Radovi u malinjaku

Sa cime bih moga da prihranim malinu preko lista, ili neku kombinaciju preko lista i zemljista? Jedan broj sadnica mi je dobio zutu boju, pa pretpostavljam da je do toga.
U ovoj fazi pred berbu jedino biostimulatore tipa PROTIFERT LMW,FE,idr ,DRIN BIOSTIMULATOR idr.
 
Pozdrav malinari,

molio bih za jedno objašnjenje. U mladom malinjaku koji sam posadio krajem prošle godine veoma malo je izniklo nekih 20% dužine desetak santimetra, dok oko 80% nije izniklo ali na svakom štapiću ima dosta lista. Neznam to mi se nije do sada desilo. Dali se radi o nedostatku sunca pa će valjda izaći kad malo zagreje. Kakvo je vaše mišljenje oko ovog mog problema. Dali će da iznikne i dali će uspeti da dostignu neki porast do kraja vegetacije. Hvala.
 
Levac
Pazljivo na nekoliko mesta otkopas rukom i vidis da li je klica krenula.Ako su olistale verovatno ce izbiti iz zemlje.Mislim da hladno vreme usporava nicanje.Sto se porasta tice u tekucoj godini tesko da bude za berbu naredne godine.Druga,treca godina po sadnji i sve naredne.
 
jos ako bude klasiranja bice cena losija nego prosle godine a grad je pceo da uzima svoj danak i tukad se sve sabere puce i ova sezona za nas malinare a zahladnjacare debela dobit
 
Mnogo me zamaraju ljudi koji razmisljaju poput tebe... Ne vredjam ali ako ne vrednujes to sto radis, KO CE?? ONI NECE SIGURNO!!!!!
A i najbolje bi bilo da bude klasiranja, jer ja ZNAM koliko moj proizvod vredi i kakvog je kvaliteta...
 
izgleda da nisi dosad davao po klasama pa neznas sta to znaci

- - - - - - - - - -

gde ih malina za griz ne interesuje
 
ove godine sigurno nece biti klasiranja,jedino ako od vremenskih uslova malina ne bude uzasnog kvaliteta,a iskreno gledao sam sta sve ljudi doteravaju proteklih godina I prosto se zgranem sta bi sve da prodaju.nacuh da su hladnjacari imali sastanak I dogovorili pocetnu cenu od 145din.o tome cu vec sutra prekosutra...znati dosta vise
 
Druze, malina za griz i jeste 3 klasa. A on kao neko ko daje svoj novac za neki proizvod ne mora ni da kupi. Znas li bre sta radi ovim jadnim ljudima sa jagodama, kakve uslove postavljaju itd...
 
kod nas sa malinama sta uzasno
LOZNICA, 27. maja 2013. - U lozničkom kraju se zbog prošlogodišnje suše, koja je proredila malinjake, ove godine očekuje čak za dve trećine umanjen rod maline, saopštila je u ponedeljak lokalna poljoprivredna stručna služba.
Procenjuje se da bi maksimalno moglo da bude ubrano do tri tone po hektaru, što je trećina od uobičajenog prinosa ranijih godina.
Očekuje se da berba i otkup maline na ovom području krenu od sredine juna, a malinari se nadaju nešto višoj otkupnoj ceni nego prošle godine, kada je kilogram maline dostigao 130 dinara.

Procenjuje se da su površine pod malinjacima smanjene za do 20 odsto i da iznose oko 1.500 hektara.
Smanjenje je uslovljeno prošlogodišnjom sušom, kao i odlukom pojedinih malinara da prokrče svoje malinjake, nezadovoljni rentabilnošću proizvodnje, saopštili su stručnjaci Poljoprivredne stanice u Loznici.

Ta stanica pokriva i tri susedne opštine - Mali Zvornik, Ljuboviju i Krupanj.

