Radovi u malinjaku

Postovane kolege malinari vidim da ste se svi preselili u temu o ceni maline u 2013. godini:osmeh:! Ja na zalost tih briga nemam iako je ove godine prvo branje. Od posadjenih 80 ari, pola se osusilo skroz, a ono pola jedva stiglo do prve zice zbog proslogodisnje suse. Ove godine dosadjeno jos 3000 kom. Zbok ogranicenih mogucnosti zaliva jer su prosle godine svi izvori u blizini presusili, moje pitanje je sledece: Da li smem da ne kidam mladare koji nicu kako bi dostigli dovoljnu duzinu za sl godinu na starim sadnicama? Znam da nije po PS-u ali me interesuje kakvu bih stetu mogla da napravim? Molim za savet. Inace ovog proleca podjubreno stajnjakom, prskano bakrom, bacena Yara, kan...
 
Prenosim svoje iskustvo.Ja sam do sada bio dva puta u prilici da kada mi je lastar u tekucoj godini izuzetno los u potpunosti prekosim malinjak.Imam utisak da se na neki nacin malinjak obnovi.Porast lastara je izuzetan.Kao da ste zasadili novi malinjak.Najlakse je to uraditi trimerom sa cirkularom koji se na njega stavlja.Pri tom ne remetite korenov sistem ,jer cirkular dobro naostren lako sece lastar.
 
Drugar.... dimenzije obruca ...? .. i noza ,...i dali je u pitanju Vilager ili stihlll...iliii ..??? dali je i koliko noz ispod obruca (zastitnika) ....::svaka cast:: brzo si iz reagovao ...mislm do nedelje da cu i ja nesto napravit ....? Razmisljam da sparing 40x5 fi=270 obruc...A noz da bude ficin federstal povijen sa obe strane na gore i bocno po malo ...naostreno i ugljenikom ....doterati da bude samoostreci ...kod pametnog kovaca...????? 40-50 x5x250.... i da bude 30 mm nizi od zastitnika (obruca) ....VIDECU jos da razmislim...???:ppozdrav:


Dimenzije obruca 20 cm , noza 17 cm .5 cm , Vilager veci ali nije bitan tip ni snaga jer nebi preporicio veci noz jer ga je tad teze drzati u rukama ali sa ovim dimenzijama lepo radi . Noz sam povio na krajevima nadole tako da je nizi od obruca oko 3 cm , takodje sam ga blago usukao sa ostricem nadole , materijal prohrom 3.5mm debljine . Jedini problem je sto se moram kretati unazad jer je tako lakse raditi ali obavlja posao dosta brze i lakse od klasicnog kopanja . Sistem mi se vise svidja nego freza na trimeru .
 
Dimenzije obruca 20 cm , noza 17 cm .5 cm , Vilager veci ali nije bitan tip ni snaga jer nebi preporicio veci noz jer ga je tad teze drzati u rukama ali sa ovim dimenzijama lepo radi . Noz sam povio na krajevima nadole tako da je nizi od obruca oko 3 cm , takodje sam ga blago usukao sa ostricem nadole , materijal prohrom 3.5mm debljine . Jedini problem je sto se moram kretati unazad jer je tako lakse raditi ali obavlja posao dosta brze i lakse od klasicnog kopanja . Sistem mi se vise svidja nego freza na trimeru .

::svaka cast:: Vec vidim i kako radiiii Jedino kontam da bi noz trebalo da bude nizi od obruca 1 ili 2 do 3 cm i povijen samo 1 cm a sa specijalnom maticom kao burgija..? i blago usukan sa ostricem nadole... ? A mozda i obruc na 17 cm a noz na 15 cm a mozda i 16 cm s obzirom da je nizi dovoljno je i samo 5 mm lufta . A obruc dole naostren a gore ojacan i spolja oblepljen mekanom gumom ...? mozda bi bilo i lakse drzati a lakse bi zalazio izmedju lastara ...gde je moguce. .... mozda filozofiram...:haha::ppozdrav:

Da dodam mozda je dobro imati dva noza 1 ostar za prvo okopavanje .... a drugi tup za narena okopavanja kad je zemlja meksa da bi kidao lastare one od 10do15 cm ..a ne da ih sece...?
 
Poslednja izmena:
evo i ja ovih dana postavi mrezu i bacio se na freziranje
spa0624.jpg
 
Mreza izgleda odlicno, samo maslacak da osisas :osmeh:

cunami, znam da si ranije naveo da stavljas kompost, pa me zanima da li si svuda stavljao? Da nisi ostavio jedan deo da napravis uporedjenje? I kako ti se cini, da li je bolje od kako stavljas kompost?
 
Sad se sticu uslovi za grinju.... ? dali neko zna organski preparat za istu ....King Bo ..kinez da li bi bio dovoljno pouzdan .... jeftin je i mala karenica...?
Veceras oprskao EM-5 + kopriva,beli luk,bokvica maslacak,fecilija, ...malo jacom dozom.
Pre dva dana kpk EKSTRAT od nabrojanih trava + slavola 4 lit
U ponedeljak castim je slavolom 5 lit + 5 kg fertil....kpk i dovrsavam freziranje
Imam utisak da 3+ cm dnevno napreduju b.grane.

MNOGO POSLA rudnicki....??? Danas je ovako....:
http://www.dodaj.rs/f/3p/Wg/4bCEODQX/dscf0695.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2i/4x/29KOEQFJ/dscf0697.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2y/bB/4wQ58ON4/dscf0698.jpg
http://www.dodaj.rs/f/z/R0/2Ycctgjt/dscf0700.jpg
http://www.dodaj.rs/f/19/EL/47NvIjTJ/dscf0701.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2a/lz/1VrJBGAY/dscf0702.jpg
 
Poslednja izmena:
Pored opasnosti od grinje visoke temperature uticaće da malina ubrzano pocne da cveta.Bice istovremeno i listanje i cvetanje.
 
Definitivno danas u nekoliko malinjanka vidjoh da rana vegetacija ..zatim mraz i zahladjenje ...je uzelo svoj danak...u kom % ...videcemo kasnije ...A treba dodati i ove temperature narednih dana ....:sta: ...kakve li nas ocekuju u jun,jul i avgust.....:sta:::lose::
 


Uploaded with ImageShack.us

- - - - - - - - - -

@cunami jedan prijateljski savjet. mrezu spajaj izmedu redova ako je moguce i malo rjeđe ju vezi na spoju.da led brze padne van.
 
ja se nadam da nece jer sad u pravilu mreza stiti međuredni prostor, smanjit ce doduse brzinu grada al ce padat po redovima iz mreze. u svakom slucaju steta nece bit velika.
 
Pole,
Malina je dobra zaista.Ali samo jedan detalj, normalno dobronamerno.Cini mi se da sam ti u vezivanju reko da je po mom misljenju malo precesto vezana.Pogledaj sada bocne grane koje su izbile i imaju pravac prema unutrasnjosti da vec jedna drugoj pomalo smetaju.To ce biti daleko izrazenije u punom porastu .Ja mislim da nema potrebe za vezivanjem vise od 5 lastara u metar.Pogotovu u tvom i slicnim malinjacima,jer koliko vidim kod tebe su lastari dobri i bujni.Mislim da pored vec istaknutih mana kod cestog vezivanja se gubi i na krupnoci plodova.A ako nema krupne maline nema ni visokog prinosa.Ovo je neko moje misljenje i ponovo napominjem krajnje dobronamerno.
 
Nazad
Vrh