Radovi u malinjaku

Evo jos par slika. Ako ima neko ideju u cemu je problem zamolio bih za pomoc.
I na prethodnoj strani ima par slika, pa ako je neko ima malo vremena, bio bih zahvalan na pomoci.

Didimela , tu nema dileme . Neki pupoljci krecu , neki ne , neki se kasnije sasuse , za ovu godinu sta je tu je . Obavezno odraditi prskanje protiv didimele , tako sto se prskaju mladi lastari koi se ostavljaju za narednu godinu . Zaperke zakinuti sto kasnije , jer se didimela razvija upravo posle ovoliko kise , sacekati da se iscisti vreme , zakinuti sve , tretirati pre berbe i posle , zatim jesenje i verovatno ces sledece godine imati potpuno zdravu malinu . Sa ovakvim problemom sam se susretao 2004 god kada mi je jedan malinjak bio potpuno napadnut i jedva sam imao 30 kg po aru , veliki broj se potpuno osusio iz korena . Ostavio sam zaperke koi su nikli van reda (do 20cm ) , vezao dogodine potpuno zdravu , doduse malo rastrkanu i van reda ali sam trece godine sve uspeo da vratim u normalu .

Za Pola ; preventiva je obavezna . To sam naucio tek posle dve decenije bavljenja malinom .

Evo jedan primer u mom komsiluku ;
flc6vbcymixavymq03a.jpg


kako to da su mi mladi lastari koje zakidam vec treci put, jako bujni i napredni.

Sve ovo sam objasnjavao pre nekoliko stranica u Aprilu . Sve i da ne tretiras nicim od preparata , ako ostavis zaperke sto kasnije i ako leto nebude preterano kisno mozes imati naredne godine zdravu malinu ali obavezno prskaj .Cak i u gore pokazanoj malini zaperci krecu potpuno normalni .
 
Poslednja izmena:
i kod mene je u jednom malinjaku slicno stanje,do pola je lastar izlistao a vrh je ostao sa zkrzljalim pupcima

- - - - - - - - - -

dali moze neko da mi preporuci preparat za prehranu preko lista,prosle godine sam koristio multonic i nisam video neku razliku,a intersuje me i vase iskustvo sa slavolom?
 
Sve ovo sam objasnjavao pre nekoliko stranica u Aprilu . Sve i da ne tretiras nicim od preparata , ako ostavis zaperke sto kasnije i ako leto nebude preterano kisno mozes imati naredne godine zdravu malinu ali obavezno prskaj .Cak i u gore pokazanoj malini zaperci krecu potpuno normalni .[/QUOTE]

Nije mi jasno kako to da imam ovoliko izrazenu didimelu, a prosla godina je bila jedna od najsusnijih koje se pamte. Kisa nije pala mesec ipo dana. A sve sam tretirao redovno. Nego dobro boricu se, pa kako bude na kraju. Jedno mi jos samo nije jasno Kako da prskam malde lastare koje ostavim da mi sledece godine budu rodni, dok su oni recimo pola metra visoki, kad se nalaze duboko okruzeni listovima maline koje treba da berem. Do tih mladih lastara ne moze ni da dopre prskalica.Ja prskam kvadrisom pred berbu, ali malo od toga dobiju ti mladi lastari koji su unutar i ne vide se. Voleo bih da cujem druge kako to rade?
 
Sve ovo sam objasnjavao pre nekoliko stranica u Aprilu . Sve i da ne tretiras nicim od preparata , ako ostavis zaperke sto kasnije i ako leto nebude preterano kisno mozes imati naredne godine zdravu malinu ali obavezno prskaj .Cak i u gore pokazanoj malini zaperci krecu potpuno normalni .

