Radovi u malinjaku

Ono sto se sada zna sto se kupine tice, jeste da ce rod u Dragacevu biti umanjen za 20% ako ne i vise U ODNOSU NA PROSLU GODINU. Gde god da prolazim vidim da gde prosle godine nije zalivnao, ove godine ljudi nemaju sta da vezu. Ocekujem da ce ove godine cena kupine biti daleko veca nego maline iz prostog razloga sto hladnjace nece imati maline ni za 50% kapaciteta. A krediti dolaze na naplatu, rate treba platiti a tada moze biti svega.
 
alo malinari sta se ceka jel prosla opasnost ajmo u radove , jest da je malo mokro i vetrovito ali moramo i mi da krademo od vremena pa sta nismo stigli pre da povrsimo sad. u jbt sad ja ispade veliki radnik:haha: , a ceka me drenaza samo takva ma ima suvo da bude i u gornjoj i u donjoj zoni ha ha . odmor mi prodje u prizeljkivanju lepog vremena i od sutra ponovo da motam djevrek mora neko i ove ,,beogradzane,, da vozi :haha::haha: napred gsp . veliki pozdrav
 
ja moje juce sve zavrsio danas trebao da idem da kopam lastare al duva ovaj vetar oce da me odnese a glupo mi da nosam neku veliku kamencinu da se vezem da me ne odnese vetar tako da cu danas da odmorim malo
 
kod mene bato malo i udario nemac , posto imam zicu samo na 60 cm postavljenu a hocu jos dva reda da postavim na 120 i 180 ali trenutno nemam rodjo :haha: ali ce da bude . privremeno najlonirani kanap udvostrucen parola snadji se imam jednu rolnu a ujutru idem jos po jednu i da sve to povezem da ne odnese vetar i ne polomi . sto se tice lastara tiha jeza nisam odradio adekvatno jesenje prskanje pretpostavljam, plus voda a mozda i najveci krivac voda pa sad sta bog da videcemo u skorijem vremenu :ppozdrav:
 
Evo moj komsa i ja kontamooo....??? ja mudroser.....m jos je nisam nicim prskaoooo....dvoumim se dali da je prskam samo bajkalom i slavolom ili bakrommmm ....dali nije kasnoooo....???? pupci se otvarajuuuu....?
http://www.dodaj.rs/f/8/hW/AE4NBnw/dscf0354.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1T/o5/4WZR7cl8/dscf0355.jpg
ovih nekoliko reda jos da se dovrsiiii
http://www.dodaj.rs/f/43/5v/2Mm3jImQ/dscf0377.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2W/nv/1yycfbWo/dscf0379.jpg
I ova sadnja 07 03 2013
http://www.dodaj.rs/f/1N/LT/zkmKdci/dscf0371.jpg

I komsinn Vilamet bas dobro izlistaooooo...
http://www.dodaj.rs/f/35/3l/3gwlXf80/dscf0358.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1R/qs/28CkDEv5/dscf0356.jpg

Pozd....
 
Poslednja izmena:
odlicno pole za svaku pohvalu , a ja zavrsio sa vezivanjem
spa0602.jpg
 
ooooo pole al si se skockao na ovoj slici :bravo: Super ti je malina svaka čast.
Ja sam danas prskao sa 12:36:12, malo prehrane da pomogne poterivanje pupoljaka, prestoji vezivanje od nedelje.
 
Poslednja izmena:
Pod malinom ( samo stari crni Vilamet ) 60ari , razmak izmedju reda 2m (smatram da je idealno od 2 do 2,2m ) vec sam ranije objavio da obradjujem sa tomicom pa nema potrebe za veci razmak .

Joker; Sadnju maline obaviti sto pre , vrlo lako moze da se desi da se vreme iscisti i da kasnije nakon sadnje nebude kise . Sto se mene tice ja bih je pre sadio po kisi nego cekao . Prosle godine sam posadio jos 8 reda po 120m , tri reda sam posadio SEDAM dana ranije (zatrapljenu sadnicu) u mokru zemlju po kisi i verujte samo ta tri reda nemaju nijedne suve , a ostale redove sam vadio sadnicu i odmah sadio (sva se primila u pocetku) i suve u njima oko 70% .[/QU

Vilamet zanima me u vezi te 70% suve.
kada je doslo do susenja ,imali tu sada izdanaka.mislis na fitoftoru ili?
zemljiste jeli isto?ko i za ovu pre.
zanimljivami je ova pojava,i volio bi cuti necije strucno misljenje.
inace u sta umacete malinu pre sadjenja?
ova godina mi zanimljiva za malinu,jel nikada ovako rano nije bilo toliko cena u najavi.
hvala unapred na odgovoru

- - - - - - - - - -

Evo moj komsa i ja kontamooo....??? ja mudroser.....m jos je nisam nicim prskaoooo....dvoumim se dali da je prskam samo bajkalom i slavolom ili bakrommmm ....dali nije kasnoooo....???? pupci se otvarajuuuu....?

I ova sadnja 07 03 2013
http://www.dodaj.rs/f/1N/LT/zkmKdci/dscf0371.jpg

Pozd....
da je moja malina ja se ne bi nimalo dvoumio isao bi bakrom.
jedino zavisi jel bilo koje jos ovogodisnje prskanje i sacim.
da li bi mi neko mogao objasniti razliku uspravne sadnje ko sto je kod pola i poloske tj kada se malina polozi u red.
i imali neko iskustva sa oba vida sadnje?
hvala unapred za sve odgovore
 
Poslednja izmena:
I mene isto zanima da li je kasno da malinu preprskam sada plavim uljem a pupoljci su se otvorili nisu vise u fazi misijih usiju?
 
