Radovi u malinjaku

Cena ce da raste i to je sigurno jer kod nas nema ni pola roda od prosle godine.. zasad je 160din. Ko nije imao vodu,kao recimo,ja,nema sta da ubere. Jad i beda.. tuzna slika. Jedino me vadi cena od 4,5 evra. :D
 
Cena ce da raste i to je sigurno jer kod nas nema ni pola roda od prosle godine.. zasad je 160din. Ko nije imao vodu,kao recimo,ja,nema sta da ubere. Jad i beda.. tuzna slika. Jedino me vadi cena od 4,5 evra. :D


Druze nije bitna ni voda toliko. Evo ti mog primera. Ja sam malinjak samo jednom naplavio i to pred kraj sezona i imam ok malinu. Bitno je ljudi kada ste zadnji put pokidali zaperke jer je godina bila tako vrela da biljka nije mogla da radi do kraja septembra i novi izdanci nisu mogli da izrastu. Ja sam LUDOM SRECOM samo jedan red kasno pokidao ostalo nisam stigao i taj red ove godina ima jedva do prve zice. Ostale redove sam gornju zicu digao na 1.7m koliko je bilo izdanaka. Biljka ne radi preko 25 C jer tada prestaje proces fotosinte. ze da bi se biljka zastitila od previse toplote i to je ono zasto je malina losa. A naravno bilo je sigurno negde da se biljka i osusi. Kod nas posto smo brdski kraj ima dosta rose i to spasava biljku retko kad se susi ali ako pokidamo zaperke kasno,a bude suse preko prve zice tesko da ode malina

- - - - - - - - - -

..u Ivanjici danas 160..ali jedan hladnjačar iz Požege kaže da će za dva-tri dana biti 200..

Daj boze da bude kao sto pises,po meni 200 je minimalna cena a koliko ce ici gore to mi nije ni bitno. Koliko god dobro je ali da je bar ne dajem za tako sramnu cenu od 160 din kada se pogleda kakva je godina. Da je godina dobra pevai bi za 160 din
 
Cena mora biti min 2e, drzava se umesala i vise niko nece naista ni pitati hladnjacare, inace ce biti ...

Za vas strucne uzgajivace imam par pitanja: imam golubijeg stajnjaka bas starog, koristio sam ga zalivanjem,da li valja da ga ponovo koristim, koristio sam prihranu na bazi kalcijuma, valja li ponovo i koliko cesto,koriste li se neka djubriva sada, koji element, mislim na N P i K je sada najpotrebniji i kako ga dodati malini, ima li jos nekih caka za krupnocu i kvalitet ploda... Pitao sam one pss oni kazu malo kan i na par dana kalcijum, ali vise verujem vama iskusnim ali savremenim majstorima. Ako budete imali vremena odgovorite mi, u znanje ne sumnjam. Pozdrav, hvala unapred i SRECNO!
 
ZA krupnocu ploda i grozdnost to jest da malina ima sto vise plodova iz onog jenog grozda se koristi magnezijum nitrat ili ti magnisal izraelske firme haifa(makrar ja to koristim). Kalcijum sam koristio ranije za rast lastara isto kalcijum nitrat opet haifa.Sto se tice tog stajnjaka od te tvoje stoke hihi nemam pojma iskreno. Inace dosta ljudi prska kalcijumom u berbi za krupnocu ploda,a prava funkcija toga je da malo uspori metabolizam biljke kada su ekstremne temperature i spreci prevremeno zrenje. To je odprilike uloga kalcijuma.Ima par ljudi kod mene koji kada vide da ne mogu da stignu da oberu malinu roknu je kalcijumom i malina mnogo manje opada.Ima caka koliko hoces.ALI najbitnije je da malinu prihranjujes redovno od kada pocne da zamece plodove i kada je napravis da je kao zelena krupna nemas sta da se brines. Ja cu sada za vikend da bacim kan da je poguram sa pocetka maksimalno i tamo u jeku jos jednom i dosta. Nakljukao sam je ove godina yarom i ovim izraelskim prihranama koje su prilicno skupe pa cemo da vidimo za sledecu sezonu kako se pokaze prinos ove.Mada i ova godina je izuzetno rodna tako da ni to nece biti pravo merilo.

Da umalo da zaboravim malina kada je u fazi zrenja trazi azot tako da kan je dobar izbor jos sad se nadovezuje ova prica o kalcijumu i metabolizmu biljke i to je to.
Inace malo ljudi je svesvno koliko malina posti ili ti siromasi zemlju i zato je potrebno svake godine stajnjak izmedju redova i freziranje posle.
Moj deda je ranije kada je tovio bikove to radio i ima je 3 tone na 10 ari ali stajnjak je majka svega. Ja sam uvek za to da malini date preko korena dovoljno a preko lista ako bas mora jer ne moze ona da povuce preko lista aj sad lupicu ni 20% koliko preko korena.Kod mene su ljudi lepe prinose postizali sa Ntec nemackim djubrivima+kan ali o Ntec ne znam mnogo mozda ce ti ljudi ovde vise reci o tome. Mada to je npk i ide tamo do kraja marta tako da nema bas veze sa tvojim pitanjem.KVALITET samo redovim prskanjima,znaci da ga pogodis bas kada treba a kvantitet ovim ostalim sto sam napisao.
Eto moje skromno iskustvo,ako neko ima u necemu da me ispravi ili posavetuje samo napred uvek volim da cujem savet pa i kritiku.
 