Nije mi jasno kako to da imam ovoliko izrazenu didimelu, a prosla godina je bila jedna od najsusnijih koje se pamte. Kisa nije pala mesec ipo dana. A sve sam tretirao redovno. Nego dobro boricu se, pa kako bude na kraju. Jedno mi jos samo nije jasno Kako da prskam malde lastare koje ostavim da mi sledece godine budu rodni, dok su oni recimo pola metra visoki, kad se nalaze duboko okruzeni listovima maline koje treba da berem. Do tih mladih lastara ne moze ni da dopre prskalica.Ja prskam kvadrisom pred berbu, ali malo od toga dobiju ti mladi lastari koji su unutar i ne vide se. Voleo bih da cujem druge kako to rade?[/QUOTE]
koliko sam video slike na blic.vidljivo je prisustvo grinja,didimele u manjoj meri.proslogodisnje vremenske prilike su ostavile svoj uticaj.ovih dana sam imao prilike obici vise malinjaka na nadmorskoj visini od 300m,pa na 600m a I na 900m.veliki je uticaj proslogodisnjih vremenskih prilika a stvarno ima da se vidi svega.a upalo mi je u oci sto je skoro neprimetna razlika u vegetaciji izmedju 300 I 900m a tu je ranije bilo I preko 15 dana razlike
 
Sve ovo sam objasnjavao pre nekoliko stranica u Aprilu . Sve i da ne tretiras nicim od preparata , ako ostavis zaperke sto kasnije i ako leto nebude preterano kisno mozes imati naredne godine zdravu malinu ali obavezno prskaj .Cak i u gore pokazanoj malini zaperci krecu potpuno normalni .

Nije mi jasno kako to da imam ovoliko izrazenu didimelu, a prosla godina je bila jedna od najsusnijih koje se pamte. Kisa nije pala mesec ipo dana. A sve sam tretirao redovno. Nego dobro boricu se, pa kako bude na kraju. Jedno mi jos samo nije jasno Kako da prskam malde lastare koje ostavim da mi sledece godine budu rodni, dok su oni recimo pola metra visoki, kad se nalaze duboko okruzeni listovima maline koje treba da berem. Do tih mladih lastara ne moze ni da dopre prskalica.Ja prskam kvadrisom pred berbu, ali malo od toga dobiju ti mladi lastari koji su unutar i ne vide se. Voleo bih da cujem druge kako to rade?[/QUOTE]
Ja licno mislim kao i ti,sta vredi prskati quadrisom ili promesom pred branje,kada su novi lastari u sredini,i preparat ne dopire do njih........zato cim se zavrsi branje,odmah isecem stare lastare,a nove isprskam dobro.......sada u fazi cvetanja,precvetavanja i formiranja plodova koristim Signum,sada,i 10 tak dana pred branje jos jednom,da zastitim plod od trulezi....

- - - - - - - - - -

Nije mi jasno kako to da imam ovoliko izrazenu didimelu, a prosla godina je bila jedna od najsusnijih koje se pamte. Kisa nije pala mesec ipo dana. A sve sam tretirao redovno. Nego dobro boricu se, pa kako bude na kraju. Jedno mi jos samo nije jasno Kako da prskam malde lastare koje ostavim da mi sledece godine budu rodni, dok su oni recimo pola metra visoki, kad se nalaze duboko okruzeni listovima maline koje treba da berem. Do tih mladih lastara ne moze ni da dopre prskalica.Ja prskam kvadrisom pred berbu, ali malo od toga dobiju ti mladi lastari koji su unutar i ne vide se. Voleo bih da cujem druge kako to rade?
Ja licno mislim kao i ti,sta vredi prskati quadrisom ili promesom pred branje,kada su novi lastari u sredini,i preparat ne dopire do njih........zato cim se zavrsi branje,odmah isecem stare lastare,a nove isprskam dobro.......sada u fazi cvetanja,precvetavanja i formiranja plodova koristim Signum,sada,i 10 tak dana pred branje jos jednom,da zastitim plod od trulezi....[/QUOTE]
 
