Radovi u malinjaku

Upravo isao na rts-u prilog o malini u prvom dnevniku. Reportaza je isla iz sabackog kraja o pocetku berbe maline. I kazu kako je ove godine sasvim dobar rod i Kako je dobra cena od 160din!!! i kako su malinari zadovoljni time (to konstatuje novinar). Strasno sta sve mozes da ocekujes od drzave. Kako kazu politicari poceli su da "spinuju" i o informacijama u poljoprivredi
 
JAO JAO JAO!!! Neka, neka, polako samo. Ja da im placam pretplatu, pi... Koji su to poltroni, koliko li je dobila za reportazu?
 
spa0634.jpg

spa0637.jpg

ma samo oni neka nude 160 ova moja za sada ide po 230 pa ko ne pozuri nece biti za sve a moze se reci i da ova psenica ispred plantaze malina obecava
 
Na nekim mjestima ima lastare izrasle vec oko 180cm a na drugom dijelu parcele tek izbijaju ponovo.
STa da radim sa ovim sto su izrasli ovoliko, da li da ih sve sasjecem ili da ostavim najmanje.
Da napomenem da u malinjaku imam navodnjavanje.
 
Ovde na jugu se berba zahuktava, ja berem preko 100 kg dnevno sa 1 hektara i do sad je predato preko 600 kg, malinu predajem , tako, na lepe oci, bez cene, navodno ce se u utorak odrzati neki sastanak hladnjacara u Leskovcu kad ce biti i odredjena pocetna cena maline, ali se ne ocekuje vise od 160 din.
 
od kvaliteta zavisi i cena maline ,samo odlican kvalitet moze da se plati realno a to je od 190 pa do nekih 250 din, a u gajbici moze da bude svasta, sad ko ima los kvalitet( sitna, suva, budjava, i td) i cena od 160 din je dobra a ko ima dobru robu to je pljacka , to realno
 
Zvanicna cena 160 din a nakupci placaju po 180 kes i sad budi pametan. Ja dajem za kes odmah pa sta bude.
 
Danas komsija odneo u Lipolist na 210,poneo i 15 gajbi sa obliznjeg otkupnog mesta,oni su placali 170,pare sutra na racun
 
Juce je u Arilju bilo grada , evo dokaz da i mreza za sencenje moze dosta spasiti rod , ovo udubljenje nastaje kad grad nema kud oticati , zao mi je sto nisam uspeo slikati odmah ali po mojoj proceni samo na ovom delu je bilo oko 5 kg grada . Ovakvih udubljenja ima dosta . Neznam kako bi se ponasala mreza kad bi grad padao pola sata ili duze . Zasad zadovoljan .
gi7bzokrahdrmhudtui.jpg
 
Poz. Eto od 1.juna vilijamet nabrao par kutijica otislo na pijac po 300 dzindzi pa 250 pa 200... Vec 3 branja bila ,krenula je malina naglo da zreli a i nabubrila od kisa ,ima mase :) ,juce 36 holandeza ,tj. 70 kila ubrao ,covek platio 1,6e tj. 180din. (uz mogucu doplatu kasnije- do 10%).
Miker mi kasni svega 7 dana iza vilijameta , ko nikad, bice sabijena berba u par nedelja.
Juce je i sitan grad padao od g. milanovca preko cacka ka jelici.Mreza postavljena na vreme.:cool:
 
nazalost obara se cena maline.i u macvanskom I valjevskom okrugu odakle imam informacije.u zlatiborskom okrugu jos niko nije izasao sa cenom,za koji dan bi trebalo da se pojavi cena.a vrti se I neka prica o oporezivanju maline kome malina sluzi kao drugi izvor prihoda,a ako neko ima vise informacija o tom neka objavi.a na ovom videu mozete videti kako je covek unistio tri hektara maline sa zarazenom sadnicom a jos I preneo I komsijama.http://facebookreporter.org/енглези-уништили-малињаке-у-србији-ср/ nije ni lose procitati dole komentare.rano je jos za bilo kakve zakljucke.cinimi se da se promenila vlast ali osto I dalje monopol....na ovom videu covek trvrdi da je imao ugovor da sve daje po 4.5evra po kg sto mozete I videti.uzasno je kada neko skida sa ledja znoj I muku.nisu tu krivi manji hladnjacri vec drzava sto ovo dozvoljava.
 
Kolege evo svezih informacija kod nas u hladnjaci CROP S & PARTNERS obracunava akontacionu cenu 130 dinara.A to je u Pozegi.Ja mislim da ovo nigde nema cista kradja.A loze ljude da je to samo trenutno a da ce na kraju platiti razliku.Dok prekupci placaju i 220/kg kes na ruke po okolini Arilja.Da smo svi pametni pa da na tu cenu od 130 din/kg samo se okrenemo i odemo na drugo mesto onda bi oni drugacije razmisljali.Al vidim ima ljudi naivni.Neka neko sa podrucja Arilja kaze cenu?
 
Obavestenje ; Pozivamo sve zainteresovane otkupljivace malina , koi ispunjavaju uslove odredjene Zakonom , da otvore otkupna mesta na podrucju opstine Arilje svetskoj prestonici maline , radi otkupa roda 2013 god .
Rukovodstvo opstine Arilje .



Dobijamo uveravanja od opstinskog rukovodstva da ce svi koi zele otkupljivati malinu u Arilju biti podjednako tretirani kao i domaci hladnjacari a sve u cilju razbijanja monopola u nasem kraju . Cenu zasad niko nije istakao .

http://www.arilje.org.rs/aktuelnosti/vesti.html


evo malo i zanimljivosti;http://www.zdravasrbija.com/lat/Zem...ganski-pesticidi-iz.php#.UbYaU2l6acg.facebook
 
Poslednja izmena:
danas se cuh sa svojim izvorom,vise mi je tacno reko za cenu kupine nego maline.posto kupine toliko nema,cena se vec zna u 10% gore dole,jedino moze uticati klimatski uslovi(grad,susa,velike kise) I donekle kako ce proci sa otkupom hladnjacari pre tog.sto se tice maline,ovaj monopol radi svoje,ocekivana cena je izmedju 200-300din,sada ako se jos neki klimatski faktori uzmu u obzir moze se dosta suziti raspon.ali u globalu je pitanje je koliko ce sve iskontrolisati oni koji,,vedre I oblace trgovinom maline''danas sam sadio malinu,a moram I sutra posto je prekosutra praznik.i onda odoh od svega da se odmorim od sveg ovog ludila... p.s.vilamet2012 eve jacu I isticem 131 dinar I imam trenutno najvecu cenu u zlatiborskom okrugu jos da dobijem dozvolu za izvoz gde bimi bio kraj:haha:
 
Nazad
Vrh