Radovi u malinjaku

I ja mu receeee .......A dali je moj miker precesto vezan uglavnom.. 6 kom /m/d :ppozdrav:::vino::


Kome rece ?

Za vilamet tvrdim , a i u razgovoru sa kolegama koi imaju vece povrsine pod malinom , 6 u metar daje gust sklop lista , otezano branje , ali idealno za najveci prinos . Za 4 u metar , dosta lakse branje , pregledna , krupnija , teze napada trulez , ali manji prinos po aru .Moze i vise od 6 u metar ali tad je skoro nemoguce svaku obrati . Uostalom odlucite sami . Samo da napomenem , ja gustinu vezivanja prilagodjavam svake godine u zavisnosti od debljine same stabljike (ako je deblja i cesti pupoljci vezujem redje , ako je tanja i retki pupoljci češće) , ili u zavisnosti od moguce planirane cene ; ako smatram da će cena biti losa tad vezem 4 ili 3 u metar (manje mi treba radne snage i lakse oberem) , a ako smatram da ce cena biti dobra 6 ili 7 u metar.

Za miker mislim da je previse 6 u metar.
 
Prenosim licno iskustvo.Ja vilamet vezujem sa najvise pet lastara na duzni metar.Pri tom je bitno da lastar ima dovoljan broj pupoljaka.Okvirno oko 26.U redjem sklopu rodne grane imaju vise sunceve svetlosti ,bolje provetravanje ,dostizu vecu duzinu,bujnije su i imaju pre svega krupnije plodove.Takodje je bitno da iz jednog korena vezujemo najvise do dva lastara,tri je vec mnogo.Takodje je bitan i kvalitet zemljista jer na dobrom zemljistu rodne grane po prirodi su bujnije i zato odgovara redji sklop.Gust sklop po meni u malo vlaznijim vremenskim uslovima dovodi do pojave trulezi .Plodovi su sitniji ,rodne grane su isprepletane i medjusobno jedna drugoj prosto smetaju najjednostavnije receno.Ne samo da je reco o pojavi trulezi,vec i drugih bolesti jer ne mozete lako da zastitite lisnu masu u unutrasnjosti spalira.Po meni je to ista logika kao i kod orezivanja drugog voca.Vi uvek proredjujete krunu i odstranjujete suvisne grane.Ali iskustva su razlicita pa se svako rukovodi nekim svojim pravilima.Za miker ne znam ,ali obzirom da je bujniji verovatno da ne bi trebalo preterivati sa gustim sklopom.
 
ima li neka vrsta malina da stize kasniej od ostalih, rado bih radio sa malinama ali imam dosta posla leti oko propreme sena za krave, citav un radim, koja vrsta najkasnije stize ? hvala

imas posle mikera koji je srednja sorta , ide ti tjulamin (ja isto imam) , heritidz ,oktavia . ..toliko sad mogu se setim.
evo narode radi se punom parom vezivanje jos traje bacen npk kasnije ide stajnjak. ovo sredstvo protiv smrzavanja je super stvar ,kod mene je udolina malo mada nisu bile prevelike hladnoce mislim oko -5C , ali malina uopste nije osetila i krecu pupoljci sad su ko misje ushi , drugima okolo je ladnoca malo presekla malinu ,mislim da je ovo extra konacno cu moci da sadim rano voce koje daje bolju cenu a koje su svi dosada izbegavali zbog kasnih mrazeva koji su nanosili velike stete kod nas uvek , ovo bi moglo da preporodi srpsku poljoprivredu.
cudo se ovo malo vise ne reklamira verovatno nema jos te mafije kod nas ko ovi za cevi rasprskivace kappokap creva i pumpe i djubriva koji vise po emisijama nonstop.
uglavnom mislim da vise nece biti velikih mrazeva, idemo napred punom parom tesko se vezuje upredeno ihaj a stigle mi i trave rastu okolo, moro sam uzmem radnike prvi sto bira primarnu malinu i prislanja uz zicu je najvazniji ovi drugi sto vezuju mogu da budu neiskusni. posle jos samo da naprskam kaptan i folikur.
odjav.

- - - - - - - - - -

Kome rece ?

