Radovi u malinjaku

Hvala na savetima,vilamet2012.
I drugi sa kojima sam razgovarao su za topove iz istih razloga.Koliko vidim,Elektro-Djurovic prodaje samo pumpe sa elektro napajanjem a ja cu morati da kupim motor na dizel gorivo jer nemam obezbedjenu struju na terenu.
Visinske razlike skoro da nema,njiva je u ravnici ,a obala je visoka 2 metra.
 
Nadam se da nije off
Slika od danas, poplavljeno je dva reda, cca 400 sadnica



Uploaded with ImageShack.us
ovo ni malo nije obecavajuce, a ovako je kod mene korov krenio na sve strane

spa0615.jpg
 
Poslednja izmena:
Imao bih jedno pitanje za sve malinare.
Da li svoju malinu kopate ili pršćete po redu i izmedju redova? Ja sam pristalica tradicionalnog motikana, i za malinu i za kupinu, ali primećujem da dosta ljudi se protiv korova bori raznim herbicidima pa me interesuje kakvi su vaši stavovi i iskustva.
 
Cunami, kao da gledam moj malinjak, potpuno isti:).
A kad smo kod kopanja, u nasem kraju jedan covek pravi neku nadgradnju na trimer za kosenje, tako da sa njim moze da se kopa, ne znam jos kako izgleda, ovih dana ce moj suprug uzeti od kolege pa da proba, kazu da je odlicna stvar za malinu, kopa ko ludo. Javljam utiske i slike ako bude dobro.
 
pozdrav svima......kakva su vasa iskustva sa makazama za vezivanje ?....mogu li se primeniti u vezivanju maline ?....hvala unapred...
 
mjank jbt odakle tolika poplava jel to potok ili recica ili je neki zapuseni kanal to moras cim se povuce da ocistis ili produbis inace ce sve da istruli . ja imam probleme sa
podzemnim vodama pa znam kakva je to muka pozdrav
berry posalji slike toga ako i ne bude dobro da vidimo kako to izgleda pozdrav
 
images5CProducts5CXtra5C7821.jpg

Za okopavanje malinjaka se koristi ovakav ali ima i jos slicnih moticica sa vise reda poput freze . Ovakav vid okopavanja se moze donekle primeniti u malinama ali se sa njim nemoze pristupiti bas svim zatravljenim delovima , ali se moze olaksati . Marka ,,Stil " ima slican uredjaj za medjuredno freziranje trimerom. Moj malinjak je po travi slican kao kod Cunamija . Ove godine sam se opredelio za hemiju upravo zbog toga sto vreme nije dalo da se na vreme okopa a sad je trava prevelika . Koristim Gramokson ili Agram koi su istog sastava samo drugi proizvodjac . Koristio sam ga u jednom malinjaku vise godina zaredom i nisam primetio nikakve stetne efekte . Postoi samo jedan problem sto on najbolje reaguje kad je spoljna temperatura iznad 20 stepeni . Prskam ga iskljucivo ledjnom prskalicom radi ustede preparata . Na ledjnu prskalicu od 15 litara stavljam oko 150 mililitara Agrama i sa njim predjem oko 7 ari malina u samom redu a izmedju freziram . Nisam pristalica herbicida ali ove godine se mora .

Za one koi neznaju Gramokson ili Agram strucnjaci preporucuju u dosta vecoj dozi ali ako budete pratili moje iskustvo gore navedeno imacete potpuno sagorelu travu sa stetnim dejstvom po malinu svedenim na minimum . Jedinu opasnost primenom vise godina zaredom ovog preparata jeste u tome sto se smanjuje mikrobioloska aktivnost u zemlji tj, ubijaju se mikroorganizmi potrebni biljkama , ali ponavljam samo u slucaju prekomerne doze . Ovi preparati deluju iskljucivo na lisnu masu tako da ako se desi da poprskate list maline , susi se samo taj deo a stabljika ostaje neostecena i ponovo nastavlja sa razvojem .
 