izvinjavam se ali nemogu da se ne nasmejem vasem mudrovanju.ovako vlado petnestak dana pred branje mozes sa kvadrisom I to mu je neka karenca.on ce uci u njen system I povezace se I sa novim lastarima preko korenovog sistema ali gledaj ako mozes da sto vise okupas nove lastare,bilo bi ti dobro dosla neka jaca prskaalica ili automizer.a po svoj logici ove godine ce berba biti ispod mesec dana trajanja,cast izuzecima.onda ocistis I spalis svu staru I dobro okupas lastare.nema tu nekog preteranog mudrovanja.a koliko sam video na slikama korenov system ti je u redu tako da bi sve trebalo biti ok.cinimi se da uopste ne postoji malinjak na kom prosla godina nije ostavila uticaj,,koliko se secam I kod pola ciji malinjak je za primer ima zakrzljala po neka a posto sam ulazio dublje u dosta malinjaka uvek sam I kod onih dobrih ove godine nailazio na zakrzljalost poneke.
 
i kod mene je ista situacija kao kod vlade maline jednostavno je didimela ucinila svoje . sramota me i da okacim slike koliko to ruzno izgleda a sta da se radi idemo dalje . cetri spalira zasada od jesenas lepo napreduje lepi su izdravi lastari malo se kao tesim nego i ove vremenske prilike su tihi uzas , prosle godine susa a prolece takodje susno i veoma toplo bez padavina bar za beograd . ko nema mogucnosti za zaliv , mreze za sencenje ili jos bolje protiv gradnu mrezu on nema sta da trazi u ovom poslu nazalost . koliko me je strah za malinu necu ni zakidati lastare oko ove stare jer cini mi se da drugi nece stici koliko treba do jeseni mada su i tu lastari lepi na oko i kako treba . ako gresim voleo bih da

me neko od starijih ispravi jer su mi lastari potrebni i za popunu i za rasadjivanje na jos 10 ari veliki pozdrav


tri prskanja do sad sa prehranom da ne zaboravim
 
w03j14.jpg

2yooo6r.jpg

2vju2xf.jpg

2vl3adv.jpg



Pozdrav svima kod mene ima i ovakvih delova maline. Cinimi se da su mi listovi previse zuti ili ja to umisljam. Ispratio sam sva prskanja. Dva puta prehranom preko lista Fertilleader. Ima i delova gde je malo losija ali mi se cini da je malo vise zuta nego sto treba. Da li je pametno da bacim malo kana ? Ili ako ima jos neko neki pametan predlog.
 
iz prilozenih slika se vidi da manjka azota, jer bujnosti nema ,moze kan ali ce imati efekta jedva 25% na trenutno stanje,neznam samo dali si razbacivao sta od organske mase tipa stajnjak ili komposta?, mozda je u tome problem jer je malina vocka koja trosi velike kolicine sto mineralnih sto organskih djubriva
 
izvinjavam se ali nemogu da se ne nasmejem vasem mudrovanju.ovako vlado petnestak dana pred branje mozes sa kvadrisom I to mu je neka karenca.on ce uci u njen system I povezace se I sa novim lastarima preko korenovog sistema ali gledaj ako mozes da sto vise okupas nove lastare,bilo bi ti dobro dosla neka jaca prskaalica ili automizer.a po svoj logici ove godine ce berba biti ispod mesec dana trajanja,cast izuzecima.onda ocistis I spalis svu staru I dobro okupas lastare.nema tu nekog preteranog mudrovanja.a koliko sam video na slikama korenov system ti je u redu tako da bi sve trebalo biti ok.cinimi se da uopste ne postoji malinjak na kom prosla godina nije ostavila uticaj,,koliko se secam I kod pola ciji malinjak je za primer ima zakrzljala po neka a posto sam ulazio dublje u dosta malinjaka uvek sam I kod onih dobrih ove godine nailazio na zakrzljalost poneke.
Tako radim svake godine. Nego čovek kad vidi loše rezultate počinje da sumnja da li radi sve kako treba. Nego mi sve nesto govori da je dobrim delom ovakvom stanju doprineo i mraz. U aprilu su bila četri povezana jutra sa mrazom i slanom. Ujutru kad usanem sve obelelo od slane kao da je pao sneg. Maline su mi bile vezane, a vegetacija je vec bila krenula. Nego dobro sta je tu je. Sta nam drugo preostaje nego da se borimo.
 