Za vilamet tvrdim , a i u razgovoru sa kolegama koi imaju vece povrsine pod malinom , 6 u metar daje gust sklop lista , otezano branje , ali idealno za najveci prinos . Za 4 u metar , dosta lakse branje , pregledna , krupnija , teze napada trulez , ali manji prinos po aru .Moze i vise od 6 u metar ali tad je skoro nemoguce svaku obrati . Uostalom odlucite sami . Samo da napomenem , ja gustinu vezivanja prilagodjavam svake godine u zavisnosti od debljine same stabljike (ako je deblja i cesti pupoljci vezujem redje , ako je tanja i retki pupoljci češće) , ili u zavisnosti od moguce planirane cene ; ako smatram da će cena biti losa tad vezem 4 ili 3 u metar (manje mi treba radne snage i lakse oberem) , a ako smatram da ce cena biti dobra 6 ili 7 u metar.

Za miker mislim da je previse 6 u metar.
ja 5 u metar
http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku&p=537821&viewfull=1#post537821
za miker on ima na dodatne zice sa strane stuba za grane pa moze 5-6 a i grane su redje al nisu polegnute kao vilijamet nego uzdignutije- cvrsce (krte).
 
malo sale na racun nase buducnosti: Deda Miloјe u Jevropi

Prilički kiseljak, poslednja nedelja avgusta 2020.
Danas se u časnoј porodici starine Miloјa sprema svečani ručak;
naјmlađi unuk Nikola polazi sutra u prvi razred. U predškolskoј grupi
јe bio naјbolji, odlično već govori engleski i nemački, od predmeta
naјviše voli Bulovu algebru i programiranje ... pa se nadaјu da će i
dalje biti uspešan đak. Ići će u priličku osnovnu školu koјa јe, od
kako јe prodata na tenderu, јedna od boljih u dikstriktu. Novi
vlasnik, gospodin Rade Bekulić, koјi niјe ni školu preskočio kada јe u
paketu pokupovao sve obјekte od Radaljeva do Senjaka, postigao јe
dogovor sa Ministarstvom prosvete u Lisabonu da se uvede i šesti
obavezni strani јezik za prvake, a dva su izborna. Srpski јezik se i
dalje izučava u sedmom i osmom razredu kao fakultativni predmet ali
fond časova јe povećan na dva časa u polugodištu, s tim što јe svaki
učenik obavezan da u toku školovanja pročita po јednu stranu iz nekog
dela domaćih pisaca. Čitaće, naravno, sa interneta јer јe biblioteka
ukinuta i preuređena u informatički kabinet. Fiskulturna sala јe
takođe pretvorena u salu za video konferenciјe, pošto fizičko u
školama već odavno ne postoјi. Planira se i ponovno uvođenje istoriјe
kao izbornog predmeta, samo dok se usaglase јoš neki stavovi sa
albanskom nacionalnom zaјednicom u našem dikstriktu.
Roditelji su Nikoli već kupili novi laptop sa licenciranim softverom,
što јe obavezna oprema za svakog đaka-prvaka, a GPS-uređaј i
navigaciјu će koristiti staru јoš neko vreme, dok Đuro ne obnovi
kreditnu karticu. Ima neki problem sa karticama, јuče јe baš obišao
svih dvanaest banaka u Prilikama, kažu da se јoš čeka izveštaј sa
centralne berze malina u Drezdenu, izgleda da će ove godine imati veći
minus nego obično. Do sada јe uvek po završenoј berbi morao da doplati
naјviše četiri hiljada evra na svoјih 50 ari pod malinom, što i niјe
bilo tako loše. Ali ove godine јe nalaz evropske interdisciplinarne
komisiјe za poljoprivredu bio kraјnje nepovoljan, što јe oborilo cenu
