Radovi u malinjaku

.....ovako razmak... i poprecna zica iznad mreze da je vetar nebi odneo na Cer ili Gucevo ....



Tomazu..... ona bobica na plodu ...govori da oprasivanje nije naj....Je si li ubacio leglo bumbara...? radi boljeg oprasivanja ...veoma je vazno ...20 + % dobro (kvalitetno) oprasivanje donosi vise roda. :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Pole,
Malina je dobra zaista.Ali samo jedan detalj, normalno dobronamerno.Cini mi se da sam ti u vezivanju reko da je po mom misljenju malo precesto vezana.Pogledaj sada bocne grane koje su izbile i imaju pravac prema unutrasnjosti da vec jedna drugoj pomalo smetaju.To ce biti daleko izrazenije u punom porastu .Ja mislim da nema potrebe za vezivanjem vise od 5 lastara u metar.Pogotovu u tvom i slicnim malinjacima,jer koliko vidim kod tebe su lastari dobri i bujni.Mislim da pored vec istaknutih mana kod cestog vezivanja se gubi i na krupnoci plodova.A ako nema krupne maline nema ni visokog prinosa.Ovo je neko moje misljenje i ponovo napominjem krajnje dobronamerno.

Prosek 6 /m/d ...ja licno razredio ...posle radnika....Sad se dvoumim da nije trebalo ...jer kod nas u Macvi je vegetacija krenula ranije ...pa usledilo zahladjenje.....i uzelo je danak....posebno kod vilameta ....svi su ostavili cesto ...i mislim da je za ovu god. trebalo tako...cini mi se da je malina brojala dane od pocetka marta....a to nevalja...bocne grane su im veoma kratke ...tako ce i da ostanu .....dok kod nas sa mikerom je nesto bolja situacija .... al ima 30-ak % pupci koji su se kasnije otvorili ...i oni rezervni koji su krenuli ...mislim da nece moci da israstu...kao u normalnim uslovima.

Stoga mislim da je trbalo za ovu god. ostaviti jos gusce....??? Verovatno Vi nemate ovih problema ...zbog nadmorske visine....?

Ponavljam 07 03 13 min 30% je na vilametu bilo otvorenih pupa ...A na mikeru oko 5 % odokativno. .... A polovinom marta -6 c.
 
Slazem se ako su nepovoljni vremenski uslovi zaista negativno uticali na aktiviranje pupoljaka i rast rodnih grana onda ce bolje pogoditi oni koji su vezivali cesce.Ja dosta dugo radim malinu ali skoro svaka godina je specificna za sebe.Uvek ima nesto drugacije.I ono sto je opste pravilo ponekad se pokaze kao pogresno.Mnogo je bitno ovo prilagodjavanje klimatskim uslovima a i nekim drugim specificnostima zemljistu i sl.
 
da @pole shvacam o cem pricas al niko ziv nema tu pcele a bumbari morao bi ih kupit,ako ne ove godine sljedece sigurno kad idu jos dva takva plastenika po 50 m.
 
105€ kod mene al neznam kolko mi se sad isplati ne to malo malina jer je tek par kom nutra koje su dvogodišnje, loš prijem kod sadnje, hebiga.::sramota::
 
Pored nepovoljnih uslova proletos sad se nadovezuju prilicno visoke temperature.Iznenadio sam se da vrsnja bocna grana koja ima oko sest sedam santimetara vec ima i izdiferencirane cvetne pupoljke.Cela naredna sedmica topla i suva.Postoji opasnost da malina naglo udje u fazu cvetanja u trenutku kada su bocne grane izrazito kratke,pogotovu u brdskim predelima gde je krenula kasnije.Vrlo brzo cvetni pupolci ce poceti da se formiraju i na nizim rodnim granama.A od jasnog izdvajanja cvetnih pupoljaka do otvaranja cvetova je vrlo kratak period.Cini mi se da mozemo raditi sta god hocemo oko maline klimatski uslovi ce biti presudni.Obradovacu se ako gresim.
 
Poslednja izmena:
U okolini Arilja malina je usled suse losa , zakasnela vegetacija , vezana tanka i slaba , primeceno je u nekoliko malinjaka plamenjaca (razlog tome je po mom saznanju , mrsava malina se tesko brani od bolesti ) , a povrh svega tek sad se primecuje u vecem broju malinjaka didimela . Komsije kod koih se pojavila bolest kazu da su vezivali potpuno zdravu i lepo krenulu malinu ali tek primecuju da polovina pupoljaka ne radi . Vec sam ranije objavio tretmane prskanja koje ja primenjujem i obavezno u svako tretiranje ubacujem sredstva protiv didimele . Zasad imam zdravu malinu , cesce vezanu vec sam objavio i zbog cega a sad vidim pozitivne komentare . Ko zna verovatno nece stici da se dovoljno rasiri pa nek ima sta da se bere . evo i slika trenutnog stanja ;
viewer.php
[/URL][/IMG]sledi prskanje vec sutra a zatim freziranje , malo kasnim ali ...........................

Na jednom malinjaku sam primetio virus , nazalost mislim da mu nema leka http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/GARDEN/FRUIT/DISEASE/visusdiseases.html

visusdiseases.html


- - - - - - - - - -

ljujke01 je napisao(la):
Pozdrav prijatelju!!!!!

Sa cime planiras da prskas (ili si vec preprskao) olistalu malinu i u kojoj kolicini. Ja imam 20 ari pa treba ovih dana da prskam!!!!

Unapred hvala........

Bocni lastari 10-15cm;

Kaptan 250g na 100l vode i Aktara 20 g na 100 l vode (ako nema Aktara moze i Afineks 25g na 100l vode )

prihrana Murtonik 200g na 100l vode (moze se kombinovati sa gore navedenim preparatima ) sve mesati odvojeno u kofi a zatim sipati u prskalicu .

Grinje , lisne vasi , Didimela , susenje izdanaka.

Pocetak cvetanja ;

Quadris 75g na 100 l vode , Mitos 200g na 100l vode , Nurel D 150 g na 100l vode (ili Talstar 50 g na 100l vode )

-susenje izdanaka , Didimela , lisne vasi , cvetojed , malinina buba .


Poslato na pp ali bolje ovako . Uz izvinjenje tecni preparati su u mililitrima a ne u gramima ali koga zanima snaci ce se . Ja trenutno radim po ovoj preporuci , naravno da stari malinjari imaju svoje programe . Koristim godinama samo stare dobre ispitane preparate i nikako ne prihvatam zamenu koju mi nude pojedini vlasnici apoteka (vec sam jednom naseo) . Prihrane naravno mozete koristiti i daleko skuplje i kvalitetnije ali prvo proveriti moze li se kombinovati sa ostalim preparatima .

- - - - - - - - - -

Danas slikano ;
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG] neke grane su oko 40cm .
 
Poslednja izmena:
[TABLE="width: 732, align: left"]
[TR]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD] Verovali ili neee min. hemije ...i ja sam Never. Toma 2013
[/TD]
[TD]dn.
[/TD]
[TD]uk.
[/TD]
[TD]pla.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]1
[/TD]
[TD]01 01 13
[/TD]
[TD]Nabavka stajnjaka 5 prikolica dobric I rafije 01 02 13 = 15 EU
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]250
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2
[/TD]
[TD]04 03 13
[/TD]
[TD]Prskanje Njive sa EM-1 + SLAVOL 3 l novi zasad 1 ha A 06 03 tretirane sadnice …a .07 03 Sadnja
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]3
[/TD]
[TD]20 04 13
[/TD]
[TD] KPK 3 L Slavol + 1 L EKSTRATA+1 L EM-1 Kisnicom I Bog.V.
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]4
[/TD]
[TD]22 04 13
[/TD]
[TD] KPK EKSTRATA jaca doza isprano od ostatka sa trave 100 lit 1.5 h
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]5
[/TD]
[TD]24 04 13
[/TD]
[TD] KPK EKSTRATA jaca doza isprano od ostatka sa trave 100 lit + 5kg Fito fert 10 40 10 +1 sve trajalo oko 3h
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]6
[/TD]
[TD]24 04 13
[/TD]
[TD]Prskanje samo mikera na 320 l/v 50 mil Cipkorda 400 g Cuprozina Svaki 2. red pretrcao I zafalilo
[/TD]
[TD]2
[/TD]
[TD]120
[/TD]
[TD]60
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]7
[/TD]
[TD]27 04 13
[/TD]
[TD]Prskanje EM-5 05 L+EM- 1 03 l + Slavol 0.5 l + 600 l/v SVE prskano aroija I vocke
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]8
[/TD]
[TD]28 04 13
[/TD]
[TD]KPK ekstrat koji je ostao u bur od + ispiranje + 5 kg Fito fert 10 40 10 1 trajalo 2 h ….pa celu noc zabor isklj.
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]9
[/TD]
[TD]29 04 13
[/TD]
[TD]Prskanje 03 em-5 03 em-1 caj od kopr m.b.lob.ljut.pap. B. luka … Sjedne strane sutradan jut.2. str.
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]10
[/TD]
[TD]01 05 13
[/TD]
[TD]kpk 3 l slavola f. + 3 l EKSTRATA EM 2.5 h
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]11
[/TD]
[TD] u subotu
[/TD]
[TD] Prska. ??? Ekstrat+slavol+ kopriva ,b.luk.list paradaj,loboda,maslacak.bokvica,kamilica,lj.papricica iiii ?? fitofert bor max...?
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD] [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]12 [/TD]
[TD][/TD]
[TD]

Danas to izgleda ovako
http://www.dodaj.rs/f/3M/vp/RVCVedV/dscf0747.jpg
http://www.dodaj.rs/f/45/Vd/4mZ1HXeD/dscf0752.jpg
retkost ali ima i ovako
http://www.dodaj.rs/f/2u/ru/4EGJ0hl7/dscf0749.jpg
Ova dvorodna
http://www.dodaj.rs/f/3r/Wm/2WyvkpqM/dscf0744.jpg
i novi zasad
http://www.dodaj.rs/f/J/L2/3m1uGAJY/dscf0739.jpg
i aronija
http://www.dodaj.rs/f/2Y/6r/4Muo76sk/dscf0738.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1N/cz/39OQkkMv/dscf0743.jpg

A prosle god. je bila OVAKO 09 05 2012
http://www.dodaj.rs/f/18/Yx/2bnYevMP/dscf1110.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3i/Fq/3as2TOx4/1/dscf1114.jpg

:ppozdrav:[/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
U vecini slucajeva koliko se vidi sa slika kljucni problem je sto je malina na bocnim granama koje su uglavnom kratke fec formirala cvetne pupoljke.Mislim da to ne moze biti dobro,a pogotovo ako ubrzo ne bude kise.
Kad je rec o prskanju ja pored kaptana koristim antrakol ili mankogal.Mislim da su navedeni preparati slicni i relativno dobri dok nije velika lisna masa ,kontaktni fungicidi.Normalno kasnije quadris kao lokal sistemik.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Da li je neko koristio Envidor protiv grinja. Preoporucili su mi ga u apoteci kao jako dobar preparat. Jeste malo skuplji al sam ga kupio. Pa me zanima da li ga je neko koristio i kakva su iskustva. Planiram da ga prskam cim vremenske prilike dozvole, posto svakodnevno pada kisa. I zanima me koliko puta tokom sezone prskate protiv grinja?
Olistali pupoljci u malinama su mi na nekim mestima dosta sitni, listovi su iglicasti. tanki kao iglice, kao da su zakrzljali i neke braon, crvenkaste boje su. Ne znam da li je to zbog nedostatka necega ili su mozda u pitanju grinje? Ja sumnjam na grinje jer sam zadnje dve godine imao dosta problema sa grinjem. Ako neko ima ideju sta bi to moglo biti ili se susretao s tim problemom neka napise. Zahvalan sam svakom ko pomogne ustvari ko pokusa da pomogne. Pozdrav.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Da li je neko koristio Envidor protiv grinja. Preoporucili su mi ga u apoteci kao jako dobar preparat. Jeste malo skuplji al sam ga kupio. Pa me zanima da li ga je neko koristio i kakva su iskustva. Planiram da ga prskam cim vremenske prilike dozvole, posto svakodnevno pada kisa. I zanima me koliko puta tokom sezone prskate protiv grinja?
Olistali pupoljci u malinama su mi na nekim mestima dosta sitni, listovi su iglicasti. tanki kao iglice, kao da su zakrzljali i neke braon, crvenkaste boje su. Ne znam da li je to zbog nedostatka necega ili su mozda u pitanju grinje? Ja sumnjam na grinje jer sam zadnje dve godine imao dosta problema sa grinjem. Ako neko ima ideju sta bi to moglo biti ili se susretao s tim problemom neka napise. Zahvalan sam svakom ko pomogne ustvari ko pokusa da pomogne. Pozdrav.
nisam ga koristi ali od drugih za koje znam da imaju dobre malinjake koji ga koriste cuo sam da su zadovoljni.meni to ne lici na grinje,mada je sve moguce.Vlado bilo biti najbolje da ovde postavis slike maline.
 
Sad kad kise padaju ....nema uslova za grinju.... treba nekoliko bas toplih dana ..da bi se grinja pojavila.... prema tome odredjujes kad preventivno ....protiv grinje...?? da biljke ne trujemo zadjaba ha.ha ...hemijoj......Tako me neki zastitari savetovase....???

Moxda nisam u pravuu...??

Sad su uslovi za bakterioznu plamenjacu.....? Molio bi da se izjasne relevantiji drugari. ... nesto su se bas ucutali...???? zastoooo.?