Vilamet zanima me u vezi te 70% suve.
kada je doslo do susenja ,imali tu sada izdanaka.mislis na fitoftoru ili?
zemljiste jeli isto?ko i za ovu pre.
zanimljivami je ova pojava,i volio bi cuti necije strucno misljenje.
inace u sta umacete malinu pre sadjenja?
ova godina mi zanimljiva za malinu,jel nikada ovako rano nije bilo toliko cena u najavi.
hvala unapred na odgovoru

Zemljiste je isto , dakle ista njiva , isti dan uzorana . Do susenja je doslo u avgustu zbog suse , nepostoi drugi razlog . Tri reda koja sam prvo zasadio su od samog pocetka bolje krenula . Sadnica je iz istog starog malinjaka jedina je razlika sto sam prvo sadio po kisi a sledece redove sedam dana kasnije u suvu zemlju , sadnicu ne umacem niukakav rastvor . Moje misljenje je da se malina ranije sadjena od samog starta bolje ukorenila , ojacala i bolje rasirila koren te je lakse dolazila do ono malo vlage iz zemlje . Ova godina kako je krenula primice se svima ko je bude sadio .
Razlike izmedju uspravne sadnje i poleske nema u samom primanju niti u bilo cemu . Sadnja uspravno zahteva dosta vise vremena i nije mi jasan nacin na koi je to pole izveo i zbog cega . Samo da napomenem , za Pola ; primecujem da ti je zemljiste verovatno smono i ima malo sitne zemlje , nemoj pokusavati kao neki da joj pomognes da nikne time sto bi sklanjao busen iznad korena jer ce se tad klica koja je krenula da nice osusiti . Vec sam ranije pisao da cim nikne mlad lastar treba odseci stari deo sadnice do zemlje jer tad on neigra vise nikakvu ulogu sem sto odnosi deo hrane , cak moze i da da cvetove i plod i time uspori rast lastara .


O ceni se ovde ne govori mlogo , ali u razgovoru sa hladnjacarima kazu da ce biti solidna i ono sto nas u Arilju najvise interesuje bice brza isplata jer ce maline imati malo , strani kupci ce se takodje otimati , prodavace se kupcima koi daju odmah ili najbrzu isplatu . Dakle lakse je prebrati strane kupce kad na trzistu ima manje maline .
 
juce malina vezana i sredjena nesto ulistalo nesto mozda i nikad nece ali lastari izbijaju oko sadnica koje nece tako strast bozja . danas baceno lincer tri petnaestice po blagoj kisici da li sam pogresio he he , malo me tesi cetri reda po 30 metara zimus rasadjena sve se primilo i guramo dalje . vilamet dali mozda poznajes vesnu i acu sto imaju stampariju u grdovicima , kod njih sam svojevremeno dovozio kartone na obradu za kutije za maline koje se pakuju prilikom otkupa u hladnjacama . i odatle razvozio po svim hladnjacama po srbiji tu sam i za zavoleo ovu lepu vockicu a za komplet lepinju necu ni da pricam ha ha pozdrav
 
. Sadnja uspravno zahteva dosta vise vremena i nije mi jasan nacin na koi je to pole izveo i zbog cega . Samo da napomenem , za Pola ; primecujem da ti je zemljiste verovatno smono i ima malo sitne zemlje , nemoj pokusavati kao neki da joj pomognes da nikne time sto bi sklanjao busen iznad korena jer ce se tad klica koja je krenula da nice osusiti . Vec sam ranije pisao da cim nikne mlad lastar treba odseci stari deo sadnice do zemlje jer tad on neigra vise nikakvu ulogu sem sto odnosi deo hrane , cak moze i da da cvetove i plod i time uspori rast lastara .
.

Bilo je sitne zemlje doooosta.... al posle izmedju redova sam prosao sa kopacicom za krompir pa tanjiraca raspustena ...da bi bankovi bili veci... tad je tanjiraca nabacila busenova krupnijih na vrstu ...al to je -6 mraz zadnji sredioooo...?

Predlazem da krajem maja zavisi od padavina i zaliva...? vece lastare zakidati ako ima par komada manjih da bi se oni manji isforsirali da stignu do 2. zice...? licno iskustvo.
Sadnja je relativno isla brzo 11 dnev. na 3150 m/d pod asov moralo je tako jer su bili formirani bankovi kao za jagodu (uzi).... grupa koja je sadila (godinama dosta malinjaka) rece da nisu imali laksu i bolju sadnju dosad.
 
vilamet hvala puno na odgovoru.
mada bi voleo kada bi se jos neko nadovezao na moja pitanja.pre svega od umakanja u rastvor.a ipak mislim da postoji razlika izmedju poloske i uspravne sadnje.
iskustvo je najbolji ucitelj.
vidim da se komentarise prskanje bakrom,tu sam debelo platio skolu.
vidim i komentare na racun polove maline,da ima par gresaka koje ce pole kroz iskustvo uvideti i otkloniti.
 
Radovi su krenuli pa me interesuje koliko placate radnike za vezivanje,ciscenje,okopavanje...
Veliki pozzzzz za sve kolege
 
kod mene mala parcela 20 ari sve zavrseno za 9 dana sa razbacivanjem 15 tona komposta za celu povrsinu tako da mene ne kosta nista ali za malinare sa vecim povrsinama je ovo zanimljiva tema na koju treba obavezno diskutovati
 
Pa dobro oces li nam malo ispricati o prskanju bakrom i koju si skolu platio?Ajde ispisi nesto.

- - - - - - - - - -

Ma platis koliko mozes a da se ne obrukas.:osmeh:
 
Nazad
Vrh