Radovi u malinjaku

Pozdrav svima......konacno zavrsismo vezivanje danas,nadam se da cu sutra poprskati konacno.Evo par slicica.....stanje....onako,kao prosle godine,za sada.Ovih dana se mora odmah okopati,bacao zimus ovciji stajnjak,krenula trava kao blesava!



 
Mnogo cesto vezano.Nepotrebno.I jos nesto.Tesko je okopati malinu,mnogo sporo.Casoron je izvrstan zato.Samo nikako ne treba predozirati.U redu casoron,medjuredno kultivator i zavrsli ste posao.Ali sad ste za casoron zakasnili.
 
moje misljenje da si za ulja zakasnio sa peskanjem, jedino bakar dolazi u ubzir
Da,u pravu si,bakrom cu i prskati.Nude mi i neko modro ulje,insekticid i fungicid,Hrvatski proizvodjac.

- - - - - - - - - -

Mnogo cesto vezano.Nepotrebno.I jos nesto.Tesko je okopati malinu,mnogo sporo.Casoron je izvrstan zato.Samo nikako ne treba predozirati.U redu casoron,medjuredno kultivator i zavrsli ste posao.Ali sad ste za casoron zakasnili.
Hvala na savetu,jer znam da si ozbiljan proizvodjac,iskusan.Iskreno,nisam za opciju hemije u samim redovima,bice tesko sa motikom,ali postoje zene koje to rade izvanredno.Da je cesto vezano,jeste,iduce godine mi se nece ponoviti greska,jer se ovako nista ne dobija,samo gubi na kvalitetu,crpi koren bezveze.U medjurednom prostoru ne freziram,vec kosim trimerom.
 
ne diraj travu smo zabaci kosevinu il stajnjak za redove sto pre.ja neverujem da ti je stigo cvetao maslacak lebte auuu:cvetic:
sto ti je problem izmeris rastojanje izmedju stubova recimo 4 metra - ide 5 u metar- znaci 20 komada treba da bude izmedju stubova , zadji sa radnicima i isecite koje su visak ,najbolje one tanje ili tamo gde vuces vise mladara 2,3,4 iz jednog korena.
treba jedan koren -jedan lastar.
 
iz jednog korena ide od 3 do 5 lastara ako su korenovu gusti smanjuje se broj iz korena, i za taj korov ima herbicid koji ga rasturi ko panto babu
 
Cunami je iskusan proizvodjac,ali nisam razumeo iz jednog korena 3 do 5 lastara.Kad sadite malinu ide cetiri u metar.Nek nikne 3 do 6 lastara.U najgorem iz svake sadnice po jedan lastar a jedan ne nikne.Ili u drugom slucaju niknu sva cetiri i iz dve po dva nova lastara.Otprilike to je nesto normalno,prosecno.Znaci kad vezujete po meni optimalno je pet u metar,eventualno sest.Znaci iz svakog korena jedan a najvise dva lastara.
 
pozdrav malinari uveliko krenulo i listanje cime cete tretirati , ja dva dana se borim sa drenazom zeza i ova kisa pada pa stane . a voda izbija od nekud jbg odakle , ovi oko mene sto imaju bunare zale se da sve manje imaju vode a meni kao predlazu da napravim vir ili dolap od te vode . evo malo i slika kanala koji smo ja imali iskopali pa dok smo odmarali slikao sam a sledi kupovina one cepirane folije i drenaznog creva ma sve cu da uradim samo da se vise sa podzemnom vodom ne bakcem

image0117.jpg

image0118.jpg

image0119.jpg
nisam slikao donji deo placa od 9 ari koji sam hteo da poorem a ne moze dok se ne isusi malo ma ne zna se kad je gore da li kad nema vode ili kad je ima :ppozdrav:
 
pozdrav za sve clanove foruma!!!

Imao bio pitanje za iskusnije malinare!!!!!!

Zavrsio sam sa vezivanjem, a pupoljci su se otvorili!!!!!! Nisam jos uvek nicima prskao pa da li sam zakasnio za recimo BAKARNI OKSILOHLORID (bakrocid) sa bekim insekticidom. Kod mene je situacija sa pupoljcima otprilikoe kao kod
72e8a0246120234.jpg
igor76majur a za donekle malo ranija faza.

UNAPRED SE ZAHVALJUJEM NA SAVETU


 
Zdravo svima, evo i ja malo da se ukljucim.
Ja i suprug smo posadili 8 ari malina preprosle godine, prve godine su bile odlicne, imali smo lep prinos jedino nam je susa malo presekla rod koji je mogao biti veci ali sad planiramo da kupimo pumpu i da navodnjavamo. E sad, kasno smo pokidali zaperke po savetu ,,iskusnih,, malinara koji su govorili da su mlade i da ce izgurati, ali susa je ucinila svoje i sad su nam ostale kratke i izgledaju gore nego prve godine, mene zanima da li ce to uticati na rod, one su lepo krenule, samo sto su kratke? Unapred hvala. Postavicu i nekih slika uskoro a imam i jos pitanja:). Pozdrav.
 