Poslednja izmena:
Danas konacno 172 dinara u hladnjaci Frukom u Arilju , akontna . Hladnjaca Nektar koja je tek ove godine usla u otkup maline 170 din kes sledeci dan na racun , takodje akontna cena .
 
Dobro je krenulo je na gore. Samo jos malo da idioti shvate da maline nema i kada krene prpa od praznih hladnjaca koje su pod hipotekama ima da ide cena gore. Samo kada bi sto pre doterali do 200 bilo bi extra
 
Marko ,ja sam prskao kalcijumom pre 15 dana i zaista zadrzava zrenje i daje krupnocu a raci mi dali bi bilo dobro sad da je prehranim slavolom jer ovde ja nemam te izraelske preparate
 
Pazi haifine prihrane idu veoma rano nije im vreme sad. Prvo doza im je 200kg/ha. Multical je naziv kalcijum nitrata i on ide kada su lastari od 10-15 cm,a deugi put kada su 30-40. Kosta oko 1500 din 25kg u bg-u. Magnezijum nitrat je Magnisal i on ide (morao sam da konaultujem beleske hehe)kada precvetava i pred prvu berbu kosta 115din/kg to bi sada bilo vreme ali ja iskreno ne mogu ponovo da zatrpavam pa cu ici dva puta kanom sad za vikend i tamo kada krene vrh branja. . Veoma bitna atvar je da prihrane moraju da se zakopaju ili ti da se prekriju zemljom jer veoka brzo reaguju. Ja sam umro zatrpavajuci ih ove godine sledece idem kroz kap po kap . . Inace ovo sam video kod Dragise Terzica i moram reci da sta god ljudi pricali o njemu covek je izuzetan strucnjak za malinu i covek koji me o malini vise naucio za jedno popdne neko bilo ko drugi za svo vreme do sada. Izuzerno korektan i covek koji nesebicno deli svoje znanje i zeleo bi da ga pozdravim ovom prilikom ko zna mozda je i on ovde. Inace nista od ovoga ne bi pricao da igrom slucaja nisam video njegovu malinu a bolju u zivotu video nisam. Malina gde su lastari ogromni a roda cise nego lista,nesto sto nikad necu zaboraviti i od tada znam na koji nivo moram svoju malinu da dovedem. Slavol svi hvale ali ja iakreno nemam pojma kako bi delovao na malinu,ako neko zna ili je koristio neka objasni. KOJI SI KALCIUM KORISTIO I KOJA JE DOZA NA RECIMO 300LITARA VODE
 
Hvala Markec. Meni su rekli da ukoliko sad koristim kan moze mnogo poterati lastare i onda nece stici da vrate sokove u zemlju ,kasno odrvene pa ih zakaci mraz. Sto se tice "moje stoke" to je po sastavu najjace djubrivo, narocito sa azotom. Znaci sada samo kan i kalcijum za magnezijum kasno. Hvala jos jednom i ajd' u zdravlje.
 
I to se sve resava kalciumom u jesen oprskas dva puta i malina stane.Za magnezijum jeste kasno posto si ti skoro na pola berbe ja bi u IC mogao jos jednom ali ne mogu da zatrpavam.Djubrivo od tvoje stoke ako je jako nemoj ni slucajno da bacam uz red mada ti verovato i znas,satirali su ljudi malinu tako.Problem je sto je osnovni korenov sistem maline na max 15cm. ide ona i dublje cak i do 60 ali samo malo zilica stigne do dole pa ako unistis ili ti sagoris taj osnovni busen korena posusi se sve. takodje proverite koliko vam je duboko koren na malini ako je plitak redovno ce ostajati bez vlage i bice sitna malina. minimum je da bude na makar 5 cm ispod zemlje 10 je vec dobro. po potreba nije lose malo i nagrnuti zemlje uz red jer kada su velike suse 10cm od tla pa na dole je uvek bas suvo

Zaboravih jos nesto sto se tice novih izdanaka selektivno ih skidajte u toku branja kada vidite da je neki bas veliki to secite njega i da ostavite od nema od toga nista. Optimalno je da izdanci na kraju berbe budu od prve zice znaci od metar i 10 ili 20 do metar 50cm ako su veci to moze onda da uzrokuje to sto ti pricas da predju u fazu oformljavanja ploda i da ih zakaci mraz.

- - - - - - - - - -

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=723984

SAmo me interesuje ko je to uzimao to djubrivo jer ja o tome nemam pojma
 
Poslednja izmena:
Ok. Kod mene je berba pocela pre 3-4 dana, prskao sam kalcijum dva puta na 10 dana. Da prskam jos koji put i koliko cesto? Nesto sam cuo da je sada dobro prihraniti i kalijumom?! Ne znam vise, ali znam da ce po svemu sudeci cena biti 250 dinara!
 
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=723984

SAmo me interesuje ko je to uzimao to djubrivo jer ja o tome nemam pojma

Djubrivo je uzeo veoma mali broj ljudi , ja licno nisam , bio je rok tri dana tj petak , subota i nedelja da se prikupe potrebni papiri iz uprave za poljoprivredu o registrovanom domacinstvu , tako ko je stigao stigao . Npr moj prijatelj je stigao da uzme i to oko 45 000 din vrednosti djubriva koje nece platiti .

Uzgred cena u hladnjaci Frukom za Vilamet je 177 din

180 din za kes u Arilju

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=...=B7AXVIl4Z6UFZxJMB-Dqeg&bvm=bv.47883778,d.Yms
 
Nazad
Vrh