[h=2]MALINA[/h] četvrtak, 18 avgust 2011 20:02 GOST Tekstovi i kolumne


MALINA

Piše: Branko Dragaš

Svake godine ista priča. Ništa se već tri decenije, koliko sam u biznisu, nije promenilo. Malinari blokiraju magistralne puteve i traže da im država obezbedi veće cene malina. To rade u godinama kada je cena maline niska. Kada je cena maline visoka, kao što je bilo prošle godine, oni se ne bune. Situacija je apsurdna. Svaki proizvođač koji je nezadovoljan svojom cenom može da ucenjuje državu i da blokira magistralne puteve. Tako decenijama živimo u programiranom haosu. Gde je rešenje? Pokušao sam odmah posle petooktobarskog prevrata da predložim trajno rešenje ovog velikog problema. Sakupio sam gotovo sve ozbiljnije hladnjačare početkom 2001. u Kotraži na razgovor sa namerom da uzađemo sa jedinstvenim predlogom prema Vladi Republike Srbije radi trajnog rešenja proizvodnje, skladištenja i izvoza maline.

Razgovor je bio odličan, ljudi spremni da se udruže i da naprave nešto novo, ali, nažalost, Zoran Đinđić nije imao sluha za naše predloge. Tada sam bio u funkciji njegovog ličnog savetnika. Napustio sam odmah posle toga taj pogrešan i promašeni koncept. Problem nije rešen ni do dana današnjeg. I sve je ostalo po starom. Gde je, zapravo, suština problema?

Suština problema je u tome što su potpuno neorganizovani, podeljeni i usitnjeni, na strani ponude, proizvođači, hladnjačari i izvoznici. To vešto koriste grosisti iz EU, gde se najviše i izvozi malina. Srbija proizvodi od 50.000-70.000 tona maline godišnje i svi nastupaju samostalno, obaraju jedni drugima cene, konkurišu jedni drugima i sabijaju cenu naniže. Ko je putovao po svetu zna da kilogram maline dostiže od 18 do 24 evra, da je u Kuvajtu cena do 70 dolara. Naravno, u maloprodaji. Naši izvoze malinu, recimo, u proseku, po 1,6 do dva evra za kilogram. Gde je razlika? Grosista sabija cenu svim akterima u Srbiji i pravi razliku do maloprodaje. Ako u proseku plati do dva evra po kilogramu, grosista to prodaje po 8-10 evra/kg. Zarađuje na nama četri do pet puta više. Zato grosista ima svoje insajdere u Srbiji, koji rade na razbijanju jedinstvenog nastupa u izvozu malina.

Interes grosista je ogroman. Pogledajmo kraću kalkulaciju.