Zdravo svima, evo i ja malo da se ukljucim.
Ja i suprug smo posadili 8 ari malina preprosle godine, prve godine su bile odlicne, imali smo lep prinos jedino nam je susa malo presekla rod koji je mogao biti veci ali sad planiramo da kupimo pumpu i da navodnjavamo. E sad, kasno smo pokidali zaperke po savetu ,,iskusnih,, malinara koji su govorili da su mlade i da ce izgurati, ali susa je ucinila svoje i sad su nam ostale kratke i izgledaju gore nego prve godine, mene zanima da li ce to uticati na rod, one su lepo krenule, samo sto su kratke? Unapred hvala. Postavicu i nekih slika uskoro a imam i jos pitanja:). Pozdrav.

Svakako da ce uticati na rod,one vise nece ici u visini,sto porastu do jeseni to je to.Najveca rodnost je upravo u gornjoj polovini,bolje receno u gornjoj trecini.A sto se zakidanja izdanaka tice,svaki malinjak je prica za sebe i sam malinar treba da proceni kada ce obavljati tu radnju,Gde ima redovnog i dobrog navodnjavanja obicno se to radi do pred samu berbu u suprotnom oprez(od polovine maja se ostavljaju i kasnije po potrebi razrediti).Pozdrav
 
Zdravo svima, evo i ja malo da se ukljucim.
Ja i suprug smo posadili 8 ari malina preprosle godine, prve godine su bile odlicne, imali smo lep prinos jedino nam je susa malo presekla rod koji je mogao biti veci ali sad planiramo da kupimo pumpu i da navodnjavamo. E sad, kasno smo pokidali zaperke po savetu ,,iskusnih,, malinara koji su govorili da su mlade i da ce izgurati, ali susa je ucinila svoje i sad su nam ostale kratke i izgledaju gore nego prve godine, mene zanima da li ce to uticati na rod, one su lepo krenule, samo sto su kratke? Unapred hvala. Postavicu i nekih slika uskoro a imam i jos pitanja:). Pozdrav.

Svaki malinar bi trebalo da zakida lastare kad porastu 15-20 cm 3-4 puta zavisi od godine-raspored padavina ....A zadnje zakidanje da proceni prema dugorocnoj prognozi ,nahranjenosti, nacinu zaliva i destinacije..... dali ce to da bude 15-20 maja ili pocetkom juna..??? zavisi od navedenih faktora.....?? DOPADA MI SE kasnije interventno proredjivanje lastara kako onih koji su previse izrasli tako i onih koji su kasnije i zaostali .A to odraditi nakon berbe i kad se seku rodni (stari) lastari.

evo deo mog primera pr.god.


[TABLE="width: 690"]
[TR]
[TD="align: right"]
14[/TD]
[TD]19 05 12[/TD]
[TD]Zakidanje last. ceca +mara+djukic. x16 . [/TD]
[TD="align: right"]3[/TD]
[TD="align: right"]50[/TD]
[TD="align: right"]50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]15[/TD]
[TD]28 05 12[/TD]
[TD]Zakidanje lastara I okop. 6 majurke + trisa I ja postavlj. Rafije[/TD]
[TD="align: right"]8[/TD]
[TD="align: right"]150[/TD]
[TD="align: right"]120[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]16[/TD]
[TD]30 05 12[/TD]
[TD]Trisa I ja postavlj. Rafije=[/TD]
[TD="align: right"]2[/TD]
[TD="align: right"]50[/TD]
[TD="align: right"]20[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]17[/TD]
[TD]31 05 12[/TD]
[TD]Zakidanje lastara I okop 6 majurke + ja frez [/TD]
[TD="align: right"]7[/TD]
[TD="align: right"]150[/TD]
[TD="align: right"]120[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]18[/TD]
[TD]06 06 12[/TD]
[TD]Zakidanje lastara ceca I dubljanka 2 reda + branje I uspravljanje bocn. grana [/TD]
[TD="align: right"]2[/TD]
[TD="align: right"]35[/TD]
[TD="align: right"]35[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]19[/TD]
[TD]7 06 12[/TD]
[TD]Zakidanje lastara ceca I dubljanka 6 reda [/TD]
[TD="align: right"]2[/TD]
[TD="align: right"]35[/TD]
[TD="align: right"]35[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]20[/TD]
[TD]8 06 12[/TD]
[TD]Zakidanje lastara ceca + dubljanka +majurke 2 = aron +4reda+podizanje las.[/TD]
[TD="align: right"]4[/TD]
[TD="align: right"]75[/TD]
[TD="align: right"]75[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]21[/TD]
[TD]15 06 12[/TD]
[TD]Zakidanje las. Ceca +aca+ja x 3 h =9 h + kosenje trimerom 5 h [/TD]
[TD="align: right"]2[/TD]
[TD="align: right"]50[/TD]
[TD] [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]22[/TD]
[TD]27 07 12[/TD]
[TD]Secenje starih lastara Sim.gr. 12 njih od 7 do 12 =7dn.[/TD]
[TD="align: right"]7[/TD]
[TD="align: right"]90[/TD]
[TD="align: right"]90[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: right"]23[/TD]
[TD]01 08 12[/TD]
[TD]Secenje starih last. Sim.gr. 13njih od 7 do 5 . I predh. Dan po 2h = 3 dn.[/TD]
[TD="align: right"]18[/TD]
[TD="align: right"]230[/TD]
[TD="align: right"]230[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Pole;
DOPADA MI SE kasnije interventno proredjivanje lastara kako onih koji su previse izrasli tako i onih koji su kasnije i zaostali .A to odraditi nakon berbe i kad se seku rodni (stari) lastari.

