprskam po malinama da ih malo osvezim. Kod mene je vec osmo branje, tako da joj bas treba malo vlage. Unapred zahvalan na savetu.
 
Pozdrav svim malinarima. Posto je i danas nenormalno vruce, pitam iskusnije malinare da li bih smeo u vecernjim satima (22-23 h), da crevom poprskam po malinama da ih malo osvezim. Kod mene je vec osmo branje, tako da joj bas treba malo vlage. Unapred zahvalan na savetu.

Svakako,orosavanje je jako korisno u ovakovom stanju.Vreme je u redu,samo ja ne bih crevom,vec bih na crevu nakacio neku prskalicu.Ja to redovno radim i rezultati su vidljivi.
 
Sad za vikend javljaju kisu baci ti njoj kana neka ima koren ata da povuce to ti je glavna linija koja nosi hranljive sastojke u biljku.

Nama u jednom malinjaku prvo branje bila krupna malina, odlicna a sad sledeca dva branja usitnila i negde nema ni 3 zrna a sremila da sazri, sva je zrnasta i raspada se pri branju.Rekla sam suprugu za kalcijum, on kupio ali mu rekli da nikako ne prska sad jer su visoke temperature cele nedelje izgorece mu malina. i sta sad? jedino da cekamo pa posle kise ako bude za vikend, bacicemo jaru i to je to. ne znam koliko posle kalcijuma mora da prodje da ne pada kisa da bi delovalo
 
yara se saada ne baca ....AJ DA PITAM KOJA YARA???? Ma ko ti to rekao da ce da sagori malinu molim te. Pa nece prskatu u 12 nego oko 21h da pocne.Inace ne znam koliko to znate biljka posle intenzivnih padavina ne prima vodu preko lista makar 1dan kako treba.Mora da se saceka da pore koje su upile vodu istu proslede ka biljci.ZATO JE OROSAVANJE EXTRA KADA JE JAKA SUSA BILJKA UPIJA TU VODU EXTRA. Moj rodjak prska oko 21h i koristi naizmenicni kalcium i kalium nitrat,ne znam koji mu je razmak izmedju prskanja.On prska iako je recimo taj dan bilo 35 i sve je ok ne znam ko ti je to rekao ali to je glupost,ako gresim neka me isprave.Ukrajnjem slucaju stavi 75% doze.

Mogu li da pitam kako je malina prihranjena i kako i cime je prskana trebaju mi i priblizni termini da bi te nesto i posavetovao
 
yara se saada ne baca ....AJ DA PITAM KOJA YARA???? Ma ko ti to rekao da ce da sagori malinu molim te. Pa nece prskatu u 12 nego oko 21h da pocne.Inace ne znam koliko to znate biljka posle intenzivnih padavina ne prima vodu preko lista makar 1dan kako treba.Mora da se saceka da pore koje su upile vodu istu proslede ka biljci.ZATO JE OROSAVANJE EXTRA KADA JE JAKA SUSA BILJKA UPIJA TU VODU EXTRA. Moj rodjak prska oko 21h i koristi naizmenicni kalcium i kalium nitrat,ne znam koji mu je razmak izmedju prskanja.On prska iako je recimo taj dan bilo 35 i sve je ok ne znam ko ti je to rekao ali to je glupost,ako gresim neka me isprave.Ukrajnjem slucaju stavi 75% doze.

Mogu li da pitam kako je malina prihranjena i kako i cime je prskana trebaju mi i priblizni termini da bi te nesto i posavetovao

Nije yara nego urea, izvini.

Pa rekao mu ovaj u apoteci ni slucajno, ja sad ne znam sta cemo.
Bacali smo na prolece 15kinju, posle siforgu(neki organski kokosinjski stajnjak) i opet 15kinju i yaru prihranu, i posle prihranu i ureu posle cvetanja, pa prskali fitofert mislim da je 20:20:20 kad je listalo, kad je cvetalo isto fitofert ne znam koji bese i pred branje isto.
Eto, otprilike.
 
15kinju ubudece izbegavaj zato sto to vise nije petnaeskinja nego daj boze 10 10 10 i to ako naletis na dobru(ovo ti je proverena informacija). Uzmi Yara complex ili eventualno Ntec kao prvo djubrenje moja preporuka. Dalje malina izgleda ok obradjena pa mi nije jasno sta se desava.Da li je susa prosle godine uticala na malinu ako je ostala kratka neka te nista ne cudi ko zna u kakvom je stanju stablo bukvalno SVASTA moze biti takodje ako je zrnasta mislim da joj fali neki mikro element bor ili tako nesto,mozda je i koren plitak pa je izgubila vlagu ima dosta razloga koji mogu da prouzrukuju to sto se desava.Ovo sad 7 dana sto je bas toplo dobro pripremljenoj malini nista ne znaci.Moj cale nabrao oko 600 kg ja tek ako sam 200kg ubio priblizna povrsina ali moja malina dosta bolja i ja sam se ove godine bas otvorio za prihrane. Nije ni njemu losa malina naprotiv ali moja mnogo sporije zri.Mozda bi bilo pozeljno da postavis slike pa ce neko da ti objasni kome se mozda nesto slicno desilo ovako sve je uzalud pricati

Sada se prisecam prica o zrnastim malinama mislim da to moze da se resi ali samo kod zelene maline prskanjem tim mikroelementom zrnca se vezuju jace i nema vise zrnaste maline.Da li je bor???Mislim da jeste ali nisam sto posto siguran
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh