Radovi u malinjaku

Braon crvenkasata boja na listu sigurno nije grinja.Pre ce biti nedostatak nekog elementa.To preciznije moras videti sa nekim iz savetodavnih sluzbi.Grinju je lako prepoznati.Napad grinje se manifestuje svetlo zutim pecatima i to prvo na nalicju lista a zatim i na licu.Zato se ona tesko suzbija ,jer kad prskate tesko je sa nalicja dobro oprskati list.Problem sa grinjom je sto ima nekoliko generacija.U jacim napadima pet do sest,a pogoduje joj izrazito toplo vreme.Talstar po meni je dobar preparat.Ima siri spektar delovanja ,ali deluje i na grinju. Tu je i abastate sa nekakvim slicnim delovanjem.Ortus je dobar pri visokim temperaturama.To je iz generacije starijih preparata.Envidor nisam koristio ,ali sam cuo dobre preporuke.Mislim da je prilicno i skup.
PG023_9_8.jpg


- - - - - - - - - -

Sto se tice agrostemina on pripada biostimulatorima.Za njega je prilicno davno dobijena nagrada za inovaciju.To je pronalazak dr Danice Gajic iz 1973 godine.Ja sam ga koristio ali koliki je efekat njegovog delovanja na malinu ne bih mogao precizno da kazem.Mozda je njegov efekat veci u tretiranju semena u neki drugim ratarskim kulturama.Bile su u prodaji nekad neke forme agrostemina sa malo drugacijim nazivima za voce i sl.Sami se opredelite.
 









Evo nekoliko slika kako to izgleda. Poznati su mi simptomi grinja, al sam opet negde mislio (odnosno nadao se) da su ipak grinje. Ljudi iz savetodavne sluzbe nisu znali da mi pomognu. Ipak ja sam iz kraja koji nije poznat po malinama i malinarstvom se ljudi ovde bave relativno od skora. Ako neko uspe da prepozna u cemu je problem i ako se neko susreo sa slicnim problemom molio bih da mi pomogne.
 
Poslednja izmena:









Evo nekoliko slika kako to izgleda. Poznati su mi simptomi grinja, al sam opet negde mislio (odnosno nadao se) da su ipak grinje. Ljudi iz savetodavne sluzbe nisu znali da mi pomognu. Ipak ja sam iz kraja koji nije poznat po malinama i malinarstvom se ljudi ovde bave relativno od skora. Ako neko uspe da prepozna u cemu je problem i ako se neko susreo sa slicnim problemom molio bih da mi pomogne.

Mislim da je GRINJA u pitanju, ili didimela. ali moje misljenje je da je grinja... Nazalost.
 
20130510150549.jpg

danasnja slika malina u plasteniku ima ih nekih 6-7 kom. znači od prvog cvijeta do zrelih malina nekih 23-25 dana
 
TREBA MI POMOC I SAVET HITNO!!!! DA LI NEKO ZNA O KOJOJ SE BOLESTI SATDI NA OVIM SLIKAMA??? I cime tretirati???

2013-05-10-132.jpg



2013-05-10-133.jpg


2013-05-10-136.jpg


2013-05-10-138.jpg
 
To su ti vasi, pojavilo se i kod mene u borovnici. Preporuka konfidor 2.5grama na 10l vode, ali ce morati nekoliko prskanja. Ja skidam fizicki, plus prskanje
 
Hvala. Reci mi da li i tebi kada fizicki skines otvara se ovaj mali plih i izlazi ili belicasta tecnost ili beli prah?
 
Pozdrav svima, ovakvo je stanje kod mene. Bice nesto da se nabere :osmeh:
2lm9gs6.jpg

2ztht6o.jpg

2ztht6o.jpg


Mozda nije ni vreme ni mesto ali pitacu. Koja mreza je bolja za sencenje bela ili zelena? U cemu je razlika ? Hvala
 
Nenad17, jeste stvara se bela tecnost ili prah. Malo je gadno za skidati, ali tako ce biti efikasnije.
 
Poslednja izmena:
Evo jos par slika. Ako ima neko ideju u cemu je problem zamolio bih za pomoc.
I na prethodnoj strani ima par slika, pa ako je neko ima malo vremena, bio bih zahvalan na pomoci.
 
Stanje od pre dva,tri dana.......danas opleo grad desetak minuta......neka nam je Bog u pomoci.......inace,resio sam da prskam Signumom posle ovih kisa,plus prehrana,a kasnije,kada novi lastari predju 60 cm,Quadrisom........


 
Evo jos par slika. Ako ima neko ideju u cemu je problem zamolio bih za pomoc.
I na prethodnoj strani ima par slika, pa ako je neko ima malo vremena, bio bih zahvalan na pomoci.
Gledajuci po slikama ova malina je gotova. Najpre ce biti da je u pitanju zarazenost korenovog sistema, jer se vidi da nema snage da ostvari ni minimalni porast.
 
Evo jos par slika. Ako ima neko ideju u cemu je problem zamolio bih za pomoc.
I na prethodnoj strani ima par slika, pa ako je neko ima malo vremena, bio bih zahvalan na pomoci.
Gledajuci po slikama ova malina je gotova. Najpre ce biti da je u pitanju zarazenost korenovog sistema, jer se vidi da nema snage da ostvari ni minimalni porast.
 
Gledajuci po slikama ova malina je gotova. Najpre ce biti da je u pitanju zarazenost korenovog sistema, jer se vidi da nema snage da ostvari ni minimalni porast.

A sta moze da bude uzrok ovakvog stanja. Ovi lastari posle proslogodisnje berbe su bili odlicni i u rano prolece kad sam vezivao delovali su vemoa zdravo, bas sam bio zadovoljan kako su izgledali. I onda kad je krenula vegetacija, kao da ih je nesto naglo preseklo. Bila je slana 3,4 jutra. Ovi iz savetodavne sluzbe mi kazu da ih je slana unistila. Ako je u pitanju zarazenost korena, kako to da su mi mladi lastari koje zakidam vec treci put, jako bujni i napredni. A opet nisam ni siguran da slana moze ovako da upropasti malinu. Tako da ne znam sta mi je ciniti.
 
Nazad
Vrh