 
Predlozio bih ti da odseces iznad zemlje sve ,jer ne treba ti rod-tek si posadio.Ja kad sadim maline,sadim kao krompir, ne viri iznad zemlje nista.Za 45 dana izbija 90 posto(ako se zaliva),kad probije 10 cm odmah poprskati bakrom,insekticidom,moze i prihrana preko lista(U blazem procentu).Bolje je preko lista jer se koren nije jos razvio da bi mogao da usvaja.
 
Pozdrav malinari,

molio bih za jedno objašnjenje. U mladom malinjaku koji sam posadio krajem prošle godine veoma malo je izniklo nekih 20% dužine desetak santimetra, dok oko 80% nije izniklo ali na svakom štapiću ima dosta lista. Neznam to mi se nije do sada desilo. Dali se radi o nedostatku sunca pa će valjda izaći kad malo zagreje. Kakvo je vaše mišljenje oko ovog mog problema. Dali će da iznikne i dali će uspeti da dostignu neki porast do kraja vegetacije. Hvala.

Svaki izdanak koji nikne oko 25 06 ..._ do kraja septembra uz dobar zaliv i malo prehrane ...izrast ce do 2 m +?... stoga bez brigeeee ako imas zaliv.... iz skromnog iskustva....!


Ceenaaaa od hladnjacara ....je nagovestena 200 i 220 .... i prvi put hladnjaca iz Osecine u mom kraju....._? Sale ...oglasise ....potvrdi ovo sto sam nacuooooo...dali je tocnoo.
 
Jeste ,navodno pocinju od srede u Dublju otkup maline.Pricali su o 220 dinara za malinu,sad kao ne znaju.Cekace da prodje pola branja.mislim da je neka hladnjaca BiR ili tako nesto.
 
kao i svake godine ceka ce pola branja pa da daju cenu i tako ti uhvate prosek. Meni placaju 200 kes na ruke dolazi u njivu po malinu tako da sam donekle zadovoljan. on drzi tu cenu dok se ne izadje sa zvanicnom cenom onda placa 10 din vise.Uglavnom berba je pocela sa srecom i ostalima.
alntp5.jpg

118emo3.jpg


jb08s1.jpg


- - - - - - - - - -

Nista 200 ..... Ako imas da naskupis do 100-tinak kg da ti posaljem coveko da mu das po 250 din ya sutra ili prekosutra...__'?
Hvala u svakom slucaju ali sa ovim covekom saradjujem vec godinama i imam veliko pouzdanje u njega.
 
Poceli i mi da beremo pomalo,pravo branje ocekujem od vikenda,ako Bog da malo sunca,da prestane ova kisurina.......svakakve cene se pominju,ali ne treba se primati na pocetku,da se ne razocaramo....
 
sto bi reko zoki sef mogu da potpisem da malina nece biti ispod 250 din.to se vec zna.normalno da ce neki pokusati da ugrabe po manjoj ceni ali cese brzo otrezniti jer oni koji budu dobro placali skinuce I kajmak.samo da drzava nejuri nakupce a ja potpisujem da je malina preko 300din.zivi bili pa videli :) da ne treba se primate na pocetku na neku cenu da se nebi razocaralo,ali zakon trziste je jak I samo da ne bude monopola na otkup,cena maline ce ove godine biti vise nego dobra.nisam danas imao vremena da se vise raspitam sta se desava.a I cini mi se 2008 kada je malina bila 185 tj 2.5e da je krenula pocetna cena sa 70din I onda je samo rasla I rasla...
 
Upravo sam dobio informaciju od prijateljice, koja radi u jednoj banci u mom kraju a ciji su najveci duznici upravo poljoprivrednici, da je upravo zavrsila sa sastankom
na kome je bilo reci o ceni maline i kupine. I prema informacijama koje joj je dostavio njen pretpostavljeni cena maline ce biti oko 2.5e a kupina i vise od toga.
Sad se sigurno svi pitate zasto bi jedna banka brinula o tome? Ona kaze da su dobili saopstenje u kome se navodi da cim pocne berba pocnu sa pritiskanjem duznika.
Tako da xsale po svoj prilici dodjem ti veceru:)
 
Nazad
Vrh