Ako je rod 60.000 t i ako je razlika u ceni osam evra za kilogram, onda je to zarada od 480 miliona evra po sezoni. Taj novac ostaje van Srbije. Insajderi dobijaju samo mrvice da bi držali razbijene proizvođače, hladnjačare i izvoznike. I svi u Srbiji, osim insajdera, gube, dok dobijaju grosisti špekulanti. I to traje decenijama. Kada malinari traže da im država garantuje cene, onda je to potpuno suludo u čitavoj ovoj promašenoj strategiji izvoza malina. Država to ne sme da radi. Malina nije strateški proizvod za prehranu stanovništva, ali je strateški proizvod za izvoz. Država može da uradi nešto drugo. Predlagao sam da država bude intermedijator između proizvođača, hladnjačara i izvoznika. I to samo dok posao ne stane na noge i ne počne da donosi realne zarade. Država treba da pomogne podeljenim stranama da se udruže i da zajednički nastupe na stranom tržištu. To rade sve velike države u svetu. Recimo, imao sam prilike u Tokiju da razgovaram sa njihovim izvoznicima. Ukoliko ste napravili neki proizvod i hoćete ga da izvezete, na primer u Srbiju, japanski proizvođač se javlja svojoj privrednoj komori i svom ministarstvu, koji mu daju smernice s kim će da se poveže, kako će da nastupi, koju cenu će da ponudi, šta ga čeka na tom tržištu i niz drugih korisnih saveta. Ne može japanski proizvođač da zapuca u Srbiju i da nudi robu po damping ceni, koja ruši izvoznu cenu drugih japanskih proizvođača. To, jednostavno, nije moguće. Takav japanski proizvođač se kažnjava za nelojalnu konkurenciju i tako se uvodi red u izvozu.

Slično je i u drugim razvijenim zemljama. Srbija nije razvijena zemlja i kod nas su moguće svakakve gluposti. Samo japanski primer nije moguć. Nije moguć, jer smo mi primitivci koji ne želimo da radimo u timu, svako je ubeđen da je on genije koji će sve sam da uradi, nemamo kulturu međusobnog uvažavanja, međusobno uživamo da se sprdamo i da čekamo da komšiji crkne krava. I to je naš glavni problem.

Dakle, kao i uvek, problem je u - nama! Niko nam nije kriv što smo blesavi, podeljeni i posvađani. Prvo treba da se naučimo redu, da se disciplinujemo, da otvorimo sve karte i da se međusobno poštujemo, ukoliko želimo da promenimo Srbiju i da stvorimo našoj deci sigurnu budućnost. Sami i podeljeni ne možemo ništa.

Šta treba, dakle, da se radi? Evo iznosim taksativno kako da rešimo trajno ovaj problem:

- Ministarstvo ekonomije i poljoprivrede okuplja posebno proizvođače, posebno hladnjačare i posebno izvoznike i upoznaje se sa svim njihovim problemima;

- Ministarstvo za dijasporu pravi mrežu naših ljudi po svetu koji, radeći na procenat od realizacije, dobijaju mogućnost da učestvuju u izvozu srpske maline;

- Proizvođači prave kalkulacije za proizvodnju maline i te kalkulacije su urađene sa realnim tržišnim cenama;

- Hladnjačari prave svoje kalkulacije za cenu koštanja njihovih usluga;

- Svi izvoznici dobijaju fiksnu proviziju;

- Strategija našeg izvoza malina i smrznutog voća, kasnije i ostalog voće i povrća, da izbacimo grosiste iz inostranstva, tako da zarada grosista ostaje u Srbiji;

- Cena koštanja maline i izvozna provizija su osnova za formiranje jedinstvene izvozne cene (JIC);

- Jedinstvena izvozna cena se određuje na osnovu ponude i tražnje na svetskom tržištu;

- JIC se formira prema krajnjim kupcima u trgovinama, bez grosista;

- Država učestvuje u finansiranju izvoz maline, jer dobija neophodan devizni priliv, plaća proizvođačima i hladnjačarima cenu koštanja, izvoznici se naplaćuju na izvozu;

- Jedinstvena izvozna cena se nudi krajnjim kupcima, preko mreže posrednika koji rade za proviziju od ostvarene realizacije;

- JIC se pridržavaju svi u izvozu, niko ne prodaje ispod te cene;

- Ko bude prodavao ispod JIC, biće primoran da robu proda državi;

- Država preko komercijalnih banaka otkupljuje devizne prilive od izvoza;

- Profit od izvoza - razlika od iznosa cene koštanja, uvećene za izvoznu maržu, do postignute cene u izvozu deli se na proizvođače, hladnjačare i državu;