naše maline na 25 centi za kilogram i sva količina јe svrstana u osmu
klasu kvaliteta. Razlog za to јe što јe na nekoliko poseda u okolini
Arilja nađen izvestan broј stubova u malinjacima koјi nisu bili u
propisanoј svetlo-plavoј boјi sa žutim zvezdicama, a prva žica u
redovima јe bila niža za dva milimetara od predviđene naјniže visine.
Srećom, na poštovanje ljudskih prava berača niјe bilo primedbi, inače
bi izvoz bio obustavljen!
Sve ove brige brine i deda Miloјe dok zamišljen sedi na osunčanoј
terasi. Po ko zna koјi put glasno opsova sebi u brk i baci novine koјe
јe čitao. Svašta јe u svom životu pregurao, i ratove, i nemaštinu ali
ovo, kaže, јoš niјe bilo. Nervira ga što su sve novine u Srbiјi na
engleskom, morao јe u svoјoј sedmoј deceniјi da uči strani јezik. On
uvek nešto gunđa već tri godine, od onog dana kada јe Srbiјa konačno
primljena u Evropsku uniјu.
A primljeni smo u јesen 2017. godine, kada јe i poslednji osumnjičeni
Srbin isporučen Haškom tribunalu. Bio јe to neki Grebić iz Ljubića
koјi јe јoš 1974, dok јe služio u ondašnjoј ЈNA, јednom bosancu
Mirsadu "zapalio biciklu". Za one koјi nisu bili u voјsci: to јe јedna
veoma zabavna igra omiljena u muškim spavaonicama, kada se nekom ko
zaspi pre ostalih, a to su obično oni koјi ne učestvuјu u večernjim
zezanjima, stavi smotuljak novinskog papira među prste na nogama i
zapali. Mučenik se probudi od bola a neki minut pre toga počne da vrti
nogama kao da vozi "Tur de Frans". Svi se naravno, valjaјu od smeha,
osim nevoljnog "bicikliste". Elem, taј Mirsad јe tada rekao "ј...
mater, platiće mi onaј ko јe zapalio" ... i Grebić јe sada platio.
Miloјe se u to vreme bio strašno prepao јer јe i on imao slično delo u
voјsci, ali izgleda niko niјe priјavio: nekom Hrvatu јe sipao brom u
čaј, što bi se verovatno sada tumačilio kao pokušaј etničkog čišćenja!
Za neupućene da kažem: brom ima potpuno suprotno deјstvo od čuvene
"španske mušice", a ko niјe čuo ni za to ... hm, niјe sada baš umesno
da obјašnjavam. Sve u svemu, Srbiјa od tada postade Evropa, a za
Miloјa počeše mučni dani.
Ustade sa svoјe hoklice i nervozno šeta s kraјa u kraј trema, slatko
bi zapalio јednu, ali ne sme. Pušenje јe u Srbiјi već tri godine
naјstrožiјe zabranjeno!
U tom naiđe snaјka Radoјka, kaže da sprema za doručak gibanicu.
Naravno, peče na plinsku peć јer su šporeti na drva odavno izbačeni iz
upotrebe, a i da nisu, drva nema! Austriјska firma koјa јe kupila
Malič i јoš par okolnih planina ne dozvoljava pristup van ograđenih
puteva, čitavo područјe јe zaštićeno za odlaganje nuklearnog otpada!
Ali, navikla јe Radoјka na plin; sada јe muči što će gibanica biti bez
јaјa.
- Pa stavi, bre, neko јaјe, na šta će da ti liči gibanica, znaš da imamo
goste!
- Ne bih se јa igrala s tim. Znaš da nemamo sertifikat za onu koku
graorku, јa sam јe sama izlegla pa nema kontrolisano poreklo, ni
licencu za јaјa. Meni se bog'me ne ide u zatvor nit' mi se nosi
narukvica gde јoј mesto niјe.
- Ne brini ti za narukvicu, to јe samo za one što ukradu milione! Ma,
more, kad јa poludim pa u'vatim i zakoljem prasence. Da јednom slatko
јedem, posle tri godine.... bem' ti više i tu nji'ovu Јevropu!
- Nemoј se šaliti deda! Znaš kako si prošao za ono pile proletos!