Miker ,zoran,deda lala,gera... . iiiiiiiii dr. POZDRAV.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Da li je neko koristio Envidor protiv grinja. Preoporucili su mi ga u apoteci kao jako dobar preparat. Jeste malo skuplji al sam ga kupio. Pa me zanima da li ga je neko koristio i kakva su iskustva. Planiram da ga prskam cim vremenske prilike dozvole, posto svakodnevno pada kisa. I zanima me koliko puta tokom sezone prskate protiv grinja?
Olistali pupoljci u malinama su mi na nekim mestima dosta sitni, listovi su iglicasti. tanki kao iglice, kao da su zakrzljali i neke braon, crvenkaste boje su. Ne znam da li je to zbog nedostatka necega ili su mozda u pitanju grinje? Ja sumnjam na grinje jer sam zadnje dve godine imao dosta problema sa grinjem. Ako neko ima ideju sta bi to moglo biti ili se susretao s tim problemom neka napise. Zahvalan sam svakom ko pomogne ustvari ko pokusa da pomogne. Pozdrav.

Envidor , da i meni su ga nudili kao novije resenje , samo da napomenem da sam pre par godina imao najjaci napad grinje koi nigde nisam video i uspeo da ga ocistim samo sa talstarom . Vec sledece godine nije ih bilo na listu uopste . Moramo svi imati u vidu da se vece kompanije za proizvodnju preparata utrkuju ko ce pre ili vise prodati svoih resenja za iste probleme (bolesti) , baveci se svim i svacim , potkupljujuci trgovce , zastitare , apotekare da preporucuju upravo njihov preparat . Zasto izmisljati nesta novo kad imamo resenje ; Talstar , Afineks , Nurel ....svi oni uspesno unistavaju grinju . Mora se imati u vidu da se prskanje mora ponoviti sedam dana nakon tretiranja , ako je unapred primecena grinja , jer se larve ponovo izlegu . Ponavljam , u svako prskanje (ukupno 5) ubacujem sredstvo protiv grinje i protiv didimele .

Olistali pupoljci u malinama su mi na nekim mestima dosta sitni, listovi su iglicasti. tanki kao iglice, kao da su zakrzljali i neke braon, crvenkaste boje su.

Ovo mi lici jedino na Klinik . Ako si u blizini malina koristio neki jaci preparat protiv korova desava se upravo ovakva pojava kao da se genetika maline promenila . Nepostoi drugo objasnjenje .

Upravo sam poceo da stavljam mrezu .
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]moje resenje , konstrukcija nekosta nista ....
 
Bilo je nekih 15 dana bez kise i bilo je bas toplo vreme pa zbog toga sumnjam na grinje. Videcu da postavim slike, pa ce se mozda tada oglasiti neko sa nekim predlogom ili neko ko se susreo s tim. Ne znam sta je bolje da se maline prskaju ujutru ili pridvece, neko mi rece da je korisnije da se prskaju pridvece? U svakom slucaju cu isprskati Endvidorom. Pozdrav

- - - - - - - - - -

Envidor , da i meni su ga nudili kao novije resenje , samo da napomenem da sam pre par godina imao najjaci napad grinje koi nigde nisam video i uspeo da ga ocistim samo sa talstarom . Vec sledece godine nije ih bilo na listu uopste . Moramo svi imati u vidu da se vece kompanije za proizvodnju preparata utrkuju ko ce pre ili vise prodati svoih resenja za iste probleme (bolesti) , baveci se svim i svacim , potkupljujuci trgovce , zastitare , apotekare da preporucuju upravo njihov preparat . Zasto izmisljati nesta novo kad imamo resenje ; Talstar , Afineks , Nurel ....svi oni uspesno unistavaju grinju . Mora se imati u vidu da se prskanje mora ponoviti sedam dana nakon tretiranja , ako je unapred primecena grinja , jer se larve ponovo izlegu . Ponavljam , u svako prskanje (ukupno 5) ubacujem sredstvo protiv grinje i protiv didimele .



Ovo mi lici jedino na Klinik . Ako si u blizini malina koristio neki jaci preparat protiv korova desava se upravo ovakva pojava kao da se genetika maline promenila . Nepostoi drugo objasnjenje .

Koristio sam Afineks al nisam bio bas zadovoljan. Prosle godine sam koristio i Talstar i to bas po tvojoj preporuci. E sad ja nisam siguran da li se radi o grinjama. Al u svakom slucaju cu isprskati i za sedam dana ponoviti prskanje. I ako nisu grinje u pitanju ovo ce biti preventivno jer zadnjih dve godine sam imao dosta problema sa grinjama. E sad svidja mi se ideja da se u svako prskanju ubacuje nesto protiv grinja i didimele. Pokusacu i ja tako.
Inace nisam koristio nista protiv korova sve to odradjujem rucno okopavanjem i freziranjem. Tako da ne verujem da je taj Klinik za koji iskreno nisam ni cuo. Valjda ce biti jasnije kad postavim slike.
 
vlada malina ....pregledaj koren u nekoliko biljki.... i slikaj ...i list iz blizine.... ima na forumu nekih relevantnih koji umeju bas da citaju slike ....slabo se oglasavaju.... iz pretpostavljam kojih razlogaaa ... Ako uoce problem oglasice se siguran sam.....
 
Nazad
Vrh