mjank jbt odakle tolika poplava jel to potok ili recica ili je neki zapuseni kanal to moras cim se povuce da ocistis ili produbis inace ce sve da istruli . ja imam probleme sa
podzemnim vodama pa znam kakva je to muka pozdrav
berry posalji slike toga ako i ne bude dobro da vidimo kako to izgleda pozdrav

Voda se ne povlaci uopće.
Nema u blizini nikakvih vodenih površina, malinjak se nalazi u nizini pa se sva voda akumulirala tamo...
Sutra ujutro stari i ja idemo povaditi sadnice i presaditi ih na drugo mjesto, pa što bude...
 
ovo ni malo nije obecavajuce, a ovako je kod mene korov krenio na sve strane

spa0615.jpg

to nije korov nego posle kise trava raste tako i treba da provetrava i isusi zemlju. sad je vreme za trimer to caskom da se pokosi kupi neki sa rotirajucim stitnikom!! (precnika pola kruga bi bilo najbolje )da bi nebi slucajno pokosio malinu http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=4037
na sredini neka trave jos pa posle kosacicu izmedju. slabo ti lucerke i deteline da djubri zemlju podsadi .:sreca:

- - - - - - - - - -

Voda se ne povlaci uopće.
Nema u blizini nikakvih vodenih površina, malinjak se nalazi u nizini pa se sva voda akumulirala tamo...
Sutra ujutro stari i ja idemo povaditi sadnice i presaditi ih na drugo mjesto, pa što bude...

nazalost mislim da nije to zemlja za malinu.
 
mjank samo drenaza i vode vise neces imati kad je odvedes a posle je ko pesma inace da ostavis ovako ovo nije za nista u kisnoj sezoni ima sve da ti propadne
 
sh/26doExSl/jul-avgust-2012-077.jpg]
jul-avgust-2012-077.jpg
[/url]ovo je moj zasad Polane na Bisernom ostrvu pored stare tise.Samo što je napravljen veliki propust iz neznanja pa je red od reda 2m a ne 3m što je optimum.Sada sam povadio svaki drugi red pa cemo videti.
 
rogi pozdrav ali 20 ari bas ne moze caskom da se pokosi trimerom :haha: a iznutra da ne presusi mora i podmazivanje u vidu lava ili rogonje :haha:
 
images5CProducts5CXtra5C7821.jpg

Za okopavanje malinjaka se koristi ovakav ali ima i jos slicnih moticica sa vise reda poput freze . Ovakav vid okopavanja se moze donekle primeniti u malinama ali se sa njim nemoze pristupiti bas svim zatravljenim delovima , ali se moze olaksati . Marka ,,Stil " ima slican uredjaj za medjuredno freziranje trimerom. Moj malinjak je po travi slican kao kod Cunamija . Ove godine sam se opredelio za hemiju upravo zbog toga sto vreme nije dalo da se na vreme okopa a sad je trava prevelika . Koristim Gramokson ili Agram koi su istog sastava samo drugi proizvodjac . Koristio sam ga u jednom malinjaku vise godina zaredom i nisam primetio nikakve stetne efekte . Postoi samo jedan problem sto on najbolje reaguje kad je spoljna temperatura iznad 20 stepeni . Prskam ga iskljucivo ledjnom prskalicom radi ustede preparata . Na ledjnu prskalicu od 15 litara stavljam oko 150 mililitara Agrama i sa njim predjem oko 7 ari malina u samom redu a izmedju freziram . Nisam pristalica herbicida ali ove godine se mora .

Za one koi neznaju Gramokson ili Agram strucnjaci preporucuju u dosta vecoj dozi ali ako budete pratili moje iskustvo gore navedeno imacete potpuno sagorelu travu sa stetnim dejstvom po malinu svedenim na minimum . Jedinu opasnost primenom vise godina zaredom ovog preparata jeste u tome sto se smanjuje mikrobioloska aktivnost u zemlji tj, ubijaju se mikroorganizmi potrebni biljkama , ali ponavljam samo u slucaju prekomerne doze . Ovi preparati deluju iskljucivo na lisnu masu tako da ako se desi da poprskate list maline , susi se samo taj deo a stabljika ostaje neostecena i ponovo nastavlja sa razvojem .
vilamet zaboravio si da navedes I galenicin galop koji je najeftiniji.a isti sastav ko I ovi.mozeli neko ko se bavi sa prskanjem sa koprivom I ostalim prirodnim smesama da mi se javi na pvt I to objasni.ove bi godine I to da probam.unapred hvala
 
Pustao sam prosle god. koprivu kpk i prskao sam posle plevljenja Bajkalom EM-1 + Slavol ...imam utisak da je pozitivno delovalo...?
 