- Izvoznici i posrednici dobijaju svoje ugovorene provizije;

- Deo zajedničkog profita se izdvaja za rezervni fond za malinu, u slučajevima kada je loša godina i za podršku ugroženim proizvođačima, ne poklanjaju se sredstva, nego se daju bez kamate proizvođačima, a deo sredstava se ulaže u sopstvenu prodajnu mrežu u inostranstvu;

- Država treba da ponudi našim ljudima u rasejanju zajedničko ulaganje za otvaranje prodajne mreže po svetu, tako da je 50 odsto nove kompanije vlasnik državna kompanija, a 50 odsto privatnik iz rasejanja. Nakon tri godine država prodaje svoje učešće u kompaniji svom partneru;

- Država čitav izvozni posao prati tri do pet godina u Srbiji i onda, kada sve počinje da funkcioniše, država izlazi iz ovog poslovnog angažmana i prati samo kako se posao odvija i kažnjava sve one koji krše dogovore.

Koji su interesi u ovom zajedničkom poslu izvoza maline? 1. Proizvođač - bavi se proizvodnjom, ima sigurnog kupca, ima sigurnu cenu koja mu pokriva sve troškove i dobija zaradu od postignute dobiti u izvozu, nema protesta i nema politike, bogati se svojim radiom, 2. Hladnjačari - imaju pokriće svojih troškova i zarađuju iz podele profita od izvoza, proizvođači su im prirodni saveznici, 3. Izvoznici - dobijaju sigurnu proviziju i imaju interes u velikom obrtu, 4. Posrednici - dobijaju proviziju od realizacije i imaju interes u velikom obrtu, 5. Država - zadovoljila je proizvođače, hladnjačare i izvoznike, nema svađa i napetosti u poslu, nema blokada puteva, dobija devizni priliv, dobija vezanost dijaspore za realan posao izvoza i njeni građani se bogate radom, bez obzira gde živeli.

Da li je ovo moguće? Jeste. Na ovaj način, povećavamo devizni priliv zemlje za minimum 500 miliona evra. Tim novim prilivom, koga sada uzimaju strani grosisti, možemo u poljoprivredi zaposliti 125.000 radnika svake godine. Ko to treba da uradi? Sadašnji režim to nije sposoban. Šuplji dogovori ne rešavaju problem. Treba stvoriti novi sistem. Trebaju nam novi ljudi i nova strategija. Oni koji ovo bar razumeju.
 
iz prilozenih slika se vidi da manjka azota, jer bujnosti nema ,moze kan ali ce imati efekta jedva 25% na trenutno stanje,neznam samo dali si razbacivao sta od organske mase tipa stajnjak ili komposta?, mozda je u tome problem jer je malina vocka koja trosi velike kolicine sto mineralnih sto organskih djubriva

A ja mislim da je zemlja bolesna i korenov sistem...?......lecite zemlju organskim djubrivima ,slavolom.agrosteminom ....iiiiii dr. organskim cudesima
Svaka biljka se moze izleciti ako je na zdravoj podlozi....ispravan vodno-vazdusni rezim + organska prehrana+toplota =::super::

I kod nas pre par sati obilna kisa sa gradom .... ipak ima stete mozda do 10-ak % + ako hladnoca u naredna dva dana pokaze jos stete....?

Evo kako izgleda nakon 2.5 h od grada
http://www.dodaj.rs/f/b/jL/2pxVN0uC/dscf0940.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1s/yP/2ggsm3XQ/dscf0942.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3v/EC/5YHmg61/dscf0946.jpg
http://www.dodaj.rs/f/A/24/11WsLOSN/dscf0949.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1K/bl/1C44nbpF/dscf0950.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3k/hf/19hE1v2P/dscf0952.jpg

:ppozdrav:
 
Tako radim svake godine. Nego čovek kad vidi loše rezultate počinje da sumnja da li radi sve kako treba. Nego mi sve nesto govori da je dobrim delom ovakvom stanju doprineo i mraz. U aprilu su bila četri povezana jutra sa mrazom i slanom. Ujutru kad usanem sve obelelo od slane kao da je pao sneg. Maline su mi bile vezane, a vegetacija je vec bila krenula. Nego dobro sta je tu je. Sta nam drugo preostaje nego da se borimo.



