Radovi u malinjaku

Ljudi, pa to nema sanse da se dogodi, ni cena da bude 130 ni da se uvede porez na malinu. To je takva glupost. Oni mali igraju igru, to je sve. 200 u kesu kotraza. Sad mi drugar rece
 
nzm ko plasira lazi oko cene u Arilju.. price su od 130 kod Zikija do 230 u nektaru. Nista nije tacno. Cene nema jos.


Da , tacno , ni ja jos nisam nigde u Arilju video cenu , ali nista novo , ovde se obicno ceka da prodje bar deset dana berbe do prvih cena . Predajemu Frukom i nema nista istaknuto , jedino mi nije jasno kako placa Nektar , jer kako kazu danas predas sutra pare . U Arilju i dalje ??????
 
što se cene tiče ja sam optimista i mislim da će cena vrlo brzo da krene na gore a razlog zašto mislim da će biti tako jeste vremenska prognoza za naredni period. Ako se ostvari i ako sledeće sedmice stvarno bude 35++ i cena maline bi trebala da izađe na prognoziranu, bar bi tako trebalo da bude :D
 
svratih da odgovorim na neke private poruke,i sledecih mesec dva necu biti ovde.a evo da vam dam jos jednu informaciju,posto sam se danas cuo sa svojim izvorom.o ceni maline I kupine se trenutno nista nezna,cak I mnogo jaci hladnjacari ne bi da im navodim imenama ovde. trenutno nemaju pojma iz razloga sto neko iz vrha zeli da skine kajmak.umesali su se neki novokompovani biznismeni u sve ovo sa jakim uticajem ....recemi I ovaj izvor da je malina u poljskoj podbacila I loseg je kvalitete,medjutim cile je dobar I pojavljuju se velike kolicine maline iz kine tj dosta vise maline od ocekivanog se pojavljije iz kine,nebi da komentarisem kinesku malinu.......koristim ovu priliku da pozdravim sve malinjare I pozelim im sretnu I dobru berbu.
 
Konacno smo dobili zvanicnu informaciju da OVE godine drzava nece uzimati nikakav porez na malinu . Uzgred , cene koje prekupci placaju su 150 , 155 , 160 u Arilju kes odmah . Hladnjace jos nisu istakle cenu , trebalo bi sutra . Gledam pojedina obavestenja na TV vezana za malinu i samo se nerviram . Kaze jedan hladnjacar da kostanje po kg maline u proizvodnji na njivi kosta 60 do 70 din , kakva glupost . Ulazemo velike pare u obradi i ogroman rad i kad je rodna godina a isto tako i kad su klimatski uslovi takvi da nam donose slab rod . Da pojasnim , isto ulazemo i kad je rod bio 90 000 tona i ove godine kad se ocekuje nesto preko 30 000 tona (cak ove godine kostanje je vece), pa kako onda izracunati cenu kostanja po kg maline koja ce vaziti za sve godine ??? Kazu placaju malinu skupo a prodaju je po 1,3 eur kg u izvozu ???Svasta , svasta . Inace cenu u Srbiji najvise koci Rade Ljubojevic koi svake godine ostane na najnizoj ceni , a uzgred on je i plasirao onu pricu o oporezivanju maline .


Da zahvalim i opstinskom rukovodstvu cijom zaslugom je i dosao veliki broj prekupaca sa strane u Arilje te veliki deo robe odlazi na stranu sto je i bila namera . Gledam i nemogu da verujem , na svakih 50 metara stoi tabla sa cenom , samo u jednom naselju ih ima desetak . Odlican nacin za razbijanje monopola . Malo mi je Slobodnistrelac bio sumnjicav te je postavljao pomalo neumesan komentar ( evo i ja cu da kupujem malinu ) ali mislim da je ideja dala rezultate .
 
Ma to da ie izvoze po 1,3 ili 1,5 evra je vise nego tacno. To cak nije ni neka novost, to se odavno tako radi. Sta kosta da se registruje neka "cerka" firma u inostranstvu pa da izvoznik "sam sabi" proda ili izveze malinu, a onda je ta "cerka" firma prodaje pravom inostranom kupcu. Tu smo zakinuti mi proizvodjaci na ceni, jer izvoznici ne daju vece cene pravdajuci se namestenim i fiktivnim niskim izvoznim cenama, a ostecena je i drzava jer se manje novca dobija od te trgovine. Jedino resenje je ono sto su rusi uradili kad su imali slican problem, a to je da drzava odredi minimalnu izvoznu cenu malina ( i ne samo malina nego svega gde se ocigledno vidi da se nesto prodaje ispod cene) naravno sa obavezom da otkupi sve kolicine koje se ponude ispod te cene, jedino tako se moze zaustaviti ova organizovana pljacka naroda i drzave.
Za primer uzmimo onog proizvodjaca sto mu stradase maline koje je kupio iz Engleske kad kaze da je dogovorio izvoz po 4,5 evra, to je vec realno, znaci plati se u otkupu 1,3, ugradi se otkupljivac, pa onda neki veci hladnjacar, pa izvoznik, i taman tako da izvozna cena sigurno nije ispod tih 4,5 evra, sve ostalo su lazi i demagogija
 
Nazad
Vrh