Meni se to uopste ne dopada , oprez i sa ovakvim nacinom , dugo je do sledeceg proleca , desi se da deo napadne bolest (didimela) , deo sneg polomi , deo se razgrana ..........Radio sam tako pre par godina pa nisam imao sta da biram pri vezivanju , od tad ostavljam sve sa istim datumom , veca kolicina azota pred berbu , normalna godina sto se tice padavina i sve ce odrasti koliko treba .

Prvo prskanje sam obavio i to Kuprablau(fungicid) i Megatrin (insekticid) , sa njim obicno tretiram najkasnije do faze 10cm lastari.
 
i meni se to proredjivanje ne dopada, ja to nisam nikada radio zadnje zakidanje vrsim 20 dana pred berbu i sve sto ostane to ceka prolece
 
ja cekam dok ne krene prvi plod da zacrveni,tad stajem. ionako podsadjujem malinu gde fali da bude 5 u redu kasnije.
interventno proredjivanje ako je malina bolesna zalomljena ili izrasta daleko van reda (vuce na sredinu) pa ce biti svejedno uklonjena je dobra stvar.
 
Zahvaljujem se ....Rekoh da sam pocetnik i da nemam nekog znanja i iskustva ...... Al logicno mi je da kad se seku strari citaj rodni lastari da radnik osece i po neki mlad lastar koji je tek narastao 15-20-30 cm a jos je i van reda mose da posluzi samo kao sadnica i lastar koji je na kraju branja porastao cak 150-170 cm i on ce do kraja vegetacije da se razgranaiiiii ...??? mislim da su suvisni i da bi ih trebalo ukloniti ....da bi oni ostali lastari 4-6 kom u jednom ...sto znaci 12-18 kom/m/d imali vise hrane ,provetrenosti,..... ? OPROSTITE ako lupetam ... mozda ovo nebi imalo ni ekonomsku opravdanost....???

Kao sto ste videli kod mene (deo zakidanja) bilo je 06 06 2012 do 08 08 .. ali i 15 06 sve vece lastare makazama u zemlji smo isekli jer sam procenjivao da uz dobar zaliv oni bi prerasliiii.... POZDRAV
 
Mladji malinjaci do tri cetiri godine imaju prirast zaperaka 12-18 kom po metru duznom pa je u toj fazi pozeljno proredjivanje ali kasnije nice taman koliko treba da bi imali dobar odabir .
 
Pozdrav..."vidim" da se razumete u pumpe i navodnjavanje pa reko' da pitam.
Da li je bolje raditi kap po kap i kako postavljati ako jeste ili rasprskivacima(vodenim topovima)?
Koji motor je optimalan ako sam polozio cev fi=50mm u zemlju i vodim vodu iz reke koja mi je od malinjaka na 180 metara ako zelim da postavim rasprskivace i zalivam malinjak ,a dimenzije parcele su 25x90 metara?
Gde nabaviti opremu za navodnjavanje u nasem kraju (Pozega-Arilje-Uzice) uzevsi u obzir cenu,kvalitet i pouzdanost.
Inace malinjak je zasadjen 2011 u prolece i prilicno je los(dosta suvi,niske maline...) pa se nadam da cu ga popraviti navodnjavanjem i stajnjakom koji sam vec bacio i zafrezerovao.

Hvala unapred...takodje,saveti svih koji ovo procitaju su dobrodosli
 
Pozdrav svima ja sam Ivan iz sela Majur kolega malinar. Tema vaje veoma interesatna i mnogo stvari moze da se nauci.
Ovo su slike moga malinjaka od prosle godine i trenutno stanje posle zavrsenih pocetnih radova.
2dmh00l.jpg

295e05k.jpg

2hcgis4.jpg

uskoro jos slika.
Cime prskate malinu atomizer, kanta , lednji ili nesto drugo?
 
Pozdrav kolege!
Ne znam kakva je situacija u Srbiji, ali kod nas su poplave od otapljanja snijega i puno kiše tako da mi na malinjaku koji smo posadili prije mjesec dana (vilamet) stoji cca 10 cm vode. Maline još nisu krenule sa vegetacijom.

Zanima me kolika se šteta može očekivati?
 
Nazad
Vrh