To vam nisam rekao: Miloјe bio rešio za Vaskrs da ispeče pile,
doјadilo mu da stalno јede alge, soјu i korn fleks! I samo što јe
poјurio po dvorištu јedno oveće pile sa nožem u ruci, stvorila se na
kapiјi patrola interventne brigade, ambulantna kola i vatrogasci, sve
sa rotacionim svetlima i sirenama. Pola sela se isprepadalo a dedu
odvedoše na prisilnu hospitalizaciјu i sva moguća ispitivanja. Izvukao
se tada bez zatvora ali mu јe određen obavezni program inkluziјe i
resociјalizaciјe tako da svake sedmice dolazi sociјalni radnik i
poverava da li јe deda promenio stav i prihvatio evropske norme
ponašanja. Posećuјu takođe i komšiјu Јevrema koјi јe, kad su nam ono
ugrađivali čipove, pitao gospođu koјa izdaјe bioometriјska dokumenta
da mu, umesto na levu ruku, čip ugrade na onu stvar!
Miloјe opet besno opsova i pogleda gore prema Mučnju.
- Znaš šta snaјka, odok јa sutra kod priјatelja Šaraklaјe na Katiće da
malo odmorim glavu. Nema te Јevrope koјoј on neće doskočiti; napravio
na Karađorđevom šancu јednu zemunicu u koјoј drži mali lampek, uvek
ima dobru domaću prepečenicu, koјu ova ekološka komisiјa niјe
pronašla. Bili su јednom u blizini, osetili da nešto miriše, ali
spasio ga Krcun - načelnik distrikta i poverenik EU, koјi i sam
navrati na po neku s' vremena na vreme; rekao da su u pitanju neke
hemiјske analize. Nedeljom se tu ispeče i јagnjence za društvo, milina
јedna... A sve izgrađeno od donaciјe koјu јe Šaraklaјić dobio od te
iste Јevrope za istraživačku stanicu, alal mu!
- Stigla si, ćero - obrati se unuci Marini, koјa upravo ulazi u
dvorište. Marina, lepa devoјka, gimnaziјalka već, ne odgovara; ne čuјe
ni dedu ni Radoјku. U ušima јoј slušalice, a naočare nosi sa ugrađenim
tablet računarom, to јe pravi modni hit ove godine, tako da mladi po
gradu i ne vide јedno drugo a kamoli da čuјu. Ali zato su uvek u vezi
sa "priјateljima" sa Feјsbuka; tako i ona, upravo razgovara sa svoјom
novom devoјkom, Slovenkom koјu јe upoznala u Guči. Čim završi školu
planira da se venčaјu. Miloјe zamalo niјe umro kad јe čuo za to, slaba
mu јe bila uteha što se i Јevremov unuk oženio sa nekim momkom iz
Novog Sada. Sve po evropskim zakonima!
A ni u Guču Miloјe više ne ide, otkako јe tamo zabranjeno pivo i
roštilj. Pod šatorima se služi samo češka safalada i brokoli, a piјe
se isključivo Red Bul, koјi јe i glavni sponzor sabora. Poslednji put
kad јe bio, tako ga zaboleo stomak od posne hrane da јe јednu devoјku
zamolio za tabletu. Uzeo јe tri, dok mu ne rekoše da јe to bio
Ekstazi! Posle јe celo veče igrao "moravac" bez obzira što јe na
programu bio koncert Bečke filharmoniјe i takmičenje u јodlovanju!
Nasmeši se, prvi put posle dugo vremena kad se seti toga.
Ali za kratko, јer ceziјumski sat sa džamiјe u centru Prilika poče da
izbiјa dvanaest sati. Odmah potom se sa razglasa začu Oda radosti,
himna Evropske uniјe. Svi stadoše mirno, kako јe i propisano, a Miloјe
se tri puta prekrsti, pokaza šipak prema zapadu i ovaј put saasvim
glasno opsova: preživela јe Srbiјa i tursku imperiјu, i austrougarsku,
i nemačku okupaciјu... pa vala će do'akati i ovoј Јevropi. Daće bog!
22. oktobra 2011.


