Radovi u malinjaku

Pozdrav kolege!
Ne znam kakva je situacija u Srbiji, ali kod nas su poplave od otapljanja snijega i puno kiše tako da mi na malinjaku koji smo posadili prije mjesec dana (vilamet) stoji cca 10 cm vode. Maline još nisu krenule sa vegetacijom.

Zanima me kolika se šteta može očekivati?

Zbog hladnjoce,ovog proleca kasni vegetacija svuda.Daj Boze da je to uzrok.Medjutim, ta velika kolicina vode mi se uopste ne svidja.Moras pozvati nekog eksperta iz neke savetodavne sluzbe i videti da nije u pitanju fitoftora,odnosno trulez korena.Jedna od mera je izdizanje leja,ali se bojim da nije kasno.

Trulež korena obično se pojavljuje na vlažnim, slabo propustiljivim zemljištima. Izdanci iznenadno uvenu i propadaju.Natapanje zemljišta mefanoksamom u proleće i jesen pruža najbolju hemijsku zaštitu.
 
Vegetacija vjerojatno kasni zbog toga što smo maline posadili prije mjesece dana, a polana koju smo posadili u 11.mj 2012 je počela izbijati.
Ne znam, sada su najavili nekoliko sunčanih dana pa će se voda vjerojatno povući.
 
Pozdrav kolege!
Ne znam kakva je situacija u Srbiji, ali kod nas su poplave od otapljanja snijega i puno kiše tako da mi na malinjaku koji smo posadili prije mjesec dana (vilamet) stoji cca 10 cm vode. Maline još nisu krenule sa vegetacijom.

Zanima me kolika se šteta može očekivati?
voda i malina ne idi zajedno pogotovo u ovim fazama postoji verovatnoca da usled viska vode u korenovom sistemu dodje do razvijanja mnogih bolesti i gusenja istog , a sa time izumiranje celokupne biljke, sad posto je u pitanju tek posadjena malina mogu da kazem da nisam strucan jer nisam imao takav slicaj do sada


tomazy jel to slika malina od ove godine
 
Deo malina (oko 1200 sadnica) sam presadio u jesen, a oko 350 pre mesec dana. U jesen sam bacio stajnjak i oko 15 kg djubrivo 15 15 15 (samo u redovima). Cudi me da su veoma slabo krenule za sada. Vrlo slabo lista na sadnicama, a veoma malo ima i novih koji idu iz zemlje. Danas sam ponovo stavio oko 15kg 15 15 15. Prethodno su na toj parceli bile takodje maline koje su se posusile, a bacano je dosta djubriva. Da li je jos uvek rano pa ne izbijaju?
 
@joker
nije dobro bacati puno djubriva blizu korena maline. Kada bacaš djubrivo gledaj da to ne bude skoncentrisano pokraj korrena jer može koren da izgori od đubriva. Ta količina koju si bacio nije velika ali ako si je stavio blizu korena može da škodi. Kada bacaš djubrivo razbaci ga u što širem pojasu oko reda, malina pušta koren na sve strane, a ako ti izmedju redova nije zatravljeno onda možeš bacati i po celoj površini, a ako jeste onda po celom delu koji okopavaš. Ako se malina suši, odnosno pošto se posušla jer je tu pre bila onda verovatno imaš neki problem, ili sa površinskim vodama, ili sa ph zemljišta, tako da bi možda zemlju trebao da odneseš na analizu kako bi znao i bio siguran. Ako potera, pa posle počne da se suši moj ti je savet da menjaš parcelu.
 
Nisi dobro ukapirao. Malina se je prvi put odlicno primila. Izbili su izdanci do kraja leta veoma lepo, ali se osusila od prevelike suse. Onda naredne godine i ono sto je ostalo se takodje posusilo. Zato sam presadjivao. Dakle, nije bilo nikakve bolesti. Ove godine sam obezbedio vodu i KPK tako da to nece biti problem. Djubre znam da se tako baca, tako da sam i u jesen i sada radio. Na petnaestak-dvadeset santimetara od sadnica i to sa obe strane (u liniji). Zatravljeno mi je izmedju redova i planiram da kosim. E sad, zemljiste jeste malo kiselo i narucio sam njival koji bi da razbacam u redovima, ne znam da li on moze da izgori malinu? Mozda je bolje da rastvorim u vodi pa pustam kroz KPK. Mislim da to nije problem sto jos ne izbijaju, vec mi se cini da je jednostavo rano, pa zato pitam da vidim kako se kod vas ponasaju.
 
javi kad bude izbio prvi cvet i stigne plod bas me zanima????:sreca:
mozda bi mogo neki medjuusev izmedju malina.
 