Poslednja izmena:
imam jedno pitanje za iskusne malinare dali je buba mara korisna za malinu ili nije posto sam naisao na par komada na nalicju listova . dali se ona to hrani vasima ili necim drugim ili spada pod stetocine i cime ste tretirali pocetak listanja . ja cu cuprozinom 35 wp + cipkordom 20 ec galenikinim programom , da li mozda dodajete i folijarno s obzirom da je kod mene nejednako izlistavanje i mala lisna masa koliko bi imalo efekta dodati i murtonika . imam dosta suvih ali iz zemlje izbijaju lastari ko ludi bice za popunu :ppozdrav:
 
imam jedno pitanje za iskusne malinare dali je buba mara korisna za malinu ili nije posto sam naisao na par komada na nalicju listova . dali se ona to hrani vasima ili necim drugim ili spada pod stetocine i cime ste tretirali pocetak listanja . ja cu cuprozinom 35 wp + cipkordom 20 ec galenikinim programom , da li mozda dodajete i folijarno s obzirom da je kod mene nejednako izlistavanje i mala lisna masa koliko bi imalo efekta dodati i murtonika . imam dosta suvih ali iz zemlje izbijaju lastari ko ludi bice za popunu :ppozdrav:

Buba mara je nase zlato,nas cistac.
 
imam jedno pitanje za iskusne malinare dali je buba mara korisna za malinu ili nije posto sam naisao na par komada na nalicju listova . dali se ona to hrani vasima ili necim drugim ili spada pod stetocine i cime ste tretirali pocetak listanja . ja cu cuprozinom 35 wp + cipkordom 20 ec galenikinim programom , da li mozda dodajete i folijarno s obzirom da je kod mene nejednako izlistavanje i mala lisna masa koliko bi imalo efekta dodati i murtonika . imam dosta suvih ali iz zemlje izbijaju lastari ko ludi bice za popunu :ppozdrav:

Imam samo primedbu na prskanje ,,, cuprozin - uredu ali neznam zasto sad cipkord koi deluje samo 12 sati . Cipkord je dobar u fazi punog cvetanja , jer vec sutradan pcele mogu ici bez problema na cvet maline jer mu je mala karenca . U ovoj fazi ja bih isao sa jacim otrovom i duzom karencom npr, Talstar koi se moze kombinovati sa cuprozinom .
 
ok vilamet ali ovo sam skinuo iz galenikinog programa zastite biljaka i kataloga proizvoda 2013 t.j tablice prskanja za malinu . nisam obradio jos kontaktna svojstva ni duzinu primene preparata ali ako je tako kao sto kazes ovi strucnjaci onda prave veliki propust zato sto ih mi poslusamo i primenimo tretman a u stvari samo znaci delimicno zastitimo bilke i onda nam se obije o glavu . u svakom slucaju hvala na savetu
 
Imam samo primedbu na prskanje ,,, cuprozin - uredu ali neznam zasto sad cipkord koi deluje samo 12 sati . Cipkord je dobar u fazi punog cvetanja , jer vec sutradan pcele mogu ici bez problema na cvet maline jer mu je mala karenca . U ovoj fazi ja bih isao sa jacim otrovom i duzom karencom npr, Talstar koi se moze kombinovati sa cuprozinom .
verovatno cipkord jel se pokazao dobar sa mesanjem sa bakarnim preparatima.posto bakarni preparati dosta insekcida ni preparata ne trpe.mrzime sada da se podsecam da li cipkord I talstar isto deluju u svakom slucaju praksa je najbolji ucitelj.po meni je rano za prihranu ali opet kako ko zna I kaka mu je praksa nek ide...
 
Nazad
Vrh