* NUŠIĆIЈADA 2011. U IVANJICI - PRVA NAGRADA




,,Ne gunđam i ne žalim se (ne znam zašto bih), a ljudi se čude i kao da im je krivo što sam ja miran i veseo. A ja se njima čudim što gube vrijeme na nerazumnosti, bolje bi im bilo da žive. Ali im to ne kažem, ljudi ne vole kad im se govori istina. I žalim ih što se opterećuju nevoljama bez kojih bi mogli da budu. Dosta nam je nevolja bez kojih se ne može.”

Meša Selimović, Ostrvo
 
Slobodnistrelac , nemoj da nam razvodnjavas temu.
koju to temu razvodnjavam?sto se tice vezivanja ono sto ste vi ibrkic rekli o vizivanju,sto bi reko zoki sef ja potpisujem I tu nema vise mudrovanja.sto se tice prskanja protiv smrzavanja sada cu se tu osvrnuti,a I za dnemnice je receno.pa kod smo kod tog prskanja protiv smrzavanja to sam samo u jesen radio posle jednog loseg iskustva tj da malina pre povuce sokove.krec je uopsteno dobar da ublazi kretanje vegetacije.posto mi je pole dobar drug,evo da mu ipak ukazem bar na jednu gresku:lastari su suvise visoko prerezani,niikada ne ici vise od treceg pupoljka od zice.jer kada malina u punom olista dodje do savijanja I lomljenja.
a evevam I teme:sledecih mesec dana je vreme isto ovakvo.koliko mraz moze naskoditi malini koja je prerezana?a I voleo bi da mi neko objasni razlike izmedju sorti vilameta jer primetio sam da tu ima vise sorti,pocev od starog I novog.inace nijemi bila namera da razdvodnjavam temu,cisto malo sale a I u svakoj sali ima malo istine.plasim se da ce godinama doci do kojekakvih glupih kriterijuma u proizvodnji.mada smo batli sto je kod nas jeftina radna snaga.uzmimo EU I ako je satnica min 8e a jedan berac nekih 5kg na sat nabere u solidnom malinjaku.a malina je uopste u svetu cenjena iz izvesnih svojstava koja ima.ocekujem da ce I polako puknuti taj monopol koji je postojao u otkupu jos od devedesetih godina.malina je biljka koja ima sigurnu buducnost.ovde moram zavrsiti jel bio sam napisao ogroni tekst koji mi nije sacuvan I mrzime sada da ponavljam
 
Molim Vas ......i ostale UKAZITE mi i druge greske nemam nameru da se ljutim.....Ja sam pocetnik u ovoj prici bez ikakvog pred znanja .... HVALA.

Samo se trudim ......?
 
Postoji podvrsta vilameta koja ima slabiju bujnost i sitnije plodove.List je sitniji i ima nesto svetliju boju.Ja imam malinjak zasadjen starim vilametom i drugi zasadjen novim sadnicama.Ni ja nisam znao za ovo pa sam cak te nove sadnice nabavio iz rasadnika smatrajuci da su bolje od mojih sadnica iz starog malinjaka koji je u rodu.Mislim da nema bolje sadnice od starog vilameta.To su sadnice iz malinjaka koji su podizani negde oko osamdesetih godina i kasnije rasadjivani.Ne znam kakva je sadnica u postojecim maticnim zasadima.Inace na samoj sadnici nikakvu razliku necete uociti.Ovo su vidljive razlike izmedju ovih sadnica.Nesto vise u strucnom smislu ne bih znao.
 
ma pole ti si mnogo dobar pocetnik i cunami rece da je gresio prvih pet godina , ja sam malo losiji ali obecavam da cu da se popravim makar u kilazi ako nista drugo . nego dobio sam oko 9 ari na duzi vremenski period a ja lastara nemam doduse malo sam i svorc za kupovinu jedino ako neko ima na pocek . tri dana sam kosio trimerom i krcio omlatio me vetar a crven sam ko da sam bio u canju a ovo vreme katastrofa , veliki pozdrav za moje malinare . sta li je sa mikerom :sta:
 
Pozdrav svima

Početak je listanja kod maline. Čime planirate da prskate, ako vreme uskoro dozvoli.
 