Pa dobro, ucimo na greskama, bice bolje sledece godine. Hvala svima na odgovoru i savetima.
Mi smo povezali, posekli visak, sad planiramo prskanje sa bakarnim uljem, da li je to u redu ili je bolje plavo?
Zanima me jos da li je neko upoznat sa holandskim djubrivom SIFORGA, u pitanju je organsko djubrivo kao neka zamena za kokosiji stajnjak?
 
Zar je ovciji bolji od govedjeg? Ja sam cuo suprotno pa ga izbegavam iako ga u mojoj okolini ima dosta.
 
A ja sam cula da je kokosiji najbolji za malinu pa onda ovcji. Pa ne znam da li imamo gde da nabavimo, kako li se krecu cene?
 
ja sam bacio ove godine prvi put kokosji i to pošteno sad neznam jel nebu previse. mozda cu morat cesce zalivati
 
Moxica;
Pozdrav..."vidim" da se razumete u pumpe i navodnjavanje pa reko' da pitam.
Da li je bolje raditi kap po kap i kako postavljati ako jeste ili rasprskivacima(vodenim topovima)?
Koji motor je optimalan ako sam polozio cev fi=50mm u zemlju i vodim vodu iz reke koja mi je od malinjaka na 180 metara ako zelim da postavim rasprskivace i zalivam malinjak ,a dimenzije parcele su 25x90 metara?
Gde nabaviti opremu za navodnjavanje u nasem kraju (Pozega-Arilje-Uzice) uzevsi u obzir cenu,kvalitet i pouzdanost.
Inace malinjak je zasadjen 2011 u prolece i prilicno je los(dosta suvi,niske maline...) pa se nadam da cu ga popraviti navodnjavanjem i stajnjakom koji sam vec bacio i zafrezerovao.

Posto planiras da koristis navodnjavanje iz reke , preporucio bih ti da koristis topove . Dakle za neogranicen izvor vode smatram da su bolji topovi iz vise razloga ; krace vreme rada samog motora (duzi vek trajanja) , bolje i ravnomernije zalivanje cele povrsine , mogucnost orosavanja koje se kod nas u Arilju pokazalo kao izuzetno dobro u duzim susnim periodima , biljke i preko lista uzimaju veliki deo vlage , lakse se postavlja , manja cena kostanja , mogucnost rashladjivanja u sparnim nocima i dr . Nisam razumeo kolika je visinska razlika izmedju reke i malinjaka i dali je malinjak u strani ili u ravnici , od toga zavisi i koju pumpu odabrati . Promer cevi je sasvim odgovarajuci da mozes odabrati koi god sistem . Topove mozes birati od 5 do 40 l/min protoka , u zavisnosti za koje se opredelis zavisi i broj samih topova . Licno bih isao tvoj malinjak sa 6 topova (u koliko ih je moguce rasporediti u zavisnosti od oblika malinjaka) po 40 l/min sa tim da ih palis 2 po 2 ili 3 jedno vece a 3 drugo vece .
Ako se opredelis za kap po kap , tu imas razne vrste cevi (njihov protok se odredjuje po duznom metru ) u zavisnosti od finansijskih sredstava . Sa njima je slican slucaj , ostavis ventile na svih , pretpostavljam 12 reda , i takodje nepustas sve redove odjednom vec obavezno ugraditi manometar , pumpu koja gura 70% od ukupne potrebne kolicine vode za sve redove , zatim zatvaras onoliki broj reda koliko je potrebno da se postigne pritisak normiran za taj tip cevi .

Dakle odluci sam ; Kap po kap ,,orosavanje ,, topovi

Nadam se da sam pomogao donekle da shvatis princip rada .

Jedini koi nabavljaju opremu u koju verujem u nasem kraju ;https://www.google.rs/url?sa=t&rct=...C17eGEsI6-JlIoyPA&sig2=HxuiGfNdBO6ueCuDcL3CEg
http://www.pumpe.rs/visestepene_horizontalne_pumpe.php

Koju pumpu ? Odredis koje topove , kolika im je potrebna kolicina vode , pritisak je potreban od 3,5 do 4 bar , odes na adresu pumpi , iz parametara vidis koja pumpa odgovara tvom dzepu i tvom malinjaku . Uz svaku pumpu imas i Pdf katalog sa cenama bez pdv .
 
Pa sve ima svoje, samo treba znati. Mada verovatno je bitno i poreklo, ne moze biti isto djubrivo od kokosaka koje se hrane koncentratom od onih koje pasu i jedu kukuruz itd. To je moje neko misljenje, mozda i nisam u pravu.
 
Nazad
Vrh