Da , kad je malina napadnuta Didimelom ona lakse izmrzne , upravo to je dodatni efekat . Ko je zavrsio sa prskanjem u fazi cvetanja sledi zadnje pred berbu . U toj fazi je potrebno prskati protiv trulezi ploda . Ja tad ne koristim nista osim Signum . Ako malo guglate mozete naci podatke da se Signum koristio u vecem broju Evropskih zemalja protiv Didimele , a vecina od nas zna da je to preparat protiv trulezi . BASF kompanija ga sad preporucuje kao odlicnu zastitu od bolesti u jagodastim kulturama . U nekim zemljama je registrovan za lecenje protiv mrke pegavosti(Didimela) izdanaka Kupine i protiv prouzrokovaca trulezi . Uglavnom se svodi na isto trulez - Didimela . Prskanje obaviti najkasnije sedam dana pred berbu , jer mu je karenca sedam dana . Zanimljivo je da su kriterijumi ostataka aktivnih materija na plodu desetostruko blazi u EU nego kod nas u Srbiji ; Aktivna materija-Boskalid - Srbija 1,0mg po kg ...........EU 10mg po kg
Aktivna materija -Piraklostrobin - Srbija 0,2mg po kg ...........EU 1mg po kg

Ako i predjemo sa ovim preparatom dozvoljenu granicu ostataka , nema veze , oticicemo kod Dacica da tu granicu pomeri i resen problem ???:haha:
 
a u to prskanje pred berbu staviti signum,a moze li i qvadris zajedno sa njim?

- - - - - - - - - -

izvinjavam se vidim da su oba preparata fungicidi i nemogu se koristiti zajedno
 
Trenutno stanje......juce poprskao sa Signumom i prehranom,planiram jos jednom isto prskanje, malo pre 1.juna......dosle su pcelice,samo zuje,xex....

 
iz prilozenih slika se vidi da manjka azota, jer bujnosti nema ,moze kan ali ce imati efekta jedva 25% na trenutno stanje,neznam samo dali si razbacivao sta od organske mase tipa stajnjak ili komposta?, mozda je u tome problem jer je malina vocka koja trosi velike kolicine sto mineralnih sto organskih djubriva
Danas sam zavrsio sa prskanjem i situacija je dosta bolja. Vreme je bilo veoma lose ovih dana tako da je i to uticalo. Koristio sam ovciji ugoreli stajnjak i pre neki dan sam bacio KAN znam da sam okasnio ali sta da se radi. Danas sam poceo da postavljam i mrezu za sencenje i to m i dosta kasni ali sta je tuje. Bitno mi je da isteram rod koji je ponela a moze se reci i da nije los sa obzirom kakva je situacija kod ostalih. Hvala jos jednom
 
U selu Stupčević, nadomak Arilja pokošena su tri hektara maline, sorte tulamin. Dragić Radovanović, jedan od najvećih proizvođača u ovom kraju, na ovaj korak se odlučio zbog prisustva raka korena stabla.
Dragić smatra da su malinjaci ugroženi jer su zaraženi, a stručnjaci i nadležno ministarstvo o tome ćute.



http://youtu.be/ppJlABIRqG8?t=4m54s

kosidba_maline.jpg

rak_korena_stabla_maline.jpg

1368868004-dragic_radovanovic_selo_stupcevic_arilje.jpg


Pokusacu da izbacim ceo snimak intervjua dat lokalnoj televiziji u Arilju koi traje dvadesetak minuta i koi je veoma poucan .
 
Nazad
Vrh