ne moze od kise , ova ledena kisa me uplasila zadnje 2 noci ,sad i ovaj sneg ometa mi vezivanje, ali sam procitao ponovo i cropaid deluje 2 nedelje cak i preko toga jer ostaju toliko antifriz proteini i aminokiseline u biljci koja ih je razvila , odlicna stvar ovo je fantasticno za rano voce stiti sigurno do -7C a kod nas su kasni mrazevi bas tako oko-5C, tako da nema potrebe obnavljati prskanje hehehee,i iz licnog iskustva sad mogu da kazem da je istina.
ja samo na pocetku prskam dosta malinu -do cvetanja kad dolaze pcele , jer dobro oprasivanje:osmeh: je zakon za dobar rod- tad obustavljam sve , samo na pocetku da bi malina sto bolje rasla bez ometanja i bila zasticena znaci sad kaptan folikur itd. ...mada treba se truditi u buducnosti da se prestane sa tom praksom skroz.

- - - - - - - - - -

Veliki je onaj koji zna da sve ne zna.

ne znam koji ono [profesor bese rekao da jos uci o malini i posle 25godina rada sa njom!
http://www.dodaj.rs/f/8/hW/AE4NBnw/dscf0354.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1R/qs/28CkDEv5/dscf0356.jpg
meni ove slike deluju ok kako je osecena 3 pupuljka iznad zice tako i ja rezem na kraju kad su sve povezane zadjem sa makazama i tako odrezem... ili ti racunas i pupoljak na zici??? nije to velika greska zavisi kolka je debljine stabla tj. koliko dugacak je odrezani deo.
 
ja još mioje maline nisam povezao, nisam ni počeo, ne može se od vremena, mada je kod mene dosta hladnije i njiva mi je okrenuta severu tako da je tek u razi kretanja pupoljaka. Kad se razlepša krećemo sa vezivanjem, nadam se da će biti od vikenda.
 
imas posle mikera koji je srednja sorta , ide ti tjulamin (ja isto imam) , heritidz ,oktavia . ..toliko sad mogu se setim.
ako bi mogao da mi kazes ti ili neko drugi kada stizu te sorte sto si naveo, meni bi odgovaralo da najranije pocne oko 25 juna, jos bolje oko 1 jula pa na dalje, polana mi se svidela ali dosa kasno stize i ne bi imao otkup za nju .
 
ako bi mogao da mi kazes ti ili neko drugi kada stizu te sorte sto si naveo, meni bi odgovaralo da najranije pocne oko 25 juna, jos bolje oko 1 jula pa na dalje, polana mi se svidela ali dosa kasno stize i ne bi imao otkup za nju .

Polka ...pocinje oko 10 jula traje do 1.mrazeva..... Dok traje otkup kupine uzimaju je radooo i hladnjacarii ...posle...?/ kvantas...???

- - - - - - - - - -

? za ikusne... Na nekim lastarima ima braon ili srebrenastih fleka ...znaci ima malo didimele ...nije mnogo ali ima ..Ako veceras ili ujutro tretiram Cuprozinom i Cipkortom posto temperatura kod nas je iznad 10 c ... ? da li ce izleciti ili samo zaleciti od didimeleee...??/ POZD...
 
oktavija i tjulamin su ti kasno leto tako sredina jula im je pocetak shpic oko pocetka avgusta , avgustovske/jesenje su avgusta ,heritidz ,i dzozefina i radjaju do septembra.

-kakva didmela rano je za to verovatno zimska ostecenja ili od mrazeva izgledaju slicno?

didimela je gljiva treba dosta vlage i imamo je ali i povoljna temparatura da bi radila ,a to je u kasno prolece. ima hemije kaptan akord i ti sto si pomenuo na bazi bakra. ali po meni je preterivanje to.dobro provetravanje i zemlja i nema problema. vilijamet nazalost jeste podlozniji npr sa mikerom nisam imao problema. inace cuo sam da samo crvene sorte maline boluju.

ima novi preparat fitoverm ne znam dal kod nas ima nisam video, prvobitno namenjen kao insekticid i dalje se koristi ,al ima nus-pojavu da deluje na didmelu jer sadrzi enzim- hitinazu- koja je ubija , sad zasto je dobar jer je dozvoljen za kucne i saksijske biljke po EU standardu- a to je super jer znaci da je potpuno neskodljiv za coveka ,pravi se od otpada zemljisnih mikroorganizama i biorazgradiv.
 
Nazad
Vrh